// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

۵ اصل مهم در طراحی سه بعدی با بلندر

نکات طراحی سه بعدی با بلندر

طراحی سه بعدی به هیچ عنوان کار آسانی نیست. احتملا شما در مورد قواعد و قوانین طراحی در منابع مختلف مطالبی خوانده باشید یا در شبکه های اجتماعی پست هایی با این مضمون دیده باشید.
اما حقیقت این است که در حوزه طراحی تعداد مشخصی معیار کلیدی وجود دارد تا شما بتوانید با رعایت آن ها یک طراحی خوب انجام بدهید. در این مقاله من با معرفی ۵ معیار مهم که با تمرکز بر طراحی سه بعدی با بلند، سعی دارم این معیارها که در طراحی با هر نرم افزار دیگری نیز صادق است خدمت شما معرفی کنم.

 

۱) فرم: بر روی تصویر کلی تمرکز کنید

اولین موضوعی که شما می بایست هنگام مدل سازی سه بعدی با بلندر آن را در نظر بگیرید، شکل کلی و تصویری است که قصد دارید آن را تصویر سازی کنید.
گرچه ممکن است این موضوع بدیهی به نظر برسد، اما این مهم ترین و در عین حال پیچیده ترین بخش کار شماست.

 

طرح کلی

موضوعی که در این مسیر باید در نظر داشته باشید این است که اشکال پیچیده همیشه ترکیبی از اشکال ساده هستند. هر مدلی در بلندر می تواند ترکیبی از مکعب ها، کره ها و اشکال ساده این چنینی باشد. لازم نیست که شما همیشه مدل خود را با نهایت ظرافت تجسم کنید، فقط سعی کنید بارزترین ویژگی های طرح خود را در نظر بگیرید تا فرم کلی کاملا در نظر شما باشد.

شما می توانید از یک نقطه مرجع برای بررسی زوایا، تناسبات و خمیدگی ها استفاده کنید تا مطمئن شوید که بیش از حد بر یکسری زوایا و نماهای خاص تمرکز نکرده اید.

 


مطالعه مقاله «بلندر، بهترین نرم افزار طراحی سه بعدی» به شما عزیزان توصیه می شود.


۲) توجه به جزئیات

بعد از ترسیم فرم کلی حالا نوبت به آن رسیده تا شیء خود را به یک طرح سه بعدی واقعی تبدیل کنید. وقتی از جزئیات در مدل سازی با بلندر صحبت می کنیم باید دقیقا بدانیم که از چه میزان جزئیات صحبت می کنیم.
مدل سازی برای یک بازی ویدئویی، فیلم کوتاه و یا یک قطعه صنعتی قطعا در خروجی نهایی تفاوت بسیار زیادی باهم دارند و مدت زمانی که به آن اختصاص داده شده نیز متفاوت است. حتی اگر شما زمان زیادی برای ارائه پروژه نهایی خود داشته باشید درک سطوح جزئیات پروژه بسیار مهم است.

 

توجه به جزپیات

نیل بلونز به عنوان یکی از بزرگ ترین هنرمندان طراحی سه بعدی در یکی از بلاگ پست های خود به خوبی در مورد اشکال اولیه، ثانویه و سوم صحبت می کند و از ترکیبی که شما برای رسیدن به جزئیات لازم و کافی نیاز دارید سخن به میان می آورد.
بنابر یک اصل اساسی، سعی کنید اول طرح کلی را رسم کنید، جزئیات بزرگ، متوسط و در نهایت کوچک را در اولویت قرار دهید و همچنین بر روی یک بخش زمان زیادی صرف نکنید.
نکته: پس از رسیدن به یک محدوده خاص از بافت های گوناگون برای افزودن جزئیات کوچک که مدل سازی سختی دارند، استفاده کنید.

 

۳) از مقیاس ها و مراجع حقیقی استفاده کنید

سعی کنید در صورت امکان از مقیاس های واقعی استفاده کنید. این کار جزئیات طرح شما را به خوبی حفظ خواهد کرد و از طرفی به عوان یک مدل مرجع موجب می شود تا از مسیر طراحی خود خارج نشوید.
از طرفی حفط مقیاس و نسبت های طراحی از موارد دیگری است که استفاده از مدل مرجع شما را در طراحی ثابت قدم می کند. پس از انجام دو مرحله اول و انتخاب مدل واقعی برای طراحی، طول، عرض، ارتفاع و ضخامت بخش های مختلف را مجددا بررسی کنید.

 

اجسام واقعی

 

 

اگر به این موضوع توجه کنید من تضمین می کنم از تفاوت بین طرح واقعی و آنچه که شما طراحی کرده اید، شگفت زده خواهید شد.

 

۴) استفاده از Mesh؛ کارایی خود را حداکثر کنید

مدلینگ در بلندر تجربه بسیار فوق العاده ای ست. گرچه من فکر نمی کنم کسی از انجام یک کار دوبار لذت ببرد.
برای صرفه جویی در زمان اجرای طرح، سعی کنید تا جایی که می توانید از مش استفاده کنید. این می تواند به معنای استفاده از اصلاح کننده آینه یا آرایه، استفاده از Alt+D به جای Shift+D برای ایجاد نمونه به جای تکرار و تغییر یک شیء موجود به جای شروع از ابتدا باشد.

اگر نمی خواهید همه چیز یکسان به نظر برسد، اندازه، چرخش، اصلاح کننده ها یا ویژگی های مواد را تغییر دهید. این یک مفهوم ساده است، اما به شما امکان می دهد چیزهایی را تهیه کنید که واقعاً دقیق به نظر می رسند.


مطالعه مقاله «معرفی 6 نرم افزار محبوب در طراحی سه بعدی» به شما توصیه می شود.


۵) اهمیت توجه به کیفیت سطوح

به دلیل نحوه عملکرد خاص بلندر، نحوه مدل سازی شما، بر نحوه تعامل نور با سطح آن تاثیرگذار است. بنابر این شما می بایست در پروسه طراحی، توجه ویژه ای بر برآمدگی ها، جوش ها و نواحی پیچ خورده داشته باشید.
چند نکته مهم:

  • هنگام مدل سازی سطوح فرعی، حتما از حلقه های چهار تکه در اطراف هرلبه تیز یا جزئیات مهم استفاده کنید.
  • از N-gons فقط در طراحی سطوح تخت سایه دار استفاده کنید.
  • از مثلث ها تا حد ممکن اجتناب کنید. مگر آنکه دلیل خوبی برای رسم آن ها داشته باشید.

توجه به سطوح خمیده

 

 

جمع بندی

چه مبتدی باشید چه حرفه ای رعایت این ۵ اصل هنگام مدل سازی که شامل فرم، جزئیات، مقیاس استاندارد، استفاده مجدد و کیفیت سطوح بود به شما کمک می کند تا بتوانید کار خود را بهبود ببخشید و از برخی مشکلاتی که ممکن است به طور معمول در روند طراحی به خصوص طراحی سه بعدی رخ بدهد، اجتناب کنید.
پیاده سازی این نکات به همراه یک نقشه راه آموزشی کاملا استاندارد و منطبق بر آنچه که بازارکار جهانی از یک طراح سه بعدی انتظار دارد در دوره جامع آموزش طراحی سه بعدی آکادمی آمانج در فصل پاییز با توجه به استقبال شما دانشجویان عزیز مجددا برگزار خواهد شد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
علی سخا

علی سخا هستم مدیر واحد خلاقیت آکادمی آمانج علاقه‌مند به دیجیتال مارکتینگ، ماشین لرنینگ و فلسفه اینجا مطالعات و تجربیات خودم در حوزه سئو، مارکتینگ و مدیریت با شما به اشتراک میگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *