(function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')
شناسایی محتوای کپی و تکراری

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 5 دقیقه مطالعه کنید   منتشر شده در تاریخ: فروردین ۸ام, ۱۴۰۰   آخرین بروزرسانی: خرداد ۹ام, ۱۴۰۰


اگر شما کارشناس محتوا، وبمستر و یا کارشناس سئو هستید حتما می‌دانید که وبسایت شما باید دارای محتوای غیرکپی و به اصطلاح یونیک باشد.
وجود محتوای تکراری در سایت به خصوص در سایت های غیرفارسی که الگوریتم های گوگل در آن با قوت بیشتری فعالیت می‌کنند، میتواند ضربه بزرگی به برند و اعتبار شما زده و رتبه سایت شما را در زمان کوتاهی تحت تاثیر قرار دهد.
از طرفی دیگر سرقت محتوای دیگران بدون ذکر منبع از لحاظ اخلاقی نیز قابل قبول نیست و گوگل نیز در این راستا با کاهش اعتبار محتوا و سایت شما تحت کلمات کلیدی اصلی شما را به نوعی مجازات می‌کند چرا که با اینکار شما نمی‌تواند نرخ کلیک خود را به شکل بهینه بهبود ببخشید و تقریبا تولید محتوای شما بی اثر خواهد بود.

از طرفی دیگر ممکن است افرادی به هردلیل محتوای سایت شما را کپی کرده و از آن در وبلاگ و یا وبسایت خود استفاده کنند و جدا از ایجاد یک محتوای کپی در وب (اگر دامنه قوی تری داشته باشند) می‌توانند نتیجه بهتری از شما بگیرند و عملا زحمت های شما را هدر دهند.
جدا از موارد فوق ممکن است شما به عنوان یک کارفرما، تولید محتوای سایت خود را به فرد یا مجموعه دیگری واگذار کرده باشید و این شرکت نیز(به هردلیل) تولید محتوای شما را با کم ترین وسواس انجام دهد و از مطالب کپی استفاده کند. حالا تکلیف چیست؟
شما چطور می‌توانید از حقیقت ماجرا آگاه شوید؟
مجموع صحبت هایی که تا به حال داشته ایم من را مجاب کرد تا در این مقاله به طور مفصل در مورد محتوای کپی، تکراری، دزدی! و … با شما صحبت کنم و ترفندها و ابزارهایی به شما معرفی کنم تا بتوانید با خیال راحت محتوای خود را رصد کنید، از فعالیت رقبا آگاه باشید و یا در صورت نیاز فعالیت تیم محتوای خود را بررسی کنید.
پس در ادامه مقاله همراه من باشید.

 

تعریف محتوای تکراری یا duplicate content

محتوای تکراری محتوایی است که در بیش از یک وبسایت یا وبلاگ از آن استفاده شده باشد. پس اگر از محتوای شما در بیش از یک دامنه استفاده شود. محتوای شما طبق  استانداردها در دسته محتواهای duplicate قرار می گیرد و هرچقدر این موضوع تعدد داشته باشد و یا دامنه سایت های دیگر از شما قوی تر باشد می تواند به شکل قابل توجهی به سایت شما ضربه بزند.

گوگل و سایر موتورهای جستجو در پی این هستند تا بتوانند بهترین، کامل ترین و معتبرترین و جدیدترین محتوا را برای کاربر به نمایش بگذارند پس محتوای کپی می‌تواند با نقض این موارد عملا شانس شما را برای دیده شدن در سرپ کاهش دهد.

 


یکی از الگوریتم های گوگل که تمرکز بالایی بر روی محتوا دارد الگوریتم پنگوئن می‌باشد که توصبه می کنم حتما مقاله مرتبط با آن را در وبسایت آکادمی آمانج مطالعه بفرمایید


دلایل کپی کردن محتوا

در بسیاری از موارد، استفاده از محتوای تکراری عمدی نیست بلکه نویسندگان از بخش هایی از محتوا به عنوان مکمل برای محتوای دیگری استفاده می کنند که ممکن است در دامنه های مختلف به طور «کامل» مشابه باشد.
از نمونه های محتوای تکراری غیرمخرب می‌توان به توضیحات محصولات فروشگاه ها اشاره کرد.
اما کپی مستقیم و عمدی محتوا موضوع دیگری است که در وب فارسی نیز جسته و گریخته شاهد آن هستیم و دلیل این کار همانطور که گفته شد دستکاری رتبه بندی موتو جستجو، بی ارزش کردن محتوای یونیک و یا لینک سازی خارجی (به شکل غلط) می‌باشد.
به صورت خلاصه دریافت محتوای یکسان در چند مکان مختلف موضوع خوشایندی نیست و موتور جستجو تمام تلاش خود را برای بی اهمیت کردن و یا حذف این مطالب (حداقل از صفحه اول) انجام خواهد داد.

از گوگل برای تشخیص محتوای تکراری استفاده کنید!

استفاده از گوگل یک راه سریع و مطمئن برای بررسی محتوای تکراری می‌باشد. برای این کار شما می‌توانید هر بخش از محتوا را که نسبت به آن مشکوک هستید را داخل نقل قول« “ ” » قرار داده و آن را جستجو کنید.
اگر وبسایت های دیگری جز شما از این محتوا استفاده کرده باشند می‌توان با قطعیت بالایی از کپی بودن محتوا مطمئن شوید.

نکته: البته این موضوع می‌تواند به شکل غیرعمدی نیز در محتوای شما ظاهر شود و یا صرفا معطوف به همان چندخط خاص باشد. در این موارد توصیه می‌شود آن بخش از محتوا را آپدیت کنید.


ترفند:
در دنیای سئو همه تلاش ما بر این است تا اثرانگشتی از خود به جا بگذاریم و ردپای خود را محو کنیم مخصوصا در بحث offpage
یکی از روش های بهبود لینک سازی خارجی و به خصوص رپورتاژها استفاده از اثرانگشت نویسنده است.
برای اینکار کافی است یک بخش از محتوای سایت خود را که چندین بار در یک حوزه و یا یک محتوای خاص به کار برده اید را به با رنگ متمایز، در حد چندخط و با فاصله از بادی محتوا در رپورتاژ خود به کار ببرید. (توجه داشته باشید این محتوا باید، یونیک باشد، شامل کلمه کلیدی های مرتبط با کانتکس اصلی شما باشد و  در محتواهای معتبر شما در گذشته استفاده شده باشد)
این موضوع نه به عنوان یک داپلیکیت کانتنت بلکه به عنوان یک اثرانگشت مانا و مفید می‌تواند به رپورتاژ شما اعتبار ببخشد.


روش شناسایی duplicate content

 

ابزارهای رایگان برای چک کردن محتوای duplicate

وقتی در حال نوشتن محتوای جدید در یک حوزه هستید ممکن است محتوای خود را به محتواهای قبلی خود شبیه کنید. برای این که این مشکل پیش نیاید و یا دیگران به شما محتوای کپی ندهند می‌توانید از مجموعه ابزارهای رایگانی که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت استفاده کنید:

Copyscape

این ابزار می تواند در سریع ترین زمان ممکن محتوای شما را که در برابر محتواهای دیگر بررسی کند. این ابزار مقایس،ه محتوایی را که به صورت تکراری نشان داده می شود برجسته می کند و به شما اجازه می دهد تا بدانید چند درصد از محتوای شما با محتواهای از پیش منتشر شده مطابقت دارد.

 

Plagspotter

 

این ابزار می تواند به خوبی صفحات تکراری از محتوای وبسایت را شناسایی کند. Plagspotter یک ابزار عالی برای یافتن سرقت علمی است و همچنین به شما امکان می دهد URL ها را به طور خودکار بصورت هفتگی کنترل کنید تا محتوای تکراری را شناسایی کنید.

Duplichecker

این ابزار به سرعت اصالت محتوایی را که قصد دارید در سایت خود ارسال کنید بررسی می کند. کاربران ثبت نام کنند می توانند تا سقف 50 جستجو در روز انجام دهند.

Siteliner

Siteliner یک ابزار عالی است که می تواند ماهانه یکبار کل سایت شما را از نظر وجود محتوای تکراری بررسی کند. همچنین می تواند پیوندهای خراب را بررسی کند و صفحاتی را که بیشترین اهمیت را در موتورهای جستجو دارند شناسایی و به شما معرفی کند.
اما اگر می خواهید اطلاعات بیشتری نسبت به وبسایت خود و محتوای آن داشته باشید از میان تعداد بیشماری از سرویس های پرمیوم توصیه می‌کنم انتخاب های خود را به موارد زیر محدود کنید:


ابزارهای premium برای بررسی محتوای duplicate

تنها تفاوت بارز ابزارهای پرمیوم با ابزارهای رایگان بهره مندی این ابزارها از الگوریتم های پیشرفته تر برای مشخص کردن محتوای تکراری می‌باشد. این ابزارها با ارائه گزارشی از محتوای شما به شکل کاملا تضمینی اصالت محتوای شما را اثبات می‌کنند و در قالب pdf گزارش های جالبی به شما ارائه می‌ دهند.
از بهترین ابزارهای پرمیوم می‌توان به grammarly، plagium و plagiarismchek اشاره کرد.

نکته: برخی سایت های داخلی که ارائه دهنده ابزارهای آنالیز سئو و دیجیتال مارکتینگ هستند اقدام به فروش اشتراک این ابزارها نیز می کنند پس نگران روش های خرید این ابزارها از داخل ایران نباشید.

 

آیا محتوای من کپی شده است؟ 

همانطور که گفته شد ابزارهای فوق کارشما را برای بررسی محتوای خود و دیگر رقبا بسیار ساده کرده است.
یکی از دلایل بررسی محتواهای سایت این است که برخی سایت ها به طور عمد و اغلب توسط ربات محتوای شما را بدون هیچ گونه تغییری به محض بارگزاری بر روی سایت کپی و داخل وبسایت خود بارگزاری می‌کنند . عملا به محتوای شما که قطعا برای آن زحمت کشیده اید و یا هزینه کرده اید ضربه می‌زنند.
حالا ما چطور می‌توانیم این اسکرابرها را شناسایی و با آن ها برخورد کنیم؟

 

راه پیدا کردن دزدان محتوا

جدا از استفاده از ابزارهای فوق که به طور کامل به آن پرداختیم، اگر شما از وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنید استفاده از پلاگین askimet که به طور پیشفرض بر روی وردپرس نصب است می‌تواند شما را نسبت به هرزنامه هایی که معمولا این بات ها در محتوای شما کامنت میکنند پیدا کنید.
جالب است بدانید از تاریخ ۱۴ ژوئن سال ۲۰۱۳ این پلاگین توانسته بیش از ۸۳ بیلیون کامنت اسپم را شناسایی کند و در نتیجه زمان خوبی برای وبمسترها بخرد.
همچنین شما می‌توانید از ابزارهای مدیر وب سایت استفاده کرده و پیوندهای سایت خود را بررسی کنید. وقتی تعداد زیادی پیوند از یک سایت خاص داشته باشید ، ممکن است متوجه شوید که برخی از مطالب شما به آن‌ها منتقل شده است.
تنها راه برای اطمینان از این موضوع بازدید از سایت آن‌ها و بررسی صفحاتی است که به سایت شما لینک می دهند. بنابراین ممکن است شما بتوانید محتوای دقیق خود را در این وبسایت ها پیدا کنید.
همچنین اگر هرکدام از عناوین پست های شما پس از انتشار محتوای شما در سرپ توسط سایت دیگری ظاهر می شود ، از هشدارهای Google استفاده کنید.

شناسایی محتوای دزدی

در برابر کپی کنندگان محتوا چه کار باید کرد؟

برای مقابله با افرادی که از محتوای شما استفاده می‌کنند سه را کلی پیش روی شماست:
 با مالک وب سایتی که محتوای شما را منتشر کرده تماس بگیرید و به او اطلاع دهید که محتوای خود را در سایت او پیدا کرده اید. ممکن است صاحب سایت از این که محتوای کپی به سایت آن‌ها اضافه شده است، آگاهی نداشته باشد.
همچنین شما می توانید از طریق فرم تماس با آن‌ها یا از طریق هر یک از شبکه های اجتماعی که در آن فعال هستند به مدیریت سایت دسترسی داشته باشید. اگر سایت آن ها به سایت شما مرتبط بوده و همچنین باکیفیت است به آن ها این امکان را بدهید که ضمن اعتبار به عنوان نویسنده و دادن بک لینک به سایت شما، مطالب شما را نگه دارند، گزینه دیگر پیشنهاد نوشتن مقاله اصلاح شده در ازای لینک است. اما اگر سایت کم کیفیتی است به آن ها بگویید می خواهید محتوای شما بلافاصله حذف شود.

نکته: اگر روش مشخصی برای تماس با صاحب وب سایت وجود ندارد  جستجوی Whois را انجام دهید. اگر باز نتوانستید بفهمید که صاحب سایت کیست ، می توانید با استفاده از ابزار رایگان Whoishostingthis، بفهمید چه کسی میزبان آن است. با شرکت میزبان تماس بگیرید و به آن‌ها اطلاع دهید که مالک وب سایت در حال انتشار محتوای دارای حق چاپ است. شرکت های میزبان و هاستینگ این نوع شکایت را اصولا جدی می گیرند و آن را پیگیری می‌کنند.

 

 

از مطالب خود با DMAC محافظت کنید

یکی از راه های محافظت از محتوای وبسایت قرار دادن نشان DMCA در سایت خود است. بدین صورت که اگر محتوای شما در وبسایت دیگری منتشر شود در حالی که نشان DMAC را در ذیل خود دارد این محتوا بدون هیچ هزینه ای از سایت مقصد پاک خواهد شد.
نشان DMCA، مهر و موم محافظتی است که در وب سایت شما قرار داده شده و سارقان را از سرقت مطالب شما باز می دارد. شما با داشتن یک نشان ثبت شده به ابزارها، منابع و پشتیبانی دسترسی خواهید داشت.

 

جمع بندی

در این مقاله ازسری آموزش سئو آکادمی آمانج من سعی کردم بهترین روش ها، ابزارها و ترفندهای شناسایی محتوای کپی و یا دزدیده شده را به شما آموزش دهم. دلیل اهمیت این موضوع حساسیت بالای موتورجستجو گوگل بر محتوای یونیک می باشد. پس به شما توصیه می‌کنم هرچندوقت یکبار محتواهای قوی خود را به صورت رندم در سرپ چک کنید و نسبت به اصالت آن آگاه شوید و یا آگر تولید محتوای خود را برون سپاری کرده اید با استفاده از این روش ها نسبت به بررسی و اصالت محتواهای خود اطمینان حاصل کنید.

 

منبع این مقاله وبسایت digitalmarketinginstitute می‌باشد.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

کمپ آموزش جامع سئو تخصصی

آموزش تخصصی و پروژه محور سئو

همواره یکی از مشکلاتی که طراحان سایت و شرکت ها با آن دست و پنجه نرم میکنند فروش و بازدید کم سایتشان است. یکی از دلایل اصلی دیده شدن سایتها و فروش بالای آن بهبود رتبه سایت در گوگل است که به این کار سئو گویند. و موفقیت هرکسی در کسب و کار اینترنتی، وابسته به دانش سئو و بهینه سازی وب سایت است.
همواره همه موسسات و شرکت ها ، در عصر امروزی به وب سایتی برای معرفی خدمات و محصولات خود نیاز دارند . که توسط طراحان سایت و برنامه نویسان این عمل انجام می شود. اما این پایان کار نیست . این خدمات و محصولات برای دیده شدن و فروش باید در گوگل و سایر موتور های جستجو دیده شوند که انجام این کار به عهده سئو است .
ادامه...

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

سئو کلاه خاکستری چیست ؟

سئو کلاه خاکستری (Gray Hat SEO): واقعیت انکارناپذیر دنیای سئو

ترکیب دو رنگ سیاه و سفید می‌شود خاکستری. (بله، می‌دانم این توضیح واضحات است و همه می‌دانند.) در دنیای سئو سایت این رنگ (خاکستری) مفهوم خاص خودش را دارد و…

عنوان نویسی برای بهیود سئوسایت

چطور با عنوان نویسی،سئو سایت خود را بهبود ببخشیم

آیا می‌خواهید سئو وبسایت خود را بهبود ببخشید؟ باید به شما اطمینان بدهم برای اینکار باید گام اول یعنی داشتن عنوان مناسب را به طور صحیح بردارید. یکی از جنبه…

بهبود lcp

LCP چیست؟ بهینه سازی LCP برای سئو (راهنمای کاربردی)

همانطور که در مقاله Core web vitals اشاره شد، گوگل در ماه می سال ۲۰۲۰ آپدیت جدیدی برای هسته مرکزی خود ایجاد کرد که نتیجه آن معرفی سه معیار جدید…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

کمپ آموزش جامع سئو تخصصی

آموزش تخصصی و پروژه محور سئو

همواره یکی از مشکلاتی که طراحان سایت و شرکت ها با آن دست و پنجه نرم میکنند فروش و بازدید کم سایتشان است. یکی از دلایل اصلی دیده شدن سایتها و فروش بالای آن بهبود رتبه سایت در گوگل است که به این کار سئو گویند. و موفقیت هرکسی در کسب و کار اینترنتی، وابسته به دانش سئو و بهینه سازی وب سایت است.
همواره همه موسسات و شرکت ها ، در عصر امروزی به وب سایتی برای معرفی خدمات و محصولات خود نیاز دارند . که توسط طراحان سایت و برنامه نویسان این عمل انجام می شود. اما این پایان کار نیست . این خدمات و محصولات برای دیده شدن و فروش باید در گوگل و سایر موتور های جستجو دیده شوند که انجام این کار به عهده سئو است .
ادامه...