// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

Book Illustration، هنر ترکیب داستان و تصویرسازی

book illustration چیست؟

همه ما کم و بیش کتاب‌های زمان کودکی خود را به یاد داریم. اولین چیزی که از کتاب‌های کودکانه در ذهن ماست، تصاویر جذاب آن است. البته استفاده از تصویرسازی در کتاب فقط مربوط به کتاب‌های کودکانه نیست. کمتر کسی است که مجذوب تصویرسازی کتاب نشود. با گشودن صفحات کتاب دنیایی جدید به روی ما باز می‌شود.

دنیایی پر از رنگ و بوی ماجراجویی و خلاقیت که هرگز از آن خسته نمی‌شویم. هر کدام از کتاب‌ها، با ترکیبی منحصربه‌فرد از متن و تصویر، احساسات و ابعاد جدیدی از جهان را به ما نشان می‌دهند. تصاویر کتاب نقش بسیار مهم و خلاقانه‌ای در ایجاد این دنیای جذاب دارند و بدون شک، تلاش تصویرگران کتاب در برقراری ارتباط بین قلم و کاغذ، باعث می‌شود که خود کتاب به شکلی بیشتر از یک ترکیب ساده از متن و تصویر درک شود.

در این مقاله به معرفی شغل بسیار جذاب تصویرسازی کتاب یا Book Illustration می‌پردازیم.

 

نمونه تصویرسازی کتاب کودکان

 

 

تصویرگری کتاب یا Book Illustration چیست؟

Book Illustration یکی از شغل‌های خاص و منحصربه‌فرد است که برای هنرمندان، طراحان گرافیک و افرادی که به هنر و تصویرسازی علاقه‌مند هستند، بسیار جذاب است. یک Book Illustrator انواع تصاویر شامل تصاویر درون کتاب و جلد کتاب را طراحی می‌کند. این شغل  برای هنرمندان بااستعداد و توانا در تصویرسازی، فرصتی عالی است. ناشران کتاب و موسسات آموزشی به دلیل نیاز به طراحی تصاویر برای کتاب‌هایشان با هنرمندان تصویرسازی کتاب همکاری می‌کنند.

 


برای آشنایی بیشتر با ایلوستریشن یا تصویرسازی، مقاله “ایلوستریشن یا تصویرسازی چیست؟ (راهنمای جامع طراحان)” را از دست ندهید.


 

تصویرگر کتاب یا Book Illustrator کیست؟

تصویرگر کتاب یا Book Illustrator فردی است که با توجه به دستورالعملی که از سوی ناشر یا نویسنده دریافت می‌کند، تصاویری را برای تکمیل کردن با یک داستان یا متن طراحی می‌کند. او با بررسی توصیفات و شخصیت‌های داستان، جهان آن داستان را به تصویر می‌کشد و باید به عنوان یک داستان‌گوی تصویری با نویسنده ارتباط خلاقانه برقرار کند.

 

وظایف Book Illustrator چیست؟

تصویرگر کتاب باید بتواند با توجه به متن نویسنده، شخصیت‌ها و یا فضای متن را به تصویر بکشد. از این رو باید بتواند با داستان‌گویی بصری، ارتباط نزدیک و همسو با نویسنده پیدا کند. تصویرگران کتاب بسته به موضوع و محتوای کتاب تصاویر مختلفی را طراحی می‌کنند. مثلا یک رمان یا کتاب کودکانه که شامل طراحی شخصیت‌های کتاب و به تصویر کشیدن فضای توصیفی نویسنده است. یا یک کتاب درسی آموزشی که به نمودارها، جدول‌ها و اینفوگرافی نیاز دارد.

به طور کلی وظایف اصلی یک متخصص تصویرسازی کتاب عبارت‌اند از:

  • برقراری ارتباط با نویسنده، ناشر و یا ویراستار کتاب،
  • طراحی با در نظر گرفتن مخاطب،
  • آشنایی و درک اولیه از محتوای کتاب،
  • ارائه نمونه اولیه از تصویر به نویسنده کتاب،
  • مشورت با نویسنده در مورد سبک و ظاهر تصاویر،
  • ارائه تصاویر نهایی.

 

 تصویرگر کتاب چه مهارت‌هایی دارد؟

تصویرگر کتاب باید بتواند محتوای کتاب را به خوبی تصویرسازی کند. به عبارت دیگر متن کتاب را در قالب تصویر برای خواننده ترسیم کند. به همین دلیل نویسندگان و ناشران به دنبال تصویرگرانی هستند که مجموعه‌ای از مهارت‌ها را داشته باشند. این مهارت‌ها عبارت‌اند از:

۱. خلاقیت

خلاقیت توانایی خلق ایده‌ها و راه‌حل‌های جدید است. تصویرگران کتاب از خلاقیت کشیدن تصاویر خود و منحصر به فرد کردن آن‌ها استفاده می کنند. 

 

۲. مهارت برقراری ارتباط

تصویرگران کتاب اغلب با مشتریان و ناشران خود برای بحث در مورد اهداف و انتظارات پروژه ارتباط برقرار می‌کنند. آن‌ها همچنین برای درک لحن داستان و شخصیت‌ها با نویسندگان تعامل مداوم و منظم دارند. این ارتباط برای اطمینان از مطابقت تصاویر با دیدگاه نویسنده است.

 

۳. طراحی حرفه‌ای

یک تصویرگر باید بتواند از تمامی مهارت‌های طراحی خود استفاده کند. طراح برای یک طراحی حرفه‌ای باید به تمامی سبک‌های طراحی، کتاب با ژانرهای مختلف و همچنین ابزارها و تکنیک‌های طراحی مسلط باشد.

 

۴. طراحی دیجیتال

طراحی به کمک کامپیوتر، مهارتی است که به تصویرگر اجازه می‌دهد آثار هنری دیجیتال خلق کند. این مهارت برای ایجاد تصاویر کتاب مفید است. زیرا به تصویرگر اجازه می‌دهد نسخه دیجیتالی اثر هنری کتاب را ایجاد کند. 

 

روش‌های تصویرگری کتاب

این طراحی به دو روش دستی و روش دیجیتال انجام می‌شود. استفاده از روش‌های دستی در طراحی تصویرگری کتاب هنوز هم مرسوم است. با این حال، با پیشرفت تکنولوژی و نرم‌افزارهای طراحی، بسیاری از تصویرگران به صورت عمده از ابزارهای دیجیتال استفاده می‌کنند. 

استفاده از ابزارهای دیجیتال به تصویرگران این امکان را می‌دهد که به سرعت تغییراتی را که نیاز دارند ایجاد کنند، از نسخه‌های پیشین پروژه به راحتی استفاده و همچنین بتوانند به راحتی با مشتریان و همکارانشان در سراسر جهان ارتباط برقرار کنند.

 

 ابزارهای دیجیتال در تصویرگری کتاب چند مزیت دارد:

 

۱- ویرایش آسان: از آنجایی که ابزارهای دیجیتال قابل ویرایش هستند، تصویرگران می‌توانند به راحتی ویرایش‌های لازم را در تصاویر اعمال کنند.

۲- صرفه‌جویی در زمان: با استفاده از ابزارهای دیجیتال، تصویرگران می‌توانند به سرعت تصاویر خود را تولید کنند.

۳- انعطاف‌پذیری: ابزارهای دیجیتال به تصویرگران این امکان را می‌دهند تا بتوانند تصاویر را هر چقدر که بخواهند ویرایش کنند.

۴- امکانات پیشرفته: ابزارهای دیجیتال مانند نرم‌افزار Adobe Illustrator، قابلیت‌های پیشرفته‌ای دارند که به تصویرگران کمک می‌کند تا ایده‌های خلاقانه‌تری را پیاده سازی کنند.

۵- کیفیت بالاتر: ابزارهای دیجیتال به تصویرگران این امکان را می‌دهند که تصاویر با کیفیت بالاتری را ایجاد کنند.

 

نمونه طراحی تصاویر کتاب

 

 

 Book Illustration چه ابزارهایی دارد؟

همان طور که گفته شد استفاده از ابزارهای دیجیتال در تصویرگری کتاب برای تسهیل در فرآیند طراحی و ایجاد امکانات تغییرپذیری بالا بسیار مفید است.

برای تصویرگری کتاب از ابزارهای دیجیتال متنوعی استفاده می‌شود. از معروف‌ترین ابزارهای دیجیتال برای تصویرگری کتاب، نرم‌افزارهای مبتنی بر وکتور مانند Adobe Illustrator و CorelDRAW هستند. این نرم‌افزارها برای طراحی و تولید وکتورها و تصاویر بُرداری استفاده می‌شوند. کیفیت این نوع تصاویر با بزرگنمایی افت نمی‌کند و از این نظر بسیار مناسب هستند.

علاوه بر آن‌ها، چون طراحی سه‌بعدی هم در این حوزه کاربردی است، نرم‌افزار Blender ابزار محبوب دیگری است که برای طراحی تصاویر سه‌بعدی کتاب استفاده می‌شود

 


برای آشنایی بیشتر با طراحی سه‌بعدی با نرم‌افزار بلندر، مقاله “بلندر (Blender) ; بهترین نرم افزار طراحی سه بعدی” را از دست ندهید.


 

ایلاستریتور، محبوب‌ترین ابزار Book Illustration

نرم‌افزار Adobe Illustrator یکی از پرطرفدارترین ابزارهای دیجیتال برای تصویرسازی کتاب است. این نرم‌افزار یک ابزار حرفه‌ای برای طراحی گرافیک است که طراحان و تصویرگران سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. Illustrator به دلیل داشتن امکانات قدرتمند طراحی و ویرایش اشکال برای تصویرسازی کتاب بهترین گزینه است.

برخی از امکانات این نرم‌افزار عبارت‌اند از:

  • ابزار قدرتمند رنگ‌آمیزی، 
  • ابزار پردازش برداری و پیکسلی برای ایجاد و ویرایش اشکال و تصاویر،
  • قابلیت استفاده از فونت‌های مختلف و ابزارهای متن‌نویسی جهت نوشتن متن‌های مختلف،
  • امکانات گرافیکی پیشرفته از جمله نمایش سایه، رنگ بندی، انتقال، ابزار مدیریت لایه‌ها و … .

 


بیشتر بخوانید: “ایلوستریتور یاد بگیرید و بی‌حد و مرز طراحی کنید


 

بازار کار و میزان درآمد تصویرگران کتاب 

بازار کار و میزان درآمد طراحان تصاویر کتاب، وابسته به فاکتورهای مختلفی از جمله مهارت، میزان تجربه و نوع کتاب است. میانگین درآمد سالانه برای طراحان تصویر کتاب در Glassdoor.com، حدود ۴۲۰۰۰ دلار است. این مقدار برای متخصصان این حوزه با تجربه بالا به سالیانه ۷۷۰۰۰ دلار هم می‌رسد.

بازار کار تصویرسازی کتاب در دهه‌های اخیر در دنیا رشد قابل توجهی داشته است. میزان تقاضای شغلی برای تصویرسازی کتاب کودکان و همچنین کتاب‌های الکترونیک (E-books) بیشتر بوده است.

 

نمونه تصویرسازی کتاب کودکان

 

چشم انداز پیشرفت شغلی برای تصویرگران کتاب بسیار عالی است. همان طور که گفته شد، تصویرگران کتاب به صورت فریلنسری کار می‌کنند. دورکاری این فرصت را به هنرمندان می‌دهد تا بتوانند با انجام پروژه‌های خارج از کشور درآمد دلاری کسب کنند.

علاوه بر این، تصویرگران با پورتفولیوی قوی و حرفه‌ای، در زمینه های دیگر مانند تبلیغات، تصویرسازی مجلات و طراحی لوگو کار می‌کنند. برخی از تصویرگران استودیوهای طراحی خود را باز می‌کنند و هنرمندان دیگری را استخدام می‌کنند.

 

چگونه یک تصویرگر کتاب موفق شویم؟

مهارت طراحی تصاویر کتاب سودآور است. Book Illustration، هنر ترکیب تصویرسازی با داستان‌گویی است. اما تبدیل شدن به یک تصویرگر کتاب، سرمایه‌گذاری بلندمدت است. اگر می خواهید در این زمینه موفق شوید، باید صبور باشید و پشتکار داشته باشید.

اولین قدم برای تبدیل شدن به یک تصویرگر کتاب، توسعه مهارت‌های هنری است. شرکت در دوره‌های طراحی و تصویرسازی و تسلط پیدا کردن در کار با ابزارهای اصلی طراحی بسیار مهم است. همچنین، سعی کنید کتاب‌های زیادی بخوانید و تصاویر آن‌ها را به دقت بررسی کنید. 

فراموش نکنید که یک پورتفولیو حرفه‌ای برای خود بسازید و نمونه‌ کارهایتان را در آن قرار دهید. 

 

کلام آخر 

تصویرسازی کتاب یک هنر است که به منظور ایجاد جذابیت برای خواننده و ارائه تصویری جذاب و مرتبط با متن استفاده می‌شود. با توسعه فناوری‌های دیجیتال، امروزه تصویرگران کتاب از ابزارهای قدرتمند و کارآمدی مانند نرم افزار ایلاستریتور استفاده می‌کنند تا ایده‌های خلاقانه‌تری را به کار بگیرند.

همچنین، استفاده از ابزارهای دیجیتال باعث بهبود کارایی و کیفیت نهایی تصویر می‌شود و به تصویرگران امکان می‌دهد تا به سرعت و با دقت بالا تغییراتی را در تصویر اعمال کنند.

اگر به تصویرسازی کتاب و داستان‌سرایی تصویری علاقه‌مندید، شرکت در دوره آموزش ایلاستریتور و آموزش طراحی سه بعدی با بلندر به شما پیشنهاد می‌شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
نگین سعیدی

من نگین سعیدی هستم کارشناس سئو و تولیدمحتوا آکادمی آمانج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *