// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

آموزش جامع ساخت بک لینک های ارزشمند و رایگان برای سئو سایت [۲۰۲۲]

آموزش ساخت بک لینک

«برای سئو سایت باید بک لینک داشت». «اصلا نمی‌شود بدون خریدن بک لینک سایت را سئو کرد». «۱۵ سایت که به شما بک‌ لینک رایگان می‌دهند». «ما برای شما بک لینک‌های ارزان و دائمی می‌خریم». «چگونه بدون جریمه‌شدن بک لینک بخرید؟». اگر با سئو سایت سروکار داشتید حتما یکی از آن جملات را شنیدید. بعضی از آن جملات درست هستند و بعضی دیگر غلط.

بک لینک‌ها (Backlinks) در سئو سایت مهم هستند. درست است که سایت برای رتبه‌گرفتن به بک لینک احتیاج دارد. و درست است که بدون بک‌ لینک بسیار کند رشد خواهد کرد. اما هر بک‌ لینکی ارزشمند نیست. بک‌ لینکی که به سئو سایت کمک می‌کند باید ویژگی‌هایی داشته باشد. یعنی موتورهای جستجو  (گوگل) بعضی بک‌ لینک‌ها را مهم و اثرگذار می‌بینند و بقیه را اصلا نمی‌پذیرند. موتورهای جستجو ممکن است سایتی را به‌خاطر گرفتن بعضی بک لینک‌ها جریمه کنند. 

با این وضع کارشناس سئو چه باید بکند؟ چطور باید بک‌ لینک‌های ارزشمند و معتبر بسازد؟ باید بک لینک بخرد یا نه؟ آیا راهی هست که بک لینک خرید ولی جریمه نشد؟ صاحبان سایت‌ها چطور؟ آن‌ها تا چه ‌حد می‌توانند به تبلیغات و حرف‌های کارشناسان سئو اطمینان کنند؟ در این آموزش جامع، براساس منابع معتبر در سئو سایت پاسخ‌های درست و قابل‌اطمینان به این سوالات داده می‌شود. 

 

چطور بک لینک های ارزشمند بسازیم؟ 

قبل‌از اینکه وارد بحث اصلی شویم باید چند نکته‌ی مهم را بگویم. در این آموزش به‌هیچ‌وجه درباره‌ی خرید بک لینک صحبت نمی‌شود. چون خریدن بک لینک خطرناک است و از تکنیک‌های سئو سیاه است. بعضی از این بک لینک‌ها موقت هستند و وقتی دیگر نباشند، به‌شدت به سایت و رتبه‌اش آسیب وارد می‌شود. گوگل الگوریتم پنگوئن را باهدف پیداکردن و جریمه‌کردن سایت‌هایی که بک لینک‌های غیرواقعی برای خودشان ساختند یا خریدند طراحی کرده است. 

گوگل بک لینک‌ها را به‌دقت زیرنظر می‌گیرد و  بالاخره می‌فهمد بک لینکی غیرطبیعی است و خریداری شده. آن‌وقت حتما سایت را جریمه می‌کند.  

علاوه‌بر خریدن بک لینک، تکنیک دیگری وجود دارد به‌‌نام  لینک‌سازی پی بی ان یا Private Blog Network. این تکنیک نیز سئو سیاه است و اصلا توصیه نمی‌شود. در این تکنیک کارشناس سئو چندین سایت یا وبلاگ دیگر را با نام‌های مختلف می‌سازد و محتواهایی در آن منتشر می‌کند. از این سایت‌ها یا وبلاگ‌ها به سایت اصلی لینک می‌دهد. بعضی کارشناسان سئو خیلی بااحتیاط و با ترفندهایی از این شبکه سازی استفاده می‌کنند. اما درهرحال باید بدانید که ریسک این کار بسیار بالاست.

آنچه درادامه به شما معرفی می‌شود راه‌هایی است برای ساختن بک لینک‌های طبیعی و رایگان و واقعی که گوگل را به شما و لینک‌سازی‌هایتان مشکوک نمی‌کند. تنها نکات مهم باقی مانده که باید گفته شود این است که بک لینک چیست و چرا مهم است. 

 

بک لینک چیست و چرا ساخت بک لینک در سئو سایت مهم است؟ 

تصور کنید شما فریلنسر سئو هستید. این مطلب را خواندید و به‌نظرتان بسیار آموزنده بود. تصمیم می‌گیرید در وبلاگ یا سایت یا فیس‌بوکتان درباره‌ی بک لینک مطلبی بنویسید. درآخر آن مطلب، لینک این محتوا را می‌گذارید. با این کار شما به این سایت بک لینک دادید. این محتوا و سایت هم از شما بک لینک گرفته. این بک لینک برای گوگل و این سایت بسیار ارزشمند است. چون کاربری واقعی و به‌طور طبیعی بک لینک را ساخته است. 

بک لینک‌ها درواقع نظر کاربران واقعی را درباره‌ی سایت و محتوایی به گوگل می‌گویند. به این دلیل مهم هستند. چون گوگل با بک لینک می‌فهمد که محتوایی برای کاربران مفید بوده و به سوالشان پاسخ داده و محتوایی است که می‌شود به آن اطمینان کرد. پس گوگل هم به او رتبه‌ی بهتری می‌دهد. به‌همین‌دلیل است که گفته می‌شود هرچه بک لینک‌های سایتی بیشتر باشد، رتبه‌ی بهتری خواهد گرفت. 

بالاخره برویم سراغ اصل مطلب!

 

۱. با محتوای مرجع و راهنماهای تخصصی بک لینک بگیرید

این راه سخت و زمان‌بر است. اما نتیجه‌اش باورنکردنی است. شما باید درباره‌ی یکی از کلمات کلیدی سایتتان چنان محتوای جامع‌وکاملی بنویسید که نظیرش در سایت‌های رقیب و در هیچ‌کجای فضای مجازی نباشد. نام این محتوای جامع ممکن است راهنمای تخصصی یا راهنمای جامع باشد. وقتی کلمه کلیدی را انتخاب کردید، آن را در گوگل سرچ کنید. محتواهای خط اول تا سوم را بررسی کنید. محتوایی بنویسید خیلی بهتر و جامع‌تر از آن محتواها. همه‌ی آن چیزهایی که در آن محتواها گفته نشده شما بگویید. بعد، که محتوای جامع را نوشتید و منتشر کردید، آن را در شبکه‌های اجتماعی پخش کنید. بگذارید کسانی‌که در آن حوزه فعالیت می‌کنند، محتوای شما را ببینند. 

 

ساخت بک لینک رایگان

 

۲. از سایت‌هایی که طرفدار محتوای شما هستند بک لینک بگیرید

بررسی کنید کدام سایت‌ها به کدام محتواهای شما لینک دادند. با این بررسی متوجه می‌شوید کدام نوع از محتوای شما پرطرفدارتر است. پس می‌توانید از آن نوع محتوا تولید کنید. در این‌مورد سرچ کنسول به شما کمک می‌کند. از این ابزار می‌توانید گزارش Top Linking site  را به‌دست آورید. وقتی لیستی از سایت‌هایی که به شما بک لینک دادند داشته باشید، می‌توانید بررسی کنید آن سایت‌ها چه موضوعات مشترک دیگری با سایت شما دارند. درباره‌ی آن موضوعات نیز می‌توانید محتوا تولید کنید. 

 

۳. با تبادل لینک بک لینک بگیرید 

تصور کنید شما سایتی دارید که لوازم عکاسی می‌فروشد. سایتی آموزشی هم هست که دوره‌های عکاسی برگزار می‌کند. خب اگر شما در محتواهای خود به آن سایت لینک بدهید و او هم به شما، هر دو به‌همدیگر کمک کردید. این نوع تبادل لینک و همکاری میان سایت‌ها بسیار متداول است. شما برای پیداکردن سایت‌های معتبری که با حوزه‌ی کاری شما مرتبط هستند راه‌های زیادی دارید. یک راه این است که می‌توانید سایت‌های افراد معروف در حوزه‌ی کاری خود را پیدا کنید؛ مثلا، سایت عکاسی معروف. او می‌تواند به سایت شما لینک دهد و شما هم می‌توانید به سایت او (عکس‌های او) لینک دهید. البته دقت کنید که نباید در این همکاری افراط کرد. چون لینک‌سازی مصنوعی می‌شود. 

 

۴. با استفاده از بک لینک‌های رقبا برای خود بک لینک بسازید

در سئو سایت، شما از سایت رقبای خود بسیار یاد می‌گیرید. سایت رقیب شما از چه سایت‌ها و وبلاگ‌هایی لینک گرفته؟ با کدام محتواهایش؟ با کدام کلمات کلیدی؟ با بررسی این موارد، شما هم می‌توانید بروید سراغ همان کلمات کلیدی و محتواها. فقط دقت کنید که همه‌ی بک‌ لینک‌ها به سایت رقیب باید دائمی باشند. اگر لینک موقت باشد، فایده‌ای ندارد. پس اول باید اعتبار منبع و نوع لینکی را که به رقیب داده است چک کنید. اساسا این قاعده‌ی کلی در بک لینک گرفتن نباید فراموش شود:

Look for websites that have high domain authority (DA). That’s because search engines consider links from high DA sites to be high-quality backlinks.

دنبال سایت‌هایی باشید که اعتبار دامنه‌ی بالایی دارند. چون موتورهای جستجو لینک‌هایی را که دامنه‌های معتبر می‌دهند، لینک‌های باکیفیت و ارزشمند می‌بینند.  

۵. با اینفوگرافی‌ها بک لینک بگیرید 

اینفوگرافی‌ها جذاب هستند. آن‌ها حجم زیادی از داده را ساده‌‌ و بصری‌شده دراختیار کاربران قرار می‌دهند. پس یادتان باشد، به تولید یک نوع محتوا ( فقط متنی) اکتفا نکنید. نیازی هم نیست چندین اینفوگرافی درست کنید. اگر یک اینفوگرافی جذاب و جامع که مرتبط با کلمه‌ کلیدی اصلی شماست درست کنید و در شبکه‌های اجتماعی هم بازنشرش دهید، کافی است و همین بک لینک‌های خوبی برای شما می‌گیرد. نمونه‌ای که  سایت wpbeginner ساخته عالی است. اینفوگرافی زیر بیش از ۷۰۰ بک لینک برای این سایت گرفته است. 

 

آموزش ساخت بک لینک ارزشمند و معتبر

 

۶. با نوشتن برای دیگران (Guest Blogging/Guest Post) بک لینک بگیرید 

در بک لینک ساختن باید به‌دنبال فرصت‌های جدید و ساختن همکاری با سایت‌های معتبر در حوزه‌ی کاری سایت خودتان باشید. خیلی از سایت‌ها، مخصوصا فروشگاهی‌ها، به‌دنبال این هستند که مشتری‌هایشان (کاربران واقعی) برای محصولاتشان نظر (رضایت مشتری) بنویسند. شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید. برای محصولاتی که مرتبط با حوزه‌ی کاری شماست نظر بنویسید و درعوض از آن سایت هم بک لینک به سایت خودتان بخواهید. کلا از کامنت‌گذاشتن برای مطالب مرتبط و مفید سایت‌های معتبر دیگر و نوشتن برای آن‌ها نباید غافل شد.

پست‌‌های مهمان فرصت دیگری برای این هستند که با نوشتن برای سایت‌ها یا وبلاگ‌های دیگر بشود بک لینک ساخت. بعضی سایت‌ها هستند که محتواهایشان را نویسندگان مختلف می‌نویسند، چیزی شبیه به ویرگول در فارسی و مدیوم در وب انگلیسی. این سایت‌ها معمولا اجازه می‌دهند که نویسندگان مهمان لینک هم در محتواهایشان بگذارند. 

 

۷. از پادکست‌ها، مصاحبه‌ها و فروم‌ها بک لینک بگیرید 

سایت‌ها و کسانی‌که در حوزه‌ی کاری و تخصصی شما پادکست تولید می‌کنند شناسایی کنید. از آن‌ها بپرسید که چطور می‌توانید مهمان یکی از پادکست‌هایشان شوید یا چطور می‌شود در پادکستی که به یکی از محتواهای شما مرتبط است، شما را هم معرفی کنند و به سایت شما هم لینک دهند. حتی ممکن است بتوانید اسپانسر اپیزودی شوید (که البته این دیگر رایگان نیست). 

 

چطور بک لینک رایگان بسازیم

 

شاید شما درحوزه‌ی تخصصی خودتان حرفی برای گفتن دارید یا چیزی که می‌توانید معرفی کنید. مثلا دیجیتال مارکتر موفقی هستید. باید مجلات اینترنتی یا رسانه‌های خبری که اخبار فناوری و اینترنت را هم پوشش می‌دهند پیدا کنید. ببینید چه شرایطی دارند برای مصاحبه‌کردن و چه موضوعاتی برایشان جالب است. این هم مهم است که مطمئن شوید در مصاحبه یا پایان آن لینک می‌دهند به سایت دیگر. 

لینک‌هایی که از انجمن‌های تخصصی و فروم‌ها به سایتی داده می‌شود از بهترین و معتبرترین بک لینک‌هاست. چون گوگل می‌داند این لینک‌ها را کاربران به سایتی می‌دهند. پیداکردن فروم‌ها سخت نیست. کافی است نام حوزه‌ای که می‌خواهید را به‌علاوه‌ی کلمه‌ی فروم در گوگل سرچ کنید. 


 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری 

۱. بک لینک معتبر و ارزشمند ساختن کار سختی است. لینک‌سازی در سئو مثل کارهای دیگر نیازمند صبر و حوصله و وقت‌گذاشتن است. 

۲. قدم اول برای ساختن بک لینک‌های باکیفیت تولید محتوای خوب و هوشمندانه است.

۳. با تکنیک‌های سئو سیاه هم می‌شود بک لینک ساخت. می‌شود بک لینک خرید. ظاهرا بک لینک‌های دائمی هم می‌شود خرید. اما همیشه خطر جریمه‌شدن وجود دارد.

۴. بعضی‌ها نام این شیوه‌ها را  استراتژی‌های بک لینک ساختن می‌گذارند. اما درحقیقت همه‌ی آنچه در این آموزش معرفی شد فرصت‌هایی بود برای بک لینک ساختن.  فرصت‌های دیگری هم وجود دارد. هرگز کسی نمی‌تواند لیست کاملی از این شیوه‌ها را بنویسد.

۵. کارشناس سئو همیشه باید، باتوجه به اصول بک لینک ساختن،  به‌دنبال راه‌‌های خلاقانه و فرصت‌های جدید  باشد.

۶. کارشناس سئو می‌تواند برای آنالیز بک لینک‌های سایت خودش و رقبا (درواقع بررسی‌کردن بک لینک‌های هر سایتی) از دو ابزار قدرتمند Semrush و  ahrefs استفاده کند. 

۷. از قدرت شبکه‌های اجتماعی و قدرت سیگنال این شبکه‌‌ها در سئو سایت نباید غافل شد. در شبکه‌های اجتماعی فرصت‌های متعددی برای بک لینک ساختن وجود دارد. مثلا، می‌توانید در یوتیوب کانال بسازید. محتوای ویدئویی تولید کنید و از یوتیوب بک لینک بگیرید. 

۸. دقت کنید که در هیچ‌کدام از شیوه‌های لینک‌سازی خارجی نباید افراط کرد. بک لینک‌ها باید متنوع باشند و  تاجای ممکن طبیعی و واقعی.  نباید اجازه دهید بک لینک‌ها مصنوعی به‌نظر برسند.

۹. از بک لینک ساختن در بحث لینک‌سازی خارجی، که از سرفصل‌های اصلی و مهم در آموزش سئو و تولید محتواست، مفصل صحبت می‌شود. 

 

 

برای نوشتن این محتوا از اطلاعات منابع زیر نیز کمک گرفته شده است: 

۱. monsterinsights.com 

۲. backlinko.com 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
مهدیه اسماعیلی

مهدیه اسماعیلی هستم، دانشجوی برتر دوره متخصص سئوی آمانج، علاقه‌مند به نوشتن و سئو و دنیایی که گوگل قرار است خلق کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *