// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

استراتژی لینک سازی چیست؟ (دستورالعمل کامل)

لینک سازی خارجی در سئو

ما در مقاله «لینک سازی در سئو به چه معناست؟»، به طور کامل با مفهوم لینک سازی خارجی، دلایل انجام لینک سازی، اهمیت آن و همچنین انواع لینک های مختلف با هم صحبت کردیم.
در ادامه مقاله قبلی من قصد دارم در این قسمت به توضیح، نوشتن و پیاده سازی استراتژی لینک سازی خارجی بپردازم و شما را با اصول و قواعد برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت لینک سازی (با توجه به کسب و کار)، آشنا سازم. پس به شما توصیه می کنم حتما این مقاله را به دقت مطالعه بفرمایید چرا که پیاده سازی نکات و ترفند های لینک سازی، که در مقالات بعدی به آن خواهم پرداخت کاملا به این مقاله وابسته است.

 

استراتژی لینک سازی به چه معناست؟

استراتژی لینک سازی به برنامه ای گفته می شود که در آن روند ساخت و افزایش لینک های خارجی برای سایت هدف شما، به شکلی کاملا اصولی بیان شده است.
لینک هایی که در استراتژی استفاده می‌کنیم به صورت کلی و در مقیاس تمرینی اغلب از مطالب و محتواهای قبلی سایت برداشته شده است و با کلماتی مشخص به سایت شما و صفحات مختلف ان لینک می دهد.

 

چطور استراتژی لینک سازی بنویسیم؟

نوشتن استراژی لینک سازی از چند بخش مختلف، یا به بیان دقیق تر، از پاسخ به چند سوال مختلف تشکیل شده است که در ادامه به هر یک به طور کامل خواهیم پرداخت.

 

۱) هدف از لینک سازی چیست؟

هدف ما از داشتن و راه اندازی یک سایت چیست؟
احتمالا ایجاد یک شبکه فروش جدید که به ما در کسب درامد کمک کند. این جمله هدف ما را از لینک سازی نیز به خوبی مشخص می‌کند. هدف ما از لینک سازی به صورت کلی بهبود و ارتقاء رتبه سایت در موتورهای جستجو با کلمات کلیدی خاصی می‌باشد.
برخی از استراتژیست های سئو خارجی میزان و تعداد لینک سازی را (جدا از کیفیت لینک های دریافتی) برای بهبود رتبه سایت توصیه می‌کنند و یا به صورت دستی و یا به صورت پرداختی (خرید لینک) اقدام به ایجاد آن می کنند.

نکته: در مقاله بعدی به شما خواهم گفت چه وقت این روش برای شما مفید است.
یکی از نکاتی که در این استراتژی به آن پرداخته نشده است؛ تاثیر لینک و مدت زمانی است که طول می‌کشد این لینک ایندکس شود، می‌باشد.
پس به طور خلاصه شما باید در ابتدا هدف از لینک سازی که به طور معمول رشد و بهبود رتبه سایت می‌باشد را مد نظر قرار دهید و هر قدمی که برای نوشتن استراتژی لینک سازی انجام می دهید باید پاسخ به یک پرسش باشد: آیا این روش رتبه سایت من را (در بلند مدت) بهبود می‌بخشد؟

 

برنامه لینک سازی

 

۲) به چه لینک هایی احتیاج داریم؟

بعد از اینکه توانستید هدف استراتژی خود را تعیین کنید باید به دنبال لینک هایی باشید که شما را به هدفتان نزدیک تر می‌کند.
قبل از این کار باید ببینید صفحات هدف شما چیست؟ و این صفحات چه میزان لینک خارجی دریافت کرده است. برای این کار به شما توصیه می‌کنم از سایت های ahrefs.com و moz.com استفاده کنید.

نکته۱: سایت ahrefs به تازگی سیستم رایگان خود را برای آنالیز سایت شخصی اجرا کرده است. شما می توانید یا مراجعه به این سایت و پذیرش دسترسی به اطلاعات سرچ کنسول سایت خود را به صورت رایگان در تمامی موارد آنالیز کرده و از اطلاعات مفیدی که این سایت در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده کنید.
نکته۲: شما می‌توانید از سایت moz به صورت رایگان ۱۰ جستجوی رایگان (با یک اکانت) دریافت کنید.

 

حال فرض کنید صفحه هدف خود و میزان لینکی که در گذشته به آن داده شده است را، پیدا کرده اید. در گام بعدی شما باید رقبای خود را که در صفحات مشابه با شما رقابت می‌کنند آنالیز کرده و از تعداد لینک ها، سایت هایی که از آن لینک گرفته شده است و همچنین انکرتکست های آن‌ها، خروجی بگیرید.
شما با داشتن این اطلاعات متوجه خواهید شد که به صورت کلی (در یک مدت زمان مشخص) به چه میزان لینک خارجی با توجه به انکر تکست ها و دامنه های مختلف احتیاج خواهید داشت.

نتیجه: داشتن یک دید واضح از سایت خود و همچنین رقبا و کسب اطلاعات جامع در مورد لینک سازی آن ها به شما برای نوشتن یک استراتژی دقیق لینک سازی بسیار کمک خواهد کرد.
ترفند: یکی از راه هایی که در پیداکردن سایت های مشابه به صفحه هدف شما، استفاده می شود استفاده از افزونه گوگل کروم scrape می باشد.

بدین منظور شما باید کلمه اصلی خود را در گوگل سرچ کنید. برفرض مثال «آموزش سئو در تهران» و پس از آن با راست کلیک بر روی آدرس سایت و ذخیره آن در scrape similar، این سایت ها را به صورت جامع در یک لیست جمع آوری کنید.
پس از آن به بررسی سایت ها پرداخته ( از لحاظ ارتباط موضوعی، اعتبار دامنه، اعتبار پیج و امتیاز منفی پایین) و در صورت مساعد بودن این جوانب برای لینک سازی و ایجاد ارتباط با این سایت ها اقدام نمایید.

لینک سازی خارجی

۳) رپورتاژ آگهی یک استراتژی قوی

در این چندسال استفاده از رپورتاژ آگهی به عنوان یکی از قدرتمندترین روش های لینک سازی خارجی مورد استفاده بسیاری از کارشناسان سئو قرار گرفته است. این دست از لینک های خارجی تاثیر بسیار خوبی بر سئوسایت شما داشته و جدا از آن به صورت ارگانیک برای سایت شما بازدید به ارمغان می آورد.
به صورت کلی سایتی که از آن برای درج رپورتاژ آگهی استفاده می‌کنید بهتر است تشابه موضوعی قابل توجهی با سایت شما داشته و از اعتبار دامنه و صفحه خوبی برخوردار باشد.
در مقالات بعدی حتما در مورد روش نوشتن یک رپورتاژ آگهی استاندارد با شما صحبت خواهم کرد تا بتوانید از هزینه ای که می کنید بیشترین استفاده را ببرید.

 

چند نکته در لینک سازی

  • در لینک سازی اغراق نکنید و در یک بازه زمانی کوتاه میزان قابل توجهی لینک برای سایت خود نگیرید.
  • خرید لینک خارجی می‌تواند سایت شما را دچار مشکل کند. (مگر اینکه با سرچ کنسول disavow شود.)
  • سعی کنید از دامنه های مختلف لینک دریافت کنید.
  • در نوشتن استراتژی لینک سازی به هیچ وجه از دیگران به ویژه رقبای خود تقلید نکنید بلکه آن ها را تحلیل کنید تا بتوانید استراتژی خود را بنویسید.
  • از تکنیک های لینک سازی استفاده کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله به روش نوشتن یک استراتژی لینک سازی پرداختیم و به شما توصیه کردیم برای تدوین یک برنامه بی نقص از فرایند لینک سازی برای سئوسایت به چند سوال پاسخ دهید و به جمع آوری اطلاعات بپردازید و با فیلتر کردن آن ها خود را برای به کار بردن تکنیک های لینک سازی آماده سازید.
و اما این چک لیست شامل پاسخ به چه سوالاتی بود:

هدف ما از لینک سازی خارجی چیست؟ (بهبود رتبه سایت، برندینگ و … )
برای رشد یک صفحه (خاص) به چه لینک هایی احتیاج داریم؟ (شامل آنالیز دقیق سایت خود و رقبا)
به چه تعداد لینک به طور متوسط نیاز داریم؟ (حاصل آنالیز دقیق رقبا، بودجه کسب وکار و …)
در چه سایت هایی لینک سازی انجام دهیم؟ (حاصل آنالیز دقیق )
آیا به رپورتاژ نیاز داریم؟ اگر نیاز داریم باید چند رپورتاژ و از چه سایت هایی آن را دریافت کنیم؟

شما با پاسخ دقیق و روشن به این سوالات و جمع آوری این اطلاعات در قالب یک فایل، می‌توانید استراتژی ماهیانه و دوره ای برای سایت خود تدوین کرده و با مشخص کردن نسبت لینک سازی (با نکات لینک سازی)، برنامه خود را به اجرا در بیاورید.

 

علی سخا / آکادمی آمانج

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
علی سخا

علی سخا هستم مدیر واحد خلاقیت آکادمی آمانج علاقه‌مند به دیجیتال مارکتینگ، ماشین لرنینگ و فلسفه اینجا مطالعات و تجربیات خودم در حوزه سئو، مارکتینگ و مدیریت با شما به اشتراک میگذارم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *