// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

PBN چیست؟: تهدیدها و فرصت ها

pbn چیست

سئوی سایت دنیای پیچیده و جالبی دارد. دنیایی که قوانینش را موتورهای جست‌وجو، مخصوصاً گوگل، مشخص می‌کنند. شاید وقتی کسی عبارت  قوانین سئو سایت را بشنود،‌ با خودش فکر کند که احتمالاً منظور از قوانینْ اصول و بایدهایی است که بهتر است در سئوی سایت رعایت شود. اما، این فکر درست نیست.

بعضی از قوانین سئو هستند که اگر به آن‌ها عمل نشود گوگل سایت خاطی را مجازات می‌کند. پس در سئو قوانین و اصولی وجود دارد که باید رعایت شود. وضع‌کننده‌‌ی این قوانین هم گوگل است. و باور کنید که در اجرای قوانینی که وضع کرده بسیار جدی است. اگر بفهمد سایتی به آن‌ها بی‌توجهی کرده، آن را Down می‌کند (یعنی برای مدتی، بین ۳ تا ۶ ماه، آن سایت را در نتایج سرچ نشان نمی‌دهد).

بعضی دیگر از قوانین را بهتر است رعایت کرد ولی می‌شود بالاخره گاهی آن‌ها را دور زد (متاسفانه، چه در دنیای مجازی و چه در دنیای واقعی امکان دورزدن قوانین وجود دارد). برهمین اساس،‌سئو را به ۳ دسته تقسیم کردند: سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه خاکستری و سئوی کلاه سیاه. 

سئوی کلاه سفید وقتی است که سایت شما تمامی قوانین گوگل را رعایت می‌کند.  سئوی خاکستری زمانی است که بعضی از قوانین در سئو دور زده می‌شود. و سئوی کلاه سیاه هم که مشخص است، سئوی سایت با زیرپاگذاشتن قوانین.  سئوی سفید زمان زیادی می‌برد تا به نتیجه برسد. به‌همین‌دلیل، بعضی از سئوکاران از تکنیک‌های سئوی کلاه خاکستری و سیاه استفاده می‌کنند. 

از روش‌های بسیار بحث‌برانگیز در لینک‌سازی (Link Building) و سئوی کلاه خاکستری بک‌لینک گرفتن از شبکه‌ی پی بی ان (Private Blog Network) است. بعضی‌ها استفاده از این روش را بسیار خطرناک می‌دانند چون گوگل روی آن حساس است و اگر متوجه شود سایت را مجازات می‌کند. بعضی دیگر می‌گویند بااحتیاط می‌شود از این روش استفاده کرد. حق با کدام گروه است؟ و چرا؟ 

این مقاله کوشیده تا به سؤال بالا و سؤالات مرتبط دیگر پاسخ‌های معتبر و به‌روز دهد. بدون بحث درباره‌ی اینکه pbn چیست و چه مزایا و معایبی برای سئوی سایت دارد، نمی‌شود به سؤال اصلی پاسخ داد. 

 

Private Blog Network یا ‌لینک‌سازی پی بی ان چیست؟

اصل در بک‌لینک این است که سایت‌های دیگر (اشخاص حقیقی دیگر) به سایت شما لینک دهند. یعنی شما و سایت شما آن‌قدر خوب است که دیگران به آن لینک می‌دهند. اما ناگفته پیداست که این چه‌قدر می‌تواند وقت‌گیر و سخت باشد. وقتی کسی به شما اعتماد ندارد چرا باید به شما لینک دهد؟ 

راه میان‌بُر چیست؟ خودمان به خودمان (البته با نام و نشانی یک نفر دیگر) لینک بدهیم یا لینک بخریم. بازهم ناگفته پیداست که هر دوی‌این‌ها از نظر گوگل اشتباه است (مجازات دارد) و خرج هم دارد. از راه‌هایی که در آن صاحب یک سایت با نام و نشانی سایت دیگری به سایت خودش لینک می‌دهد، ساختن Private Blog Networks یا pbn است.

کسانی در این جهان هستند که می‌آیند و دامنه‌های منقضی‌شده (expired domains) را می‌خرند. این دامنه‌ها زمانی برای وب‌سایت‌های فعال و معتبری بودند. از این دامنه‌ها برای ساختن وب‌سایت‌های جدید استفاده می‌شود. حال تصور کنید، صاحب یک سایت فروشگاهی یا کارشناس سئوی آن سایت بیاید و ۱۰ تا از این دامنه‌ها بخرد و سایت‌های جدید درست کند. 

در محتواهایی که در آن ۱۰ سایت و بلاگ آن‌ها قرار می‌دهد، به سایت فروشگاهی خودش لینک می‌دهد. بااین‌ترتیب، شبکه‌ای از سایت‌ها که همگی با هدف لینک‌دادن به یک سایت خاص ساخته‌شده به‌وجود آمده است. این شبکه‌ی اختصاصی برای لینک‌دادن را شبکه‌ی پی بی ان می‌گویند. 

 

پی بی ان چیست

 

مزایای لینک‌سازی با شبکه‌ی پی بی ان (pbn) در سئو سایت چیست؟

چرا با وجود اینکه استفاده از شبکه‌ی پی بی ان ریسک دارد و خلاف دستورالعمل‌های گوگل است، بازهم کارشناسان سئو ریسک می‌کنند و در استراتژی لینک‌سازی جایی هم برای لینک‌سازی پی بی ان می‌گذارند؟ چون حقیقت این است که بک‌لینک پی بی ان جواب می‌دهد و در سئوی سایت تاثیر مثبت می‌گذارد. 

 • لینک‌سازی پی بی ان در کوتاه‌مدت قطعاً به ارتقای جایگاه سایت در گوگل و سئوی آن کمک می‌کند؛
 • در لینک‌سازی pbn کارشناس سئو بر روند لینک‌سازی و anchor texts کنترل کامل دارد (مزیتی که لینک‌های خریداری‌شده ندارند)، یعنی لینک‌سازی در شبکه‌ی پی بی ان پیش‌بینی‌پذیر است؛
 • گوگل به‌راحتی و به‌سرعت نمی‌تواند شبکه‌ی پی بی ان و بک‌لینک‌های پی بی ان را کشف کند، چون ترفندهایی وجود دارد که وقتی از آن‌ها در ساختن شبکه‌ی پی بی ان استفاده می‌شود، کار برای گوگل سخت می‌‌شود؛
 • لینک‌سازی پی بی ان سریع به نتیجه می‌رسد. یک سایت چه‌قدر باید صبر کند و محتوای خوب و معتبر و سئوشده تهیه کند و اعتماد دیگران را به خودش جلب کند تا شاید یک نفر بیاید و به  آن لینک دهد؟

 

مزایای پی بی ان

 

معایب لینک‌سازی با شبکه‌ی پی بی ان (pbn) در سئو سایت چیست؟

I’ve never used a PBN for my own website and I don’t recommend using them for your website either.

نیل پاتل می‌گوید: من هرگز از پی بی ان برای وب‌سایت خودم استفاده نکردم و توصیه هم نمی‌کنم شما برای وب‌سایتتان استفاده کنید. 

بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عیب شبکه‌ی pbn  این است که:

 • بالاخره گوگل روزی می‌فهمد و مچ سایت اصلی را می‌گیرد؛
 • و لینک‌های pbn نادیده گرفته می‌شود؛
 • و وب‌سایت اصلی را مجازات می‌کند و دیگر در نتایج سرچ گوگل به کاربر نشان نمی‌دهد؛
 • و خیلی بعید است که وب‌سایت خاطی بتواند اعتماد گوگل را دوباره جلب کند؛
 • و در یک کلمه،‌ آن وب‌سایت و کسب‌وکار نابود می‌شود. 

 

گوگل چطور با بک‌لینک پی بی ان (pbn) برخورد می‌کند؟

هر نوع لینک‌سازی غیرطبیعی خلاف دستورالعمل‌های گوگل است. بنابراین، هر نوع لینکی که خود سایت و سئوکار در ساختنش دخیل باشند و نه سایت‌های دیگر و افراد حقیقی، از نگاه گوگل نوعی دست‌کاری در روند طبیعی بک‌‌لینک گرفتن از دیگران است. گوگل می‌گوید:

Any links intended to manipulate PageRank or a site’s ranking in Google search results may be considered part of a link scheme and a violation of Google’s Webmaster Guidelines. This includes any behavior that manipulates links to your site or outgoing links from your site.

هر لینکی که به قصد دست‌کاری در جایگاه صفحه یا سایتی در نتایج سرچ گوگل ساخته شود ممکن است بخشی از ترفند‌‌ها و حقّه‌های لینک‌سازی باشد و درنتیجه نقض دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل. هر رفتار و عملکردی که در لینک‌‌های به سایت شما و از سایت شما دست‌کاری کند شامل این نقض می‌شود.

گوگل به بعضی چیزها مشکوک می‌شود. مثلاً سایتی که خیلی فعالیت نمی‌کند، دیر به دیر به‌روز می‌شود و هیچ لینک‌سازی داخلی جدی در آن انجام نشده است، در چشم گوگل کار جدی نمی‌کند و ممکن است برای اهداف دیگری درست شده باشد.  پی بی ان همه‌ی آن چیزهایی که گوگل را به خودش مشکوک می‌کند دارد. 

بنابراین در نگاه گوگل شبکه‌ی pbn مشکوک است و آن‌قدر آن شبکه را زیر نظر می‌گیرد تا مچش را بگیرد و مجازاتش کند. 

 

با چه ترفندهایی ریسک بک‌لینک‌ساختن با شبکه‌ی pbn را کم کنیم؟ 

با هیچ ترفندی! کاری که از نظر گوگل درست است و از شما خواسته انجام دهید:

 

The best way to get other sites to create high-quality, relevant links to yours is to create unique, relevant content that can naturally gain popularity in the Internet community. Creating good content pays off: Links are usually editorial votes given by choice, and the more useful content you have, the greater the chances someone else will find that content valuable to their readers and link to it.

 خلق‌کردن محتوای دست‌اول و مرتبط ، که به‌طور طبیعی توجه کاربران اینترنت را جلب می‌کند  و محبوب می‌شود، بهترین راه برای این است که دیگران به سایت شما لینک‌های معتبر و مرتبط  بدهند. تولید محتوای خوب جواب می‌دهد: لینک‌ها معمولاً با نظر و انتخاب سردبیر داده می‌شود؛ پس هرچه محتوای شما مفیدتر باشد، شانس اینکه کسی آن را برای خوانندگان سایت خودش مفید و ارزشمند بیابد و به آن لینک دهد بیشتر می‌شود. 

 البته ناگفته پیداست تولید‌کردن محتوای دست‌اول و خاص و مفید کار سختی است. و ظاهراً برای بعضی تقلب و ترفند آسان‌تر است. اگر با همه‌ی این چیزهایی که گفتم بازهم اصرار دارید این کلک را به گوگل بزنید و مجازات شوید، راه‌هایی را که گفته می‌شود شناسایی شبکه‌ی pbn را برای گوگل سخت‌تر (نه غیرممکن!) می‌کند؛ به شما می‌گویم:

 • هاست و دامنه‌ها را از تامین‌کنندگان مختلف بخرید؛
 • از پسوند‌های دامنه‌ی مختلف استفاده کنید؛
 • سایت‌ها را در قالب‌های مختلف طراحی کنید؛
 • در همه‌ی محتواها به سایت اصلی لینک ندهید.

 

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری 

۱. بک‌لینک‌ها قرار است اعتبار شما را در چشم کاربران واقعی فضای وب به گوگل نشان دهد. به‌همین‌دلیل هم هست که در سئوی سایت و ارتقای جایگاه آن بسیار بسیار مهم هستند.

۲. بک‌لینک نخرید. pbn نسازید و از بک‌لینک‌های پی بی ان هم استفاده نکنید. به خطرش نمی‌ارزد! گوگل هر روز خودش و الگوریتم‌هایش را بهتر می‌کند تا مچ حقّه‌بازان را بگیرد. 

۳. کارشناس سئویی که آموزش سئو را تخصصی و خوب پشت سر گذاشته است، نیازی به انجام‌دادن کارهای پرریسکی مثل pbn ندارد. 

 

 

 

 

برای نوشتن این مطلب از منابع زیر کمک گرفته شده است:

۱. neilpatel.com

۲. semrush.com 

۳ .developers.google.com 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
مهدیه اسماعیلی

مهدیه اسماعیلی هستم، دانشجوی برتر دوره متخصص سئوی آمانج، علاقه‌مند به نوشتن و سئو و دنیایی که گوگل قرار است خلق کند.

2 دیدگاه

 1. ممنون خانم اسماعیلی
  مقاله خوب و باکیفیتی بود، از خوندنش لذت بردم…

  1. سلام. ممنونم از توجهتان. خوشحالم که خواندن مطلب برایتان مفید و لذت‌بخش بوده. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *