// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

تکنیک‌‌های سئو در سال ٢٠٢۴

تکنیک های سئو در سال 2024

گوگل سالیانه الگوریتم‌های خود را صدها بار به‌روزرسانی می‌کند و تغییر می‌دهد. پیگیری تمام این تغییرات برای ما به عنوان متخصص سئو، غیرممکن است. به همین دلیل یک استراتژی سئو که سال گذشته جواب داده، ممکن است امسال جواب ندهد و یا استراتژی که امروز جواب می‌دهد ممکن است سال بعد کار نکند. اما در این میان اگر از برخی از بزرگ‌ترین روندها و تکنیک‌های سئو مدرن آگاه باشید، یک سر از رقبای خود بالاتر خواهید بود.
شما باید به این محیط همیشه در حال تغییر، به‌عنوان یک فرصت عالی برای بهبود سئو و تجربه کاربری وبسایت نگاه کنید، نه به‌عنوان تهدیدی برای جایگاه سایتتان.
طبق آمار حدود ٧۵ درصد از کاربران هرگز از صفحه اول نتایج جستجو عبور نمی‌کنند. بنابراین مهم است که بفهمیم چگونه می توان از این به‌روزرسانی‌های الگوریتم موتورهای جستجو، به نفع سایت خود استفاده کرد و در صفحه اول نتایج موتور جستجو باقی ماند.
در این مقاله از سری مقاله های آموزش سئو، ما بهترین تکنیک‌های سئو معرفی کرده‌ایم. برای آشنایی با این تکنیک‌ها با ما همراه باشید.

۱. توجه به Core Web Vitals

Core Web Vitals یا هسته حیاتی گوگل، یک اصطلاح بسیار مهم در سئو است که با معنا و معیارهای آن آشنا شوید.


پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی عمیق‌تر و بهتر با Core Web Vitals، مقاله «Core web vitals چیست؟+راهنمای جامع بهینه سازی معیارها برای سئو سایت» را مطالعه فرمایید.


Core Web Vitals مجموعه ای از معیارهاست که سرعت، پاسخگویی و ثبات بصری را اندازه گیری می کند. معیارهای اساسی Core Web Vitals عبارتند از:

Largest Contentful Paint (LCP) : سرعت صفحه را اندازه می گیرد. به عبارت دیگر LCP مدت زمانی است که برای بارگذاری محتوای اصلی صفحه لازم است. حداقل LCP ٢/۵ ثانیه است.

First Input Delay (FID) : پاسخگویی صفحه را اندازه گیری می کند. FID مدت زمانی است که طول می کشد تا اولین تعامل کاربر با صفحه اتفاق بیفتد. حداقل FID ١٠٠ میلی ثانیه است.  

 


طبق اطلاعیه گوگل از ماه مارچ ۲۰۲۴، ترکیب سه‌گانه Core web vital تغییر کرده است. براساس این تغییر،گوگل معیار جدیدی به نام INP را جایگزین FID کرد.

اگر می‌خواهید درباره INP بیشتر بدانید، مقاله “INP، جدیدترین معیار گوگل برای سئو وبسایت” را مطالعه کنید.


 

Cumulative Layout Shift (CLS) : ثبات المان های تصویری را اندازه گیری می کند. به عبارت دیگر CLS میزان تغییر چیدمان محتوای صفحه است. CLS ایده آل کمتر از ٠/١ است.

برای اندازه گیری این معیارها برای وب سایت، گوگل بسیاری از ابزارهای موجود خود را به‌روزرسانی کرده است تا قابلیت اندازه‌گیری Core Web Vitals را در بر داشته باشند. هر یک از این ابزارها گزارش هایی را نمایش می دهند که جزئیاتی را در مورد وضعیت Core Web Vitals سایت ارائه می دهند. این ابزارها عبارتند از:

 •       Google search console
 •       PageSpeed ​​Insights
 •       Lighthouse
 •       Chrome DevTools

۲. تمرکز بر Featured snippets

featured snippets باید به بخشی از استراتژی سئو شما تبدیل شوند. روش کار featured snippets به این صورت است که گوگل یک تکه از اطلاعاتی را که به نظر می‌رسد مد نظر کاربر است، را در کادری در قسمت بالای صفحه نتایج نمایش می‌دهد. به‌این‌ترتیب، کاربران بدون نیاز به سرزدن به وبسایت، پاسخ خود را دریافت می‌کنند.
برخی از سئوکاران تصور می‌کنند که featured snippets به نرخ کلیک آن‌ها آسیب برساند، درحالی‌که اگر از این قابلیت هوشمندانه استفاده شود، می‌تواند باعث جلب توجه کاربران و جذب آن‌ها به وبسایت شوند.

۳. سئو محتوا برای E-E-A-T

مفهوم E-A-T در سئو موضوع جدیدی نیست. منظور از E-A-T این است که محتوای صفحات وبسایت باید ۳ ویژگی را داشته باشد: کسی که محتوای آن صفحات را می‌نویسد باید در آن موضوع متخصص باشد و آن محتوا باید اطلاعاتی معتبر و قابل‌اطمینان را دراختیار کاربر بگذارد.

اما اکنون، گوگل یک E دیگر نیز به این مفهوم اضافه کرده و آن را E-E-A-T نامیده است. این E اضافی نشان‌دهنده تجربه (Exprience) نویسنده در موضوع مورد بحث است.

به‌عبارت دیگراز نظر گوگل، تجربه نشان‌دهنده معتبر بودن وب‌سایت و نویسنده محتوا است. با تمرکز بر E-E-A-T، می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که گوگل آن را ارزشمند و معتبر می‌داند که این امر منجر به افزایش ترافیک وب‌سایت و رتبه بهتر در موتورهای جستجو می‌شود.


در مقاله «E-A-T در سئو» بیشتر درباره این موضوع صحبت کرده‌ایم.


 

۴. تولید محتوای جدید

ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما گاهی اوقات بازاریابان و متخصصان سئو بیش‌ازحد درگیر جزئیات سئوی وبسایت شده و از اهمیت تولید محتوای باکیفیت و جدید برای مخاطبان غافل می‌شوند. جالب است بدانید که روزانه بیش از ۴/۴ میلیون پست وبلاگ منتشر می‌شود. بنابراین اگر به‌طور منظم محتوای جدیدی تولید نکنید، احتمال آن که رقبایتان از شما سبقت بگیرند، وجود دارد. استمرار در تولید محتوای جدید، به خودی خود یک عامل موثر در رتبه‌بندی است. هرچه محتوای با کیفیت بیشتری منتشر کنید، گوگل سریع تر صفحات شما را ایندکس می‌کند و محتوای وبسایت سریع‌تر ایندکس می‌شود.
محتوای جدید از نظر کاربران ارزشمندتر از محتوای قدیمی است. هنگامی که افراد به دنبال پاسخی برای یک سوال هستند، اغلب به تاریخ انتشار و به‌روزرسانی آن نگاه می‌کنند. درنتیجه اگر محتوای شما دارای تاریخ و اطلاعات قدیمی باشد، به سرعت افت رتبه خواهد داشت.

۵. به‌روزرسانی محتواهای قدیمی

در کنار تولید محتوای جدید، نباید از به‌روزرسانی محتوای قدیمی غافل شد. به‌روزرسانی محتوای قدیمی یک تکنیک ضروری سئو است. اگر فقط محتوای جدید منتشر کنید، محتوای قدیمی به‌مرور زمان از دور خارج می‌شوند. ازآنجایی‌که برای تولید محتواهایی که زمانی بسیار مفید بوده‌اند، زمان و انرژی زیادی گذاشته شده، بهتر است از این فرصت استفاده کنید.
هنگام به‌روزرسانی محتوای قدیمی، به لینک‌سازی‌های داخلی و خارجی نیز توجه کنید. لینک‌های خارجی را که قدیمی یا خراب شده را رفع و به‌روزرسانی کنید. همچنین لینک‌سازی داخلی خود را نیز به‌روز کنید. هنگامی‌که محتوای جدید تولید می‌کنید، فراموش نکنید که به محتوای قدیمی مرتبط نیز برگردید و لینک‌سازی‌های داخلی آن انجام دهید. لینک‌های داخلی به گوگل می‌گوید که بین این صفحات ارتباط وجود دارد و به گوگل کمک می‌کند صفحات جدید را سریع‌ تر ایندکس کند. این نه‌تنها تجربه کاربری شما را بهبود می‌بخشد، بلکه سایت را از جریمه شدن توسط گوگل به دلیل داشتن لینک‌های خراب بیش‌ازحد حفظ می‌کند.

۶. بک لینک با کیفیت

بکلینک‌ها قلب سئو هستند. شما نمی‌توانید به‌عنوان یک متخصص سئو در استراتژی سئو، از لینک‌سازی با کیفیت بالا چشم‌پوشی کنید.
بک لینک‌ها روشی حیاتی برای ایجاد اعتبار برند هستند. هنگامی‌که یک سایت با اعتبار بالا به سایت شما لینک می‌دهد، معیار E-E-A-T که کمی قبل به آن اشاره شد، بهبود می‌یابد و بنابراین گوگل سایت را به‌عنوان یک سایت معتبر برای کاربران شناسایی می‌کند.


بیشتر بخوانید: «آموزش جامع ساخت بک لینک های ارزشمند و رایگان برای سئو سایت»


 

۷. سئو ویدیو

بهینه‌سازی محتوای ویدئویی برای موتورهای جستجو هم از جمله مواردی است که باید بیشتر از قبل به آن توجه کرد. دلیل آن هم واضح است. محتوای ویدئویی یک محرک قدرتمند برای  جذب مخاطب در سایت است.

 • محتوای ویدئویی پیام و اطلاعات را سریع‌تر به کاربر منتقل می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که روش‌های دیداری بسیار موثرتر از مطالعه یک متن طولانی عمل می‌کنند. همچنین انتقال مفاهیم پیچیده در قالب ویدئو بسیار راحت‌تر از متن است. 
 • استفاده از ویدئو در سایت، کاربران را تشویق می‌کند که مدت زمان بیشتری را در سایت بگذرانند و به این صورت شانس تعامل کاربر با برند را افزایش می‌دهد.
 • معمولا محتوای ویدئویی بیشتر از محتوای متنی به اشتراک گذاشته می‌شود و در نتیجه افراد بیشتری به آن دسترسی دارند.

به‌همین‌دلیل است که سئو محتوای ویدئویی به یکی از ترندهای سئو در سالیان اخیر تبدیل شده است.

  

۸. تمرکز بر تجربه کاربری

سئوی مدرن یعنی یک تجربه کاربری عالی. در سئو هر تاکتیکی باید به‌نوعی با بهبود تجربه کاربری مرتبط باشد. به‌عبارت‌دیگر شما وبسایت را فقط برای موتورهای جستجو بهینه نمی‌کنید، بلکه آن را برای تجربه‌ای که کاربران پس از ورود به صفحات وبسایت خواهند داشت، بهینه می‌کنید.
علاوه‌برآن، گوگل نرخ پرش، زمان ماندن کاربر در سایت و نرخ کلیک را نیز در نظر می‌گیرد. هدف این است که کاربر روی سایت در صفحه نتایج گوگل کلیک کند، زمانی را صرف کلیک کردن روی صفحات مختلف کند و حداقل ٣ دقیقه را در وبسایت بگذراند.
به‌عبارت‌دیگر تمام تلاش متخصصان سئو این است که با تکنیک‌های مختلف، در نهایت تجربه کاربری را بهبود بخشند.

برای تجزیه‌و‌تحلیل وضعیت تجربه کاربری سایت موارد زیر را در نظر بگیرید:

 •       سازگاری با موبایل : آیا سایت شما طراحی ریسپانسیو برای موبایل دارد؟
 •       ناوبری سایت : آیا کاربران می‌توانند به راحتی صفحات دیگر سایتتان را پیدا کنند؟
 •       سرعت صفحه : مدت زمان بارگذاری سایت شما چه مقدار طول می‌کشد؟
 •       تعامل : آیا ویژگی‌هایی در سایت خود دارید که کاربران را وادار به تعامل با محتوای شما کند؟
 •       کیفیت محتوا : آیا در سایت اشتباه تایپی، لینک‌های شکسته یا محتوای ضعیف دارید؟

با بهبود برخی از این موارد، خواهید دید که کاربران مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری خواهند کرد.

 

۹. هدف کاربر از جستجو یا User Intent

گوگل همواره در تلاش است تا نیاز کاربران را به بهترین شکل شناسایی و پاسخ دهد. به همین دلیل، الگوریتم‌های موتور جستجوی گوگل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که صفحاتی را در رتبه‌های بالاتر نمایش ‌دهند که مرتبط‌ترین و ارزشمندترین محتوا را برای نیاز و هدف کاربر ارائه می‌کنند.

به خاطر داشته باشید، نیت کاربر کلید طلایی موفقیت در سئو سایت در سال 2024 است. بنابراین، اگر می‌خواهید وبسایت شما در نتایج اول گوگل نمایش داده شود، باید نیت کاربر یا User Intent را در اولویت قرار دهید.

با درک نیت کاربر، می‌توانید:

 • محتوایی تولید کنید که مرتبط‌ترین و ارزشمندترین محتوا برای کاربران شما باشد.
 • تجربه کاربری را در سایت خود بهبود ببخشید و جستجو اطلاعات را برای کاربران آسان کنید.
 • مخاطبان هدفتان را به طور موثرتری جذب کنید.
 • ترافیک وبسایت را افزایش دهید و در نهایت رتبه خود را در نتایج جستجو بهبود بخشید.

نتیجه‌گیری

سئو در طول زمان کامل و کامل‌تر می‌شود، به‌طوری‌که صاحبان کسب‌وکارها، بازاریابان و متخصصان سئو را مجبور می‌کند خود را با آخرین تغییرات سئو و الگوریتم‌های موتورهای جستجو وفق دهند. همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، تکنیک‌های سئو در سال‌های اخیر بیشتر متمرکز بر بهبود تجربه کاربری یا UX است.
در سئو عوامل بسیار زیادی وجود دارد که باید حواسمان به آن‌ها باشد. اما عاقلانه‌تر این است که زمان و انرژی خود را بر روی مواردی متمرکز کنیم که در نهایت باعث بهبود تجربه کاربری و پس از آن سئو سایت در موتورهای جستجو می‌شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
نگین سعیدی

من نگین سعیدی هستم کارشناس سئو و تولیدمحتوا آکادمی آمانج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *