(function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')
ابزارهای هوش مصنوعی در تحقیقات UX

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 7 دقیقه مطالعه کنید   منتشر شده در تاریخ: خرداد ۱۲ام, ۱۴۰۲   آخرین بروزرسانی: تیر ۶ام, ۱۴۰۲


 هوش مصنوعی به طور فراگیری در حوزه‌های مختلف از جمله طراحی تجربه کاربر و تحقیقات UX نفوذ کرده است. بسیاری معتقدند که تحقیقات UX یکی از زمان‌برترین وظایف طراح تجربه کاربر است که عموما به طور دستی انجام می‌شود. 

با این حال، با وجود هوش مصنوعی و ابزارهایی که برای این منظور ساخته شده‌اند، این تحقیقات بهینه‌تر و در زمان کوتاه‌تر و با دقت بیشتری انجام می‌شود. فناوری هوش مصنوعی امروزه امکاناتی را برای محققان و طراحان UX به ارمغان آورده که قبلاً غیرقابل تصور بوده است.

منتقدان استفاده از هوش مصنوعی در طراحی UX معتقدند که هوش مصنوعی هنوز به اندازه کافی هوشمند نیست و جای پیشرفت زیادی دارد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که اینطور فکر می‌کنید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با ۵ تاثیر هوش مصنوعی در تحقیقات UX آشنا شوید. و ببینید چگونه این فناوری هیجان‌انگیز به تحولات بیشتری در زمینه طراحی تجربه کاربر منجر می‌شود.

 


تحقیقات UX به دو دسته کلی تحقیقات کمی و کیفی تقسیم می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این تحقیقات دو مقاله زیر را مطالعه کنید:

تحقیقات کمّی در UX+ معرفی متدهای آن

۸ متد تحقیقات کیفی در UX


 

مزایای استفاده از هوش مصنوعی در تحقیقات UX

۱. افزایش سرعت

هوش مصنوعی به طراحان و محققان UX این امکان را می‌دهد تا تمرکز بیشتری بر جنبه‌های استراتژیک و خلاقیت در تحقیقات خود داشته باشند. با استفاده از ابزارهای هوشمند، طراحان به طور موثرتری تحقیقات خود را برنامه‌ریزی و انجام می‌دهند. همچنین زمان بیشتری را به تفسیر و تحلیل داده‌ها و درک عمیق‌ از رفتار کاربران تخصیص می‌دهند.

 هوش مصنوعی قادر است الگوها و ارتباطات پنهان در داده‌ها را شناسایی و به طراحان کمک کند تا رویکردهای مبتنی بر شواهد و داده را در طراحی تجربه کاربر اتخاذ کنند. با این رویکرد دقیق و عمیق، طراحان تصمیم‌های بهتری در زمینه ارائه تجربه بهینه برای کاربران می‌گیرند و تجربه کاربر محصولات را بهبود می‌دهند.

بنابراین، طراحان و محققان UX با کمک هوش مصنوعی با سرعت بیشتری به بینش‌های ارزشمند دست پیدا می‌کنند و کیفیت و خلاقیت در فرآیند طراحی را افزایش می‌دهند.

 

۲. صرفه‌جویی در هزینه

هزینه‌های تحقیقات UX با استفاده از هوش مصنوعی تا حد زیادی قابل صرفه‌جویی است. با داشتن یک پلتفرم دیزاین مبتنی بر هوش مصنوعی، طراح محصول قادر خواهد بود داده‌های تحقیقاتی خود را بهبود بخشد و با سایر اعضای تیم به اشتراک بگذارد. این به معنای ایجاد یک تیم هماهنگ و همکاری بین محققان و طراحان UX است، که می‌توانند با استفاده از داده‌ها رویکردهای بهتری را در طراحی و بهبود تجربه کاربر ارائه دهند. این نوع همکاری و اشتراک دانش باعث کاهش تکرار کارها و بهبود کارایی و همچنین کاهش هزینه‌های مرتبط با تحقیقات UX خواهد شد.

بنابراین، هوش مصنوعی به طراح کمک می‌کند زمان بیشتری را صرف تحقیقات و تحلیل عمیق‌تر داده‌ها و بینش‌های UX کند. و با کاهش هزینه‌های مرتبط با تحقیقات، به تیم طراحی امکان می‌دهد از بودجه خود به بهترین شکل بهره ببرد.

 

۳. ثبات

محققان UX در فرآیند تحقیق ممکن است روش‌های متفاوتی را برای انجام و مستندسازی اطلاعات داشته باشند. یکی از مزایای مهم هوش مصنوعی در تحقیقات UX این است که مهم نیست محققان تجربه کاربر از چه روشی استفاده می‌کنند، مهم این است که استفاده از ابزارهای هوشمند در تحقیقات UX باعث ایجاد یک ثبات خواهد شد. 

استفاده مداوم از هوش مصنوعی در مطالعات و پروژه‌های مختلف به این معنی است که نتایج قابل اعتمادی به دست می‌آید. و می‌شود آنها را با نتایج پروژه‌های مشابه دیگر مقایسه کرد. در نتیجه، با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها یک مجموعه کامل از اطلاعات جمع‌آوری می‌شود که به تیم طراحی در توسعه و بهبود تجربه کاربر کمک می‌کند.

به طور مشخص، این اطلاعات شامل الگوها، رفتار کاربران، نیازها و ترجیحات آنهاست. این اطلاعات برای بهبود محصولات و خدمات، بهترین تصمیم‌گیری و بهینه‌سازی فرآیندهای تجربه کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

۴. کاربرد آسان

استفاده از هوش مصنوعی در تحقیقات تجربه کاربر آسان است. زیرا دیزاینر برای کار با ابزارها نیازی به دانش فنی عمیق در زمینه هوش مصنوعی ندارد. الگوریتم‌ها و ابزارهای هوش مصنوعی در پلتفرم‌ها و ابزارهای مختلف قابل استفاده و به راحتی قابل تنظیم هستند. UX دیزاینر می‌تواند با استفاده از رابط کاربری ساده و قابل فهم، داده‌های تحقیقاتی خود را مدیریت کرده و تحلیل‌های مورد نیاز را انجام دهد.

به علاوه، استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند به طراح محصول در بهبود کیفیت تحقیقات کمک کند. با تحلیل داده‌ها و بهره‌گیری از قدرت پیش‌بینی هوش مصنوعی، پروداکت دیزاینر می‌تواند درک بهتری از رفتار کاربران پیدا کرده و تجربه کاربر را بهبود دهد.

در نتیجه، استفاده از هوش مصنوعی در تحقیقات تجربه کاربر نه تنها آسان و قابل دسترس است، بلکه همکاری با آن به طراح امکان بهبود روش‌های تحقیق، افزایش دقت تحلیل و ایجاد نتایج قابل اعتماد را می‌دهد. طراح محصول با استفاده از قدرت هوش مصنوعی بهترین تجربه کاربر را برای مخاطبان خود ایجاد می‌کند و رقابتی برتر در بازار دارد.

 

۵. کیفیت بالاتر

استفاده از پلتفرم‌های هوش مصنوعی در تحقیقات UX کمک می‌کند نتایج بهتری به دست آورید. این پلتفرم‌ها به طراح UX امکان می‌دهد برنامه‌ریزی و تدوین مراحل و فعالیت‌های مطالعه خود را که شامل تعیین هدف و سوال‌های تحقیق، انتخاب روش‌های مناسب جمع‌آوری داده‌ها (مثلاً نظرسنجی، مصاحبه یا آزمایش‌های کاربری)، تدوین سناریوها و پرسشنامه‌ها، تعیین نمونه‌ها و انتخاب مشارکت‌کنندگان مطالعه، برنامه‌ریزی زمانی و منابع مورد نیاز می‌شود؛ انجام دهد. 

به این ترتیب، استفاده از هوش مصنوعی به UX دیزاینر امکان می‌دهد مطالعات تجربه کاربر را در مقیاس بزرگ‌تر و دامنه گسترده‌تری انجام دهد. 

 


بیشتر بخوانید: “طراحی داده محور از نوع Data-informed Design


 

معرفی ۵ مورد از کاربردی‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی در تحقیقات UX

در زیر، پنج ابزار معروف در زمینه تحقیقات تجربه کاربر معرفی شده است. این ابزارها بر اساس نظرسنجی‌ها و نظرات کاربران ارزیابی شده‌اند. این ابزارها بر اساس هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ کار می‌کنند و توانایی تجزیه و تحلیل داده‌ها را دارند و اطلاعات مفیدی درباره تجربه کاربر ارائه می‌دهند. 

 

۱. Optimal Workshop

 

optimal workshop

 

Optimal Workshop یک پلتفرم کامل برای تحقیقات تجربه کاربر است که به طراح محصول این امکان را می‌دهد تا ابزارهای مختلفی را برای جمع‌آوری داده‌ها، طراحی و ارزیابی تجربه کاربر استفاده کند. این پلتفرم شامل ابزارهایی مانند Card Sorting، نقشه سایت، Tree testing و آزمون‌های کاربری است.

یکی از ویژگی‌های بارز Optimal Workshop سادگی و سهولت استفاده از آن است. با این ابزار طراح محصول به راحتی می‌تواند ابزارهای مختلف را تنظیم  و داده‌های مورد نیاز خود را جمع‌آوری کند. Optimal Workshop امکاناتی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و نتایج را فراهم می‌کند. این اطلاعات به محقق UX کمک می‌کند تا درک بهتری از نیازها و مسائل کاربران خود پیدا کند.

 

۲. UserTesting

UserTesting

 

UserTesting یک ابزار قدرتمند در حوزه تجربه کاربر است. این ابزار به دیزاینر کمک می‌کند تا بازخوردهای واقعی از کاربران در مورد وبسایت، برنامه موبایل و سایر محصولات را دریافت کند. با استفاده از این ابزار، طراح محصول می‌تواند با کاربران را به صورت مستقیم در تعامل بوده و نظرات، ترجیحات و تجربیات آن‌ها را در مورد استفاده از محصول را بشنود.

یکی از ویژگی‌های بارز UserTesting نسبت به رقبایش، سهولت و سرعت استفاده از آن است. با این ابزار، می‌شود به راحتی سوالات تحقیقات را طراحی کرد و به سرعت به نظرات کاربران دست پیدا کرد. همچنین، UserTesting امکاناتی برای ضبط تمامی فعالیت‌ها و صحبت‌های کاربران در اختیار طراح و محقق UX قرار می‌دهد. این اطلاعات به طراح محصول کمک می‌کند تا به طور دقیق‌تر درک کند که کاربران با چه چیزهایی در طول تجربه خود درگیر هستند و به چه مسائلی برخورد می‌کنند.

 

۳. Hotjar

hotjar

 

با استفاده از Hotjar، می‌توانید فعالیت کاربران را در وبسایت خود رصد و درک بهتری از رفتار و نیازهای آن‌ها پیدا کنید. این ابزار شامل ویژگی‌هایی مانند تجزیه و تحلیل حرکات موس، نقشه‌های حرارتی و نظرسنجی‌ها است.

یکی از ویژگی‌های بارز Hotjar قابلیت رصد ویدئویی فعالیت کاربران است. با استفاده از این ویژگی، طراح UX می‌تواند ویدئوهایی از نحوه تعامل کاربران با وبسایت خود ضبط و آن را بررسی کند. این ویژگی کمک می‌کند تا به رفتار کاربران پی برده و موانعی که ممکن است باعث ایجاد مشکل در تجربه کاربر شوند، شناسایی شود.

 


بیشتر بخوانید: “Hotjar؛ کاربران را بهتر از خودشان بشناسید! (راهنمای جامع)


 

۴. Crazy Egg

crazy egg

Crazy Egg  ابزار تجزیه و تحلیل وب است. و کمک می‌کند رفتار کاربران را در وبسایت خود بررسی کنید و نقاط قوت و ضعف طراحی را شناسایی کنید. با استفاده از نقشه‌های حرارتی، نمودارها، ویدئوها و گزارش‌های مفصل، می‌توانید محل‌هایی که کاربران بیشترین توجه را به آن‌ها می‌کنند و همچنین مشکلات موجود در صفحات را شناسایی کنید.

 

۵. Sonar

 

sonar

 

Sonar اطلاعاتی در مورد رفتار کاربران، سرعت بارگذاری صفحات، عوامل موثر بر سئو و مشکلات فنی وبسایت فراهم می‌کند. یکی از ویژگی‌های بارز Sonar تحلیل جامع سرعت بارگذاری صفحات است. این ابزار میزان سرعت بارگذاری هر صفحه وب را اندازه‌گیری و مشکلات مرتبط با آن را شناسایی می‌کند. این اطلاعات کمک می‌کند تا عملکرد وبسایت را بهبود دهید و تجربه کاربر بهتری را فراهم کنید.

 

کلام آخر

تحقیقات UX یکی از مهم‌ترین مراحل کار در طراحی تجربه کاربر محسوب می‌شود. اهمیت این تحقیقات در حدی است که یک اشتباه یا خطای کوچک کافی است تا کل مراحل بعدی طراحی محصول به بن‌بست بخورد و به طور کلی پروژه با شکست رو‌به‌رو شود. به همین دلیل در دوره آموزش UX به تحقیقات UX اهمیت ویژه‌ای داده شده است.

 ابزارهای هوش مصنوعی هم به کمک طراحان آمده‌اند. ابزارهای هوش مصنوعی در تحقیقات تجربه کاربر به عنوان یک ابزار قدرتمند و کمکی برای ارزیابی و بهبود تجربه کاربر نقش به‌سزایی ایفا می‌کنند. استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی در تحقیقات UX به طراح تجربه کاربر این امکان را می‌دهد تا به طور جامع و دقیق به الگوهای رفتاری کاربران پی ببرند و اطلاعات باارزشی را درباره رفتار و نیازهای آن‌ها به دست آورند. از تحلیل رفتار کاربر تا نظارت بر کلیک‌ها و ضبط ویدئویی صفحات، این ابزارها به UX دیزاینر امکان می‌دهند تا مشکلات و نقاط قوت UX را شناسایی کنند. 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره غیرحضوری کاربـردی و عملی طراحـی تجربـه کاربـر (UX Design)

آموزش طراحی تجربه کاربر برای ورود به بازار کار

اگر بخواهیم تجربه ی کاربری را تعریف کنیم باید این طور بگوییم که: بهبود میزان رضایت کاربر با استفاده از افزایش کاربردپذیری و ایجاد رضایت در تعاملات بین کاربر ومحصول را تجربه‌ی کاربری می گویند.
به زبان ساده تر، تجربه کاربری مناسب دقیقا همان عاملی است که باعث می شود مشتری تصمیم بگیرد که آیا دوباره به وب سایت شما بازگردد یا خیر، و هم‌چنین تعیین می‌کند که شما در ذهن مشتری به فراموشی سپرده می‌شوید یا ماندگار; تجربه‌ی کاربری خوب در هنگام تعامل با سایت شما به مشتری حس لذت بخشی را القا می‌کند، این حس هم می‌تواند از طریق مرتب بودن، با کیفیت بودن و سرعت مناسب فرایندهایی که قرار است مشتری برای رسیدن به یک هدف خاص طی کند باشد و هم موارد دیگر از قبیل مکان مناسب قرار گرفتن المان‌ها و...
ادامه...

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

رابط کاربری سه بعدی چیست

طراحان UI، برای جهان رابط‌ های سه بعدی آماده شوید

در دنیای امروز صفحه‌ی نمایش همه‌ی گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها لمسی شده است. روی لوازم خانگی مثل گازهای برقی یا فر هم دکمه‌ای وجود ندارد. انگار فقط ازطریق صفحات لمسی…

8 ترتد طراحی ui/ux

هشت ترند طراحی UI/UX در سال ۲۰۲۰

رشد سریع فناوری هر ساله بر روند طراحی کاربری تأثیر می گذارد. و ما به عنوان طراح  UI / UX، باید از روند طراحی در حال حاضر و در  آینده…

پرتو تایپ در ux

پرتوتایپ در طراحی تجربه کاربری چیست؟ (راهنمای جامع)

طراحی پروتوتایپ در تجربه‌ کاربری یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مهارت‌هایی است که هر متخصص تجربه کاربری باید در آن مهارت لازم را داشته باشد. البته این کار مثل بقیه…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات
تهران - نارمک، خیابان آیت، پلاک ۳۵۰، واحد۴

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره تخصصی کانتنت مارکتینگ

آموزش تخصصی بازاریابی محتوا

حتما در این چند سال عبارت «تولید محتوا» را زیاد شنیده‌اید؛ حتی ممکن است این جملات هم برای شما آشنا باشند:

  • بلاگرهایی که کار تولید محتوا انجام می‌دهند، درآمد بسیار بالایی دارند.
  • شرکت‌های بزرگ در دنیا و حتی در ایران به فکر گسترش تیم محتوای خود هستند تا بتوانند از طریق بازاریابی محتوا فروش خود را بالا ببرند.
  • محتوا پادشاه است.

بازاریابی محتوا از آن دسته موضوعات جذابی است که خیلی‌ها تصور می‌کنند انجام آن هم کار ساده‌ای است. کافی است یک روز را به تولید محتوا یا تدوین برنامه بازاریابی محتوایی اختصاص دهید تا متوجه شوید این کار چقدر ظرافت و پیچیدگی دارد. این روزها بازاریابی محتوایی توانسته در همه صنایع، از کسب‌وکارهای کوچک و خانگی گرفته تا سازمان‌های شناخته‌شده و تخصصی جای خود را پیدا کند. حالا دیگر کسی نمی‌تواند منکر این شود که روش سنتی بازاریابی جای خود را به بازاریابی محتوایی داده است. همه کسب‌وکارها متوجه این موضوع شده‌اند که برای داشتن سهم بازار در فضای کاری بزرگ و کنار رقبای سرسخت، به محتوای منحصربه‌فرد، خلاقانه و جذاب نیاز دارد تا بتواند اعتماد کاربر را به دست آورده و او را متقاعد کند که از میان میلیون‌ها محتوای رنگارنگ، آن را انتخاب کند.
ادامه...