(function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')
تست A/B ، نرم افزارهای تست A/B ، ابزار تست A/B ، تست A/B در دیجیتال مارکتینگ چیست؟، 8 مرحله تست A/B در دیجیتال مارکتینگ

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 5 دقیقه مطالعه کنید   منتشر شده در تاریخ: شهریور ۳۰ام, ۱۴۰۰   آخرین بروزرسانی: آذر ۸ام, ۱۴۰۱


شما بهترین ابزارها و استراتژی های بازاریابی را هم داشته باشید، برای شناسایی موثرترین تکنیک ها برای افزایش نرخ تبدیل و افزایش درآمد یک کار دیگر هم باید انجام دهید  و آن تست A/B است. اگر تست A/B را انجام نمی دهید، فرصت بزرگی را برای کسب و کار خود جهت کسب درآمد بیشتر از دست می دهید. از آنجا که کسب و کار ها بازارهای هدف متفاوتی دارند، نتایج کمپین بازاریابی می تواند متفاوت باشد. به همین دلیل انجام تست A/B برای تعیین اینکه کدام یک از استراتژی ها بهترین عملکرد را دارد، مهم است. تست A/B به شما امکان می دهد تعیین کنید که بازاریابی خاص یا کمپین تبلیغاتی مشتریان شما را به کلیک روی چه چیزی ترغیب می کند. اگر شما یکی از کسانی هستید که از تست A/B به دلیل پیچیدگی هایی که نام آن نشان می دهد صرف نظر کرده اید، امروز دست به کار شوید. انجام تست A/B  در واقع آنقدرها هم که به نظر می رسد پیچیده نیست. اجازه دهید در ادامه عمیق تر به تست A/B  بپردازیم، نحوه انجام تست A/B و اهمیت آن بپردازیم. پس تا انتها با مقاله “8 مرحله انجام تست A/B در دیجیتال مارکتینگ” که از سری مقالات آموزش دیجیتال مارکتینگ آکادمی آمانج است همرا باشید.

 


بیشتر بخوانید: KPI چیست؟ دستورالعمل کاربردی تعیین KPI برای کسب و کارها


 

تست A/B در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تست A/B، که معمولاً به عنوان تست split (تقسیم بندی) نامیده می شود ، روشی است که برای مقایسه دو نسخه از یک صفحه وب ، یک ایمیل ، یک برنامه یا سایر بخش های بازاریابی یا دیجیتال مارکتینگ، در مقابل یکدیگر استفاده می شود تا مشخص شود کدام یک عملکرد بهتری دارد.

تست A/B روشی برای بهینه سازی وب سایت است که در آن دو نسخه از صفحه  نسخه A و نسخه B  با یکدیگر مقایسه می شوند. این یک تکنیک است که برای سنجش این که کدام نسخه از یک آگهی، طرح یا هر محتوایی توجه مشتری را بیشتر جلب می کند.

با پیگیری نحوه تعامل بازدیدکنندگان با صفحه نمایش داده شده، می توانید تعیین کنید که کدام نسخه از صفحه موثرتر است.

 تست A/B ، نرم افزارهای تست A/B ، ابزار تست A/B ، تست A/B در دیجیتال مارکتینگ چیست؟، 8 مرحله تست A/B در دیجیتال مارکتینگ

 


بیشتر بخوانید:  چرا ویدئو مارکتینگ در digital marketing ضرورت دارد؟ (۵ دلیل مهم)


 

تست A/B چگونه کار می کند: نگاهی به طراحی و فرایند تست

تست A/B شما از لحظه ای که دو نسخه از asset بازاریابی را که می خواهید با دو گروه از مخاطبان مقایسه کنید ارسال می کنید.

Asset یا دارایی بازاریابی شما می تواند یک ایمیل ، یک بروشور ، یک ارائه ، یک ویدیو ، یک نامه فروش ، محتوای وبلاگ ، یک تصویر یا محتوای وب باشد که برای تبلیغ محصولات ، خدمات یا نام تجاری شما استفاده می شود.

هنگامی که نسخه A و نسخه B دارایی بازاریابی خود را ارسال می کنید، می توانید عملکرد آنها را اندازه گیری کرده و مقایسه کنید که کدام یک از این دو بهتر عمل می کند. سپس می توانید نحوه عملکرد تغییرات را مشاهده کنید.

دقیقاً چگونه این کار را انجام می دهید؟ تست A/B چگونه انجام می شود؟

 

 

۸  مرحله انجام تست A/B در دیجیتال مارکتینگ

برای اجرای موثر تست A/B ، باید نسخه A و نسخه B خود را و تنوعی که می خواهید بین این دو ایجاد کنید، تشخیص دهید.

شما باید انتخاب کنید که کدام دارایی یا مورد را ابتدا آزمایش کنید، سپس نسخه A را ارائه دهید که می تواند در گذشته عملکرد خوبی داشته باشد، و نسخه B با تغییرات جزئی در یکی از عناصر.

سپس دو نسخه را برای انواع مختلف مخاطبان ارسال می کنید، ممکن است با مشخصات جمعیتی، علایق یا نقش ها باشد.

اگر نسخه A عملکرد بهتری نسبت به نسخه B یا راه دیگر دارد، می توانید پیگیری عملکرد آنها را شروع کنید.

برای درک بیشتر، اجازه دهید نگاهی به دستورالعمل های تست A/B و بهترین شیوه هایی که می توانید در هر زمان به عنوان نقشه راه خود برای اجرای آزمون A/B خود رعایت کنید ، بیندازیم.

 

۱. اهداف خاصی را تعیین کنید

شما همیشه باید قبل از اجرای تست A/B اهداف را تعیین کنید. همیشه باید تعیین کنید که می خواهید با این آزمون به چه چیزی برسید. آیا می خواهید ترافیک را افزایش دهید؟ یا شاید فروش را؟

شما باید بتوانید اهداف خود را از قبل تعیین کنید تا بدانید کدام عنصر را آزمایش کنید و چه تغییراتی را ایجاد کنید.

 

۲. صفحه ای را که تست می کنید انتخاب کنید

همیشه از مهمترین صفحه خود شروع کنید. ممکن است صفحه اصلی وب سایت شما یا صفحه فرود باشد. هر آنچه را که انتخاب می کنید، همیشه مطمئن شوید که حاوی تمام اطلاعات لازم برای مشتری باشد.

 

۳. عنصری را انتخاب کنید که می خواهید آزمایش کنید

تست A/B به ما امکان می دهد روی یک عنصر واحد به عنوان تنوع بین دو نسخه آزمایش کنیم. با آزمایش یک عنصر، آزمون را ساده و تنوع را مشخص کنید ، خواه دکمه فراخوانی برای اقدام، عنوان یا تصویر باشد.

مطمئن شوید که عنصری که می خواهید آزمایش کنید با هر معیاری که می خواهید اندازه گیری کنید مرتبط است.

به عنوان مثال ، اگر می خواهید فروش ایجاد کنید، روی عنوان خود یا CTA خود تمرکز کنید.

 

۴. نوع واریانت (variant) را تعیین کنید

هنگامی که اهداف خود را مشخص کرده اید ، دارایی و عنصر خود را برای آزمایش انتخاب کرده اید، زمان ایجاد یک واریانت  variant است. فقط یک تغییر در عنصری که می خواهید آزمایش کنید ایجاد کنید.

اگر دکمه فراخوان به عمل را آزمایش می کنید ، می توانید رنگ پس زمینه ، رنگ فونت یا اندازه دکمه را تغییر دهید.

 

۵. بهترین ابزارهای تست A/B را انتخاب کنید

با کمک پیشرفته ترین ابزارهای بازاریابی ، می توانید پیشرفت و عملکرد تست  A/B  خود را فوراً پیگیری کنید.

مطمئن شوید که روی یکی از بهترین ابزارهای آزمایشی موجود در بازار سرمایه گذاری کرده اید تا وظایف خود را ساده کرده و همچنین کل روند کمپین های بازاریابی خود را تسریع کنید.

چند نمونه از نرم افزارهای تست A/B

 • Optimizely
 • Omniconvert
 • Crazy Egg
 • AB Tasty
 • Freshmarketer
 • Convert

۶. تست A/B را طراحی کنید

هنگامی که تعیین کردید از چه ابزارهایی برای اجرای تست A/B استفاده کنید ، وقت آن است که آزمون خود را طراحی کنید. طرح شما ممکن است بر اساس ابزارهایی که استفاده می کنید متفاوت باشد.

 

۷. تست A/B را اجرا کنید

پس از ایجاد تغییرات، زمان آزمایش را با ارسال دو نسخه به دو گروه مختلف از مخاطبان ، اجرا کنید.

 

۸. تجزیه و تحلیل داده ها و آمار

هنگامی که تست A/B شما در حال اجرا است، می توانید پیشرفت آن را پیگیری کرده و تجزیه و تحلیل کنید که کدام یک از دو نسخه عملکرد بهتری دارد یا هر دو نتایج یکسانی دارند.

براساس اینکه کدام نوع تنوع برنده شده است و کدام نسخه مخاطبین مورد علاقه شما را بیشتر می پسندند، نتیجه گیری کنید.

 

چرا تست A/B انجام دهید؟

انجام تست A/B می تواند برای برخی افراد یک کار دلهره آور باشد. اما درک هدف و مزایای آن برای کسب و کار نیز مهم است.

با تمام اطلاعات ذکر شده در بالا ، شما باید یک ایده واضح داشته باشید که تست A/B نه تنها به شما کمک می کند وب سایت خود را بهینه کنید ، بلکه به شما در تعیین بهترین نسخه ای که مخاطبان مناسب را جذب می کند نیز کمک می کند.

تست A/B به شما امکان می دهد تا بر مواردی که برای تجارت شما مفید است تمرکز کنید ، بنابراین به شما فرصت بیشتری برای افزایش فروش و درآمد می دهد.

 


بیشتر بخوانید: ۶ نکته کلیدی طراحی adaptive در مقایسه با طراحی responsive


 

جمع بندی

بنابراین ، آیا تست A/B ارزش دارد؟ مطمئناً همینطور است.

تست A/B قطعاً یکی از قوی ترین روش ها برای تعیین این است که کدام طرح برای مشتریان بالقوه شما جذاب است و چه تکنیک کپی نویسی copywriting آنها را مجبور به انجام یک اقدام فوری می کند.

برای اینکه به طور کامل با این مبحث جذاب و دیگر مطالب به روز در دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید و جزییات آن را مطابق با نیاز بازار کار بیاموزید دوره آموزش بازاریابی مبتنی بر داده را از دست ندهید.

 

منبع مقاله:

thetrafficcompany

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره تخصصی کانتنت مارکتینگ

آموزش تخصصی بازاریابی محتوا

حتما در این چند سال عبارت «تولید محتوا» را زیاد شنیده‌اید؛ حتی ممکن است این جملات هم برای شما آشنا باشند:

 • بلاگرهایی که کار تولید محتوا انجام می‌دهند، درآمد بسیار بالایی دارند.
 • شرکت‌های بزرگ در دنیا و حتی در ایران به فکر گسترش تیم محتوای خود هستند تا بتوانند از طریق بازاریابی محتوا فروش خود را بالا ببرند.
 • محتوا پادشاه است.

بازاریابی محتوا از آن دسته موضوعات جذابی است که خیلی‌ها تصور می‌کنند انجام آن هم کار ساده‌ای است. کافی است یک روز را به تولید محتوا یا تدوین برنامه بازاریابی محتوایی اختصاص دهید تا متوجه شوید این کار چقدر ظرافت و پیچیدگی دارد. این روزها بازاریابی محتوایی توانسته در همه صنایع، از کسب‌وکارهای کوچک و خانگی گرفته تا سازمان‌های شناخته‌شده و تخصصی جای خود را پیدا کند. حالا دیگر کسی نمی‌تواند منکر این شود که روش سنتی بازاریابی جای خود را به بازاریابی محتوایی داده است. همه کسب‌وکارها متوجه این موضوع شده‌اند که برای داشتن سهم بازار در فضای کاری بزرگ و کنار رقبای سرسخت، به محتوای منحصربه‌فرد، خلاقانه و جذاب نیاز دارد تا بتواند اعتماد کاربر را به دست آورده و او را متقاعد کند که از میان میلیون‌ها محتوای رنگارنگ، آن را انتخاب کند.
ادامه...

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

بهبود تجربه مشتری

چطور تجربه مشتری (CX) را در پنج قدم بهبود ببخشیم؟

داشتن یک مجموعه از مشتریان وفادار، یکی از دلایل مهم حیات یک کسب و کار حتی با وجود مشکلات بسیار است. هنگامی که شما مشتریان را از خودتان راضی نگه…

بهترین دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ

بهترین دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ (راهنمای جامع)

دیجیتال مارکتینگ یا بازریابی دیجیتال یکی از زیرشاخه های مهم علم بازاریابی (Marketing) می‌باشد و نسبت به بررسی مسائل، ارائه راهکار و در نهایت رساندن کسب و کار به بازدهی…

استراتژی بازاریابی دیجیتال به زبان ساده

استراتژی بازاریابی دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد؟ (راهنمای جامع)

همانطور که می‌دانید بازاریابی دیجیتال به عنوان یکی از مهم ترین ارکان رشد و توسعه کسب و کارها در یک دهه اخیر، همواره حضوری پررنگ و نقشی تعیین کننده در…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات
تهران - نارمک، خیابان آیت، پلاک ۳۵۰، واحد۴

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره تخصصی کانتنت مارکتینگ

آموزش تخصصی بازاریابی محتوا

حتما در این چند سال عبارت «تولید محتوا» را زیاد شنیده‌اید؛ حتی ممکن است این جملات هم برای شما آشنا باشند:

 • بلاگرهایی که کار تولید محتوا انجام می‌دهند، درآمد بسیار بالایی دارند.
 • شرکت‌های بزرگ در دنیا و حتی در ایران به فکر گسترش تیم محتوای خود هستند تا بتوانند از طریق بازاریابی محتوا فروش خود را بالا ببرند.
 • محتوا پادشاه است.

بازاریابی محتوا از آن دسته موضوعات جذابی است که خیلی‌ها تصور می‌کنند انجام آن هم کار ساده‌ای است. کافی است یک روز را به تولید محتوا یا تدوین برنامه بازاریابی محتوایی اختصاص دهید تا متوجه شوید این کار چقدر ظرافت و پیچیدگی دارد. این روزها بازاریابی محتوایی توانسته در همه صنایع، از کسب‌وکارهای کوچک و خانگی گرفته تا سازمان‌های شناخته‌شده و تخصصی جای خود را پیدا کند. حالا دیگر کسی نمی‌تواند منکر این شود که روش سنتی بازاریابی جای خود را به بازاریابی محتوایی داده است. همه کسب‌وکارها متوجه این موضوع شده‌اند که برای داشتن سهم بازار در فضای کاری بزرگ و کنار رقبای سرسخت، به محتوای منحصربه‌فرد، خلاقانه و جذاب نیاز دارد تا بتواند اعتماد کاربر را به دست آورده و او را متقاعد کند که از میان میلیون‌ها محتوای رنگارنگ، آن را انتخاب کند.
ادامه...