// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

۸ متد تحقیقات کیفی در UX

تحقیقات کیفی در UX، طراحی تجربه کاربری (UX) ،میانگین حقوق یک متخصص UX، متخصص UX

دیدم حالا که موضوع مقاله تحقیقات کیفی در UX است، شاید جالب باشد با یک تحقیق کمی درباره درآمد یک متخصص UX شروع کنیم.

در یکی از سایت های کاریابی ایرانی سرچ کردم UI UX و 288 فرصت شغلی مرتبط را نمایش داد. طبق آمار یکی از همین سایت های کاریابی میانگین حقوق یک متخصص UX در ماه  ۵ و نیم میلیون تومان  است، یعنی اگر شما یک متخصص UX باشید که سطح شما کمی بالاتر از متوسط باشد به احتمال 50% به بالا حقوق شما بالای 5 و نیم میلیون تومان در ماه است.

البته این آمار مربوط به سال 99 است برای سال 1400 به این رقم 20-30% اضافه می شود که باید آن را نیز در نظر گرفت. پس برای امسال این میانه را می توان 7 میلیون تومان در نظر گرفت.

طرز فکر و عمل به تحقیقات در UX (تجربه کاربر) چه کیفی چه کمی در سال های اخیر به سرعت تکامل یافته است. آنچه قبلاً فقط یک رشته تخصصی بود اکنون به عنوان چیزی که همه افراد در یک سازمان می توانند و باید در آن شرکت کنند، در نظر گرفته می شود. در نتیجه تعریف تحقیقات کیفی در UX نیز در حال تغییر است.

چه شما متخصص کهنه کار UX باشید یا به تازگی با این مفهوم آشنا شده باشید، تحقیقات در طراحی تجربه کاربر به سرعت در حال تکامل و گسترش است و دیری نمی پاید که در ایران هم تحقیقات کیفی در ux  در همه کسب و کار ها جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص خواهد داد.

با توجه به اینکه تمام سیاست های گوگل در جهت هر چه بیشتر اهمیت دادن به کاربر است و تولید محتوای ارزشمند و قابلیت استفاده خوب، روز به روز نقش طراحی تجربه کاربری (UX)  User Experience در طراحی وب سایت را پر رنگ تر می کند و به تبع بازار کار آن هم داغ تر و پر تقاضا تر می شوند.

حتما تا انتها با مقاله “ ۸ متد تحقیقات کیفی در UX ”  که از سری مقالات دوره آموزش UX آکادمی آمانج است، همراه باشید.

 

 


بیشتر بخوانید : ۶ صفحه ساز برتر وردپرس در سال ٢۰٢١


 

تحقیقات کیفی در UX چیست؟

تحقیقات کیفی در UX یا  UX Qualitative research  بر مشاهده و جمع آوری بینش های غیر عددی مانند نظرات و انگیزه ها متکی است. اساساً  تحقیقاتی که کمی است داده های سختی را در اختیار شما می گذارد، در حالی که تحقیقات کیفی به شما کمک می کند ایده های عمیق تری را کشف کنید.

UX Research بخش مهمی از همه پروژه ها است. زمان و نحوه انجام تحقیقات باید برنامه ریزی شود. اما چه نوع تحقیقات UX را باید برنامه ریزی کنید؟

به طور کلی  تحقیقات UX دو نوع داده کیفی و کمی را باز می گرداند ، که اغلب به Qual و Quant کوتاه می شوند.

Qual  یا کیفی – یافته های مشاهده ای ، احساسات و رفتارهای انسانی.

Quant  یا کمی – معیارها و داده های واقعی.

ما همچنین می توانیم تحقیقات کاربر را به دو جهت دیگر نیز تقسیم کنیم:

نگرشی: به سخنان کاربران گوش بدهیم به عنوان مثال در مصاحبه ها. 

رفتاری: شما اقدامات آنها را از طریق مطالعه اقداماتشان ببینید.

نمونه تحقیقات کیفی و کمی در UX

کیفی – در حین آزمایش کاربر مشاهده شد که برخی از شرکت کنندگان باید پاراگراف اول را در صفحه فرود دوباره بخوانند تا پیام را درک کنند.

کمی – متوسط زمان صرف شده در صفحه پرداخت 17.3 ثانیه است.

به طور کلی هر دو  یعنی هم تحقیقات کیفی و هم کمی برای هر پروژه الزامی است.

 

معیارهای کاذب تحقیقات کیفی در UX

نکته کلیدی تحقیقات کیفی در ux ، در استفاده از Qual و quant این است که داده ها را با هم مخلوط نکنید و یک معیار نادرست ایجاد نکنید.

به عنوان مثال: شما سه جلسه طراحی مشترک را اجرا می کنید. در طول هر جلسه  فردی می گوید که از قابلیت یادآوری آنلاین استفاده نمی کند. اگرچه آن را در تمام جلسات شنیده اید اما نمی توانید بگویید “100٪ مردم از قابلیت یادآوری استفاده نمی کنند”.

 شما آن را از همه شرکت کنندگان نشنیدید و احتمالاً از اکثر شرکت کنندگان به طور مستقیم سوال نشد که آیا از قابلیت استفاده می کنند یا خیر.

همچنین باید مراقب باشید که نگویید “در 100 درصد کارگاه ها مردم گفتند از قابلیت یادآوری آنلاین استفاده نمی کنند”. اگر برای مثال در هر کارگاه 10 نفر حضور داشتند. شما این را از یک نفر در هر جلسه شنیدید  و افراد دیگر در واقع ممکن همه از این قابلیت استفاده می کنند. این بدان معناست که “10 تا از شرکت کنندگان از قابلیت یادآوری آنلاین استفاده نمی کنند”.

اگر این دو را جداگانه مقایسه کنید:

“در 100 درصد از کارگاه ها مردم گفتند که از قابلیت یادآوری آنلاین استفاده نمی کنند”

“10 تا از شرکت کنندگان از قابلیت یادآوری آنلاین استفاده نمی کنند”

واضح است که گزاره اول در مقایسه با عبارت دوم دارای اغراق بیش از حد است. توجه به این مورد یکی از نکات مهم تحقیقات کیفی در ux است.

رویکرد تحقیقات کیفی در ux

برای تحقیقات کیفی در ux همیشه خوب است که از Qual و quant یعنی داده های کیفی و کمی استفاده کنید. با استفاده از هر دو می توانید فرضیه را شناسایی کرده و سپس معیارها و معیارهایی را پیدا کنید که بتوانند فرضیه را اثبات کنند.

هنگام انجام تنها یک نوع تحقیق ، اغلب از نحوه تفسیر نتایج مطلع می شوید. بیایید برای مثال یک فرایند سه مرحله ای را در نظر بگیریم. شما تحقیقات از نوع کمی را برای بررسی زمان صرف شده در هر مرحله انجام داده اید.

ممکن است به این نتیجه برسید که مرحله B زمان زیادی طول می کشد.

سپس برخی مصاحبه های کاربران را با کاربران نهایی انجام می دهید. در حالی که در مورد فرآیند صحبت می کنند (تحقیقات کیفی در UX)، همه آنها می گویند “مرحله A گیج کننده است” ، “خیلی خوب توضیح داده نشده است” ، “تنها کاری که می کنید این است که کادر را علامت بزنید و سپس روی بعدی کلیک کنید”.

مشکل در طول مرحله B نیست، بلکه در کوتاه بودن مرحله A است. شما در حال حاضر از کیفیت بازخورد و مقدار زمان صرف شده برای اثبات اینکه مشکل در واقع در کجا  است برخوردار هستید.

 

 ۸ متد تحقیقات کیفی در UX

 

 تحقیقات کیفی در UX، طراحی تجربه کاربری (UX) ،میانگین حقوق یک متخصص UX، متخصص UX

 

 

در ابتدا به روش ها و متد های تحقیقات کیفی در UX اشاره می کنیم که هم در تحقیقات کیفی و هم در کمی به کار می روند.

۱- Funnel Analysis – قیف تجزیه و تحلیل

تجزیه و تحلیل قیفی فرآیند نظارت بر مراحل یا رویدادهایی است که در طول یک فرآیند رخ می دهد تا کاربر را به نتیجه دلخواه برساند. بسته به اینکه این فرآیند از طریق تجزیه و تحلیل ردیابی می شود یا با استفاده از نمونه های اولیه کاغذی آزمایش می شود ، داده های برگشتی کمی یا کیفی خواهند بود.

۲- Surveys – نظر سنجی

نظرسنجی راهی عالی برای جمع آوری اطلاعات در مقیاس گسترده است. اما نقاط ضعف خود را دارند. بزرگترین نقطه ضعف آن تفاوت در درک مردم است. برای مثال  مقیاس رای گیری (1 تا 5) ، برای یک نفر تا 4 است ، ممکن است شخص دیگر 3 ، و ممکن است افراد دیگر تا 5 باشند. همچنین تعدادی نظریه و مطالعات زیست شناسی دیگر وجود دارد که می تواند برای ایجاد نظرسنجی های بهتر استفاده شوند.

۳- Usability testing – تست قابلیت استفاده

      Paper prototyping – نمونه سازی کاغذی

      Interactive – تعاملی

       Storyboarding – داستان نویسی

       Tree testing – آزمون دختی

       Card sorting – مرتب سازی کارت ها

       Visual affordance –  تواانایی بصری

تست قابلیت استفاده اغلب جز تحقیقات کیفی در UX به شمار می رود و روشی برای آزمایش رابط ها با کاربران قبل از انتشار آنها است. آزمایش قابلیت استفاده اغلب بر اساس یکی از چهار روش اکتشافی است:

زمان – زمانی که کاربر برای انجام یک عمل یا مجموعه ای از اقدامات صرف می کند

سهولت – سهولت انجام کار توسط کاربر یا مجموعه ای از اقدامات

جریان – روشی است که کاربر در یک فرایند حرکت می کند یا اقداماتی که برای رسیدن به یک هدف تعیین شده انجام می دهد

احساس – احساس کاربر در مورد رابط کاربری و تعامل آنها با آن 

۴- A/B testing – تست A/B

تست A/B فرایند آزمایش دو گزینه مختلف و تعیین اینکه کدام یک بهتر عمل می کند است. این را می توان از طریق نمونه سازی کاغذی یا از طریق ابزار های تعاملی با استفاده از تجزیه و تحلیل انجام داد.

 

روش های بالا بین تحقیقات کیفی و کمی مشترک هستند. می توانید درباره برخی از آنها در مقاله  تحقیقات کمی ux  هم بخوانید.

در ادامه با سایر متد های تحقیقات کیفی در ux که مختص Qualitative research UX  است آشنا می شوید:

۵- Shadow sessions – جلسات سایه

جلسات Shadows زمانی است که مشاهده می کنید یک کاربر در زندگی واقعی از سیستم استفاده می کند. این رویکرد به شما امکان می دهد تا استفاده واقعی را به جای استفاده درک شده، مشاهده کنید. در تحقیقات کیفی در ux اغلب از آن به عنوان تحقیقات همه جانبه یا مشاهده ای یاد می شود.

۶- Interviews – مصاحبه ها

مصاحبه ها به عنوان روشی از تحقیقات کیفی درux به شما این امکان را می دهند تا سوالات خود را از کاربران بپرسید تا از فرایند ها و اقدامات آنها مطلع شوید. این به شما امکان می دهد انگیزه ها ، ناامیدی ها ، روابط و زمینه آنها را عمیق تر بررسی کنید.

۷- Focus groups – گروه های متمرکز

این روش از تحقیقات کیفی درux مشابه مصاحبه ها است، اما به جای یک نفر، جلسه به طور همزمان با چندین شرکت کننده برگزار می شود. هنگام کار در جلسات گروهی همیشه مهم است که مطمئن شوید همه صدا ها شنیده می شوند. Siso یک دوره آموزشی با عنوان “چگونه کارگاه ها را تسهیل کند” دارد که می تواند به اطمینان از شنیدن همه صداها کمک کند.

 

۸- Diary records – سوابق خاطرات

از ثبت خاطرات همچنین به عنوان مطالعات روزانه یاد می شود. سوابق خاطرات از کاربران می خواهد که هنگام استفاده از یک سیستم ، تعاملات ، زمان بندی و فرایند های خود را ثبت کنند. سوابق خاطرات در یک بازه زمانی مشخص ، معمولاً یک روز یا یک هفته تنظیم می شود.

 

 

Empathy is at the heart of design. Without the understanding of what others see, feel, and experience, design is a pointless task

Tim Brown, CEO of the innovation and design firm IDEO


بیشتر بخوانید: “۶ نکته کلیدی طراحی adaptive در مقایسه با طراحی responsive


 

جمع بندی

تحقیقات کیفی در ux همچنین نوع کمی آن بر روی کاربر روش های مکمل هم هستند که اهداف مختلفی را ارائه می دهند. تحقیقات کیفی در ux (آزمایش Qual) شامل تعداد کمی از کاربران معمولا بین 5 تا 8 نفر است و مشکلات اصلی قابلیت استفاده رابط را مستقیماً مشخص می کند. غالباً برای اطلاع از فرایند طراحی و هدایت آن در جهت درست، به صورت تکوینی استفاده می شود.

تست قابلیت استفاده کمی بر اساس تعداد زیادی از شرکت کنندگان اغلب بیش از 30 نفر است. هنگامی که تجزیه و تحلیل و تفسیر تصحیح می شود، نتایج آزمایشات کمی دارای حفاظت بالاتری در برابر نویز های تصادفی است.

مطالعات کمی ارزیابی غیرمستقیم و خلاصه ای از قابلیت استفاده از یک سایت را از طریق معیارهایی مانند میزان انجام کار، زمان انجام کار یا رتبه بندی رضایت ارائه می دهند و معمولاً برای ردیابی قابلیت استفاده از یک سیستم در تکرارهای طراحی مورد استفاده قرار می گیرند.

تحقیقات کیفی در ux برای پاسخگویی به سوالات در مورد علت یا چگونگی حل مشکل بسیار مناسب تر است، در حالی که روش های کمی در پاسخ به تعداد زیادی از انواع سوالات کار بسیار بهتری انجام می دهند. داشتن چنین اعدادی به اولویت بندی منابع کمک می کند ، برای مثال تمرکز بر موضوعاتی که بیشترین تأثیر را دارند.

برایمان در کامنت بنویسید شما از چه روش ها و متدهایی برای تحقیقات کیفی در ux  خود استفاده می کنید؟

 


بیشتر بخوانید: “چرا ویدئو مارکتینگ در digital marketing ضرورت دارد؟ (۵ دلیل مهم)


 

 

منبع مقاله:

nngroup

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
الهه جلیلی

من الهه جلیلی هستم دانشجوی برتر دوره متخصص سئو آکادمی آمانج کارشناس سئو و تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *