// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

آیا هوش مصنوعی از عهده سئو برخواهد آمد؟

تاثیر هوش مصنوعی بر سئو

سئو سایت مجموعه‌ای از تسک ها و وظایف مختلف است. ماهیت بسیاری از این وظایف هم کار با حجم زیادی از داده‌هاست. کار با داده، به خصوص حجم بالای داده که نیاز به دقت بالا دارد و همچنین احتمال خطا در آن زیاد است، باعث شده تا متخصصان سئو به استفاده از هوش مصنوعی یا ماشین لرنینگ در سئو روی آورند. اما سوال اساسی این جاست که آیا استفاده از هوش مصنوعی در سئو به اندازه کافی به صرفه هست تا از آن استفاده کرد، یا تنها یک ترند و نمایش تبلیغاتی است؟ آیا در آینده هوش مصنوعی وظیفه سئو سایت را بر عهده خواهد گرفت یا همچنان نیاز به متخصصان سئو خواهیم داشت؟


در این مقاله می خواهیم به استفاده از هوش مصنوعی در سئو بپردازیم.

 

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی مجموعه‌ای از چندین فناوری مختلف مانند یادگیری ماشین (Machine learning)، بینایی کامپیوتر (computer vision)، پردازش زبان طبیعی (NLP)، یادگیری عمیق (Deep learning) و غیره را در بر می گیرد.

 

 

هوش مصنوعی چیست؟


تفاوت بین سیستمی که توسط انسان نوشته شده و سیستمی که توسط هوش مصنوعی توسعه داده شده، در این است که نرم افزاری که با هوش مصنوعی کار می کند، می تواند در طول زمان با آنالیز داده ها و یادگیری، عملکرد خود را بهبود دهد. در حالیکه در نرم افزارهای معمولی این بهبود عملکرد توسط انسان انجام می شود.


در نتیجه هوش مصنوعی با خودکار سازی کارها و کاهش فرآیندهای دستی، باعث افزایش سرعت انجام کار و بهره وری می شود.

تحقیقات، نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی جهانی در سال ۲۰۳۰ به کمک هوش مصنوعی می تواند تا ۱۴ درصد افزایش پیدا کند. همین امر هوش مصنوعی را به بزرگترین فرصت تجاری تبدیل کرده است. شرکت ها و سازمان های مختلف نیز در تلاشند تا برای حفظ کسب و کار خود و دستیابی به موفقیت های بیشتر نسبت به رقبا، از هوش مصنوعی استفاده کنند.

 


اگر علاقه‌مندید بیشتر با هوش مصنوعی آشنا شوید پیشنهاد می‌کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید: “هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟


 

تأثیر هوش مصنوعی بر سئو

زمانی که کاربران عبارتی را جستجو می کنند، موتورهای جستجو با تکیه بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ نتایج را به کاربران نمایش می دهند. در واقع این هوش مصنوعی است که تعیین می کند صفحات شما در چه جایگاهی نمایش داده شود و چه کسانی آن را ببینند. حتما درباره به روزرسانی الگوریتم های گوگل که هر چند ماه یکبار اتفاق می افتد، شنیده اید. تمامی این الگوریتم ها در هوش مصنوعی موتورهای جستجو وجود دارند.
علاوه بر این متخصصان سئو نیز می توانند به کمک هوش مصنوعی، کارهای زیادی را در زمان کمتر انجام دهند، فرآیند بهینه سازی را راحت تر انجام دهند و الگوهای موجود در داده ها را بسیار سریع تر از انسان، تجزیه و تحلیل کنند. 

 


بیشتر بخوانید: “چهار کاربرد یادگیری ماشین در بازاریابی دیجیتال که باید بدانید


 

 

موارد استفاده هوش مصنوعی در سئو

 

۱. تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی، یکی از مهم ترین وظایف متخصص سئو است که از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. تحقیق کلمات کیدی فرآیندی زمان گیر است و ممکن است روزها یا هفته ها زمان ببرد. اما به کمک ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی که مبتنی بر هوش مصنوعی هستند، می توان این فرآیند را ساده تر و سریع تر انجام داد. ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی این قابلیت را دارند که تحقیقات را به صورت شخصی سازی شده برای شما ارائه دهند. در واقع این ابزارها با آنالیز وب سایت شما، تعیین می کنند که سختی یک کلمه کلیدی خاص برای وب سایت شما چقدر است. چرا که سختی کلمات کلیدی در هر وب سایتی متفاوت است. ممکن است یک کلمه کلیدی خاص برای رقیبتان کلمه سختی محسوب شود اما شما بتوانید به راحتی در آن کلمه کلیدی رتبه خوبی را به دست آورید. 

 

۲. توسعه استراتژی محتوایی سئو

هوش مصنوعی به شما کمک می کند استراتژی سئو را بچینید. امروزه ابزارهای هوش مصنوعی وجود دارند که می‌توانند موضوعاتی را که بهتر است در آن ها تولید محتوا کنید را به شما پیشنهاد دهند. همچنین کیورد گپ (Keyword Gap) یا شکاف موضوعی را که در محتوای سایتتان وجود دارد به شما یادآوری کرده و با بررسی عبارات جستجو شده توسط کاربران که به حوزه شما مرتبط است، موضوعات محتوای جدید را ارائه می دهد. متخصصان سئو با بررسی تمامی این موضوعات می توانند یک برنامه محتوایی دقیق و عالی را تنظیم کنند که می تواند به رشد وب سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو کمک کند. 

 

۳. بهینه سازی محتوا

به کمک هوش مصنوعی علاوه بر این که می توان برنامه محتوایی را تنظیم کرد، میتوان از آن برای بهینه سازی محتوا نیز استفاده کرد. به این معنا که هوش مصنوعی تک به تک محتوای وب سایت را بررسی می کنند و لیست کاملی از پیشنهادها برای بهبود سئو محتوا به شما ارائه می دهند. برای مثال می تواند به شما بگوید که بهتر است به چه موضوعات دیگری بپردازید و بهتر است لینک ها را در کجا قرار دهید. 

 

۴. تولید محتوای سئو

در برخی موارد، هوش مصنوعی می تواند محتوایی تولید کند که باعث کسب جایگاه بالا در صفحه نتایج جستجو شود. هوش مصنوعی آنقدر در تولید محتوا به زبان طبیعی انسان پیشرفت کرده که می تواند برای مجموعه‌ای صدها کلمه تولید محتوا کند. اگرچه هنوز نیاز است تا محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی توسط انسان بررسی شود اما می تواند فرآیند تولید محتوا را تا حد خوبی سرعت ببخشد.

 

۵. حفظ اطلاعات کسب و کار

کسب و کار شما فقط در صفحه نتایج موتورهای جستجو نیست. انواع مختلفی از موتورهای جستجو به غیر از گوگل مانند نقشه ها و جستجوی صوتی، وجود دارد که وب سایت شما در آن نمایش داده می شود. به همین دلیل لازم است که اطلاعاتتان همه جا دقیق و درست باشد. در غیر این صورت کسب و کار شما فرصت های بالقوه جذب مشتری را از دست خواهد داد. اطمینان از درست بودن این اطلاعات در تمامی پلتفرم ها کاری است که اگر به صورت دستی انجام شود، بسیار زمان گیر خواهد بود. به همین دلیل یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در سئو و دیجیتال مارکتینگ، این است که هر زمان نیاز به به روز رسانی اطلاعات باشد، به صورت خودکار در تمامی پلتفرم ها این تغییرات را اعمال کند.   

 


بیشتر بخوانید: “سمت و سوی آینده سئو+ پیش بینی ترندهای محبوب


 

 

در نهایت، آیا هوش مصنوعی جای متخصصان سئو را خواهد گرفت؟

ورود هوش مصنوعی به حوزه های مختلف و انجام کارها به صورت اتوماتیک و ماشینی، این نگرانی را برای جامعه به وجود آورده که در آینده بسیاری از مشاغل از بین خواهد رفت. اگرچه هدف ما در این مقاله پرداختن به این موضوع نیست، اما باید بدانیم آیا تخصص سئو در آینده از بین خواهد رفت؟

تقریباً تمامی متخصصان بر این عقیده اتفاق نظر دارند که ربات ها هرگز نخواهند توانست جایگزین انسان شوند. خوشبختانه شغل سئو و تولید محتوا از خطر نابودی در آینده در امان هستند. در واقع ورود هوش مصنوعی به سئو در راستای کمک به متخصصان سئو است نه جایگزین آن ها. ما می توانیم از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، در تمام بخش های سئو از جمله تولید محتوا، لینک سازی، تحقیق کلمات کلیدی، آنالیز داده ها و به طور کلی استراتژی سئو استفاده کنیم. نتیجه استفاده از هوش مصنوعی در سئو عبارت است از:

  • استراتژی جامع تر
  • تولید محتوا با کیفیت بالا
  • تجزیه و تحلیل داده ها به صورت دقیق تر
  • افزایش سرعت انجام کارها

در نتیجه سئو در آینده نیز همچنان به عنوان یکی از پردرآمدترین مشاغل دنیا خواهد بود و شما می توانید با شرکت در دوره آموزش سئو تخصصی، آن را یاد بگیرید. 

 

برای تهیه این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:

dwx.ai

marketingaiinstitute.com

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
نگین سعیدی

من نگین سعیدی هستم کارشناس سئو و تولیدمحتوا آکادمی آمانج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *