// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

ایمیل مارکتینگ چیست؟ + ( ۶ نکته مهم که در بازاریابی ایمیلی که هیچ کس نمی داند!)

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یک راه مستقیم و بسیار کاربردی برای تعامل با مشتریان می‌باشد. امروزه نیز به لطف پیشرفت گوشی های هوشمند و دستگاه های قابل حمل تقریبا همه به سهولت و در جیب خود به ایمیل هایشان دسترسی دارند.

ایجاد پایگاه های داده ای از مشترکان ایمیلی نقش اصلی را در استراتژی بازاریابی دیجیتال شما ایفا می‌کند، ازینرو بخش برجسته ای از وبسیات شما باید فرم عضویت در مشتکان ایمیلی باشد. با این کاذ شما می توانید آدرس ایمیل بازدیدکنندگان خود را ثبت کرده و در آینده فرصت پرورش مشتریانی را خواهید داشت که در همان لحظه آماده ی خرید نیستن، ولی علاقه مندند و نیاز به اطلاعات بیشتری دارند.

همانطور که می‌دانید جذب مشتری راغب و پرورش مشتری راغب دومرحله بسیار ضروری و مهم در فرایند بازاریابی است. این دو مرحله به ما توانایی معامله هوشمندانه با مشتریان بالقوه جدید را می دهد که ممکن است هنوز به مرحله تصمیم گیری در باره خرید نرسیده باشند. به صورت کلی، این نوع مشتریان بالقوه در میان همه مشتریان بالقوه اکثریت افراد را تشکیل داده و به همین دلیل برای ادامه جریان فروش شما در آینده ضروری می‌باشند.

اگر افرادی که در حال حاضر قصد خرید از شما را ندارند جذب نکنید، احتملا برای همیشه آن‌ها را از  دست خواهید داد و تنها شانس شما این است که هنگامی که آماده خرید شدند، وب سایت شما را از بین صدها سایتی که بازدید کرده اند به یاد آورده و چرخه‌ی خریدی که ماه ها پیش باید شروع می‌شد را تکمیل کنند.

از طرفی ایمیل شما را قادر می‌سازد ارتباط نزدیکی با مشتریان خود داشته باشید و ارائه آزمایشی و نهایی محصولات یا خدمات جدید را به  آن‌ها آسان می‌سازد. با گذشت زمان وقتی با مشترکان ایمیلی خود ارتباط برقرار می‌:نید. این پایگاه از دارایی های ارزشمند بازاریابی تان خواهد شد.

 

بازاریبابی ایمیلی چیست؟

با داشتن لیستی از مشترکان ایمیلی تقریبا هر زمان اراده کنید می‌توانید پول نقد بگیرید. پیشنهادی جذاب با مکانیسم پاسخ گویی می‌سازید و موجی ایمیل به لیست خود می‌فرستید، بالخرهع بازخورد دریافت می‌کنید که به هدف زده اید یا خیر. این را برای سنجش کم هزینه ی پیشنهادها، قبل از سرمایه گذاری در رسانه های گران قیمت تر مثل رسانه های چاپی یا تبلیغات کلیکی، عالی است.

علی رغم رشد و محبوبیت رسانه های اجتماعی، پایگاه داده شما از مشترکان ایمیلی یکی از مهم ترین اجزای استراتژی بازاریابی آنلاین شما باقی می‌ماند. همانطور که در صفحات قبل گفته شد، دسترسی رسانه های اجتماعی مشکل تر شده است چون درصد کمی از دنبال کننده های شما واقعا پیامتان را می‌بینند. حتی اگر پیامتان می‌توانست به همه برسد، احتمالا در بین همهمه ها گم می شد. ویدئوی گربه های بامزه، جک، مطالب، طنز و…. یام بازاریابی شما را احاطه خواهد کرد.

مهم تراز اینکه پایگاه ایمیلی دارایی شما محسوب می‌شود و متعلق به شماست، مستقل از هرگونه رسانه اجتماعی بوده و بنابر این اختیار مدیریت از آن تماما با شماست و مانند شبکه های اجتماعی بر بستر یک پلتفرم که فردی دیگر آن را اداره می کند بنا نشده است.

۱) هرزنامه یا اسپم نفرستید!

قوانین سختگیرانه ای درباره بازاریابی ایمیلی دراکثر کشورها وجود دارد.  مهم ترازهمه اینکه باید اجازه دریافت کننده ایمیل را برای ارسال ایمیل های بازاریابی داشته باشید و همین علت وجود فرم ثبت ایمیل در وب سایت شما ضروری است. وقتی افراد صراحتاً برای دریافت ایمیل شما درخواست نکردند به هیچ وجه لیست ایمیل نخرید یا لیست‌ها را ترکیب نکنید، این کار نه تنها شما را برای قرارگیری در دست افراد مزاحم در جایگاه بسیار نامناسبی قرارمی‌دهد بلکه غیر قانونی نیزهست .

 

۲) در نگارش متن ایمیل ماشینی نباشید!

ایمیل را مثل ربات یا نامه رسمی ننویسید، ایمیل مارکتینگ یک رسانه بسیار شخصی است و حتی اگر قرار است ایمیل یکسان را به هزاران مشترک بفرستید طوری بنویسید که انگار قصد دارید به شخصی خاص ایمیل بزنید و در ضمن به خودتان کمی آزادی دهید تا کمی غیر رسمی باشید.

 

۳)  از سیستم بازاریابی ایمیلی تجاری استفاده کنید

هیچگاه از جیمیل یا سایر سرویس های ایمیل استاندارد برای بازاریابی ایمیلی انبوه استفاده نکنید. این سرویس ها برای ایمیل های فرد به فرد طراحی شده اند و نه ایمیل به تعداد زیاد از افراد. اگر در این سرویس ها اقدام به ارسال ایمیل انبوه کنید، اکانت شما یا غیر فعال می شود یا که در لیست سیاه قرار می‌گیرد.
سیستم های بازاریابی ایمیلی تجاری وجود دارند که ارزان قیمت هستند و استفاده از آنها تیز آسان است برخی از معروفترین این سرویس ها عبارتند از: Aweber- mailchimo- infusionsoft –active campaign.

مزیت عالی این سرویس این است که به صورت خودکار الزامات قانونی را مثل داشتن گزینه لغو اشتراک و اطلاعات تماس شما در بخش زیرین های بازاریابی رعایت می‌کنند. همچنین، برای عبور از فیلترهای اسپم و حصول اطمینان از دریافت شدن ایمیل بسیار تلاش می‌کند.

 

نکات بازاریابی ایمیلی

 

۴) به طور منظم ایمیل بزنید

اگر به ندرت برای پایگاه داده ایمیلی خود ایمیل بفرستید مشترکان شمت به اصطلاح سرد خواهند شد. ممکن است مخاطبان شما برای عضویت در لیست ایمیل تان اقدام کرده باشند ولی چون مدت طولانی خبری از شما نبوده فراموشتان کرده باشند و ایمیلتان را به عنوان هرزنامه علامت بزنند.

بدتر از همه اینکه ارزش یکی از پایگاه های مهم و کلیدی بازاریابی آنلاین شما شروع به افول خواهد کرد. ازینرو برای گرم نگه داشتن این ارتباط حداقل به صورت ماهانه با مشترکان ایمنی خود در ارتباط باشید. بهترین حالت این است که فواصل ارتباط شما حدوداً هفتگی باشد ولی این موضوع بستگی به بازار هدف شما نیز دارد.

 برخی از بازاریابان ایمیلی را می‌شناسم که روزانه یا حتی چند بار در روز ایمیل می‌فرستند، هیچ وقت قوانین سفت و سختی برای فواصل زمانی ارسال ایمیل وجود ندارد فقط از اینکه ایمیل شما مرتبط با ارزش آفرین اطمینان حاصل کنید.

 

۵)  به آن‌ها ارزش ارائه کنید

 اگر فقط وقتی که قصد فروش دارید برای مشترکان پایگاه داده خود ایمیل بفرستید تکراری خواهید شد و با سایر رقبای خود که از بازاریابی ایمیلی استفاده می‌کنند تفاوت چندانی نخواهید داشت. این موضوع سبب می‌شود افراد یا لغوعضویت ‌کنند، ایمیل هایتان را نادیده بگیرند و یا ایمیل شما را به عنوان هرزنامه علامت بزنند.

 همه روابط سالم بر اساس تبادل ارز شکل می‌گیرد مطمئن شوید که اکثر ایمیل هایتان برای فروش نباشد بلکه مشترکان شما ارائه ارزش کنند نسبت خوب سهیل ارزش آفرین به ازای هر ایمیل پیشنهاد فروش است های خودکار ایجاد کنید دلیل مهم دیگر برای استفاده از بستر بازاریابی ایمیلی تجاری خودکار سازی فرآیندها است.

شما می‌توانید در این بسترها، توالی خاصی را تنظیم کنید تا به صورت خودکار وقتی مشتری جدیدی می شود به صورت خودکار ایمیل خوش آمدگویی برای وی ارسال شود یا همچنین می‌تواند روز بعد ایمیلی حاوی ارزش برایشان ارسال کند تا گروهی از محصولات که به آن علاقه دارند را  بهتر بشناسند و …
تمام این فرایندها می‌تواند به صورت خودکار انجام شده ونتیجه آن به صورت یک گزارش منظم خدمت شما ارائه شود.

 

۶) چالش‌های بازاریابی ایمیلی

در خصوص استفاده از بازاریابی ایمیلی ما  سه چالش اصلی پیش روی خود داریم:

 

۱)  کاری کنیم که ایمیل ما به مقصد برسد

همانطور که گفتیم بهترین راه برای اطمینان از دریافت ایمیل استفاده از بسترهای تجاری بازاریابی ایمیلی است . علاوه براین دقت کنید که متن ایمیل شما نباید حاوی عبارات هرزنامه های باشد یا از تصاویر و لینک‌های زیاد استفاده کنید.

 

۲) کاری کنید که ایمیل شما را باز کنند

بهترین راه برای اینکه ایمیل تان باز شود این است که عنوانی جذاب داشته باشد. تصور کنید ایمیل شما در کنار صدها ایمیل دیگر داخل صندوق ورودی مشتری بالقوه شماست، وظیفه عنوان ایمیل این است که کنجکاوی ایجاد کند و دریافت کننده را به باز کردن ایمیل ترغیب کند.

 

۳)  کاری کند که ایمیلتان خوانده شود

 برخی بازاریاب ها طرفدار مختصر نگهداشتن متن ایمیلی اند که به مشترکان ارسال می شود. در واقع قبل از طول متن، ارتباط و کیفیت آن است که اهمیت دارد. شک نکنید اگر متنی با محتوای جذاب بنویسید خوانده خواهد شد.

 برای مثال بازاریابی ایمیلی و وبلاگ نویس مشهور، رامیت ستی ایمیل های بسیار طولانی می نویسد همچنین مکررا به مشترکان خود می‌فرستد. در واقع او هزاران نکته اطلاعاتی درباره بازار هدف خود جمع آوری کرده است و دقیقا می‌دانند  که مخاطبانش چه می‌خواهند بخوانند. در حالی که این ایمیل ها بسیار طولانی اند اما برای بازار هدف بسیارجذابند.  یک رویکرد جالب برای کوتاه نگه داشتن ایمیل این است که فقط یک تیزر یا خلاصه متن ایمیل داشته باشید. سپس، از خوانندگان دعوت می‌شود با کلیک روی لینک ادامه مطلب را در سایت یا وبلاگ شما بخوانند.
ایمیل رسانه‌ای بسیار قدرتمند و شخصی است که به شما امکان ایجاد کمپین های جذاب با درجه بالایی از خودکار سازی فرایندها را می دهد وقتی درست انجام شود می‌تواند جزئی ارزشمند از استراتژی رسانه‌های آنلاین و آفلاین باشد پس به آن اهمیت بدهید.

جمع‌بندی

ایمیل مارکتینگ یکی از مهم ترین بخش های دیجیتال مارکتینگ است  که ما در دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ به طور کامل به آن خواهیم پرداخت. در این دوره و در بخش بازاریابی ایمیلی با تمرکز بر روی اصول ایمیل مارکتینگ، افزایش نرخ کلیک ایمیل های ارسالی، استفاده از بهترین سیستم های مدیریت ایمیل مارکتینگ و… تمزکز خواهیم کرد و با راه اندازی یک کمپین ایمیل مارکتینگ واقعی مهارت های خود را خواهیم سنجید.

 

منبع: این مقاله از کتاب استراتژی کسب و کارهای کوچک اثر آلن دیب برداشته شده است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
علی سخا

علی سخا هستم مدیر واحد خلاقیت آکادمی آمانج علاقه‌مند به دیجیتال مارکتینگ، ماشین لرنینگ و فلسفه اینجا مطالعات و تجربیات خودم در حوزه سئو، مارکتینگ و مدیریت با شما به اشتراک میگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *