(function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')
الگوریتم های ماشین لرنینگ در بازاریابی دیجیتال

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 4 دقیقه مطالعه کنید   منتشر شده در تاریخ: خرداد ۲۸ام, ۱۳۹۹   آخرین بروزرسانی: تیر ۱۵ام, ۱۴۰۰


در دهه های اخیر کسب و کارهای زیادی دیده ام که با وجود ایده های استارت آپی فوق العاده، نتوانستند محصول و خدمات خود را به مخاطبان عرضه و به نحوی نیاز را در جامعه هدف خود ایجاد کنند.
طبق مطالعات؛ اکثر این کسب وکارها رهبر و تیم مارکتینگ خوبی در اختیار نداشته و یا نتوانستند بودجه خود را به خوبی در این بخش مصرف کنند. باید قبول کنیم که تیم مارکتینگ و فروش، قلب تپنده یک تیم می باشد چرا که هیچ کسب و کاری بدون مشتری نمی تواند به حیات خودش ادامه داده و قیف فروش خود را طی کند.

 

در دهه های اخیر با گسترش تکنولوژی، بازاریابی سنتی تا حد زیادی جای خودش را به دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال داده است، دلیل این انقلاب نیز قرار گیری فضای دیجیتال و ابزارهای مختلف ارتباطی و مدیریتی در بین تمام گروه ها و جوامع مختلف می باشد.
در این دوران ظهور هوش مصنوعی و فن آوری هایی نظیر یادگیری ماشین، ورود این تکنولوژی ‌ها به دنیای مارکتینگ توانست مسیر کسب و کارها را در پیش بینی نیاز مشتریان، مدیریت آن ها، ارائه راهکارهای خرید و فروش، مشاوره بازاریابی و… هموار سازد.

 

باید قبول کنیم اطلاعات جمع آوری شده از طریق درگیر شدن با جامعه هدف، مشتریان بالقوه، مشتریان راغب و مشتریان بالفعل هر کدام به صورت جداگانه یک دارایی بسیار ارزشمند برای کسب و کار شما می‌باشد. الگوریتم های ماشین لرنینگ می‌توانند از این داده ها برای پیش بینی رفتار مصرف کننده در بازه های زمانی گوناگون استفاده کرده و با یادگیری آن در تصمیم گیری ها و طرح استراتژی های خرد و کلان بازاریابی، مدیر دیجیتال مارکتینگ را به خوبی هدایت و راهنمایی کند.

 

موضوع استفاده از سیستم های یادگیری ماشین در کسب و کار دیجیتال برای تمام سازمان هایی که سال هاست مشغول فعالیت هستند و یا کسب و کارهای استارت آپی که رقبای زیاد و بودجه محدودی دارند، امروزه به عنوان یک «باید» مطرح می‌شود. با توجه به پیچیدگی های فرایند سفارش و خرید مشتریان که اغلب چند پلتفرم مختلف را درگیر می‌کند کار سخت و پر ریسکی می باشد.

 

تاثیر الگوریتم های یادگیری ماشین بر کسب و کارهای دیجیتال


دیجیتال مارکترها
در گذشته با ایجاد محتواهای مختلف و رصد قوی آن‌ها سعی در کسب اطلاعات بهتر ودقیق تر از جامعه هدف خود داشتند.
اما امروزه برای فرار از این اقیانوس سرخ، کشف حرکت بعدی مشتریان و بررسی آن می‌تواند در پایه ریزی استراتژی های محتوایی، تبلیغاتی و کمپین های دیجیتال شرکت ها برای کسب بهترین نرخ تبدیل و فروش، بسیار موثر و کارآمد باشد.

الگوریتم های یادگیری ماشین در مسیر بازاریابی دیجیتال با درک و شناسایی الگوها، ارائه مدل های پیش بینی رفتار کاربر و… شما را در تصمیم گیری ها به خوبی راهنمایی خواهد کرد. در ادامه این مقاله من قصد دارم به کارها و امکاناتی که الگوریتم های ماشین لرنینگ در اختیار دیجیتال مارکترها قرار می‌دهد بپردازم:

 

 

۱) ادغام داده های دیجیتال

بررسی های اخیری که توسط بنیاد ام آی تی تکنولوژی و گوگل با مرکزیت داده ها انجام شد مشخص کرد که ساخت یک استراتژی بازاریابی با شخصی سازی آن برای هر مشتری، دارای بازده بسیار بالایی می‌باشد.

طبق این مطالعات که بر مبنای یک نظر سنجی گسترده در بین بیش از ۱۴۰۰ مدیربازاریابی انجام شد، مشخص شد که تیم های بازاریابی باید استراتژی خود را بر مبنای داده ها بنا کنند. بازاریابی در حال حاضر با سال های گذشته تفاوت بزرگی کرده است و آن کم اهمیت شدن پیدا کردن روال تقاضا جامعه می‌باشد.

امروزه بازاریابی نیاز به مالکیت تجربه، جمع آوری داده های رفتاری مشتریان بالقوه و راغب و مهم تر از همه بررسی و تحلیل آن می‌باشد که الگوریتم های ماشین لرنینگ شما را در این بخش از دیجیتال مارکتینگ می‌توانند همراهی کنند.

 

۲) طراحی و تخمین مسیر با ماشین لرنینگ

فرض کنید شما در کسب و کار شخصی خودتان در پی راه اندازی یک کمپین ایمیلی گسترده هستید و برای این کار ایمیل ۲ میلیون نفر از مشتریان راغب خود را طی یک دوره ۵ ساله جمع آوری کرده اید. استراتژی محتوایی خود را نوشته و CTA  مناسبی نیز که با معیارهای تست A/B  سازگار باشد در نظر گرفته اید.

 

در ادامه شما دو مشکل مهم دارید؟

رفتار این مشتریان با کمپین های ایمیلی وغیر ایمیلی شما در گذشته چگونه بوده است؟
برای شخصی سازی این کمپین، جامعه مشتریان بالقوه خودم را به چند دسته تقسیم کنم؟


قطعا شما نمی‌توانید بدون بهره گیری از یک الگوریتم که رفتار مشتریان شما را رصد کرده و می‌تواند به شما پیشنهادات خوبی بدهد، این کار را با خطای بسیار کمی انجام دهید.
تازه اثر ایمیل های اسپم و… را نیز من در این قسمت در نظر نگرفته ام.

الگوریتم های یادگیری ماشینی در این مورد می تواند به طور کاملا صحیح آدرس های ایمیل را از صاحبانشان استخراج کرده و با تخمین موفقیت موفقیت این ایمیل، گروه بندی خوبی به شما ارائه بدهد. در اصل با یادگیری ماشین، دیجیتال مارکترها می‌توانند عناصر و نیازهای مختلف را با هم ترکیب کرده و احتمال موفقیت اهداف و کمپین های تجاری خود را تخمین بزنند.

 

۳) رصد کسب و کار با الگوریتم های ماشین لرنینگ

با ورود تکنولوژی ماشین لرنینگ به کسب و کارها، دیجیتال مارکترها توانستند علاوه بر تغییر روش کاری خود، فعالیت‌ها و ریسک های دیگری نیز پیش روی خود بگذارند.

طبق مطالعات، افرادی که از یادگیری ماشین برای مطالعات و کارهای بازاریابی خود استفاده میکنند فقط ۱۰٪ از زمان خود را برای بروزرسانی و اعمال تغییرات دستی این سیستم اختصاص می‌دهند.

در نتیجه این مدیران می توانند وقت بیشتری به تصمیمات مدیریتی و استراتژیک کسب و کار خود اختصاص دهند و یا دقت بیشتری به طراحی کمپین های مختلف برای جذب مشتریان بالقوه و تبدیل آن ها به مشتری راغب برای تکمیل طی کردن قیف فروش خود بپردازند.

الگوریتم های یادگیری ماشین می‌تواند داده‌ها و رفتارهای قبل از خرید مشتریان را برای شما مقایسه کرده و رفتار مشتری و اهداف اینده او را برای شما پیش بینی کند.

تاثیر الگوریتم های ماشین لرنینگ بر بازاریابی دیجیتال

برای مثال در یک کمپانی طراحی بازی ویدئویی مثل EAsport، مدیران محصول بدون گزارشات و شواهد تیم تحقیقات عملکرد مشتریان، به هیچ وجه در ساختار بازی و یا المان های آن دست نمی‌برند.
چرا که مدیران محصول در پی ارتقا و بهبود تجربه کاربران از بازی هستند و تا از بازخوردهای آنان و پیشنهادات ان ها را نشوند عملا انجام تغییرات صرفا یک هزینه اضافی و اشتباه می‌باشد.
سیستم های یادگیری ماشین در این فرایند در کنار سبک کردن کار تیم تحقیقات می تواند رفتار مشتری را پیش بینی کرده و انالیز خوبی از رفتار آن‌ها با اعمال تغییرات به آن‌ها ارائه بدهد تا بتوانند استراتژی خود را به شکل بهینه ای طراحی و اجرا کنند.

خلاصه:

توانایی جمع آوری، سازماندهی و تجزیه و تحلیل اطلاعات از منابع مختلف آماری از طریق سیستم های یادگیری ماشین میتواند مارکتر ها را قادر سازد تا بلوک های ساختاری مربوط به بهبود وفاداری مشتری که مهم ترین مزیت رقابتی شرکت ها می‌باشد را تشکیل دهند.

 


افرادی که این مقاله را خوانده اند به مقالات زیر نیز علاقه نشان داده اند:

مقاله انواع یادگیری ماشین همراه با مثال

بازارکار یادگیری ماشین در ایران

بررسی مهم ترین تفاوت های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین


 

۴) محاسبه بازگشت سرمایه با ماشین لرنینگ

یادگیری ماشین می تواند می تواند به طور مداوم به محاسبه بازگشت سرمایه بپردازد،. بازاریاب ها می توانند تأثیر استفاده از استراتژی‌ های بازاریابی مختلف را اندازه گیری کرده و مقدار عناصر جدا شده در هر یک از این فعالیت ها را تعیین کنند.

با در نظر داشتن این مولفه‌ها به راحتی می توانند منابع مالی را مدیریت و کانال های کم بازده را حذف کنند.با ترکیب اطلاعات بخش تحقیقات و استفاده از یادگیری ماشینی برای تمام داده های سازمان، بخش بازاریابی مشتریان را بهتر می شناسند و این امر باعث رشد کسب و کار و رسیدن به اهداف بازاریابی خواهد شد.

 

جمع بندی مقاله

استفاده از سیستم های یادگیری ماشین امروزه به عنوان یک ابزار کمکی بسیار قدرتمند برای مدیران مارکتینگ و بازاریاب های دیجیتال محسوب می شود.

شما می‌توانید از سیستم های مبنی بر ماشین لرنینگ که با استفاده از زبان پایتون برنامه نوسی شده اند، برای آنالیز رفتار مشتری، جمع آوری اطلاعات مشتری و در نهایت تدوین استراتژی برای رفتار آینده مشتری استفاده کنید. بررسی این اطلاعات و تدوین راهکار با توجه به آن، شما را نسبت به رقبا بسیار پیشتاز خواهد کرد.
شما با توجه به این اطلاعات می توانید بازده سرمایه گذاری بازاریابی خود را با استفاده از پیش بینی رفتار مشتریان بالقوه به خوبی افزایش دهید، در بودجه بازاریابی و شناخت کانال های بازاریابی کم بازده خبره شوید و در نهایت وفاداری مشتری را به برند و کسب و کار خود افزایش دهید، چیزی که به نظر من در یک کسب و کار مهم تر از ارائه یک محصول جدید می‌باشد.

علی سخا / آکادمی آمانج

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

مهم ترین استراتژی های سوشال مدیا مارکتینگ

مهم‌ ترین استراتژی‌ های سوشال مدیا مارکتینگ در سال ۲۰۲۲

تبلیغات بخش جدایی‌ناپذیر از هر کسب‌وکاری است. مهم نیست آن کسب‌وکار نانوایی سر کوچه باشد یا برندی به بزرگی و اعتبار مرسدس بنز. این‌طور هم می‌شود گفت که همه‌ی کسب‌وکارها…

aarrr چیست

چهارچوب AARRR چیست؟ (ناجی استارتاپ ها چه درسی برای ما دارد!)

بیش از ۱۴ سال پیش، دیو مک کلور، یکی از مهم ترین چهره های سیلیکون ولی و از بزرگترین سرمایه گذاران استارتاپ های نوپا در ایالات متحده و مشاورـ بنیان‌گذار…

لینکدین مارکتینگ چیست

چک لیست لینکدین مارکتینگ موفق و حرفه‌ای

چرا لینکدین مارکتینگ (LinkedIn Marketing)؟ چرا بازاریابی در لینکدین وقتی اینستاگرام هست؟ چون کسب‌وکار رقیب شما در لینکدین بازاریابی می‌کند، شما هم باید در سوشال مدیا مارکتینگ خود برای لینکدین…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

کمپ تخصصی آموزش کاربردی برنامه نویسی پایتون

یادگیری یکی از تخصص های محبوب بازار کاری

پایتون که برخی آن را پایتان (python) نیز میگویند یک زبان برنامه نویسی سطح بالا ،شئ گرا ، Open Source و تفسیری است که دارای دستورها و کدهای ساده و پویاست. زبان برنامه نویسی پایتون بسیار ساده تر از زبان های برنامه نویسی دیگر است. بوسیله پایتون ساخت برنامه های کاربردی به صورت ساده تر برای ما ممکن شد.
پایتون از سال 1991 ایجاد شد و از آن زمان و مخصوصا سال های اخیر توجه بسیاری از برنامه نویسان و کسانی که میخواهند با برنامه نویسی آشنا شوند را به خود جلب کرد . یکی از مهم ترین دلیل های توجه بسیار به این زبان برنامه نویسی دوست داشتنی کابردها و قابلیت های فراوان آن است :
ادامه...