// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

راهنمای جامع تبلیغات در بازاردیجیتال (کاربردی)

طراحی تبلیغات دیجیتال

می توان گفت تقریبا تمام کسب وکارها، چه آن‌هایی که از سال های دور مشغول فعالیت اند و چه کسب و کارهای نوپا، که اغلب با افراد جوان وخلاق اداره می شوند برای فروش و رقابت با سایر برندها نیاز به استراتژی های کارآمد دیجیتال مارکتینگ دارند.
در این حیطه یکی از مهم ترین بخش های کسب و کارهای دیجیتال بی شک، بحث تبلیغات می باشد. بخشی که به طور مستقیم منابع مالی را به خود اختصاص داده و در صورت اجرای صحیح کمپین تبلیغاتی می تواند درامدی چشم گیر برای کسب و کار به ارمغان بیاورد.

اما چرا بسیاری از استراتژی های تبلیغاتی با شکت مواجه می‌شوند؟
چرا بسیاری از تبلیغاتی که ما در بازاردیجیتال مشاهده می‌کنیم آنطور که باید، اثربخش نیستند و نمی توانند برای یک کسب و کار ارزش آفرینی کنند؟
چطور می‌توانیم برای بازارهدف خود تبلیغات و پیام های مجاب کننده خلق کنیم؟
چطور می‌توانیم یک محصول عام را به خوبی در فضای دیجیتال تبلیغ کنیم و آن را به راحتی بفروشیم؟
و…

من در این مقاله سعی خوام کرد به تمامی این پرسش ها به شکل صریح و روشن پاسخ دهم تا نسبت به تبلیغات و استراتژی های تبلیغاتی دید بازتری پیدا کرده و آماده فروش شوید!

 

تبلیغات دیجیتال اشتباه!

در تمام مدتی که در دنیای بازاریابی دیجیتال مشغول تحقیق و یادگیری بودم، موضوع تبلیغات شاید جذاب ترین و البته کسل کننده ترین موضوع در دیجیتال مارکتینگ بود. چرا جذاب؟
چون تبلیغات هیچ مرزی برای خلاقیت ندارد و شما می‌توانید با هر استراتژی وارد آن شده و با هر دید و نگرشی به تولید محتوا (متنی، تصویری، ویدئویی و …) بپردازید.

و اما چرا کسل کننده؟
حجم بالایی از تبلیغات دییجتال به خصوص تبلیغات داخلی از چند المان مشترک تشکیل شده بودند و شاید بزرگترین ایراد آن‌ها نبود هیچ پیام شخصی سازی شده در جهت رفع نیاز مخاطب و از همه مهم تر هدر دادن پول بود!
اما این عناصر ثابت و تکراری تبلیغات چه بودند؟

  • نام شرکت
  • لوگوی شرکت
  • لیستی از خدماتی که شرکت یا برند ارائه می‌دهد
  • ادعای بهترین و فوق العاده ترین محصول و پیشرو بودن در آن زمینه
  • اطلاعات تماس

این روش تبلیغات که فاقد خلاقیت های بازاریابی است می تواند موثر باشد اما فقط به یک دلیل: تصادف!

 

در دنیای امروز، تنها راه موفقیت در تبلیغات شخصی سازی آن و ایجاد ارزش برای مخاطب است.

 

چطور تبلیغات هدفمند داشته باشیم؟

برای شروع بازاریابی هدفمند و جذب مشتریان بالقوه شما باید از خود دو سوال زیر را پرسیده و به طور شفاف به آن پاسخ دهید:

  • هدف از تبلیغ چیست؟
  • تبلیغ من بر روی چه چیزی تمرکز دارد؟

شاید جواب های شما به این سوالات شامل موارد زیر باشد:
برندینگ، مطرح کردن اسم برند در بین مردم، فروش، آشناکردن مردم با خدمات و محصولاتی که ارائه می‌دهم، مجاب کردم مردم به تماس با شرکت و …
این اهدافی است که اغلب صاحبان کسب وکار از تبلیغات دیجیتال انتظار دارند و برای رسیدن به آن سرمایه گذاری می‌کنند؟ اما چه قدر سرمایه؟ اگر شرکت شما مثل آدیداس، پپسی و یا اپل بودجه تبلیغاتی دارد و یا تحت حمایت یک آژانس تبلیغاتی بزرگ و معتبر است شما احتمالا بتوانید به این اهداف برسید اما اگر بودجه شما به این میزان نیست قطعا کمپین شما با شکست مواجه خواهد شد.

 

شرط موفقیت در تبلیغ های دیجیتال تمرکز بر روی یک هدف می‌باشد.
هر تبلیغ = یک هدف

 

 

پس این نکته را همیشه در ذهن داشته باشید که اگر المانی، عکسی، محتوایی و … شما را در رسیدن به هدفتان کمک نمی‌کند قطعا شما را از رسیدن به هدف تبلیغاتی دور خواهد کرد.

تبلیغات در بازاریابی دیجیتال

برای نوشتن محتوای تبلیغاتی به چه موضوعاتی توجه کنیم؟

سعی کنید به جای فروش مستقیم از طریق تبلیغات، مشتریان بالقوه خود را دعوت به ایجاد علاقه مندی کنید. برای این موضوع چه کاری باید انجام داد؟
مخاطب پس از دیدن تبلیغ شما باید بداند که در قدم بعدی چه کاری باید انجام دهد. بر فرض مثال تماس بگیرد؟ به سایتتان مراجعه کند؟ بر روی مقاله رایگان شما کلیک کند؟ یا ویدئوی تبلیغاتی شما را دانلود کند؟

نتیجه: شما در تبلیغات باید CTA مشخصی داشته و کاربر را بدون حاشیه اضافی به انجام یک عمل مشخص دعوت کنید.

 

پرهیز از زیاده گویی در تبلیغات

مورد بعدی که باید حتما به آن توجه کنید پرهیز از زیاده گویی و تعریف از خود می‌باشد. هیچ کدام از ما فردی که از خودش تعریف می‌کند را دوست نداریم چرا که اینکار نه تنها از ضعف ناشی می شود بلکه بسیار حوصله سر بر است. بنابر این سعی کنید بجای تمرکز بر برند، کسب و کار و افتخارات خود؛ بر روی نیازها، افکار و احساسات بازارهدف خود تمرکز کنید.
این کار تبلیغات شما را نه تنها هدفمند می‌کند بلکه از ۹۹٪ تبلیغاتی که روزانه فریاد میزنند ما بهترینیم، متمایز می‌‌کند.

تبلیغات به عنوان یک موتورمحرک تقویت کننده برای کسب و کار شما می‌باشد. اگر پیام تبلیغاتی خود را با عده ای کوچک در میان گذاشتید و آن ها را هیجان زده نکردید طرح خود را عوض کنید. این آزمون و خطا در شکل، محتوا و ارائه تبلیغ امری اجتناب ناپذیر است حتی اگر در این حوزه سال ها فعالیت کرده باشید. پس از آن نترسید و دست به کار شوید، مطمئن باشید بهترین ایده شما وضعیت مالی شما و کسب و کارتان را متحول خواهد ساخت.

 

بالاترین کیفیت برای محصول من است!

مورد بعدی که باید به آن اشاره شود این است که از بیان دو موضوع کیفیت و خدمات عالی درمتون تبیلغاتی خود اکیدا دوری کنید.
کیفیت و خدمات عالی موضوعی منحصر به فرد نیست بلکه جزء توقعات و بخشی از روند یک کسب وکار خوب است. در ضمن این خریداران شما هستند که باید تشخیص بدهند که شما کیفیت و خدمات خوبی دارید یا خیر و این اتفاق فقط وقتی رخ می‌دهد که از شما خرید کنند. پس فضای تبلیغاتی خود را به هیچ وجه با این دست از جملات پر نکنید.

 

در تبلیغات مشتری را گیج نکنید!

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که بسیاری از کسب و کارها در تبلیغات دیجیتال خود به آن دقت نمی‌کنند پیچیدگی پیام تبلیغ است. گیج کردن مخاطب فقط یک نتیجه دارد و آن هم از دست دادن او می‌باشد.
بسیاری از صاحبان کسب و کارهای بزرگ را دیده ام که تصور می‌کنند با کمی گیج کردن مخاطب، او با آن ها تماس خواهد گرفت تا اطلاعات بیشتری بدست بیاورد. اما این استراتژی کاملا غلط بوده و شما به راحتی مشتری خود را از دست خواهید داد.

برای یک محصول عام چطور تبلیغ کنم؟

برای محصولی که چندین و چند کسب وکار در حال عرضه آن و رقابت با شرکت شما هستند تنها راه فروش ایجاد یک ارزش افزوده است. به فرض شما در حال فروش یک پکیج اموزشی از طریق وبسایت خود هستید. آموزشی که بسیاری از سایت های دیگر نیز در حال ارائه آن محصول هستند.
شما یک محصول عام داشته و برای فروش بهتر و کنار زدن رقبا باید یک ارزشی به محصول خود اضافه کنید و آن را در قالب تبلیغ یا بازاریابی محتوایی به مخاطبان خود ارائه کنید.
بر فرض مثال شما با خرید این دوره آموزشی تا ۱ سال می‌توانید سوالات خود را به صورت رایگان از مدرس دوره بپرسید و یا در صورت خرید این محصول، دوره ای تکمیلی به شما هدیه داده خواهد شد.
شما با صرف یک هزینه کوچک و ایجاد یک ارزش افزوده جذاب، سهم قابل توجهی از بازار برای شما به ارمغان خواهد آمد.

 

تبلیغات دیجیتال

از جمله کارهایی که شما می‌‌توانید به عنوان ارزش افزوده از آن یادکنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • همراه سازی محصول با هدیه
  • همراه سازی محصول با خدمات پس از فروش و گارانتی (کاهش ریسک معامله)
  • همراه سازی محصول با تخفیف خرید محصولات دیگر

 

جمع بندی

در این مقاله که از مجموعه مقالات آموزش دیجیتال مارکتینگ خدمت شما ارائه شد، قبل از آنکه حتی یک کلمه از متن تبلیغاتی خود را روی کاغذ بنویسید باید وارد مکالمه‌ی ذهنی مشتری (در رابطه با محصول خود) شوید. شما باید کاملا درک کنید که مشتری شما چطور فکر می‌کند، چطور حرف می‌زند، چه چیز او را هیجان زده می‌کند و… این موضوع دقیقا برمیگردد به تحقیقات میدانی و پرسونایی که شما برای جامعه هدف خود ترسیم کرده اید.
اما یک چک لیست خوب از سوالاتی که برای طراحی، نگارش و در آخر انتشار تبلیغات خود باید به آن ها پاسخ دقیق و مشخص دهید:

بازار هدف من دقیقا چه چیزی نیاز دارد؟
برای جذب مشتری بزرگترین مزیتی که می توانم ایجاد کنم چیست؟
مشتری کسب و کار من چه هدفی را دنبال می‌کند؟
من چطور می‌توانم مشتری ام را به هدفش نزدیک کنم؟
چه پیشنهادات خاصی برای مشتری من جذاب تر است؟

نتیجه: شک نکنید با پاسخ به این سوالات و ایجاد یک پیام درست، شما می‌توانید یک گام از بقیه جلوتر باشید. همین یک گام سهم عمده ای از بازار را برای شما به ارمغان خواهد آورد. قدمی که شرکت اپل را از رقبا متمایز کرد، به نحوی که هنوز هم مردم برای خرید محصولات گران قیمت این شرکت در صف های طولانی ساعت ها منتظر می‌مانند تا از ارزشی که سال ها قبل استیو جابز آن را بنا نهاده  استفاده کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
علی سخا

علی سخا هستم مدیر واحد خلاقیت آکادمی آمانج علاقه‌مند به دیجیتال مارکتینگ، ماشین لرنینگ و فلسفه اینجا مطالعات و تجربیات خودم در حوزه سئو، مارکتینگ و مدیریت با شما به اشتراک میگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *