// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

راهنمای قدم به قدم سئو لینکدین ۲۰۲۴+ چک لیست و ابزارهای سئو پروفایل لینکدین

چه قصد داشته باشید به عنوان یک متخصص دیده شوید چه کسب و کار خود را به دید عموم برسانید لینکدین یکی از مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی شماست. فعالیت در لینکدین به استراتژی، تولید محتوا و فعالیت منظم احتیاج دارد؛ اما لینکدین علاوه بر یک شبکه‌ اجتماعی تخصصی، یک موتور جستجوی قدرتمند نیز دارد. هرجا حرف از موتور جستجو پیش میاد، بهینه سازی برای موتور جستجو (SEO) هم نمایان می‌شود. اگر هدف شما کاریابی، رشد در حوزه تخصصی خود، شناخته شدن، پیدا کردن صفحه کسب و کار شما توسط دیگران با استفاده از سئو لینکدین است، این مقاله مخصوص شماست.

در این مقاله از آکادمی آمانج به سراغ سئو پروفایل لینکدین می‌رویم. آموزش سئو لینکدین را قدم به قدم توضیح می‌دهیم و سعی می‌کنیم در هر مرحله تصاویر مربوط به سئو در لینکدین را قرار می‌دهیم. در هر قدم سعی شده ابزارهای موردنیاز برای اینکار را معرفی کنیم و در انتها یک چک لیست کامل برای بهینه سازی لینکدین ارائه دهیم.

سئو لینکدین چیست؟

سئو لینکدین (LinkedIn SEO) در واقع فرآیند بهینه‌سازی صفحات و پروفایل‌ها در لینکدین برای افزایش دیده‌شدن در نتایج جستجوی این شبکه اجتماعی است.

هدف از سئو لینکدین ظاهر شدن در بالای نتایج جستجو برای کلمات مرتبط با حوزه فعالیت شما است. مثل سئو وبسایت، این رویکرد نیز بر اساس اصولی نظیر بهینه‌سازی کلمات کلیدی، افزایش کیفیت محتوا و به‌روزرسانی منظم صفحات عمل می‌کند.

سئو در لینکدین فقط به سئو پروفایل محدود نمی‌شود؛ بلکه می‌توانید مقالات خود را نیز در موتور جستجوی لینکدین در کلمات کلیدی محتوا سئو کنید.

 

چرا سئو لینکدین؟ سئو در لینکدین فقط برای پروفایل نیست بلکه برای موقعیت شغلی هم هست. بهینه سازی لینکدین یکی از بهترین راه ها برای افزایش مخاطبین است.

در تصویر بالا کلمه SEO Manager را سرچ کردیم همانطور که در منو می‌بینید می‌توانید نتایج این کلمه را برای موقعیت‌های شغلی، افراد، مقالات و پست‌ها و … ببینید. پس سئو لینکدین فقط برای یک شخص نیست و می‌توانید موارد مختلف را در لنکدین سئو کنید.

اهمیت سئو لینکدین

لینکدین به عنوان بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی حرفه‌ای در دنیا، تقریبا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار کاربر ایرانی دارد. بنابراین افزایش دیده‌شدن در این پلتفرم می‌تواند فرصت‌های زیادی برای کسب‌وکارها و افراد ایجاد کند. از جمله مزایای سئو لینکدین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیده شدن در نتایج جستجو و جذب بازدیدکنندگان بالقوه
 • افزایش دیده‌شدن محتوا و پروفایل در لینکدین
 • جذب مشتریان جدید و افزایش ترافیک وبسایت
 • جذب نیروی متخصص
 • دیده شدن برای کارفرمایان حرفه‌ای
 • ایجاد ارتباط با همکاران حرفه‌ای
 • افزایش میزان دیده‌شدن و دنبال‌کنندگان

برای خیلی از ما، کاربرد اصلی لینکدین دیده شدن در حرفه تخصصی خود و کاریابی است. یکی از منابع اصلی هدهانتر ها یا ریکروترهای شرکت‌های بزرگ برای استخدام لینکدین است. آن‌ها مداوم در لینکدین، به دنبال نیروهای حرفه‌ای برای شرکت‌شان هستند. مثلا SEO Specialist را سرچ کرده، پروفایل و دستاورد افراد را دنبال می‌کنند و با بهترین‌ها ارتباط می‌گیرند.

چرا سئو لینکدین؟ سئو لینکدین فقط برای پروفایل نیست بلکه برای موقعیت شغلی هم هست.

نحوه رتبه بندی نتایج در لینکدین ( فاکتور SSI)

لینکدین برای ارائه نتایج جستجوی بهتر و مرتبط‌تر به کاربران از یک الگوریتم شخصی‌سازی شده استفاده می‌کند. ترتیب نمایش نتایج بستگی به نوع جستجوی کاربر دارد: جستجو درباره افراد، صفحات شرکتی، شغل‌ها یا پست‌ها. مثلا الگوریتم صفخات تجاری بر اساس موارد زیر انجام می‌شود: نام صفحه، تعداد دنبال کنندگان، کیفیت محتوا و …

اگر می‌خواهید بدانید که چقدر پروفایل شخصی شما برای جستجوی لینکدین بهینه‌سازی شده است، شاخص SSI نشان‌دهنده خوبی است. ابزار SSI لینکدین، ارزش فعالیت‌های فروش از طریق شبکه اجتماعی شما را (توانایی ارتباط و تعامل با مشتریان احتمالی از طریق شبکه‌های اجتماعی) بر اساس چهار عامل رتبه‌بندی پروفایل‌ها، اندازه گیری می‌کند:

 • ایجاد برند حرفه‌ای: انتشار محتوای مفید و تکمیل پروفایل با درنظرگرفتن مخاطب هدف
 • پیدا کردن افراد مناسب: شناسایی مشتریان بالقوه  و ساختن ارتباط از طریق جستجوی لینکدین
 • ایجاد ارتباط: ارتباط و تعامل منظم با افراد
 • مشارکت در یافته‌ها: پیدا کردن یافته‌های مرتبط و انتشار آنها

شاخص SSI در لینکدین یک الگوریتم کامل برای رتبه بندی پروفایل شما برای سئو در لینکدین است.

این شاخص SSI برای پروفایل خودم هست. در قسمت وسط یک عدد بین صفر تا ۱۰۰ به شما نسبت میده که براساس همان ۴ فاکتوری هست که بالاتر گفتیم. همینطور که می‌بینید عدد من ۶۱ شده. نمره هرکدام از ۴ فاکتور هم در سمت راست نوشته شده. تحقیقات نشان داده که افرادی که نمره SSI آن‌ها بالاتر از ۷۰ بوده، ۲۵ درصد شانس بیشتری برای دیده شدن در موتورهای جستجو داشتند. پس این میتونه یک شروع خوب برای بهینه سازی پروفایلتون باشه. من تنها دلیلم برای پایین تر بودن این امتیاز از ۷۰ رو فعالیت کم خودم در لینکدین (از نظر محتوایی و پست گذاری) می‌دونم.

اگر می‌خواهید شاخص SSI برای سئو لینکدین رو محاسبه کنید روی کلمه نارنجی کلیک کنید 🙂


بیشتر بخوانید:”معمای الگوریتم‌های سوشال مدیا


مراحل سئو لینکدین

از این قسمت، درباره مراحل سئو لینکدین صحبت می‌کنیم. من پیش فرض را برروی سئو پروفایل لینکدین شخصی می‌گذارم اما برای سئو لینکدین تجاری نیز همین مراحل را انجام دهید و فقط مراحل را برای کسب و کار خود ترجمه کنید. در انتها نیز چک لیست جامع و افزونه‌ای فوق العاده برای سئو لینکدین معرفی می‌کنم.

انتخاب کلمات کلیدی

هروقت حرفی از سئو می‌شه اولین چیزی که به ذهن میاد، کلمات کلیدیه. در سئو لینکدین هم این قضیه برقراره. این مرحله خیلی مهمه چون که مبنای کار مراحل بعدی هست و باقی افراد قراره با این کلمات شما رو پیدا کنند. باید کلماتی که کاربران و استخدام کنندگان( recruiters) در قسمت جستجوی لینکدین، بیشتر جستجو می‌کنند را پیدا کنید. به عنوان مثال نیروی منابع انسانی شرکت برای استخدام نیروی دیجیتال مارکتینگ تصویر زیر را می‌بیند:

انتخاب کلمات کلیدی برای سئو لینکدین

بهترین راه برای پیدا کردن اصلی‌ترین کلمه کلیدی خود برای بهینه سازی لینکدین، خود لینکدین است. پروفایل همکاران و رقبای خود را بررسی کنید و عنوان شغلی آن‌ها را ببینید؛ یا کلمات مختلف و مهم حوزه کاری خود را جستجو کنید و تعداد افرادی که از این کلمات استفاده کرده اند را مقایسه کنید و بهترین کلمات را انتخاب کنید.

یک راه دیگر انتخاب کلمه کلیدی مناسب استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مانند Keyword Planner، Keyword tool و … است که در زیر نمونه KWFinder را می‌بینید:

انتخاب کلمه کلیدی مناسب مهم ترین قدم سئو پروفایل لینکدین

از تصاویر با کیفیت استفاده کن

همانطور که می‌دانید یکی از موارد نشان داده شده در نتایج جستجوی لینکدین تصویر پروفایل شماست. همچنین از مهم‌ترین المان‌های بصری پروفابل شما تصویر هدر(Background photo) شما است. پس در انتخاب این دو تصویر نهایت دقت را داشته باشید. تصویر پروفایل خود را یک تصویر با کیفیت و رسمی انتخاب کنید و تصویر هدر را نمایه‌ای از تخصص خود بگذارید به نحوی که بتوان حوزه کاری شما وتخصصتان را فهمید. این مرحله ممکن است مستقیما برروی سئو پروفایل لینکدین شما تاثیر گذار نباشد اما برای انتخاب شما در بین نتایج جستجو و دنبال کردن افراد بسیار حائز اهمیت است.

انتخاب تصویر مناسب برای پروفایل و هدر در سئو لینکدین بسیار مهم است.

 

هدلاین رو با دقت بنویس

هدلاین پروفایل لینکدین شما یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای انتخاب کاربران از میان نتایج جستجو و همچنین، سئو پروفایل لینکدین شما است. در نوشتن آن خیلی دقت کنید؛ از کلمات کلیدی که در مرحله قبل بدست آوردید استفاده کنید. هدلاین را به شکلی بنویسید که تخصص‌های شما را نشان دهد و تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال می‌توانید در بخش اول تخصص و موقعیت کاری فعلیتان را بنویسید و در بخش های بعدی تخصص‌های مهم دیگرتان را

یکی از مهم ترین موارد سئو لینکدین نوشتن درست هدلاین است کلمات کلیدی و تخصص خود را در هدلاین بنویسید.

درباره من خیلی مهمه

در همه پروفایل‌های لینکدین یک بخش درباره من (About) وجود دارد که خلاصه‌ای از شما برای مخاطبینی است که وارد پروفایل شما شده‌اند. اینجا بهترین مکان برای استفاده از کلمات کلیدی‌هایی است که می‌خواهید در آن‌ها نشان داده شوید. اما فقط کلمات کلیدیتان را لیست نکنید. در این قسمت باید با استفاده از جملات تاثیرگذار علاوه بر اهمیت دادن به الگوریتم لینکدین، به کاربران نیز توجه کنید. همانطور که گفتم درباره من، خلاصه‌ای از توانایی‌های شما برای مخاطبین است. پس در قالب جملات کاربردی از کلمات کلیدی خود استفاده کنید. سعی کنید آن را از ۴۰۰ کلمه تا ۷۰۰ کلمه بنویسید.

همچنین لینکدین قابلیت ۵ مهارت برتر را نیز به این بخش اضافه کرده است. در این بخش ۵ مهارت و تخصص برتر خود را که در هدلاین و متن درباره من استفاده کردید و به خوبی در آن‌ها تخصص دارید انتخاب کنید تا بهینه سازی لینکدین در این قسمت را نیز انجام داده باشید.

قسمت درباره من در سئو لینکدین بسیار مهمه حتما از تخصص ها و مهارت هات استفاده کن

تجربه‌ها رو با کلمات کلیدی بهینه کن (Experience)

تجربه‌ یا Experience یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروفایل لینکدین شما برای کارفرماها و استخدام کنندگان است. برای سئو پروفایل لینکدین خود بهتر است که توجه ویژه‌ای به این قسمت داشته باشید. حتما در عنوان و توضیحات تجربه، از کلمات کلیدی خود استفاده کنید. یک نکته خارج از مبحث این مقاله هم بگیم؛ برای تاثیر بیشتر برروی استخدام کنندگان بهتر است که بجای توضیحات متنی و وظیفه محور از بولت پوینت‌های کمی استفاده کنید. همچنین لینکدین قابلیت اضافه کردن مهارت‌ها به هر عنوان شغلی را اضافه کرده. حتما مهارت‌هایی که در هر تجربه بدست آورده‌اید را اضافه کنید. در تصویر زیر آخرین تجربه کاری من تا این تاریخ که مربوط به مدیر سئو آمانج هست رو می‌بینید که هم استفاده از کلمات کلیدی به درستی انجام شده و هم از بولت پوینت‌های کمی استفاده شده.

در قسمت تجربه های لینکدین حتما از کلمات کلیدی و مهارت‌های خود استفاده کنید تا سئو در لینکدین بهتر انجام شود.

پروفایل خود را کامل کنید

در بالای پروفایل گزینه add section را بزنید و حتما Skils یا مهارت‌ها و Certifications یا گواهینامه‌ها را اضافه کنید. لینکدین هم اگر شما اینکار را انجام نداده باشید توصیه می‌کند که اضافه کنید. در قسمت مهارت‌ها حتما از تخصص‌ها و کلمات کلیدی خود استفاده کنید. شما می‌توانید تا ۵۰ مهارت اضافه کنید. اما توجه کنید که این مهارت‌ها جزو تخصص شما باشند و به آن‌ها مسلط باشید. همچنین لینکدین برای تاییدیه دادن به مهارت‌های شما آزمون هایی را طراحی کرده است( Assessment) که با شرکت در این آزمون می‌توانید تاییدیه لینکدین به مهارت خود را بگیرید که در تصویر زیر این تاییدیه را می‌بینید.

مهارت های خود را به همراه کلمات کلیدی برای سئو پروفایل لینکدین خود اضافه کنید.

همچنین سعی کنید با شرکت در دوره‌های آموزشی مختلف مثل Linkedin Learning، Google Garage، coursera و … مهارت‌های حوزه خود را تکمیل کنید و مدرک پایان دوره ان را در بخش گواهینامه‌ها اضافه کنید.

گواهینامه های مرتبط با حوزه کاری خود را در این بخش اضافه کنید تا بهینه سازی لینکدین را به بهترین شکل انجام دهید


بیشتر بخوانید:چک لیست لینکدین مارکتینگ موفق و حرفه‌ای


تولید محتوای منظم کلید موفقیت در سئو لینکدین

تا اینجا مراجل سئو در لینکدین را توضیح دادیم. اما کار به اینجا ختم نمی‌شود. یکی از اصلی‌ترین نظارت‌های الگوریتمی لینکدین بر پروفایل شما از طریق پست گذاری و تولید محتوا اتفاق می‌افتد. رعایت نکات زیر برای موفقیت در سئو پروفایل لینکدین ضروری است:

۱- حتما برنامه ریزی محتوایی کنید. محتواهایی را انتخاب کنید که در حوزه تخصصی شما است و برای مخاطبین‌تان ارزش افزوده داشته باشد. تعامل مخاطبین با پست شما بسیار ضروری است.

۲- تولید محتوای منظم داشته باشید. یکی از موارد مهمی که الگوریتم لینکدین در نظر می‌گیرد نظم شما در پست گذاری است. با این کار بیشتر در صفحه(feed) مخاطبین خود قرار می‌گیرید.

۳- با مخاطبین خود تعامل کنید. با افرادی که در حوزه کاری شما هستند کانکشن برقرار کنید، پست‌هایشان را لایک کنید و برای آن‌ها کامنت بگذارید. برای افرادی که می‌شناسید recommendation بزنید و مهارت‌های اصلی آن‌ها را endorse کنید.

افزونه سئو لینکدین همه کاره

اگر به دنبال یک ابزار یا افزونه برای کمک به بهینه سازی لینکدین خود می‌گردید Careerflow یک افزونه همه کاره است. این افزونه توسط وبسایت Careerflow معرفی شده که هدف آن هم کمک به افراد برای بهینه سازی لینکدین و کاریابی توسط آن‌ است این افزونه را از طریق لینکی که در زیر قرار داده‌ایم برروی مرورگر گوگل کروم خود نصب کنید؛ وارد پروفایل لینکدین خود شوید و توصیه‌هایی که این افزونه برای سئو لینکدین می‌کند را انجام دهید. با این کار تقریبا پروفایل شما آماده بهینه سازی است. حالا با تولید محتوای منظم و تعامل با مخاطبین مسیر خود برای دیده شدن توسط کارفرماها و استخدام کنندگان را آسان کنید.

افزونه Careerflow برای سئو لینکدین

بهینه سازی لینکدین با استفاده از افزونه Careerflow

کاربردهای افزونه Careerflow برای بهینه سازی لینکدین:

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید این افزونه پروفایل لینکدین شما را بررسی می‌کند و با توجه به آن بین صفر تا ۱۰۰ به شما نمره می‌دهد. در تصویر نمره من ۹۷ شده. با انجام پیشنهادات افزونه، نمره خود را بالا ببرید. همانطور که در تصویر می‌بینید، دقیقا همان موارد که در بالا توضیح دادیم در این افزونه از شما خواسته شده؛ تفاوت آن در این است که افزونه Careerflow مشکلات را شناسایی می‌کند و به شما اطلاع می‌دهد. دیگر به دنبال این نیستید که مشکلات را به صورت دستی پیدا کنید و شاید تعدادی از آن‌ها را نبینید. پس اگر به یک افزونه برای بهینه سازی لینکدین نیاز دارید، افزونه Careerflow انتخاب اصلی است.


بیشتر بخوانید:”۳ گام ساختن پرسونال برند در لینکدین


چک لیست بهینه سازی لینکدین

۱- کلمات کلیدی خود را انتخاب کنید.

۲- تصویر پروفایل با کیفیت داشته باشید.

۳- تصویر بنر ( هدر یا background) متناسب با تخصص خود انتخاب کنید.

۴- در هدلاین در بخش اول تخصص و موقعیت فعلی خود را وارد کنید، در بخش دوم، سوم و … تخصص‌های بعدی خود را به ترتیب اولویت وارد کنید. حتما از کلمات کلیدی خود استفاده کنید.

۵- در قسمت درباره من، خلاصه‌ای از تخصص‌ها و مسیر کاری خود با استفاده از کلمات کلیدی و جملات با معنا بنویسید.

۶- از کلمات کلیدی خود در قسمت تجربه ها استفاده کنید و بجای توضیح، از بولت پوینت‌های کمی استفاده کنید.

۷- قسمت مهارت‌ها و گواهینامه‌ها را اضافه کنید.

۸- از مهارت‌های اصلی و کلمات کلیدی در قسمت مهارت‌ها استفاده کنید.

۹- برنامه ریزی محتوایی کنید و پست گذاری منظم داشته باشید.

۱۰- با مخاطبین خود تعامل کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم که یک راهنمای قدم به قدم برای سئو لینکدین به شما ارائه دهیم. از انتخاب کلمات کلیدی شروع کردیم، نکات مهم درباره تصاویر، پست گذاری، برنامه ریزی محتوایی و تعامل را گفتیم؛ مهم‌ترین نکات در بهینه سازی هدلاین، درباره من، تجربه‌ها و مهارت‌ها را گفتیم. در انتها نیز یک افزونه برای بهینه سازی لینکدین معرفی کردیم. در دوره آموزش سئو آکادمی آمانج، جلسه انتهایی تحت عنوان بازارکار، عمیقا به همین نکته‌‌ها می‌پردازیم. در این جلسه راه‌های ساخت رزومه مناسب و بهینه سازی پروفایل لینکدین برای ورود به بازارکار، استخدام و پروژه گفته میشه و بچه‌ها در این جلسه صفر تا ۱۰۰ گرفتن پروژه و استخدام رو یاد می‌گیرن که می‌توانید سرفصل‌ها و شرایط رو مطالعه کنید. مرسی که توی این مقاله هم همراهم بودید هر نظری دارید در کامنت‌ها برام بنویسید.

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
محمد حسین

ملقب به سیروان از سال ۱۳۹۲ در حوزه سئو کار می‌کنم. در حال حاضر مدیر سئو و مدرس دوره سئو آکادمی آمانج هستم. چند وقته دوباره دست به کیبورد شدم و راجع به موضوعات مختلف تولید محتوا می‌کنم. ببخشید که یکم قلمم خاک خورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *