متن جایگزین تصویر چیست؟

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 3 دقیقه مطالعه کنید

چرا ما دوست داریم هنگام مطالعه‌ی محتوا با بلوک هایی از نوشته های پشت سر هم مواجه نشویم در بین این خطوط چند تصویر و یا حتی ویدئو ببینیم؟
اگر دقت داشته باشید این موضوع معمولا در کتاب های کامیک و یا داستانی معمولا رعایت شده است، اما دلیل آن چیست؟
این موضوع جدا از آنکه به ذهن خواننده (مخصوصا اگر محتوا طولانی باشد) استراحت می‌دهد، به او کمک می‌کند تا درک بهتری نسبت به متن محتوا پیدا کرده و راحت تر ادامه آن را مطالعه کند.
این موضوع دقیقا در وبلاگ نویسی نیز صدق می کند و شما باید سعی کنید با تصاویر مرتبط و یا بعضا غیرمرتبط خوانایی یا همان readability محتوای خود را بهبود ببخشید. موضوعی که بر سئو سایت شما به شکل غیرمستقیم تاثیر بسزایی دارد و موتور جستجو نیز آن را میفهمد! جدای از این، تصاویر محتوای شما به صورت مستقل در بخش جستجوی تصاویر گوگل نیز نمایش داده شده و می‌تواند از این طریق نیز برای شما ورودی اورگانیک به ارمغان بیاورد.

در ادامه  این مقاله من قصد دارم به بررسی تگ تصاویر یا همان alt image به عنوان یکی از موارد مهم در سئو و بهینه سازی سایت بپردازم و شما را با مهم ترین نکات آن آشنا سازم.

تگ Alt تصاویر

تگ alt در وبسایت بیانگر موضوعی است که یک تصویر به آن پرداخته است. در زبان سئو به alt image متن جایگزین تصویریا alternative text نیز گفته می‌شود. که اصطلاح صحیح تری نیز هست. اما چرا؟
تگ alt در واقع یک تکه کد HTML می باشد که ظاهر و همچنین زمینه عملکرد تصویر موجود در صفحه سایت را برای کاربر و موتور جستجو توصیف می کند.
به زبان ساده؛ هنگامی که کاربری در گوگل به دنبال یک تصویر خاص می باشد، alt تصاویر می تواند در این زمینه به موتور جستجو کمک کند تا بهترین نتیجه به نمایش در بیاید.

 

تگ alt

کاربرد Alt images

متن جایگزین تصویر چند فایده مختلف برای وبسایت شما دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از:
مهم ترین کاربرد تگ alt این است که هنگامی که یک تصویر در سایت (به هر دلیل) لود نمی شود، این قطعه از متن به عنوان یک جایگزین تصویر به کاربر نمایش داده می‌شود. موضوعی که همه ما حتما تا بحال با آن برخورد داشته ایم.
گرچه موتور جستجو در حال حاضر  می‌تواند به شکل قابل توچهی عکس را بررسی کرده و المان های آن را متوجه شود اما متن جایگزین تصویر موجب می‌شود که موتورهای جستجو در روند crawling عملکرد بهتری داشته باشند.

 

دلایل اهمیت متن جایگزین تصویر

همانطور که گفته شد دلیل اصلی استفاده از تگ تصویر یا alt image توصیف تصاویر برای بازدیدکنندگانی است که قادر به مشاهده این تصاویر نیستند.
این موضوع شامل کاربرانی است که تصاویر سایت برای آن ها مسدود شده و یا خودشان دسترسی را غیرفعال کرده اند.همچنین این متن های جایگزین برای کاربرانی که دارای کم بینایی هستند یا به طور کلی نمی توانند به خوبی شناسایی بصری داشته باشند نیز به کار برده می شود.

به صورت کلی متن های جایگزین به شما این اطمینان را می دهد که تمامی کاربران بتوانند به طور کامل از محتوای سایت شما استفاده کنند.
از طرفی دیگر درک تاثیر تگ alt در سئو می‌تواند مسیر بهینه سازی سایت شما را به شکل قابل توجهی بهبود ببخشد. استفاده از متن alt برای تصاویر می تواند یک تجربه کاربری مناسب را به وجود بیاورد و جدا از آن سئو سایت شما را به طور مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر قرار دهد.

موتورهای جستجو از جمله گوگل در طی سال های گذشته پیشرفت های بسیار زیادی داشته اند. با این حال، خزنده های موتورهای جستجو به آن شکل که ما می توانیم تصاویر را ببینیم، نمی توانند آن ها را ببینند.
در نتیجه عاقلانه نیست که به طور کلی تفسیر و بررسی این موضوع را به دست آن ها بسپاریم در شرایطی که ممکن است نتوانند به خوبی محتوای داخل عکس و میزان ارتباط آن با محتوا را بفهمند. دقت کنید! ممکن است.
اما بنا به احتیاط و همچنین مزایایی که جدا از این بخش به آن اشاره کردیم بهتر است استفاده از تگ alt و همچنین بهینه سازی آن که در ادامه به آن خواهیم پرداخت را جدی بگیرید.

 

چطور یک alt image خوب بنویسیم؟

۱) Alt image شما باید خاص باشد

همانطور که گفته شد متن alt باید یک متن توصیف کننده خاص برای افرادی باشد که نمی توانند به تصاویر سایت شما دسترسی داشته باشند. حال اگر تصویر مورد نظر شما به اندازه کافی خاص و منحصر به فرد نیست، به جای HTML باید تصویر در CSS قرار داشته باشد.

 


نکته: تصاویری که به منظور طراحی بهتر و بهبود خوانایی محتوا استفاده می‌شوند، باید در بین کدهای CSS قرار گیرند نه در میان کدهای html با این وجود اگر امکان این تغییر وجود ندارد شما می‌توانید تگ Alt را خالی گذاشته تا مرورگرها و موتورهای جستجو از خواندن‌شان صرف نظر کنند.


 

۲) Alt image باید کوتاه باشد

متن alt شما نباید بیشتر از ۱۲۵ کارکتر باشد. حال شما باید نهایت تلاش خود را بکنید که در عین مختصر بودن، کاربر و موتور جستجو بتواند به خوبی متوجه ماهیت تصویر بشود.

 

۳) استفاده از عبارت های کلیدی

یک کاربرد مهم تگ alt این است که به شما امکان استفاده از کلمات کلیدی مورد نظرتان را خواهد داد. شما با این کار به موتور جستجو می فهمانید که محتوا و تصاویر شما به خوبی با عبارت کلیدی هدفتان تطابق دارند و شرایط لازم برای دریافت رتبه های بهتر را دارا هستند.

 

۴) اجتناب از استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی

اگرچه شما فرصت دارید تا کلمات کلیدی خود را در متن جایگزین تصاویر خود به کار ببرید؛ اما باید به این نکته دقت داشته باشید که به هیچ وجه نباید متن alt را با عبارت های کلیدی مورد نظر خود بمباران کنید و به نوعی مرتکب keyword stuffing شوید.


نکته: شما با استفاده از تگ “”= longdesc: این امکان را دارید تا توضیحات اضافی به متن تگ alt خود اضافه کنید. با اضافه کردن این تگ، دیگر مشکلی در زمینه طولانی بودن متن جایگزین خود نخواهید داشت.


 

چطور در وردپرس alt image بگذاریم؟

برای بارگزاری تصویر و همچنین متن جایگزین آن در وردپرس کافی است از بخش نوشته ها محتوای خود را تکمیل و با استفاده از گزینه افزودن پرونده چند رسانه ای تصویر خود را انتخاب کنید.
سپس مطابق تصویر زیر در داخل کادر «متن جایگزین تصویر» کلمه کلیدی فرعی خود که به محتوای عکس مربوط می‌باشد را جایگذاری کنید.

 

تگ جایگزین تصویر در وردپرس

 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی متن جایگزین تصاویر و اهمیت آن در سئو سایت پرداختیم. در نگارش این کلمه حتما به چند مورد کلی دقت کنید:
از کلمات فرعی و ثانویه خود استفاده کنید. کلمه فرعی، کلمه ایست که در حوزه معنایی محتوای شما قرار دارد و شما دوست دارید از این کلمه ترافیک رایگان کسب کنید. کلمه ثانویه نیز (اغلب) لانگ تیل کلمه اصلی شما می‌باشد.
برای مثال :
کلمه کلیدی اصلی: سئو
کلمه کلیدی فرعی: آموزش بهینه سازی موتورجستجو
کلمه کلیدی ثانویه: آموزش سئو


نکته: سعی کنید از کلمه کلیدی اصلی در عنوان و آدرس اکیدا استفاده کنید و مابقی کلمات را به نسبت در هدینگ های دیگر، توضیحات متا و همچنین متن جایگزین تصویر استفاده کنید.


نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که متن جایگزین تصویر باید بیشترین قرابت را به تصویر شما داشته باشد. برای بهینه سازی این مورد تصویر خود را با حفظ جانب کلمات کلیدی در یک کلمه توصیف کنید. مطمئن باشید این بهترین انتخاب شما خواهد بود.

منبع مقاله: وبسایت MOZ

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

کمپ آموزش جامع سئو تخصصی

آموزش تخصصی و پروژه محور سئو

همواره یکی از مشکلاتی که طراحان سایت و شرکت ها با آن دست و پنجه نرم میکنند فروش و بازدید کم سایتشان است. یکی از دلایل اصلی دیده شدن سایتها و فروش بالای آن بهبود رتبه سایت در گوگل است که به این کار سئو گویند. و موفقیت هرکسی در کسب و کار اینترنتی، وابسته به دانش سئو و بهینه سازی وب سایت است.
همواره همه موسسات و شرکت ها ، در عصر امروزی به وب سایتی برای معرفی خدمات و محصولات خود نیاز دارند . که توسط طراحان سایت و برنامه نویسان این عمل انجام می شود. اما این پایان کار نیست . این خدمات و محصولات برای دیده شدن و فروش باید در گوگل و سایر موتور های جستجو دیده شوند که انجام این کار به عهده سئو است .
ادامه...

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

تاثیر social signal بر سئو

ناگفته هایی از تاثیر شبکه های اجتماعی و سوشال سیگنال بر سئو سایت

این سوال که آیا شبکه های اجتماعی تاثیری در سئو دارند، چند سالی است که در گروه ها و انجمن های مختلف مورد بحث قرار گرفته می‌شود. در سال ۲۰۱۰،…

تعریف بردکرامب

بردکرامب (Breadcrumb) چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

برد کرامب یکی از اجزا بسیار مهم هر سایتی است در طراحی سایت به برد کرامب ها نیاز داریم آنها نقش بسیار مهمی در سئو سایت ایفا می کنند همچنین…

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا گوگل چیست؟

گوگل الگوریتم های زیادی دارد که هر کدام هدف خاصی را به دنبال دارند. پاندا در ابتدا جدا از الگوریتم اصلی رول شد اما سپس در تاریخ تأیید نشده در…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

کمپ آموزش جامع سئو تخصصی

آموزش تخصصی و پروژه محور سئو

همواره یکی از مشکلاتی که طراحان سایت و شرکت ها با آن دست و پنجه نرم میکنند فروش و بازدید کم سایتشان است. یکی از دلایل اصلی دیده شدن سایتها و فروش بالای آن بهبود رتبه سایت در گوگل است که به این کار سئو گویند. و موفقیت هرکسی در کسب و کار اینترنتی، وابسته به دانش سئو و بهینه سازی وب سایت است.
همواره همه موسسات و شرکت ها ، در عصر امروزی به وب سایتی برای معرفی خدمات و محصولات خود نیاز دارند . که توسط طراحان سایت و برنامه نویسان این عمل انجام می شود. اما این پایان کار نیست . این خدمات و محصولات برای دیده شدن و فروش باید در گوگل و سایر موتور های جستجو دیده شوند که انجام این کار به عهده سئو است .
ادامه...