// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

هر آنچه باید درباره سئو کلاه سفید بدانید

سئو کلاه سفید

اگر با سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو آشنایی داشته باشید، حتما می دانید که سئو سایت یک فرآیند طولانی مدت است و نیاز به صبر بالایی دارد. اما همه افراد و البته کارفرمایان به اندازه کافی صبور نیستند! به همین دلیل است که برخی از متخصصان سئو وسوسه می شوند تا یک راه میانبر و کوتاه تر برای به نتیجه رساندن سئو سایت پیدا کنند.
از طرف دیگر موتورهای جستجو از جمله گوگل نیز مجموعه ای از قوانین و الگوریتم ها مانند الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن و الگوریتم مرغ مگس خوار پیاده سازی کرده اند تا طراحان وب‌سایت و متخصصان سئو را از یافتن راه‌حل‌هایی که باعث ایجاد مزیت ناعادلانه در رتبه‌بندی سایت می‌شود، باز دارند.
معمولا برای سئو سایت دو روش کلی وجود دارد: سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه.
تکنیک‌های سئو کلاه سفید هماهنگ با دستورالعمل‌های گوگل هستند. در حالی که روش‌های سئو کلاه سیاه مبتنی بر ترفندهایی هستند که اگرچه به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت به نتیجه می رسد، معمولاً پیامدهای منفی در بلندمدت خواهند داشت.
در این مقاله، ما در مورد هرآنچه که باید درباره سئو کلاه سفید بدانید صحبت کرده و تکنیک های سئو کلاه سفید را معرفی خواهیم کرد.

 

سئو کلاه سفید (White hat SEO) چیست؟

سئو کلاه سفید اصطلاحی است که برای اشاره به استراتژی های سئو که در چارچوب قوانین و الگوریتم های موتورهای جستجو عمل می کنند، استفاده می شود. به عبارت دیگر سئو کلاه سفید به معنای پیاده سازی تکنیک هایی برای بهبود رتبه وب سایت در موتورهای جستجو، بدون استفاده از ترفندهای غیراخلاقی و سئو کلاه سیاه است. استراتژی‌های سئو کلاه سفید بر ارائه محتوای باکیفیت و مرتبط به خوانندگان تمرکز دارد که در نهایت باعث بهبود تجربه کاربری می شود.

 

تفاوت سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه

متخصصان سئو چه از روش سئو کلاه سفید استفاده کنند و چه کلاه سیاه، در نهایت هدف مشترکی دارند که بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو است. اما همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، راه های رسیدن به این هدف در هر روش متفاوت است. در این بخش به برخی از مهم ترین تفاوت های سئو کلاه سفید و کلاه سیاه اشاره کرده ایم:

 • در روش سئو کلاه سفید، تلاش بر تولید محتوای با کیفیت است که با هدف کاربر مطابقت داشته باشد، در حالی که در استراتژی های سئو کلاه سیاه محتوای کم کیفیت، تکراری یا با قالب های سنگین منتشر می شود.
 • استراتژی سئو کلاه سفید شامل استفاده از تصاویر اختصاصی شده با متن جایگزین تصویر (Alt Image) است، در حالی که سئو کلاه سیاه از روش‌های قدیمی‌تر مانند پر کردن کلمات کلیدی و متن نامرئی در صفحه استفاده می‌کند.
 • در روش سئو کلاه سفید از تحقیق کلمات کلیدی به صورت ارگانیک در یک صفحه استفاده می شود. در مقابل، سئو کلاه سیاه از یک کلمه کلیدی هدف استفاده می کند و از آن درتمام بخش های یک صفحه از جمله هدرها، متا تگ ها یا متن به صورت غیرطبیعی استفاده می کند.
 • استراتژی لینک سازی در سئو کلاه سفید مبتنی بر ساخت لینک های با کیفیت است، در حالی که استراتژی کلاه سیاه خرید لینک است.

 

سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه

 

نکته ای که باید بسیار به آن توجه نمود این است که ممکن است برخی از تکنیک های سئو کلاه سیاه وضعیت سئو سایت را بهبود بخشند، اما تاثیر موقتی دارند. چون در نهایت، گوگل این اقدامات مضر را تشخیص داده و سایت هایی را که از تکنیک های سئو کلاه سیاه استفاده می کنند را جریمه می کند. اگر سایت شما از نتایج گوگل خارج شود، می تواند بر ترافیک، شهرت و فروش شما تأثیر منفی بگذارد.
بنابراین، پیروی از تکنیک‌های سئو کلاه سفید برای حفظ موقعیت سایت در SERP بسیار مهم است و از جریمه شدن وب سایت توسط موتورهای جستجو جلوگیری می‌کند.

 

مزایای سئو کلاه سفید

استفاده از روش های سئو کلاه سفید مزایای بسیاری دارد. از جمله:

 • صرفه جویی در هزینه: استفاده از تکنیک های سئو کلاه سفید در دراز مدت، ارزان تر از سئو کلاه سیاه است، زیرا نیازی به تعمیر تخلفاتی که توسط گوگل شناسایی و جریمه شده اند نخواهد بود.
 • اخلاق حرفه ای: انتخاب سئو کلاه سفید توسط مدیران سئو باعث می شود تا علاوه بر موفقیت در سئو سایت، اخلاق را نیز در کسب و کار خود رعایت کنند.
 • تضمین امنیت سایت: سایت‌های بهینه‌ سازی شده با روش های سئو کلاه سفید در برابر مجازات‌های گوگل ایمن هستند.
 • ثبات: رتبه های به ‌دست ‌آمده از طریق تکنیک های سئو کلاه سفید، در مقایسه با صفحاتی که با روش‌های ناعادلانه بهینه‌ سازی شده‌اند، پایدارتر و ماندگارتر هستند.

 

مشکلات سئو کلاه سفید

اگرچه استفاده از سئو کلاه سفید در طولانی مدت می تواند تاثیر مثبت و ماندگاری بر روی سایت بگذارد، اما مانند هر چیز دیگری، یک سری مشکلات نیز دارد.

 • به طور معمول روش های سئو کلاه سفید طولانی مدت تر هستند به این معنی که ممکن است چندین ماه طول بکشد تا نتایج حاصل از تکنیک های سئو کلاه سفید مشاهده شود.
 • مشکل دیگر، رقابت است. اگر رقیبان شما از سئو کلاه خاکستری یا کلاه سیاه استفاده کنند، ممکن است شما هم برای سبقت از آن ها مجبور به استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه یا کلاه خاکستری شوید. با این حال، اگر وب ‌سایتی که با روش‌های کلاه سیاه بهینه شده است جریمه شود، نسبت به یک وب سایت سئو شده با روش های کلاه سفید، بسیار افت خواهد کرد.
 • برای انجام تحقیق کلمات کلیدی و تولید محتوای با کیفیت، باید زمان و هزینه کافی صرف شود و نیاز به یک تیم حرفه ای و متخصص است.

 

استراتژی های سئو کلاه سفید

بسیاری از تکنیک‌های سئو کلاه سفید وجود دارند که باعث افزایش اعتبار و محبوبیت وب سایت می شوند. در این بخش به برخی از مهم ترین این استراتژی ها اشاره می کنیم:

 

تولید محتوای با کیفیت

از اجزاء اصلی سئو کلاه سفید می توان به تولید محتوای با کیفیت بالا به طور مداوم اشاره کرد. برای تولید محتوای با کیفیت و منطبق با نیازهای کاربر، پیشنهاد می شود سوالات و نگرانی های کاربرانتان را شناسایی کنید و سعی کنید با تولید محتوا و خدمات مناسب به آن ها کمک کنید. همچنین به تعداد کلمات محتوای خود دقت کنید. در حالی که گوگل عدد خاصی را توصیه نکرده است، اما به طور معمول، محتوای طولانی در برابر محتوای بسیار کوتاه، از اعتبار بالاتری برخوردار است. به عنوان یک قاعده کلی، بهتر است حداقل ١٠٠٠ کلمه را برای پست های بلاگ خود در نظر بگیرید.

 

توجه به هدف کاربر یا User Intent

توجه به قصد و هدف کاربر یکی از مهم ترین اهداف گوگل است. انواع User intent عبارت است از:

 • اطلاعاتی (informational)
 • تجاری (commercial)
 • هدایت کننده (navigational)
 • منتقل کننده (transactional)

برای مثال اگر شخصی از یک وب سایت فروشگاه اینترنتی بازدید کند، احتمالا هدفش خرید (commercial) است. یا اگر کسی به دنبال “نحوه نگهداری از گل و گیاه” باشد، به دنبال اطلاعات است.

چند استراتژی برای توجه به هدف کاربر عبارتند از:

 • شناخت مخاطبان و نیازها آن ها
 • بهینه سازی محتوای خود برای کلمات کلیدی خاص
 • استفاده از ویدیو، تصویر و پادکست

 

بهینه سازی وب سایت برای موبایل

طبق آمار در سال ٢٠٢١، بیش از ٩٠ درصد از کاربران اینترنت، از تلفن همراه برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنند. این بدان معناست که اگر وب‌سایت شما برای مشاهده در تلفن هوشمند بهینه نشده باشد، شما مشتریان بالقوه را از دست خواهید داد. اگر بازدیدکنندگان وب سایت شما نتوانند به راحتی در سایتتان حرکت کنند، قطعا سایت شما را ترک خواهند کرد.

برای بررسی وضعیت سایت در موبایل، URL خود را در کادر جستجوی ابزار mobile-friendly test گوگل تایپ کنید. این ابزار یک اسکرین شات از نحوه نمایش صفحات در صفحه تلفن هوشمند به همراه لیستی از توصیه‌ها برای بهبود آن را به شما ارائه می دهد.

 

لینک سازی خارجی

لینک سازی یکی دیگر از جنبه های مهم سئو کلاه سفید است. ایجاد بک لینک با کیفیت بالا، بهینه سازی لینک های دائمی و استفاده از انکرتکست شامل کلمات کلیدی می تواند رتبه شما را بهبود دهد. بک لینک های کلاه سفید بک لینک هایی هستند که طبق دستورالعمل های گوگل به دست می آیند. از روش های استاندارد لینک سازی خارجی می توان به تولید محتوای با کیفیت بالا و سپس ایجاد ارتباط با وب سایت های دیگر با هدف دریافت لینک ورودی از آن ها اشاره کرد.

 


بیشتر بخوانید: “آموزش جامع ساخت بک لینک های ارزشمند و رایگان برای سئو سایت [۲۰۲۲]


 

ارائه تجربه کاربری (UX) مثبت  

UX وب سایت یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل است. یکی از عوامل مهم در تجربه کاربری، بهینه بودن سرعت سایت است. سرعت کند سایت می تواند باعث افزایش نرخ پرش یا Bounce rate شود.
شما می توانید سرعت صفحات سایت خود را با استفاده از ابزار Google Page Speed ​​Insights بررسی کنید.
پس از وارد کردن آدرس URL، این ابزار سایت شما را تجزیه و تحلیل می کند و به آن از ١ تا ١٠٠ نمره می دهد. همچنین لیستی از توصیه های خاص برای بهبود UX سایت ارائه می دهد.

علاوه بر این باید به Core Web Vitals توجه کنید. Core Web Vitals  شامل فاکتورهای خاصی است که گوگل برای بهبود تجربه کاربری و سئو ارائه کرده است.

یکی دیگر از جنبه های UX این است که مطمئن شوید کاربر به راحتی می تواند در سایت پیمایش کند. بازدیدکنندگان باید بتوانند به سرعت و به راحتی آنچه را که به دنبال آن هستند در سایت پیدا کنند. داشتن منوهای ناوبری سطح بالا و ساده می تواند به این امر کمک کند.

جمع بندی و نتیجه گیری

موفقیت در سئو وب سایت، مستلزم پیاده سازی مجموعه ای از استراتژی های سئو است. استراتژی های سئو کلاه سفید، یک راه موثر و مطمئن برای بهبود رتبه سایت بدون نگرانی از پنالتی شدن توسط گوگل است. از آنجایی که گزینه های سئو کلاه سفید نسبتاً محدود است، بسیاری از سئوکاران خود را به این حوزه محدود نمی کنند و فعالیت های سئو خود را بین سئو کلاه سفید و سیاه یا به عبارت دیگر سئو کلاه خاکستری حفظ می کنند. با این حال همانطور که گفته شد سئو سایت به روش کلاه سفید ممکن است زمان‌بر باشد، اما همچنان بهترین گزینه برای حضور معتبر و ماندگار در وب است. برای یادگیری سئو کلاه سفید و استراتژی های آن، پیشنهاد می کنیم از پکیج آموزش سئو آمانج استفاده نمایید.

 

برای تهیه این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:

semrush.com

elegantthemes.com

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
نگین سعیدی

من نگین سعیدی هستم کارشناس سئو و تولیدمحتوا آکادمی آمانج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *