// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

۱۰ ابزار هوش مصنوعی برای طراحی‌ سه‌ بعدی

ابزارهای هوش مصنوعی برای طراحی سه بعدی

به لطف هوش مصنوعی و ابزارهای قدرتمندی که در اختیار طراحان قرار داده است، ساخت تصاویر و ویدئوهای سه‌ بعدی در حال دگرگون شدن است. این ابزارها کمک می‌کنند تا طراحان کار خود را سازماندهی و نتایج بصری زیبا تولید کنند.

با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی هر کسی می‌تواند استعداد هنری خود را با توانایی‌های یادگیری ماشین تلفیق کند و طرح‌های سه‌بعدی بسیار شگفت‌انگیزی بسازد.

 ابزارهای هوش مصنوعی چه برای سرگرمی و چه برای فعالیت حرفه‌ای، علاقه‌‌مند و 3D designer را به جایی فراتر از محدوده قابلیت‌های فکری‌اش می‌رساند. پس آماده شوید تا با ورود به دنیای هیجان‌انگیز خلق‌ آثار سه‌بعدی به کمک قدرت هوش مصنوعی با کارهای دستی و دشوار خداحافظی کنید.

در ادامه، به معرفی ۱۰ ابزار هوش مصنوعی برای طراحی سه‌بعدی که روند خلق عکس‌ها و ویدئوهای سه‌بعدی را برای طراحان دو بعدی و سه بعدی ساده می‌کنند، خواهیم پرداخت.

 

ابزارهای هوش مصنوعی برای 3D design

 

۱. Autodesk Dreamcatcher

ابزار هوش مصنوعی Autodesk Dreamcatcher در خلق و بهینه‌سازی خودکار آثار سه‌بعدی به یاری طراحان بیاید. این ابزار از یک الگوریتم طراحی مولد (Generative design) استفاده می‌کند که محدودیت‌های طراحی را درک می‌کند و به کمک شبکه‌های عصبی بیش از هزار طرح مختلف را به عنوان خروجی ارائه می‌دهد. در نتیجه به طراحان در بررسی گزینه‌های مختلف و پیدا کردن راه‌حل ایده‌آل برای پروژه‌هایشان کمک می‌کند.

 

۲. Nvidia GauGAN

ابزار هوش مصنوعی Nvidia GauGAN به طراحان این امکان را می‌دهد که با کشیدن نقاشی یا طرح‌های دو بعدی ساده، مناظر، ساختمان‌ها و اشیاء را شبیه به تصویر واقعیشان تولید کنند. این برنامه با استفاده از یک سیستم یادگیری عمیق امکان تبدیل طرح‌های دو بعدی به سه‌بعدی را به صورت بی‌درنگ فراهم می‌کند.

به کمک این ابزار طراحان قادر خواهند بود بدون اینکه برای مدل‌سازی دستی ساعت‌ها زمان بگذارند، خروجی ایده‌های خود را بلافاصله مشاهده کنند و ویرایش‌های لازم را انجام دهند. استفاده از این ابزار با دسترسی محدود رایگان است.

 

 

 


«مهم‌ترین انواع مدل سازی سه بعدی» را بخوانید تا با مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مدل‌سازی‌های سه بعدی آشنا شوید. 


 

 

۳. Pix4Dmapper

Pix4Dmapper یک ابزار هوش مصنوعی است که به طراحان این امکان را می‌دهد تا با استفاده از تصاویر دریافت شده از پهپاد، مدل‌ها و نقشه‌های سه‌بعدی تولید کنند. با استفاده از الگوریتم‌های فوتوگرامتری در این برنامه هزاران تصویر هوایی با هم ترکیب می‌شوند تا مدل‌های دقیق سه‌بعدی از زمین تولید شوند. این امکان به طراحان کمک می‌کند تا از مناظر و محیط‌های مدنظر برای پروژه‌هایشان تصاویری واقعی ایجاد کنند. استفاده از این ابزار در حال حاضر رایگان است.

 

 

pix4d

 

 

۴. Masterpiece Studio

این ابزار نوین به کاربران اجازه می‌دهد تا با چند کلمه، مدل‌ها و انیمیشن‌های سه بعدی بسازند و در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنند. به جای ساخت کامل مدل‌ها و انیمیشن‌ها به صورت دستی کاربران می‌توانند با یک کلیک به کلمات خود در قالب مدل‌های سه‌بعدی جان دهند. علاوه بر این، Masterpiece Studio با رابط کاربری ساده‌ای که دارد، در دسترس‌ترین ابزار ساخت مدل‌های سه بعدی در بازار  است.

این ابزار با استفاده از فناوری پردازش زبانی طبیعی (NLP) پیشرفته متن توصیفی کاربر را به یک مدل سه بعدی واقعی تبدیل می‌کند. به عنوان مثال، اگر شما کلمه “گیتار” را وارد کنید، مولد هوش مصنوعی بر اساس مشخصات شما، یک مدل گیتار ایجاد می‌کند. با Masterpiece Studio کاربران نیازی به صرف ساعت‌های زیادی برای بررسی جزئیات ساخت مدل ندارند. چون هوش مصنوعی تمام کارهای دشوار را برای آن‌ها انجام می‌دهد. 

 

masterpiecex

 

Masterpiece Studio  همچنین مجموعه‌ای از فریم‌های متوالی و مرتبط را به صورت شخصی‌سازی‌شده برای کاربر ایجاد می‌کند. این ابزار مدل‌های سه‌بعدی آماده شده برای بازی را تولید می‌کند که برای دامنه وسیعی از برنامه‌ها از جمله بازی‌ها، چاپ سه‌بعدی، انیمیشن و واقعیت ترکیبی مورد استفاده قرار گیرند.

وقتی صحبت از مدل‌های سه‌بعدی و انیمیشن‌ها می‌شود، Masterpiece Studio ابزاری کامل برای ذهن‌های خلاق است. این ابزار فرآیند ایده‌پردازی خلاقانه را ساده‌تر می‌کند (چیزی که قبلاً زمان‌بر و پیچیده بود). و به کاربران اجازه می‌دهد ایده‌های خود را در عرض چند دقیقه به واقعیت تبدیل کنند. Masterpiece Studio ابزاری کامل برای هر طراح سه‌ بعدی است که به دنبال ایجاد محتوای الهام‌بخش با سرعت بالا است.استفاده از این ابزار برای پروژه‌های غیرتجاری رایگان است.

 

۵. Ziva Dynamics

این تکنولوژی هوش مصنوعی به هنرمندان در تولید موجودات و شخصیت‌های سه‌بعدیِ واقعی‌نما و پویا کمک می‌کند. این فناوری از یک سیستم شبیه‌سازی استفاده می‌کند که مبتنی بر فیزیک بوده و می‌تواند رفتار پوست، چربی و عضلات را شبیه‌سازی کند. این تکنولوژی در تولید انیمیشن‌ها و شبیه‌سازی‌ها به کمک طراحان می‌آید که ایده‌هایشان را به سطح جدیدی از واقعیت برسانند.

این ابزار در دو نسخه رایگان و غیررایگان در دسترس است. نسخه رایگان قابلیت‌های محدودی دارد و اشتراک نسخه نامحدود ماهانه ۵۰ دلار است.

 

۶. Unity

با استفاده از ابزار هوش مصنوعی Unity طراحان سه بعدی می‌توانند محیط‌های سه‌بعدی خاصی را ایجاد کنند که با داشتن جزئیات زیاد، غنی شده است. این برنامه برای شبیه‌سازی تعاملات و عملکردهای پیچیده از یک موتور بازی ‌(game engine) استفاده می‌کند. استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی Unity به طراحان کمک می‌کند تا در قالب واقعیت مجازی تجربیات تعاملی و جذابی برای بینندگان ایجاد کنند.

نسخه غیرتجاری و شخصی این ابزار رایگان در دسترس است و نسخه تجاری آن به صورت تک‌کاربره سالانه ۳۹۹ دلار است.

 

۷. Houdini

برنامه هوش مصنوعی Houdini نیز در تولید مدل‌ها و انیمیشن‌های سه‌بعدی به طراحان کمک می‌کند. این ابزار با استفاده از node-based framework فعالیت‌های تکراری را خودکار انجام می‌دهد و به این ترتیب ساخت انیمیشن‌های پیچیده‌ را ساده می‌کند. طراحان سه بعدی از این ابزار برای ساخت مدل‌ها و انیمیشن‌های پیچیده و منحصر به فرد استفاده می‌کنند که تولید آن‌ها به‌صورت دستی دشوار است. این ابزار برای کاربری شخصی رایگان می‌باشد.

 

۸. KeyShot

فناوری هوش مصنوعی KeyShot به 3D designer در تولید رندرهای دقیق اشیای سه‌بعدی کمک می‌کند. این برنامه از یک موتور رندرینگ مبتنی بر فیزیک برای شبیه‌سازی نحوه رفتار نور و مواد استفاده می‌کند. طراحان سه‌بعدی از KeyShot برای تولید تصاویر و ویدئوهایی با کیفیت بالا کمک می‌گیرند تا به بهترین شکل، کار خود را به نمایش بگذارند. نسخه رایگان این ابزار با قابلیت محدود در دسترس است.

 

keyshot

 

 

۹. Substance Designer

Substance Designer ابزار هوش مصنوعی است که برای طراحی تکسچرها، عناصر تصویری و مواد شیمیایی که در فیلم‌ها، بازی‌های ویدئویی و سایر رسانه‌های دیجیتال استفاده می‌شوند، به کار می‌رود. Substance Designer  ابزار موثر برای برنامه‌نویسان بازی و طراحان سه‌بعدی است. زیرا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی فرآیند ایجاد تکسچرها و عناصر تصویری و جزئیات ‌را خودکار انجام می‌دهد. نسخه رایگان این ابزار برای معلمان و دانش‌آموزان در دسترس است. اشتراک ماهانه برای دیزاینرها ۵۰ دلار است.

 

۱۰. Spline AI

Spline AI با گرفتن توصیف‌های متنی از کاربر آن‌ها را در قالب اشیا و انیمیشن‌های سه‌بعدی تولید می‌کند. طراح سه‌بعدی فقط باید توصیف متنی را بدهد و Spline AI بقیه کار را پیش می‌برد. Spline AI به اندازه‌ای وارد جزئیات می‌شود که کاربر از او می‌خواهد.

به عنوان مثال، 3d designer توصیف متنی “یک خانه با در قرمز و دو پنجره” را وارد می‌کند و هوش مصنوعی خانه‌ای سه‌بعدی و واقعی‌نما با این مشخصات تولید می‌کند.

علاوه بر ایجاد مدل‌های سه‌بعدی Spline AI قابلیت تولید تکسچر برای اشیا سه‌بعدی با توصیف‌های متنی را دارد. کافی است هنگام توصیف شخصیت‌ها، موجودات و منظره‌ها تکسچر مدنظر خود را نیز توصیف کنید. Spline AI همچنین دارای ویژگی‌های قدرتمندی است که کار کردن با هم‌تیمی‌ها و دیگر طراحان را آسان‌تر می‌کند. این ابزار از هر دستگاهی قابل دسترسی است. پس، به دیزاینرها این امکان را می‌دهد تا به راحتی آثار خود را به اشتراک بگذارند و در آن واحد آن‌ها را ویرایش کنند. این ویژگی کمک می‌کند که کار تیمی با سرعت بیشتری انجام ‌شود.

این ابزار رایگان است.

 

splineai

 

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

 با استفاده از این ۱۰ ابزار هوش مصنوعی طراح سه بعدی آماده ساختن عکس‌ها و فیلم‌های سه‌بعدی است. در واقع، این هوش مصنوعی است که کارهای سخت و دستی را انجام می‌دهد. 3D designer فقط باید به خلاقیت خود فرصت پرواز دهد. با در دست داشتن این ابزارها گزینه‌ها و امکانات طراح نامحدود است. در نتیجه مخاطبان و کارفرمایان از مهارت تصویرسازی سه‌بعدی او حیرت می‌کنند. 

 باید این نکته را به یاد داشت که این ابزارها برای طراحان سه‌بعدی آموزش‌ دیده که با اصول تصویرسازی و مدل‌سازی سه بعدی آشنا هستند، بسیار کاربردی است. پس، برای اینکه بیشترین بهره را از این ابزارها برد، اول به آموزش طراحی سه‌ بعدی نیاز است. 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

3 دیدگاه

  1. سوال. من به طراحی سه بعدی مسلطم. چگونه میتوانم ابزارهای هوش مصنوعی در این حوزه را آموزش ببینم؟

    1. با توجه به جدید بودن این موضوع فعلا (تیر ۱۴۰۳) در حال حاضر آموزش های خیلی کمی برای آن وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *