(function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')
الگوریتم های ماشین لرنینگ در بازاریابی دیجیتال

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 4 دقیقه مطالعه کنید   منتشر شده در تاریخ: خرداد ۲۸ام, ۱۳۹۹   آخرین بروزرسانی: تیر ۱۵ام, ۱۴۰۰


در دهه های اخیر کسب و کارهای زیادی دیده ام که با وجود ایده های استارت آپی فوق العاده، نتوانستند محصول و خدمات خود را به مخاطبان عرضه و به نحوی نیاز را در جامعه هدف خود ایجاد کنند.
طبق مطالعات؛ اکثر این کسب وکارها رهبر و تیم مارکتینگ خوبی در اختیار نداشته و یا نتوانستند بودجه خود را به خوبی در این بخش مصرف کنند. باید قبول کنیم که تیم مارکتینگ و فروش، قلب تپنده یک تیم می باشد چرا که هیچ کسب و کاری بدون مشتری نمی تواند به حیات خودش ادامه داده و قیف فروش خود را طی کند.

 

در دهه های اخیر با گسترش تکنولوژی، بازاریابی سنتی تا حد زیادی جای خودش را به دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال داده است، دلیل این انقلاب نیز قرار گیری فضای دیجیتال و ابزارهای مختلف ارتباطی و مدیریتی در بین تمام گروه ها و جوامع مختلف می باشد.
در این دوران ظهور هوش مصنوعی و فن آوری هایی نظیر یادگیری ماشین، ورود این تکنولوژی ‌ها به دنیای مارکتینگ توانست مسیر کسب و کارها را در پیش بینی نیاز مشتریان، مدیریت آن ها، ارائه راهکارهای خرید و فروش، مشاوره بازاریابی و… هموار سازد.

 

باید قبول کنیم اطلاعات جمع آوری شده از طریق درگیر شدن با جامعه هدف، مشتریان بالقوه، مشتریان راغب و مشتریان بالفعل هر کدام به صورت جداگانه یک دارایی بسیار ارزشمند برای کسب و کار شما می‌باشد. الگوریتم های ماشین لرنینگ می‌توانند از این داده ها برای پیش بینی رفتار مصرف کننده در بازه های زمانی گوناگون استفاده کرده و با یادگیری آن در تصمیم گیری ها و طرح استراتژی های خرد و کلان بازاریابی، مدیر دیجیتال مارکتینگ را به خوبی هدایت و راهنمایی کند.

 

موضوع استفاده از سیستم های یادگیری ماشین در کسب و کار دیجیتال برای تمام سازمان هایی که سال هاست مشغول فعالیت هستند و یا کسب و کارهای استارت آپی که رقبای زیاد و بودجه محدودی دارند، امروزه به عنوان یک «باید» مطرح می‌شود. با توجه به پیچیدگی های فرایند سفارش و خرید مشتریان که اغلب چند پلتفرم مختلف را درگیر می‌کند کار سخت و پر ریسکی می باشد.

 

تاثیر الگوریتم های یادگیری ماشین بر کسب و کارهای دیجیتال


دیجیتال مارکترها
در گذشته با ایجاد محتواهای مختلف و رصد قوی آن‌ها سعی در کسب اطلاعات بهتر ودقیق تر از جامعه هدف خود داشتند.
اما امروزه برای فرار از این اقیانوس سرخ، کشف حرکت بعدی مشتریان و بررسی آن می‌تواند در پایه ریزی استراتژی های محتوایی، تبلیغاتی و کمپین های دیجیتال شرکت ها برای کسب بهترین نرخ تبدیل و فروش، بسیار موثر و کارآمد باشد.

الگوریتم های یادگیری ماشین در مسیر بازاریابی دیجیتال با درک و شناسایی الگوها، ارائه مدل های پیش بینی رفتار کاربر و… شما را در تصمیم گیری ها به خوبی راهنمایی خواهد کرد. در ادامه این مقاله من قصد دارم به کارها و امکاناتی که الگوریتم های ماشین لرنینگ در اختیار دیجیتال مارکترها قرار می‌دهد بپردازم:

 

 

۱) ادغام داده های دیجیتال

بررسی های اخیری که توسط بنیاد ام آی تی تکنولوژی و گوگل با مرکزیت داده ها انجام شد مشخص کرد که ساخت یک استراتژی بازاریابی با شخصی سازی آن برای هر مشتری، دارای بازده بسیار بالایی می‌باشد.

طبق این مطالعات که بر مبنای یک نظر سنجی گسترده در بین بیش از ۱۴۰۰ مدیربازاریابی انجام شد، مشخص شد که تیم های بازاریابی باید استراتژی خود را بر مبنای داده ها بنا کنند. بازاریابی در حال حاضر با سال های گذشته تفاوت بزرگی کرده است و آن کم اهمیت شدن پیدا کردن روال تقاضا جامعه می‌باشد.

امروزه بازاریابی نیاز به مالکیت تجربه، جمع آوری داده های رفتاری مشتریان بالقوه و راغب و مهم تر از همه بررسی و تحلیل آن می‌باشد که الگوریتم های ماشین لرنینگ شما را در این بخش از دیجیتال مارکتینگ می‌توانند همراهی کنند.

 

۲) طراحی و تخمین مسیر با ماشین لرنینگ

فرض کنید شما در کسب و کار شخصی خودتان در پی راه اندازی یک کمپین ایمیلی گسترده هستید و برای این کار ایمیل ۲ میلیون نفر از مشتریان راغب خود را طی یک دوره ۵ ساله جمع آوری کرده اید. استراتژی محتوایی خود را نوشته و CTA  مناسبی نیز که با معیارهای تست A/B  سازگار باشد در نظر گرفته اید.

 

در ادامه شما دو مشکل مهم دارید؟

رفتار این مشتریان با کمپین های ایمیلی وغیر ایمیلی شما در گذشته چگونه بوده است؟
برای شخصی سازی این کمپین، جامعه مشتریان بالقوه خودم را به چند دسته تقسیم کنم؟


قطعا شما نمی‌توانید بدون بهره گیری از یک الگوریتم که رفتار مشتریان شما را رصد کرده و می‌تواند به شما پیشنهادات خوبی بدهد، این کار را با خطای بسیار کمی انجام دهید.
تازه اثر ایمیل های اسپم و… را نیز من در این قسمت در نظر نگرفته ام.

الگوریتم های یادگیری ماشینی در این مورد می تواند به طور کاملا صحیح آدرس های ایمیل را از صاحبانشان استخراج کرده و با تخمین موفقیت موفقیت این ایمیل، گروه بندی خوبی به شما ارائه بدهد. در اصل با یادگیری ماشین، دیجیتال مارکترها می‌توانند عناصر و نیازهای مختلف را با هم ترکیب کرده و احتمال موفقیت اهداف و کمپین های تجاری خود را تخمین بزنند.

 

۳) رصد کسب و کار با الگوریتم های ماشین لرنینگ

با ورود تکنولوژی ماشین لرنینگ به کسب و کارها، دیجیتال مارکترها توانستند علاوه بر تغییر روش کاری خود، فعالیت‌ها و ریسک های دیگری نیز پیش روی خود بگذارند.

طبق مطالعات، افرادی که از یادگیری ماشین برای مطالعات و کارهای بازاریابی خود استفاده میکنند فقط ۱۰٪ از زمان خود را برای بروزرسانی و اعمال تغییرات دستی این سیستم اختصاص می‌دهند.

در نتیجه این مدیران می توانند وقت بیشتری به تصمیمات مدیریتی و استراتژیک کسب و کار خود اختصاص دهند و یا دقت بیشتری به طراحی کمپین های مختلف برای جذب مشتریان بالقوه و تبدیل آن ها به مشتری راغب برای تکمیل طی کردن قیف فروش خود بپردازند.

الگوریتم های یادگیری ماشین می‌تواند داده‌ها و رفتارهای قبل از خرید مشتریان را برای شما مقایسه کرده و رفتار مشتری و اهداف اینده او را برای شما پیش بینی کند.

تاثیر الگوریتم های ماشین لرنینگ بر بازاریابی دیجیتال

برای مثال در یک کمپانی طراحی بازی ویدئویی مثل EAsport، مدیران محصول بدون گزارشات و شواهد تیم تحقیقات عملکرد مشتریان، به هیچ وجه در ساختار بازی و یا المان های آن دست نمی‌برند.
چرا که مدیران محصول در پی ارتقا و بهبود تجربه کاربران از بازی هستند و تا از بازخوردهای آنان و پیشنهادات ان ها را نشوند عملا انجام تغییرات صرفا یک هزینه اضافی و اشتباه می‌باشد.
سیستم های یادگیری ماشین در این فرایند در کنار سبک کردن کار تیم تحقیقات می تواند رفتار مشتری را پیش بینی کرده و انالیز خوبی از رفتار آن‌ها با اعمال تغییرات به آن‌ها ارائه بدهد تا بتوانند استراتژی خود را به شکل بهینه ای طراحی و اجرا کنند.

خلاصه:

توانایی جمع آوری، سازماندهی و تجزیه و تحلیل اطلاعات از منابع مختلف آماری از طریق سیستم های یادگیری ماشین میتواند مارکتر ها را قادر سازد تا بلوک های ساختاری مربوط به بهبود وفاداری مشتری که مهم ترین مزیت رقابتی شرکت ها می‌باشد را تشکیل دهند.

 


افرادی که این مقاله را خوانده اند به مقالات زیر نیز علاقه نشان داده اند:

مقاله انواع یادگیری ماشین همراه با مثال

بازارکار یادگیری ماشین در ایران

بررسی مهم ترین تفاوت های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین


 

۴) محاسبه بازگشت سرمایه با ماشین لرنینگ

یادگیری ماشین می تواند می تواند به طور مداوم به محاسبه بازگشت سرمایه بپردازد،. بازاریاب ها می توانند تأثیر استفاده از استراتژی‌ های بازاریابی مختلف را اندازه گیری کرده و مقدار عناصر جدا شده در هر یک از این فعالیت ها را تعیین کنند.

با در نظر داشتن این مولفه‌ها به راحتی می توانند منابع مالی را مدیریت و کانال های کم بازده را حذف کنند.با ترکیب اطلاعات بخش تحقیقات و استفاده از یادگیری ماشینی برای تمام داده های سازمان، بخش بازاریابی مشتریان را بهتر می شناسند و این امر باعث رشد کسب و کار و رسیدن به اهداف بازاریابی خواهد شد.

 

جمع بندی مقاله

استفاده از سیستم های یادگیری ماشین امروزه به عنوان یک ابزار کمکی بسیار قدرتمند برای مدیران مارکتینگ و بازاریاب های دیجیتال محسوب می شود.

شما می‌توانید از سیستم های مبنی بر ماشین لرنینگ که با استفاده از زبان پایتون برنامه نوسی شده اند، برای آنالیز رفتار مشتری، جمع آوری اطلاعات مشتری و در نهایت تدوین استراتژی برای رفتار آینده مشتری استفاده کنید. بررسی این اطلاعات و تدوین راهکار با توجه به آن، شما را نسبت به رقبا بسیار پیشتاز خواهد کرد.
شما با توجه به این اطلاعات می توانید بازده سرمایه گذاری بازاریابی خود را با استفاده از پیش بینی رفتار مشتریان بالقوه به خوبی افزایش دهید، در بودجه بازاریابی و شناخت کانال های بازاریابی کم بازده خبره شوید و در نهایت وفاداری مشتری را به برند و کسب و کار خود افزایش دهید، چیزی که به نظر من در یک کسب و کار مهم تر از ارائه یک محصول جدید می‌باشد.

علی سخا / آکادمی آمانج

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره تخصصی کانتنت مارکتینگ

آموزش تخصصی بازاریابی محتوا

حتما در این چند سال عبارت «تولید محتوا» را زیاد شنیده‌اید؛ حتی ممکن است این جملات هم برای شما آشنا باشند:

  • بلاگرهایی که کار تولید محتوا انجام می‌دهند، درآمد بسیار بالایی دارند.
  • شرکت‌های بزرگ در دنیا و حتی در ایران به فکر گسترش تیم محتوای خود هستند تا بتوانند از طریق بازاریابی محتوا فروش خود را بالا ببرند.
  • محتوا پادشاه است.

بازاریابی محتوا از آن دسته موضوعات جذابی است که خیلی‌ها تصور می‌کنند انجام آن هم کار ساده‌ای است. کافی است یک روز را به تولید محتوا یا تدوین برنامه بازاریابی محتوایی اختصاص دهید تا متوجه شوید این کار چقدر ظرافت و پیچیدگی دارد. این روزها بازاریابی محتوایی توانسته در همه صنایع، از کسب‌وکارهای کوچک و خانگی گرفته تا سازمان‌های شناخته‌شده و تخصصی جای خود را پیدا کند. حالا دیگر کسی نمی‌تواند منکر این شود که روش سنتی بازاریابی جای خود را به بازاریابی محتوایی داده است. همه کسب‌وکارها متوجه این موضوع شده‌اند که برای داشتن سهم بازار در فضای کاری بزرگ و کنار رقبای سرسخت، به محتوای منحصربه‌فرد، خلاقانه و جذاب نیاز دارد تا بتواند اعتماد کاربر را به دست آورده و او را متقاعد کند که از میان میلیون‌ها محتوای رنگارنگ، آن را انتخاب کند.
ادامه...

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

بخش بندی بازار چیست

بخش بندی بازار (Market Segmentation): یافتن مشتری و سود

هر روز رقابت در حوزه‌ی مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ شدیدتر می‌شود. چون هر روز کسب‌وکارهای بیشتری تصمیم می‌گیرند کالاهای خود را در سایت و اپلیکیشن عرضه کنند و درنتیجه از…

مسیر یادگیری یادگیری ماشین چیست

مسیر یادگیری ماشین لرنینگ

چطور باید ماشین لرنینگ را یاد گرفت؟ مسیر یادگیری آن چیست؟ علاقه‌مند‌به یادگیری هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ حتما باید به دانشگاه برود یا راه‌های دیگری هم وجود دارد؟ اگر…

جالب ترین کاربرد های ماشین لرنینگ در سال ۲۰۲۲

۵تا از جالب ترین کاربرد های ماشین لرنینگ در سال ۲۰۲۲

از مهم‌ترین ویژگی‌های انسان باهوش‌بودن اوست. انسان توانایی دارد تا تقریبا همه‌چیز را یاد بگیرد. البته‌که بعضی حیوانات هم تاحدی این توانایی را دارند. اما اشیا نمی‌توانند چیزی را یاد…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره تخصصی یادگیری ماشین

در یک دوره آموزشی متخصص یادگیری ماشین شوید.

از یادگیری ماشین می توان در صنایع مختلف با اهداف مختلف استفاده کرد. ماشین لرنینگ باعث افزایش بهره وری در صنایع می شود، به بازاریابی محصول کمک کرده و پیش بینی دقیق فروش را ساده تر می کند. پیش بینی های دقیق پزشکی و تشخیص ها را تسهیل می کند. دقت در قوانین و مدل های مالی را بهبود می بخشد. به سیستم های توصیه گر، الگوریتم های فرا ابتکاری و حرکت ربات ها کمک خواهد کرد. در بحث فروش میتواند محصولات مناسب تری را به مشتری پیشنهاد دهد( با کمک به تقسیم بندی بهتر و پیش بینی دقیق طول عمر محصولات ) و ...
استفاده از سیستم های ماشین لرنینگ می تواند تا حد زیادی حجم کاری ما را کاهش دهد. به خصوص کارهایی که نیاز به آنالیز حجم عظیمی از داده و تصمیم گیری بر اساس این داده ها را دارد بسیار تسهیل می کند. سیستم های مبتنی بر ماشین لرنینگ ظرفیت انجام کار صد نفر را همزمان دارد و تنها به کمک ماشین ها می توان بدون صرف وقت و انرژی زیاد، کارهای سنگین را انجام داده و در عین حال پول و درآمد بیشتری کسب کرد. ماشین لرنینگ با خودکارسازی فرایندها و صرفه جویی در زمان، به ما کمک می کند تا بتوانیم زمان و انرژی خود را بر تصمیم گیری های پیچیده تری متمرکز کنیم.
ادامه...