گیمیفیکیشن

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 7 دقیقه مطالعه کنید   منتشر شده در تاریخ: اسفند ۱۶ام, ۱۳۹۹   آخرین بروزرسانی: آبان ۲۴ام, ۱۴۰۰


از نظر بازاریابی دیجیتال و استراتژی های دیجیتال مارکتینگ، گیمیفیکیشن می تواند به عنوان مجموعه ای از همه راه حل ها و عناصر پویا و سرگرم کننده باشد که شما در وب سایت ، برنامه یا کمپین های ایمیل خود ادغام می کنید تا تجربه کاربر با خدمات شما را جذاب تر کند. با داشتن حس رقابت ، گیمیفیکیشن باعث ایجاد هیجان می شود و مردم را ترغیب می کند که مشتاق دستیابی به جوایز شوند. و مطمئناً ، مردم بیشتر اوقات از وب سایت یا برنامه ای که قبلاً از تعامل با آنها لذت برده اند استفاده می کنند.

آیا تا به حال بازی روی تلفن یا رایانه خود انجام داده اید؟ آیا آن بازی به برند مورد علاقه شما گره خورده بود؟ گیمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال مفهومی است که بسیاری از مارک ها در استراتژی بازاریابی خود برای تقویت تعامل مخاطبان و آگاهی از برند ادغام می شوند.

 

 

گیمیفیکیشن (Gamification) و بازاریابی دیجیتال 

همانطور که تعداد تاکتیک ها ، استراتژی ها در بازاریابی دیجیتال افزایش یافته است ، شادی مردم نیز افزایش یافته است. مردم می دانند چه موقع چیزی به آنها فروخته می شود و فقط می توانند نسبت به هر نوع ارتباطات فروش احساس دوگانگی کنند. برای بازاریابانی که به دنبال راه های جدید برای دستیابی به مخاطبان هدف خود هستند ، جای تعجب نیست که یک وضعیت نگران کننده است.

 

گیمیفیکیشن به غریزه اساسی “بازی” انسان دامن می زند و اثبات شده است که راهی برای بازاریابان برای ارائه ارزش واقعی به مصرف کنندگان و تجربه مثبت دیجیتال و همچنین مزیت ایجاد آگاهی از برند ، وفاداری مشتری و سودآوری آن است.

 

بنابراین ما در سال 2019 زندگی می کنیم و روابط مردم با اشکال سنتی تبلیغات آنلاین در حال تغییر است; با وجود اینکه هنوز در برخی از مطالب سیااز جمله ایجاد آگاهی از برند بر تأثیرگذار است و بازاریابان همیشه به دنبال روش های موثرتر جذب مخاطبان خود هستند.

 

گزارش ما این واقعیت را یادآوری می کند که تعداد معدودی از مردم با استفاده از مسدودکننده های تبلیغات ، به ویژه جوانان ، به طور فعال تبلیغات سنتی را پنهان می کنند. همانطور که مردم از تبلیغات سنتی دور می شوند و به طور فزاینده ای نسبت به تبلیغات سنتی بی احساس می شوند درنتیجه برندها نیاز به تأمین ارزش و ایجاد روابط با مشتریان خود را می بینند.

 

 

3 دلیل روانشناسی تاثیر گیمیفیکیشن روی مخاطب

بسیار خوب ، گیمیفیکیشن در دنیای واقعی چگونه به نظر می رسد.؟ و چه چیزی آن را بسیار قدرتمند می کند؟
خیلی ساده ، باعث ایجاد احساسی مطلوبی شده که به تجربه مثبت کاربر مرتبط است.به طور مثال :

 

1. به کاربر احساس کنترل می دهد

هدایت مشتری بالقوه به سمت هدف مورد نظر شما ، از سفر مشتری یا همان پرسونای مورد نظر شما است. با این حال ، روانشناسی ساده به ما می گوید مردم دوست ندارند مجبور شوند تا به مقصد مورد نظرما بروند

 

2 . تقویت رفتار خوب

برای مثال، هنگامی که به فرزندتان بخاطر رفتارخوبی که داشته است پاداش می دهید حس خوبی به فرزندتان منتقل میکنید که باعث ادامه ی رفتار خوب او برای دریافت پاداش های بیشتر ازسوی شما می شود.

همین اتفاق در مورد گیمیفیکیشن رخ می دهد. وقتی یک سطح از بازی را کامل می کنید ، پاداش می گیرید
باز هم ، حدس بزنید چه کسی در این زمینه بهترین است؟ بله ، فیس بوک و توییتر ، پینترست ، اینستاگرام. تمام شبکه های اجتماعی با این ایده از رقابت گرافیکی رشد می کنند.

چه کسی می تواند لایک بیشتری کسب کند؟ چه کسی می تواند دنبال کنندگان ، پین های بیشتر ، قلب های بیشتری بدست آورد. همه اینها یک بازی بزرگ است. 

 

وب سایت ها و برنامه های گیمی همان کار را انجام می دهند. و بهترین برنامه در انجام این کار اینستاگرام است.
این برنامه در ترکیب گیمیفیکیشن ظریف فوق العاده است به عنوان مثال ، هنگامی که یک وضعیت یا تصویر را ارسال می کنید امیدوارهستید که بلافاصله لایک و کامنت از سوی مخاطبان خود دریافت کنید.

بنابراین شما دوباره آن کار را انجام می دهید ودر مقابل اینستاگرام به شما پاداش لایک و کامنت را می دهد درواقع برنده واقعی اینستاگرام است که با این ترفند توانسته تعداد تعاملات و کاربران خود را را بالا نگه دارد.

 

3 . احساس موفقیت

دستاورد یکی از قدرتمندترین عوامل محرک روانشناختی در رفتار انسان است. هر کاری که می کنیم ، برای رسیدن به چیزی انجام می دهیم.

اگر شخصی در وب سایت شما یا از برنامه شما استفاده می کند ، سعی دارد به چیزی دست یابد. به عنوان مثال یادگیری کد ، مدیریت پول یا تناسب اندام.
اگر به کاربر خود این احساس را منتقل کنید که به چیزی مفید وسودمندی دست یافته است ، دوباره برمی گردد.

 

 

گیمیفیکیشن وتاثیر آن روی مخاطب هدف

گیمیفیکیشن و جذب مخاطب هدف
گیمیفیکیشن و جذب مخاطب هدف

 

مارک ها باید ارزش چندین نقطه تماس را در سفر تصمیم گیری تشخیص دهند. گیمیفیکیشن راهی برای مارک های تجاری ایجاد می کند تا بتوانند با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنند و روند تصمیم گیری آنها را تحت تأثیر قرار دهند. گزارشات نشان می دهد که چگونه مشتریانی که قبلاً در معرض گیمیفیکیشن قرار گرفته اند در حقیقت ، 60٪ از مصرف کنندگان گفتند که اگر از بازی با آن لذت ببرند ، احتمال خرید از آنها بیشتر است.

 

داده ها مهمترین فعالیتهای بازاریابی دیجیتال هستند ، هرچه اطلاعات بیشتری درباره مشتریان فعلی و مخاطبان هدف خود داشته باشید
مارک هایی که تکنیک های گیمیفیکیشن را اجرا می کنند می توانند به کاربران این فرصت را بدهند تا اطلاعات خود را برای داشتن نام خود در جدول رده بندی ارائه دهند و پیشرفت بازی را ذخیره کنند یا سطح مختلف را باز کنند به عنوان مثال از این اطلاعات می توان برای ردیابی رفتار ، انگیزه ها و اطلاعات جمعیتی کاربران آنها استفاده کرد.

 

این تکنیک در سال 2012 ،توسط نایک NikePlus که یک برند تجاری در حوزه مد و پوشاک است راه اندازی شد; برنامه ای که کارهای شما را ردیابی می کند و آمار جالبی مانند سرعت ، کالری و موقعیت مکانی را ارائه می دهد. این به کاربران امکان می دهد روند خود را رصد کنند با دوستان خود رقابت کرده و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند.

 

این کار نه تنها استفاده گسترده از گیمیفیکیشن برای گسترش آگاهی از نام تجاری و تشویق رقابت بین دوستان بود ، بلکه داده های ارزشمندی را نیز در مورد مشتریان خود برای نایک فراهم کرد. از این داده ها می توان برای بهینه سازی سایر کانال های بازاریابی ، کمک به توسعه دامنه محصول و شکل گیری استراتژی ها و تاکتیک های دیجیتالی بیشتر استفاده کرد.

 

 

دلیل استفاده از برند تجاری در گیمیفیکیشن

 

برند تجاری با گیفیمیکیشن
برند تجاری با گیفیمیکیشن

 

وقتی نام تجاری خود را گیمی می کنید نه تنها آگاهی از برند را افزایش می دهید بلکه شما افزایش تعامل با مشتری را تجربه می کنید. طبق داده های یک شرکت بزرگ ، مشتریان متعهد 23٪ بیشتر از مشتری متوسط با مارک های مورد علاقه خود خرج می کنند و گیمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال باعث جذب مشتریان جدید می شود; در واقع 60٪ از مشتریان می گویند اگر درگیر بازی باشند احتمال خرید از یک برند تجاری بیشتر است.

 

علاوه بر این گیمیفیکیشن باعث وفاداری مشتری و بازاریابی دهان به دهان می شود و کاربرانی که از انجام بازی با برند شما لذت می برند به احتمال زیاد بازی را از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند; هر بار که کسی بازی شما را از طریق رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارد درواقع جنبش بیشتری برای شما ایجاد می کند و در نتیجه توجه بیشتری را به برندشرکت خود جذب خواهید کرد.

 

 

چرابا برند تجاری خود از طریق گیمیفیکیشن به فروش بیشتر می رسیم؟

برندهایی که برای بالا بردن مشارکت خود دست به گیم می زنند دریافتند که بازی ها همچنین رضایت مشتری را افزایش می دهند پس عامل مخاطب همراه با گیمیفیکیشن در نهایت باعث درآمد می شود. مشغول نگه داشتن مصرف کنندگان روشی مطمئن برای اطلاع رسانی آنها در مورد محصولات ، خدمات و پیشنهادات ویژه است. در نتیجه ، آنها پول بیشتری را با شما خرج خواهند کرد.

با تشویق کاربران خود برای به اشتراک گذاشتن تجربه بازی خود با شبکه های اجتماعی ، تعامل خود را از طریق گیمیفیکیشن افزایش دهید.
و در آخر به 5 اصول اصلی گیمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال می پردازیم.

 

 • وظیفه قابل دستیابی

  مسابقه ، چرخش چرخ ، پازل ، تطبیق – وظیفه ای که برای حل آن پیشنهاد می کنید ، نباید خیلی پیچیده باشد تا کسی بتواند آن را حل کند.

 •  هدف مشخص

  قوانین و مقررات باید برای همه ساده و قابل درک باشد. اگر چالش پیچیده باشد و زمان زیادی طول بکشد ، افراد بدون تکمیل آن, دست از کار می کشند.

 • طراحی جذاب

  از هر عنصر گیمیفیکیشن که استفاده می کنید ، باید طراحی متمایزی داشته باشد و با راه حل های مشابه رقبا متفاوت باشد. به عنوان مثال ، هنگام استفاده از مسابقه وب سایت ، میتوانید از عکس نوشته مربوطه استفاده کنید, کاربران با عناصر پویا ارتباط بیشتری برقرارکرده و متن کوتاه را بهتر درک می کنند.

 •  روند سرگرم کننده.

  هیچ کس بازی های کسل کننده را دوست ندارد. البته ، مردم وقت خود را صرف انتظار انگیزه ای در پایان می کنند ، اما برنامه بازی نیز باید سرگرم کننده باشد.

 •  پاداش

  جایزه دقیق را برای مخاطب مشخص نکنید این هیجان را از بین می برد با این حال ، مردم باید بدانند که در پایان چیزی برای آنها وجود دارد.

 • مسابقه

  مسابقه یکی دیگر از عناصر گیمیفیکیشن است که به شما کمک می کند تماس بگیرید و اطلاعات بیشتری در مورد مشتری کسب کنید.

 

 

گیمیفیکیشن و شبکه های اجتماعی

گیمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال باعث ایجاد حس رقابت پذیری و تمایل به پیروزی کاربر می شود. هنگامی که کاربران امتیاز کسب می کنند و قفل موفقیت ها را باز می کنند ، از اینکه پیروزی های خود را با دوستان و خانواده خود به اشتراک می گذارند هیجان زده می شوند به همین علت شما با تشویق کاربران خود برای به اشتراک گذاشتن تجربه بازی با شبکه های اجتماعی ، توانستید تعامل خود را از طریق گیمیفیکیشن افزایش دهید و وقتی کاربران این بردها را به اشتراک بگذارند ، علاقه بیشتری به برند شما ایجاد می شود.

 

ساخت یک بازی با جذابیت گسترده بسیار عالی است ، اما اطمینان حاصل کنید که متناسب با کاربرانی باشد که بیشتر با آن سر و کار داشته باشند. بازی های معروف را که در بین نسل های جوان محبوب هستند مطالعه کنید و یک استراتژی مشابه را با راهکارهای خود در نظر بگیرید.

 

 

گیمیفیکیشن در سایت

این می تواند به صورت پاپ آپ باشد ، در صفحات خاص فرود آمدن ظاهر شود ، یا در بالای صفحه اصلی وب سایت قرار گیرد تا بازدیدکنندگان را ترغیب به برقراری ارتباط با نام تجاری به روش پویاتر کند.
امروز به کدام جوراب علاقه دارید؟ “،” ظاهر عالی خود را پیدا کنید “،” چه نوع دسری هستید؟ “و غیره – از یابنده های سبک شخصی گرفته تا چیزهای عجیب و غریب ، آزمونها می توانند ابزاری مفید برای جمع آوری سرنخ باشند.

 

 

گیمیفیکیشن از طریق ایمیل

در مقایسه با سایر ابزارهای بازاریابی دیجیتالی، بازی سازی ایمیل به راه حل های پیچیده یا الگوریتم نیاز ندارد; یک مسابقه ساده یا یک چالش برای یافتن پیوند پنهان را می توان در یک الگوی ایمیل اصلی پیاده سازی کرد.

بازدیدکننده ای که از مرور وب سایت شما لذت می برد به احتمال زیاد آن را به دوستان خود توصیه می کند. کاربری که با خواندن ایمیل قبلی شما سرگرم شده است و به احتمال زیاد ایمیل بعدی را باز می کند.

گیمیفیکیشن به جمع آوری اطلاعات مشتری کمک می کندو از گزینه های مختلفی برای ترغیب افراد به ارائه اطلاعات شخصی (مخاطبین ، تنظیمات برگزیده محصول) در ازای دریافت پاداش (امتیاز ، جوایز ، شروع ، دستاوردها ، نشان ها ،٪ تخفیف و غیره) استفاده می کند.

 

 

استراتژی گیمیفیکیشن برای افزایش تعامل با کاربران

 

استراتژی گیمیفیکیشن وآگاهی ازبرند
استراتژی گیمیفیکیشن وآگاهی ازبرند

 

گیمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال روشی سرگرم کننده و به یادماندنی برای جذب مخاطبان موجود ، جذب پیروان جدید و تعامل طولانی مدت آنها با برند شماست برای تقویت تعامل ، یک بازی را در استراتژی بازاریابی دیجیتالی خود بگنجانید .

 

 1. دستاوردها ، جوایز ، گواهینامه ها ، امتیازات ، تابلوهای امتیازات یا جوایزی که کاربران می توانند قفل آنها را باز کنند ، ایجاد کنید
 2. کاربران را تشویق کنید تا بردهای خود را به اشتراک بگذارند و بازی را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارند.
 3. برای تبلیغ محصولات و خدمات جدید بازی مورد علاقه کاربران خود را طراحی کنید.

در نهایت ، گیمیفیکیشن به این منظور است که به شما کمک می کند آگاهی از برند را افزایش داده و فروش بیشتری را به همراه داشته باشید. مانند هر استراتژی بازاریابی ، با مراکز اطلاع رسانی خود سازگار باشید و کاربران را به بازی با یکدیگر تشویق کنید; وقتی خبر در مورد بازی شما پخش می شود و کاربران بیشتری جلب توجه می کنند به احتمال زیاد در بازار تعامل و فروش گسترده ای خواهید داشت.

 

 

راه های ارتباط بیشتر با کاربر از طریق گیمیفیکیشن

 

گیمیفیکیشن و برندسازی
گیمیفیکیشن و برندسازی

 

 ایجاد روابط با مخاطبان هدف می تواند با استفاده از تکنیک های گیمیفیکیشن به طرق مختلف از جمله:
• برنامه های وفاداری به عنوان مثال پاداش ، نشان و امتیاز
• مسابقات دوستانه به عنوان مثال بازی انحصاری مک دونالد
• محتوای شخصی به عنوان مثال بازی های شخصی سازی شده بر اساس داده های مشتری

 

استارباکس از نظر برنامه های وفاداری ، با ارائه ویژگی ها و جوایز تعاملی که به راحتی قابل استفاده است به یک رهبر واقعی تبدیل شده است. رمز موفقیت در این واقعیت نهفته است که این برنامه تجربه منحصر به فرد و مفیدی را در اختیار مشتریانی قرار می دهد که مشتری ها ستاره هایشان را کسب می کنند و با کسب بیشتر ستاره و جوایز بیشتر, گیمیفیکیشن در بهترین حالت رخ داده و درنتیجه تعامل بیشتر باکاربر و آگاه سازی هرچه بهتربرند شرکت را پدید می آورد.

 

برندها همیشه به دنبال راه هایی برای دستیابی به مخاطبان موجود خود ، مخاطبان جدید یا ارتباط مجدد با مخاطبان قدیمی هستند. تجارب گرافیکی این فرصت را برای مصرف کنندگان فراهم می کند تا در یک محیط سرگرم کننده با یک مارک درگیر شوند بدون اینکه احساس کنند این برند می گوید “مرا انتخاب کن ، انتخاب کن

 

 

جمع بندی

در این مقاله که از سری مقالات آموزش جامع دیجیتال مارکتینگ آکادمی آمانج خدمت شما ارائه شد، من سعی کردم به طور کامل به بحث گیمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال بپردازم و شما را با تمام زیربخش ها و نکات آن آشنا سازم.
استفاده از گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ ابزار قدرتمند و مهمی برای بدست آوردن سود بیشتر درکسب کارتان به حساب می آید. از گمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال می توان به عنوان بازاریابی ویروسی یا دهان به دهان استفاده کرد این امر سبب می شود که تعامل خود را با مخاطبان افزایش دهید درنتیجه به برند سازی و سود بیشتر خواهید رسید.

 

منابع:
بخش هایی از این مقاله ترجمه شده از سایت های زیر است:

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

بهبود تجربه مشتری

چطور تجربه مشتری (CX) را در پنج قدم بهبود ببخشیم؟

داشتن یک مجموعه از مشتریان وفادار، یکی از دلایل مهم حیات یک کسب و کار حتی با وجود مشکلات بسیار است. هنگامی که شما مشتریان را از خودتان راضی نگه…

طراحی تبلیغات دیجیتال

راهنمای جامع تبلیغات در بازاردیجیتال (کاربردی)

می توان گفت تقریبا تمام کسب وکارها، چه آن‌هایی که از سال های دور مشغول فعالیت اند و چه کسب و کارهای نوپا، که اغلب با افراد جوان وخلاق اداره…

کسب و کارها و کرونا

عملکرد کسب و کارها درزمان کرونا: (دستورالعمل‌هایی ساده برای کسب و کارها)

کسب و کارهای محلی و شرکت های کوچک بهتر ازهر شغل دیگری مفهوم مشارکت و همبستگی را در جامعه به اجرا میگذارند. این سبک مشاغل همیشه همراه خوبی درخدمت، الهام…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات
آکادمی آمانج
مهارت آموزی جهت ورود به بازار کار

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید