// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

اهمیت طراحی محصول در رابط کاربری

طراحی محصول در ui

نقش طراحی محصول در حوزه رابط کاربری یکی از موضوعات مهمی است که دائما در حال تکامل است. طراحی محصول به مجموعه فرآیندهایی گفته می‌شود که کمک می‌کند محصول به بهترین شکل ممکن از دید مشتری دیده شود. این فرآیندهای مفصل و ادامه‌دار می‌کوشند ارزشی که مشتری به دنبالش است را به او ارائه کنند.

بنابراین توجه به طراحی محصول برای همه افرادی که در طراحی محصول نقش دارند، اهمیت جدی دارد. اهمیت این موضوع وقتی روشن می‌شود که می‌بینیم تعداد محصولات ناموفق صدها برابر اندک محصولات موفق است. بنابراین اگر می‌خواهیم محصولی که ارائه می‌کنیم در میان معدود محصولات موفق بازار قرار گیرد باید در طراحی محصول نهایت دقت را به کار بگیریم.

 

طراحی محصول (Product Design) چیست؟

برای درک مفهوم طراحی محصول، باید به اشکال و زمینه های مختلف طراحی که باعث شکل گیری یک طراح محصول مناسب می شود نگاهی بیاندازیم. این اشکال چطور با هم ترکیب شده، و به گفته بورگ، اگر با هم کار کنند  قادر به انجام چه کاری هایی هستند و چه کاربردهایی می‌توانند داشته باشند؟

 

طراحان گرافیک یا بصری

کاری را انجام می دهند که تمام کسانی که طراح نیستند، فکر می کنند یک طراح انجام می دهد. آنها با بازی با فضای پر و خالی، رنگ و اندازه ها کارهای زیبایی را ایجاد می کنند.

 

طراحان تعاملی یا UX

الگوهای رفتاری را بررسی کرده و راه های بی شماری را که از طریق آن، یک برنامه خاص قادر به رفع یک نیاز از پیش تعیین شده کاربر است را بررسی می کنند. این افراد نسبت به دیگران قادر به طرح سریع تر راه حل ها هستند.

 

طراحی محصول در رابط کاربری

 

طراحان انیمیشن

 اگر شما از انتقال بی نقص فهرست و یا بارگذاری انیمیشن های فوق العاده و جلوه های زیبا هنگام کار کردن با یک اپلیکیشن یا وبسایت شگفت زده شده اید، اعتبار آن را این گروه از طراحان دریافت می کنند.

محققان کاربری قهرمانان واقعی رفع نیازهای کاربران هستند. آنها در ذهن مشتریان شما نفوذ می کنند. سوالات دشوار پرسیده و پاسخ های دشوار دریافت می کنند. محققان کاربری از همه چیز سر در می آورند. همیشه حق با کاربر است.      

تحلیل گران داده دانشمندان طراحی محصول هستند. آنها آزمایشات  و محصولات را مدیریت کرده، مقادیر فوق العاده زیاد داده را جمع آوری و تفسیر می کنند. آنها اساتید تقارن و علیت هستند. این ها همان هایی هستند که محتوای برنده را تعیین می کنند.

               

پروتوتایپ ها به سرعت و با سهولت تجربه های تعاملی ایجاد می کنند. این پروتوتایپ ها بخش جدایی ناپذیر از مرحله توسعه محصول هستند. پروتوتایپ ها یا نمونه های اولیه ما را قادر می سازد تا ایده های خود را به سرعت و ارزان آزمایش کنیم. و در طی روزها یا حتی ساعت ها، از پانزده راه حل بالقوه، به پنج یا سه عدد برسیم. برای مطالعه در حوزه پرتوتایپ کافی است مقاله مربوطه در وب‌سایت آمانج را مطالعه بفرمایید.

 


مطالعه مقالات زیر در حوزه طراحی رابط کاربری به شما عزیزان توصیه می‌شود:

طراحی رابط کاربری یا UI چیست؟ 

تاثیر رابط و تجربه کاربری بر سئو سایت


 

طراحی محصول قسمت مهم پروژه شماست.             

اگر به طراح محصول خود به عنوان کسی که راه حل های شما را قابل ارائه می کند نگاه می کنید، باید نظر خود را تغییر دهید. او برای کمک به شناسایی، بررسی و اعتبارسنجی مشکل و در نهایت بهبود، طراحی، آزمایش و تحویل راه حل اینجاست.

به یک طراح محصول یک راه حل ارائه داده او مشکلات آن را به شما خواهد گفت.

به او یک مشکل ارائه دهید و او به آنالیتیکس رفته و اطلاعات کاربری موجود را جمع آوری می کند. او یک تیم کاری از هر گوشه ای از فضای کسب و کار را جمع آوری کرده و تا حد ممکن راه حل تهیه می کند. سپس، او با بخش تحقیقات کاربری صحبت کرده و یک طرح آزمایشی ایجاد خواهد کرد. او تا دیر وقت کار کرده و وایرفریم های مختلف ساخته و قلمرو گسترده ی احتمالات را بررسی می کند.

او با جمع آوری جالب ترین ایده ها پروتوتایپ هایی ایجاد کرده و برای اعتبار سنجی سریع، در مقابل کاربران قرار می دهد. سپس چندین مفهوم دقیق و کامل برای حل مشکل را به شما تحویل می دهد. او استراتژی روشن برای چگونگی و زمان انجام آن ها و موارد آزمون A / B را نیز مشخص کرده و در نهایت برنامه های ساخت و انتشار محصول را نیز به شما ارائه خواهد داد.

او از توسعه دهندگان نیز هنگام اجرا پشتیبانی می کند. با بخش بازاریابی نیز همکاری کرده و برای مدت طولانی پس از ارائه اولین نسخه از محصول به آن اهمیت داده و همچنان داده ها و سنجه ها را برای تأیید اعتبار طراحی، بررسی می کند.

طراح محصول آنقدر راه حل طراحی خواهد کرد تا این که مشکل تغییر کند.

 

طراحی محصول برند شما است

تیم بازاریابی، با دقت نظر در پیام شما، تبلیغات و ارتباطات، تمام کاربران جهان را برای شما به ارمغان می آورد. اگر محصول شما آن چیزی که برند شما وعده داده را ارائه ندهد، این کاربران دیگر به سراغ شما نخواهند آمد.

طراحان محصول، نگهبانان اساس کسب و کار شما هستند. مناقشات بین آنچه که برند شما وعده داده است و آنچه که محصول شما ارائه می دهد، در نهایت باعث شکست شما خواهد شد. به این معنی که همکاری نزدیک تیم طراحی محصول شما با تیم بازاریابی و درک نحوه کار آنها، اهمیت فوق العاده ای دارد.

 

طراحی محصول مشکلات شما را حل نخواهد کرد

بلکه این روند مشکلات کاربران را حل کرده که به نوعی برای شما و کسب و کارتان بسیار مفید است.
یکی از جنبه های کلیدی طراحی محصول، شناخت ارزش کسب و کار در پشت هر تصمیم است. داده ها به کارهای ما آگاهی می بخشند، تحقیقات کاربر فرضیه های ما را بررسی کرده، و میزان موفقیت خود را از طریق سنجه های کسب و کار و اشتغال اندازه می گیریم.

 

طراحی محصول تطبیق پذیر است

دنیای ما یک دنیای در حال رشد است. همه ما آن را احساس می کنیم. آنچه که تا دیروز فوق العاده بود امروز معمولی و فردا قدیمی است. طراحی محصول هنوز هم سعی در تشخیص جایگاه خود در این دنیای واکنش گر دارد. نیمی از سیستم عامل هایی که امروز طراحی می کنیم چند سال پیش وجود نداشت. می توانید مطمئن باشید که تعداد آنها در آینده بیشتر نیز خواهد شد.

ما باید انعطاف پذیر باشیم. باید درک کنیم که طراحی بی انتها است. طراحی نامرئی است. باید بتوانیم ورای پلت فرم فکر کنیم. ابتدا مشکل را حل کنید و سپس راه حل را اعمال کنید. یک راه حل را برای هر پلتفرمی طراحی نکنید.

 

طراحی محصول در رابط کاربری

 

 

طراحی محصول دانش را گسترش می دهد.

متأسفانه، طراحی به شکل کلاسیک کاملا جنبه زیبایی شناسی دارد. همه  به طراح می گویند “این محصول را زیبا کن”. این تفکری است که باید آن را تغییر دهیم. ما متولیان تجربه کاربری(UX) هستیم و در نتیجه وظیفه ما است که به دیگران در رابطه با آنچه انجام داده یا می توانیم انجام دهیم، آموزش دهیم.

وقتی که یک مالک محصول(Product Owner) را استخدام می کنید، احتمالا به این دلیل این کار را کرده اید که این فرد در طیف وسیعی از رشته ها متخصص است؛ او پیش زمینه و پس زمیه برنامه نویسی، زمان بندی، مدیریت بودجه، ارزش کسب و کار، آنالیتیک و آمار و ارقام، مدیریت، و غیره را درک می کند.
در بسیاری از جهات در مورد استخدام طراحان محصول نیز باید به همین روش عمل کنید. مطمئنا، ممکن است نمونه کارهای زیبایی داشته باشند، اما آیا می توانند دارای یک نقش کلیدی در کل فرایند توسعه محصول باشند؟ یک طراح محصول خوب، کمی درباره انیمیشن، نمونه سازی، برنامه نویسی، تحقیق، طراحی بصری و تعاملی می داند. آنها می دانند چه زمانی وایرفریم ها و چه زمانی ماکاپ های بی نقص را ارائه دهند. می دانند چه زمانی از انیمیشن و چه زمانی از پروتوتایپ استفاده کنند. آنها می دانند چگونه می توانند راه حل های خود را به شیوه ای قانع کننده بیان کنند.

 

جمع‌بندی

در این مطلب با تعریف طراحی محصول در حوزه رابط کاربری آشنا شدید. هم‌چنین برای درک بهتر ماهیت این مفهوم، کابردها و ویژگی‌های مبانی طراحی محصول مورد  بررسی قرار گرفت. در این مقاله سعی شد نقش مهم مبانی طراحی محصول در طراحی UI  گفته شود تا این مساله در این حوزه پررنگ‌تر شود.  امید است از خواندن این مطلب استفاده کافی برده باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
سارا علی رحیمی

من سارا رحیمی هستم دانشجوی برتر دوره سوم آموزش سئو آکادمی آمانج کارشناس سئو، متخصص تولید محتوا و علاقه مند به بازاریابی دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *