// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

۸ گام در طراحی کمپین تبلیغاتی اصولی و استاندارد + (نقد و بررسی ۳ تا از بهترین کمپین‌های تبلیغاتی دنیا)

نکات کمپین تبلیغاتی

یکی از بزرگ ترین تصورات غلط پیرامون بازاریابی محتوایی عدم علاقه این دسته از بازاریاب ها به تبلیغات است، با این حال ماجرا کاملا برعکس است. 
در حقیقت ما از تبلیغات بد و بازاریابی غیرموثر متنفریم.

کمپین تبلیغاتی یکی از کلماتی که امروزه خیلی زیاد شنیده می‌شود و تاثیر بسزایی در آگاهی از برند و افزایش فروش در بازه‌های زمانی مختلف دارد.
مثلا من خیلی وقت‌ها در لینکدین دیده ام که گفته شده: کمپین تبلیغاتی یک برند با موفقیت اجرا شد و یا مینی کمپین تبلیغاتی برندی دیگر در آن بازه زمانی، استراتژی درست و اصولی نداشت و منجر به شکست شد.

خب اما منظور و مقصود ما از یک کمپین تبلیغاتی چیست؟
کمپین تبلیغاتی از چه مراحلی پیروی میکند؟
کمپین های موفق تبلیغاتی چه نکاتی را رعایت کردند که جاودان شدند؟

سازمان ‌ها و صاحبان کسب و کار معمولا دو رویکرد نسبت به برگزاری و تدوین کمپین تبلیغاتی دارند:

• استفاده از یک مشاور دیجیتال مارکتینگ در شرکت برای تدوین کمپین و ارائه گزارشات آن
• واگذاری فرآیند کمپین تبلیغاتی به شرکت‌های مارکتینگ و تبلیغاتی، که هزینه بالایی نیز دارد

قبل از شروع یک تعریف جامع از کمپین تبلیغاتی را با هم مطالعه کنیم تا به یک دید مشترک و صحیح ازین مفهوم رسیده و مراحل بعد را بدون شبهه با هم طی کنیم.
بسیاری از عبارات و اصطلاحات در تبلیغات و بازاریابی دیجیتال، ازعلوم و فنون نظامی برگرفته شده، چرا؟
چون کمپین تبلیغاتی واقعا یک جنگ است، جنگی میان تمام برندها!

کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی به طور خلاصه، تمام اقدام ها و فعالیت های برنامه ریزی شده ایست که پیام تبلیغات را با رسانه مناسب و با بودجه ای مشخص به جامعه هدف مورد نظر
می رساند.

شناسایی، اولویت بندی و نوشتن برنامه‌ی بازاریابی

یک مارکتر برای تدوین یک کمپین تبلیغاتی حتما باید به برنامه کسب و کار یا برنامه بازاریابی دسترسی داشته باشد تا تبلیغاتچی بتواند دید و فهم کاملی از شرکت، اهداف بلندمدت و استراتژیک کسب و کار، محصولات و خدمات، رقبا، محیط خرد و کلان و … در صنعت داشته باشد.
دیده شده برخی از مارکترها بدون هیچگونه آگاهی، اقدام به نوشتن یک کمپین تبلیغاتی می کنند و گاهی نیز مشتریان از آنها می خواهند با یک معرفی کوتاه و مختصر، یک کمپین تبلیغاتی خلاقانه و تاثیر گذار آماده کند. البته هر دوی این رویکردها خطاست و چنین کمپین هایی بجز اتلاف وقت و سرمایه، تاثیرگذار نخواهد بود و در یازار رقابتی حال حاضر، محکوم به شکست خواهد بود.

مشخص کردن اهداف و چشم انداز کمپین تبلیغاتی

زمانی که صحبت از تبلیغات و کمپین تبلیغاتی می شود، باید ابتدا هدف از اجرا را مشخص کرد؛ اینکه آیا هدف معرفی است یا ترغیب و یا یادآوری محصولات و خدمات به مشتریان قدیمی.
زمانی که هدف مشخص است به راحتی می توان جامعه هدف را مشخص کرد و مسیر را برای تبلیغات صحیح هموار کرد.
مشخص ساختن اهداف تبلیغات، یکی از مهم ترین و در عین حال حساس ترین بخش های طراحی کمپین های تبلیغاتی است.
متاسفانه تعیین اهداف تبلیغاتی در میان مشتریان تبلیغات در کشورمان بسیار سهل انگارانه و کوتاه مدت تعریف می‌شود و ما به جای اینکه یک برند را در ذهن مردم به خوش نامی حک کنیم، فقط سعی در افزایش فروش داریم.

این نکته درست است که هر سازمانی اصولا برای کسب سهم بازار بیشتر بازار و بالطبع افزایش فروش تلاش می کند.
اما آیا همیشه هدف از تبلیغات باید افزایش فروش باشد؟ خیر چنین نیست. در حقیقت تبلیغات یکی از ابزارهایی است که باید روی شاخص های کلیدی سازمان یا KPI تاثیر مثبت داشته باشد.

هدف از تبلیغات می تواند موارد چون:
۱) اهداف ارتباطی با بازار هدف مثل ایجاد رابطه و میزان درگیری مخاطبان با برند
۲) اهداف مدیریت برند، مثل افزایش آگاهی از برند
۳) ساختن شعار برند
۴) ایجاد یادآوری مثبت از برند مانند دوست داشتنی بودن، مدرن یا قدیمی بودن و …
۵) افزایش میزان درخواست مشتری برای اطلاعات بیشتر مثل بروشورها و کاتالوگ ها و …
۶) افزایش فروش در کوتاه مدت یا بلند مدت

طراحی کمپین تبلیغاتی

چند نکته‌ی مهم…

 

یک کمپین تبلیغاتی می تواند همه یا برخی از موارد یاد شده را جزو هدف گذاری خود داشته باشد.‌

۱) اهداف تبلیغاتی باید قابل اندازه گیری باشد

کمپین هایی که اهداف را تنها به صورت کیفی و نه کمی دنبال می کنند، کمپین های مبهمی هستند. زیرا درحین و پس از پایان کمپین تبلیغاتی باید میزان اثرگذاری آن سنجیده شود و این نکته فقط بوسیله شاخص های عددی میسر است.

۲) بازار و جامعه هدف از روز باید برای ما روشن تر باشد!

یکی دیگر از قدم های مهمی که باید در تدوین برنامه تبلیغاتی مورد توجه قرار گیرد، مشخص کردن بازارهدف تبلیغات است تا از اتلاف بودجه تبلیغات جلوگیری شود.
مطالعه برنامه بازاریابی که قبلا به آن اشاره شد یکی از مراحل کمکی در زمینه بازارهای هدف کمپین های تبلیغاتی است زیرا در یک برنامه بازاریابی هوشمندانه، به تفصیل در مورد بازارهای هدف و بخش بندی آن صحبت شده است.
در هرصورت آژانس تبلیغاتی باید بداند برای تدوین برنامه تبلیغاتی برای چه بازاری تبلیغ می کند؟
بخش بندی بازارهای جذاب یک کمپانی می تواند از منظر جغرافیایی، جمعیت شناختی، رفتارشناسی و یا نظایر آن تقسیم شده باشد.
این مساله به آژانس کمک قابل توجهی در مبحث انتخاب و اثربخشی رسانه کمک میکند.

۳) چرخه عمر محصول یا خدمت

یک مارکتر برای تدوین کمپین تبلیغاتی باید به چرخه عمر کالا یا خدمت (PLC) توجه ویژه ای داشته باشد.
او باید این مورد کاملا مدنظر داشته باشد،‌ زیرا برای مثال محصولی که در دوره معرفی به بازار است در مقایسه با محصولی که به پایان دوره عمر خود نزدیک از لحاظ استراتژی های تبلیغاتی کاملا شرایط مختلفی را طلب می کند.
توجه به این مساله کمک شایانی به نحوه بودجه بندی و انتخاب رسانه در برنامه ریزی کمپین تبلیغاتیمی کند.

۴) ارسال پیام تبلیغات به مخاطب

شاید یکی از مهمترین بخش های یک کمپین تبلیغاتی که متاسفانه در کشور ما بسیار به آن پرداخته شده، همین بخش پیام و محتوای ما است.
این که اساسا ما بر مبنای اهداف کمپین تبلیغاتی و برآورده شدن آنها قرار است چه پیامی به مخاطب بدهیم؟ و به بیان دیگر او قرار است از تبلیغ چه چیزی دستگیرش شود.

۵) پیام باید ساده باشد

ما تبلیغاتچی ها همواره سعی می کنیم تا با ساخت پیام های خلاقانه بیننده را درگیر تبلیغ کنیم. این خیلی هم خوب است اما گاهی افراط در خلاقیت و نوگرایی باعث سردرگمی مخاطب و یا گم شدن اصل پیام می شود.
بنابراین باز هم تاکید میکنم که پیام تبلیغ باید ساده باشد تا مخاطب تبلیغات بخوبی آن را متوجه شود و البته در ذهن بسپارد.
نکته مهم دیگری که در طراحی پیام تبلیغاتی باید مدنظر باشد آن است که از ارسال پیام های متعدد در یک کمپین خودداری شود.

گاهی می بینیم که شرکت ها فکر می کنند که در یک تبلیغ اگر چند مزیت را اشاره کنند بهتر است و پولشان با دادن یک پیام حیف نمی شود، غافل از اینکه ارسال پیام های متعدد در یک برنامه تبلیغاتی نه تنها باعث هدر رفتن بودجه تبلیغات می شود بلکه در نهایت، مشتریان هیچ یک از پیام های شما را به خاطر نمی سپارند.

بعد از اتمام این گام ها چند نمونه از کمپین های تبلیغاتی برتر جهان را باهم مرور میکنیم و باهم به نقد و بررسی آن میپردازیم تا بهتر متوجه این موضوع بشویم.

۶)انتخاب رسانه های تبلیغاتی مناسب

اگر در مرحله قبل بدرستی تشخیص داده باشیم که بازار هدف کالا و یا خدمت مورد هدف چه کسانی هستند، در این مرحله انتخاب رسانه های تبلیغاتی که بیشتر دیده می شود و البته بیشترین تاثیر را بر ذهن مخاطب خواهد داشت، کار آسان تری است.

همانطور که می دانید، افراد مخلتف بر اساس سبک زندگی و پارامترهای دیگر، به رسانه های مختلفی علاقمند هستند.
به همین خاطر باید بدانیم که آنها به چیزی توجه می کنند تا با انتخاب رسانه های نزدیک به سبک زندگی بازار هدف بودجه تبلیغاتی در این بخش را که تا ۸۰ درصد از کل هزینه کمپین تبلیغاتی را تشکیل می دهد بدرستی مدیریت کنیم.
نکته دیگری که کارشناسان تبلیغات باید در زمینه رسانه های تبلیغاتی تصمیم گیری کنند، زمان سنجی برای اکران تبلیغات ( مدت زمان و تکرار) است.
که در هر رسانه تبلیغات چه مدت و با چند تکرار باید پخش شود. و اینکه چه اطلاعاتی در هر نقطه تماس تبلیغاتی به مخاطب داده شود تا اهداف تبلیغات برآورده گردد.
گاهی متاسفانه مارکترها و یا حتی شرکت های سفارش دهنده تبلیغات قبل از طی مراحلی که ذکر شد برای تهیه و طراحی کمپین تبلیغاتی مستقیما به این مرحله رجوع می کنند.

۷) مشخص کردن منابع مالی و بودجه تبلیغات

یکی از چالش برانگیزترین تصمیم گیری ها در زمینه تدوین کمپین تبلیغاتی، تصمیم برای مشخص کردن بودجه آن است.
گاهی شرکت های سفارش دهنده تبلیغات قبل از هر تصمیم گیری در اینباره در بخش بازاریابی و یا مدیران ارشد بودجه ای را برای این موضوع به صورت کلی درنظر می گیرند. این شیوه گاهی جوابگوی برآورده کردن اهداف تبلیغات نیست.
در این حالت یک مارکتر باید ضمن بازگو کردن این مطلب به مشتری آنها را به سمت شیوه های ارازن تر بازاریابی تشویق کند؛‌ زیرا همانطور که می دانیم، تبلیغات گرانترین بخش ابزارهای ترویج کالا و خدمات است.
شیوه هایی مثل درصدی از فروش حال یا آتی، درصدی از تولید، بررسی رقبا نیز از شیوه های معمولی است که برای تعیین بودجه تبلیغاتی درنظر میگیرند. اما بهترین شیوه که به تجربه بالای طرف تبلیغاتی نیز کاملا بستگی دارد روش هدف و انجام کار است.

۸) مشخص کردن یک برنامه ( تقویم ) اجرایی

پس از پایان مراحلی که به اختصار به آنها اشاره شد، مدیران تبلیغات و آژانس تبلیغاتی همکار باید بر طراحی یک تقویم اجرایی که در آن جزییات اجرایی مشخص شده است به توافق برسند. این برنامه اجرایی، سندی است که با کمک آن طرفین می دانند در چه زمانی چه کارهایی باید انجام شود و کمپین در چه مرحله ای قرار دارد. این سند تصویری دید کلی از برنامه را نیز در اختیار دست اندرکاران آن می دهد.
در یک کمپین تبلیغاتی شما به یک برنامه اجرایی نیاز دارید.
سراغ نرم افزارهای گرانقیمت نروید. همین اکسل دم دست شما عالی است به شرطی که قابلیت های منحصر بفردش را بدانید.

به شما پیشنهاد می کنم پیش از آنکه با یک آژانس تبلیغاتی یا یک مارکتر قراردادی را امضا کنید، این ۸ گام مهم را بشناسید، چرا که برای یک سازمان هدف ارائه تبلیغ باید مهم باشد و خیلی اوقات برای آژانس تبلیغاتی پول و هزینه ها مهم است.

بهترین کمپین های تبلیغاتی

۳ نمونه از بهترین کمپین های تبلیغاتی معاصر

پیش از شروع این بخش باید یک نکته مهم را بیان کنم.
در حقیقت نمی دانم که کمپین های تبلیغاتی این مقاله تا چه حد در زمینه خلق سود حاصل از تبلیغات موفق عمل کرده اند. علت آن هم ساده است، زیرا من در آن برندها کار نمی کنم. همچنین من از اهداف و بسیاری از استراتژی های این برندها نیز مطلع نیستم.
با این حال یک نکته را به خوبی می دانم: این تبلیغات نمونه های اعجاب انگیزی محسوب می شوند که محصول مشترک برندها و آژانس های تبلیغاتی هستند. اینکه چرا آنها را فوق العاده می نامم؟ پاسخ روشن است. در واقع آنها در طول مدت زمانی اندک علاوه بر جلب توجه مخاطب به طور مداوم مورد تقلید سایر برندها قرار گرفته اند. به عبارت ساده، این برندها با داستان های فوق العاده شان چشم های زیادی را به خود خیره کرده اند. چنین تبلیغاتی احساس مشخصی را به ما منتقل می کنند، درحالی که بسیاری از تبلیغات فقط زمانی بین 30 تا 60 ثانیه را از زندگی روزمره مخاطب می دزدند.

۱) نایکی : عظمت ات را پیدا کن

در دنیای تبلیغات و بازاریابی برندهای کمی موفق به جلب توجه انواع طیف ها می شوند.
نایکی نه تنها یکی از این برندهاست، بلکه پرچم دارشان نیز هست. جای پای نایکی در عرصه تبلیغات بسیار واضح و مشخص است.
نکته مهم در کمپین های این شرکت تاکید روی المان هایی است که همه ما می توانیم خود را به آنها مرتبط سازیم.
پس از یافتن چنین المانی تیم نایک داستانی فوق العاده از دل آن بیرون می آورد. به نظر من این تبلیغ نایکی گل سرسبد کارهای بی نظیر آنهاست.
به ویژه بخشی که روی یافتن عظمت مخاطب تاکید دارد. در این ویدئو نایکی به سراغ افراد کاملا معمولی رفته که افتخارات بزرگی را کسب کرده اند. شاید بپرسید که هدف از این اقدام چیست؟ اجازه دهید با نقل عبارت مشترک میان تمام افراد حاضر در ویدئو به شما پاسخ دهم:
«عظمت و موفقیت دیگر پدیده ای ویژه انسان های خاص نیست. درست مثال نفس کشیدن، اکنون همه ما توان دستیابی به آن را داریم.»

۲) P&G : متشکرم مامان

مسابقات ورزشی همیشه موقعیتی مناسب برای ظهور تبلیغات موفق هستند. در جریان المپیک 2012 لندن دنیای تبلیغات شاهد کمپین های نوین بسیاری بود. اگرچه برندهای زیادی در طول این مسابقات به موفقیت تبلیغاتی دست یافتند، اما مردم و کارشناس ها دائما از کمپین «متشکرم مامان» و برند P&G صحبت می کردند. نکته جالب در مورد این تبلیغ هشدار ابتدایی آن است: بدون دستمال این ویدئو را تماشا نکنید.


ویدئوی تبلیغاتی کمپین «متشکرم مامان» زحمت و تلاش روزانه بی نظیر مادران را نشان می دهد. از انجام کارهای خانه گرفته تا رساندن کودکان به اتوبوس مدرسه، پانسمان زخم های کودکان، خنداندن شان در ابتدای صبح و حمایتی که از آنها در راستای دستیابی به اهداف شان می کنند، همگی در این ویدئو به نمایش درآمده است. نکته مهم در این ویدئو نمایش اهمیت حمایت مادرها در دستیابی قهرمان های المپیک به موفقیت های بزرگ است. با جست وجویی ساده نگاهی به این ویدئوی حیرت انگیز بیندازید.
بار احساسی این کمپین بسیار زیاد است و بی تردید عامل اصلی موفقیتش نیز همین نکته به حساب می آید.

۳) ردبول: پرش فضایی

برخی از برندها نظیر ردبول با صرف نظر کردن از الگوی برندهایی نظیر فولکس واگن به سراغ ماجراجویی های بزرگ رفته اند.
هنگام مشاهده کلیپ ردبول ما با فردی مصمم در راستای ثبت رکوردی فوق العاده مواجه خواهیم شد. صرف نظر از ادامه کلیپ تا همین جا هم ردبول سوژه مناسبی برای جلب نگاه مخاطب دست وپا کرده است.

در حقیقت شکستن رکوردها همیشه مورد توجه مردم قرار دارد. با این حال فعالیت تحسین برانگیز ردبول در زمینه حمایت از فرد موردنظر در راستای شکستن رکوردی کاملا عجیب و دیوانه کننده است: پرش از سطح بالای جو.


در ابتدا ما شاهد صحبت های تیم فنی با فلیکس باوم گارتنر، فضانورد ردبول، در مورد پرش و نکات ایمنی هستیم.
در این میان ناگهان فلیکس از سفینه اش بیرون می پرد. به همین سادگی دلهره ای عجیب به مخاطب منتقل می شود. بقیه این کلیپ 6 دقیقه ای صرف نمایش مسیری که فضانورد ردبول طی می کند، می شود. در نهایت نیز با باز کردن چتر نجات وی روی سطح زمین فرود می آید.


نکته جالب اینکه با بازشدن چتر نجات مخاطب لوگوی ردبول را روی آن به صورت کاملا واضح مشاهده خواهد کرد. بی تردید موفقیت این کلیپ تنها از طریق میزان تماشاگرش سنجیده نخواهد شد. در حقیقت تیم ردبول سنتی کاملا جدید را در دنیای تبلیغات بنا نهاد.
براین اساس با انجام کارهای عجیب وغریب نه تنها جذب مخاطب خواهیم کرد، بلکه به علم فضانوردی نیز کمک شایانی می کنیم.

سه کمپین تبلیغاتی که در این بخش بررسی کردیم تنها بخشی از تحولات و نوآوری های دنیای تبلیغات محسوب می شود.
به عنوان فردی که به دنبال ایده های الهام بخش است، فرآیند جست وجوی مداوم را فراموش نکنید. بی تردید نظرخواهی از دیگران و مشاهده تبلیغات مورد علاقه آنها یکی از راهکارهای مناسب برای کسب ایده های تازه محسوب می شود.

جمع بندی

در این مقاله ما به طور جامع در مورد کمپین های تبلیغاتی، دلایل اهمیت آن در کسب و کارهای دیجیتال و آموزش نکات بسیار مهم در اجرای کمپین های تبلیغاتی پرداختیم و شما را با زوایای پنهان آن آشنا ساختیم.
بی شک یکی از مهم ترین بخش های دیجیتال مارکتینگ، بخش تبلیغات می‌باشد. موضوعی که معمولا کمتر در دوره های آموزشی به آن پرداخته می‌شود.
ما در دوره های آموزش دیجیتال مارکتینگ آمانج علاوه بر پوشش دادن تمام سرفصل های بازاریابی دیجیتال شما را به طور کامل با نکات تبلیغات و اجرای یک کمپین تبلیغاتی در قالب پروژه های عملی آشنا خواهیم ساخت.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
علی سخا

علی سخا هستم مدیر واحد خلاقیت آکادمی آمانج علاقه‌مند به دیجیتال مارکتینگ، ماشین لرنینگ و فلسفه اینجا مطالعات و تجربیات خودم در حوزه سئو، مارکتینگ و مدیریت با شما به اشتراک میگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *