// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

تمام آنچه برای شروع Affiliate Marketing (همکاری در فروش) باید بدانید

چطور افیلیت مارکتینگ را شروع کنیم

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که فلان بیوتی بلاگر از کجا درآمد دارد؟ او که صبح تا شب دارد پست می‌گذارد و لباس‌های مختلف می‌پوشد و آرایش‌های مختلف را امتحان می‌کند. این موضوع درباره‌ی اینفلوئنسرهای اینستاگرامی هم صدق می‌کند. نه‌تنها منبع درآمد آن‌ها سوال‌برانگیز است، بلاگرها و اینفلوئنسرها گاهی کارهایی می‌کنند و پست‌هایی می‌گذارند که عجیب هم به‌نظر می‌رسد.

مثلا، در پستی می‌آیند و روتین پوستی خود را به همه‌ی کاربران معرفی می‌کنند. جالب است که ۱۰ مدل کرم و پاک کننده از برندهای مختلف را استفاده می‌کنند یا ادعا می‌کنند که استفاده می‌کنند. پایین ویدئو هم لینکی می‌گذارند. و می‌گویند اگر می‌خواهید پوستتان مثل من باشد بروید در این لینک و این محصولات را بخرید. 

یا لباس عجیب‌وغریب و نه‌چندان معمولی می‌پوشند. با آن در ایونتی شرکت می‌کنند . با آدم‌های معروف عکس می‌گیرند. در پستی با کاربران به اشتراک می‌گذارند که لباسم را فلان دیزاینر طراحی کرده بود (او را هم تگ می‌کنند یا به سایتش لینک می‌دهند)، Make up با فلان آرایشگر بوده و کیفم را از فلان فروشگاه اینترنتی خریدم و الی آخر.

پاسخ آن سوال این است که آن‌ها یا برای برند و محصولات و شخص خاصی تبلیغ می‌کنند (یعنی بخشی از بازاریابی اینستاگرامی آن برند هستند) یا در فروش محصولات برند خاصی با فروشنده همکاری می‌کنند. کار با آن‌ها این است که روتین پوستی خودشان را با شما به اشتراک بگذارند. یکی از شغل‌های آن‌ها این است که محتواهای عجیب‌وغریب و جالب تولید کنند تا درضمن آن شما را ترغیب کنند به خرید محصولی. 

پس درآمد آن‌ها (درواقع بخشی از درآمدشان) از راه تبلیغات است یا سیستم همکاری در فروش ( بازاریابی وابسته یا Affiliate Marketing) . افیلیت مارکتینگ چیست؟ چطور کار می‌کند؟ آیا آن‌قدر درآمد دارد که شما را هم وادار کند به آن فکر کنید؟ اگر هیچ تجربه‌ای ندارید و اینفلوئنسر نیستید و کسی خیلی شما را نمی‌شناسد، چطور می‌توانید افیلیت مارکتینگ را شروع کنید؟ چطور می‌شود افیلیت مارکتر موفقی شد؟ 

نگران نباشید. کار سختی نیست. مطلبی که می‌خوانید برای این نوشته شده تا هرآنچه را که نیاز است برای شروع افیلیت مارکتینگ بدانید، به شما بگوید.

 

افیلیت مارکتینگ چیست

 

چطور افیلیت مارکتینگ (همکاری در فروش) را شروع کنیم؟

قبل از اینکه درباره‌ی مراحل و راه‌های شروع افیلیت مارکتینگ حرف بزنیم، سوال مهم‌تری باید پاسخ داده شود: چرا باید همکار فروش شویم؟ اگر در وب فارسی چرخی بزنید، به ادعاهایی از این دست برمی‌خورید که با افیلیت مارکتینگ درآمد دلاری داشته باشید یا با افیلیت مارکتینگ در خواب هم می‌شود پول درآورد یا افیلیت مارکتینگ در ماه برای بلاگرهای درآمد ۶ رقمی دارد! 

بله این حرف‌ها درست است. این حرف‌‌هایی است که مراجع معتبری مثل Neil Patel گفته‌اند و دلیل هم برایش آورده‌اند البته. اما آیا ترجمه‌ی این حرف‌ها آن‌ها را در بازار ایران هم تبدیل به واقعیت می‌کند؟ آیا در ایران امکان همکاری در فروش با غول‌هایی مثل آمازون برای‌ همه وجود دارد (باتوجه به محدودیت‌های بانکی و نقل‌وانتقال دلار)؟ آیا نباید برای افیلیت مارکتینگ زحمت کشید؟ همین‌طوری یک‌شبه با سیستم همکاری در فروش آدم‌ها درآمدهای نجومی کسب می‌کنند؟ 

حقیقت این است که براساس آمار، در آمریکا تا سال ۲۰۲۲ کسب‌‌وکارها بیش از ۸ میلیارد دلار برای افیلیت مارکتینگ هزینه خواهند کرد. در ایران آمار قابل‌اعتمادی وجود ندارد. اما نباید این‌طور فکر کرد که همکاری در فروش در ایران نمی‌تواند درآمدزا باشد. اتفاقا برعکس، استارتاپ‌های تکنولوژی و کسب‌وکارهای اینترنتی در ایران رشد روز‌افزونی دارند. این یعنی رشد دیجیتال مارکتینگ و هرآنچه‌که به آن وابسته است از جمله افیلیت مارکتینگ.

واقع‌بینانه این است که بگوییم در ایران هم ، مثل دیگر نقاط جهان، افیلیت مارکتینگ گزینه‌ی خوبی برای درآمد غیرفعال یا غیرمستقیم است. پس دقت کنید که همکار فروش‌‌شدن یا بازاریابی وابسته درواقع شغل اصلی کسی نیست. راهی است برای کسب درآمد بیشتر. 

 

مزایای همکاری در فروش

 

افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی وابسته چیست؟

 

Affiliate marketing is where you promote another company’s product or service in return for a commission on the sales you generate. Commissions are typically a percentage of the sale price, but can occasionally be a fixed amount.

در افیلیت مارکتینگ شما محصولات یا خدمات شرکتی را معرفی و تبلیغ می‌کنید و درعوض کمیسیونی براساس میزان فروشی که به‌خاطر معرفی شما اتفاق افتاده دریافت می‌کنید. کمیسیون ممکن است مبلغی معین و ازپیش‌تعیین‌شده باشد یا درصدی از فروش.

 

پس ممکن است شما خبرنگار یا مترجم یا کتابفروش باشید. وب‌سایت یا وبلاگی هم دارید با موضوع کتاب و کتاب‌خوانی. می‌آیید و همکار فروش نشر الف می‌شوید. محتوایی تولید می‌کنید درباره‌ی برندگان جایزه‌ی نوبل ادبیات. در این محتوا ترجمه‌ی کتاب‌های برندگانی را که آن ناشر چاپ کرده معرفی می‌کنید (به فروشگاه اینترنتی ناشر هم لینک می‌دهید). هرکس از محتوای شما برود به فروشگاه ناشر و  آن کتاب‌ها را بخرد، کمیسیون توافق‌شده به شما تعلق می‌گیرد.

 

بازاریابی وابسته چطور کار می‌کند

 

مزایای افیلیت مارکتینگ چیست؟ 

اگر به‌دنبال درآمد بیشتر هستید، چرا باید بروید سراغ افیلیت مارکتینگ؟ مثلا چرا نروید رمزارز بخرید؟ درواقع، همکار فروش‌شدن چه مزایایی دارد؟

  • ریسک کم: اگر رمزارز بخرید، می‌دانید که هر لحظه ممکن است تمام پولتان را از دست بدهید. اما اگر همکاری در فروش را انتخاب کنید، قرار نیست از سرمایه‌ای که دارید چیزی خرج کنید. در بدترین حالت، افیلیت مارکتینگ شما موفق نخواهد بود و کمیسیونی به‌دست نمی‌آورید. 
  • هزینه‌ی کم: شاید قبل از محبوبیت امروزه‌ی اینستاگرام و اینفلوئنسرها می‌گفتند که برای افیلیت مارکتینگ باید یک وب‌سایتی داشته باشید، اما امروز آن وب‌سایت هم ضروری نیست. باور کنید عامل تعیین‌کننده در اینکه افیلیت مارکتر موفق و حرفه‌ای باشید خلاقیت شماست و اینکه بدانید هر محصول را چطور معرفی کنید. 
  • همکاری با بیش‌ از یک فروشنده: هیچ‌چیز مانع شما نیست که هم‌زمان چندین محصول را معرفی و تبلیغ کنید. برای مثال،‌ اگر شما فشن بلاگر هستید، می‌توانید لباس‌ها و کیف و کفش طراح‌ها و فروشگاها و برندهای مختلف را معرفی کنید. 

 

Affiliate marketing is a straightforward way to monetize your content and build an online income.

 همکاری در فروش سرراست‌ترین راه برای پول‌درآوردن از محتواهایتان و درآمد آنلاین‌داشتن است. 

 

سیستم همکاری در فروش چطور کار می‌کند؟

 سیستم افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی وابسته معمولا بین ۳ طرف ارتباط برقرار می‌کند: فروشنده یا صاحب کالا یا خدمت ، افیلیت مارکتر (که به او Publisher هم گفته می‌شود) یا وب‌سایت افیلیت مارکتینگ، کاربر/مصرف‌کننده. گاهی ممکن است طرف دیگری (چهارمین طرف) به این رابطه اضافه شود: شبکه‌ی افیلیت (Affiliate Network). 

  • فروشنده یا صاحب کالا و خدمات: طرفی که چیزی برای فروش دارد (Affiliate product).فقط کسب‌وکارهای بزرگی مثل آمازون از افیلیت مارکتینگ بهره نمی‌برند. هرکس که کالا یا خدمتی برای فروش دارد (خویش‌فرماها، کارآفرینان یا صاحبان کسب‌وکارهای کوچک)، ممکن است بخواهد از سیستم همکاری در فروش استفاده کند. 
  • افیلیت مارکتر یا وب‌سایت افیلیت مارکتینگ: ممکن است او یک نفر باشید و  به‌تنهایی کار کند ( همان کتابفروش یا خبرنگار یا مترجمی که قبلا مثال زدیم). ممکن است افیلیت مارکتر درواقع سایت‌ و شرکتی باشد که کاملا به افیلیت مارکتینگ اختصاص داده شده‌. یعنی تمام محتواهای سایت برای معرفی و تبلیغ محصولات افیلیتی است. ممکن است در سایت‌های افیلیتی چندین محصول مشخص معرفی شوند یا محصولات و خدمات مختلفی از حوزه‌های گوناگون. 
  • کاربر/مصرف‌کننده: این سیستم برای راضی‌کردن او به خرید کالا یا خدمتی شکل می‌گیرد. محتواهای افیلیتی، از هرنوع که باشند، برای اینکه کاربر را به خریدار تبدیل کنند تولید می‌شوند. بهتر است سایت‌ها و وبلاگ‌ها به کاربران اعلام کنند که افیلیتی هستند. این اعلام در قانون بعضی کشورها الزامی شده است. البته اگر او از افیلیت مارکتر خرید کند،‌ به این معنی نیست که پول بیشتری می‌پردازد. 

 


بیشتر بخوانید:”۳ مدل اصلی همکاری در فروش


شبکه‌ی افیلیت (Affiliate Network) چیست؟

 بعضی از شرکت‌ها هستند که محصولات افیلیتی خود را فقط ازطریق شبکه‌ی افیلیت برای معرفی دراختیار افیلیت مارکتر می‌گذارند. درواقع این شبکه واسطه‌ای میان صاحب کالا و مارکتر است. مارکتر باید در این شبکه حساب کاربری بسازد. بعد می‌تواند از میان محصولات افیلیتی، آن‌هایی را که می‌تواند معرفی کند انتخاب کند. هر کالا لینک افیلیت (Affiliate Link) خاص خودش را دارد.

 

affiliate link

 

Amazon Associates بزرگ‌ترین شبکه‌ی افیلیت جهان است. ازطریق این شبکه، افیلیت مارکتر می‌تواند هرکالایی را که در آمازون عرضه شده برای معرفی انتخاب کند.

 

افیلیت مارکتینگ موفق چه مراحلی دارد؟

شروع بازاریابی وابسته اصول و مراحل خاص خودش را دارد. این‌طور نیست که چون شما در اینستاگرام طرفدار دارید بیایید و افیلیت مارکتر شوید. یا چون بلاگر محبوبی هستید باید افیلیت مارکتر موفق و حرفه‌ای هم باشید. دقت کنید که برای افیلیت مارکتر‌شدن و شروع بازاریابی وابسته نیازی نیست حتما آدم معروفی باشید. اگر درست و اصولی و براساس مراحل زیر همکاری در فروش را شروع کنید و ادامه دهید، مطمئن باشید هم طرفداران و فالوئر‌هایتان بیشتر می‌شود و هم کمیسیونی که می‌گیرید.

 

کالا‌ها یا خدمات حوزه‌ای خاص (Niche) را که به آن علاقه‌مند هستید و از آن شناخت دارید انتخاب کنید

باید محصولی را معرفی کنید که می‌توانید درباره‌ی آن محتوا تولید کند. اگر در حوزه‌ای متخصص هستید، بروید سراغ محصولات و خدمات همان حوزه. برای همین است که بیوتی بلاگرها می‌روند سراغ محصولات آرایشی و بهداشتی. یادتان باشد افیلیت مارکتر باید آن‌قدر جذاب محصول افیلیتی را معرفی کند و درباره‌ی مزایای آن حرف بزند که کاربر روی لینک کلیک کند و برود آن را بخرد. افیلیت مارکترها معمولا برای محصولات review می‌نویسند. چطور می‌توانید برای محصولاتی که هیچ آشنایی با آن‌ها ندارید معرفی بنویسید؟ و مهم‌تر از آن، چطور توقع دارید کاربر به گفته‌های شما اعتماد کند؟

 

پلتفرمتان را انتخاب کنید 

شما انتخاب‌های زیادی دارید: وبلاگ، سایت، وبلاگ‌ها و سایت‌های افیلیتی، اینستاگرام، یوتیوب و هرجای دیگری در فضای مجازی که بتوانید محصولی را به کاربر معرفی کنید و او را برای خرید آن متقاعد. اینکه کدام‌یک را انتخاب می‌کنید تاحد زیادی به محصول افیلیتی که می‌خواهید معرفی کنید برمی‌گردد. همچنین باید بدانید چه محتوایی را بهتر تولید می‌کنید و مخاطب/مصرف‌کننده‌ی آن محصول بیشتر در کدام پلتفرم حضور دارد. ممکن است برای محصولی ساختن ویدئو (ویدئو مارکتینگ) و پلتفرم یوتیوب بهترین گزینه باشد. شاید برای محصول یا خدمت دیگری حتی بشود به تولید محتوا در تلگرام (تلگرام مارکتینگ) فکر کرد. در این مورد باید خلاق باشید. 

 

 صاحبان محصولات افیلیتی یا سایت‌های افیلیتی یا شبکه‌های افیلیت را پیدا کنید

اگر درست و اصولی افیلیت مارکتینگ را شروع کنید و برای پلتفرمی که انتخاب کردید وقت و انرژی بگذارید، معروف می‌شوید و شناخته‌شده و آن‌وقت صاحبان کسب‌وکارها برای همکاری در فروش خودشان به سراغ شما می‌آیند. و دیگر نیاز نیست شما دنبال محصولات و سایت‌های افیلیتی باشید. وقتی در حوزه‌ای متخصص هستید و مدتی کار کردید، می‌توانید از ارتباطاتان برای پیداکردن صاحبان محصولات و خدمات افیلیتی استفاده کنید. برای پیدا‌کردن سایت‌ها و شبکه‌ها نیز به‌راحتی می‌توانید سرچ کنید. بسیاری از سایت‌ها خودشان شرایط همکاری را اعلام کرده‌اند.

 

محتوای عالی و جذاب و مفید تولید کنید

تعیین‌کننده‌ترین چیز محتوا و نوع معرفی شما از محصول افیلیتی است. برای تولید محتوا وقت بگذارید. دنبال ایده‌های جذاب برای معرفی محصول باشید. اگر قرار است دو یا چند محصول را باهم مقایسه کنید؛ حتما همه را، تا حد امکان، امتحان کنید تا اطلاعاتی که به کاربر/ مخاطب می‌دهید درست باشد. از خودتان و بدون اطلاع چیزی ننویسید یا نگویید. اطلاعاتی را که در تصمیم‌گیری و جلب نظر مخاطب لازم است دراختیارش بگذارید. یادتان باشد شما قرار است اعتماد مخاطب را جلب کنید. اگر او با توصیه‌ی شما محصولی را بخرد و بعد ببیند آن‌ چیزی نیست که شما معرفی کرده‌اید، دیگر به معرفی محصولات شما اعتماد نمی‌کند و درنتیجه شما کمیسیون از دست خواهید داد. در این مورد باید صادق و خلاق باشید.

 

 

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری 

۱. آیا من که مثلا الان دانشجوی سال آخر طراحی سایت هستم، می‌توانم آموزش افیلیت مارکتینگ را شروع کنم؟ بله! باید برنامه‌ریزی کنید و برای آن زحمت بکشید، بعد از مدتی حتما افیلیت مارکتر موفقی خواهید شد. 

۲. آیا افیلیت مارکتربودن شغل اصلی کسی است؟ نه معمولا. ولی مارکتر حرفه‌ای ممکن است آن‌قدر کارش خوب باشد که چندین محصول افیلیتی را معرفی کند و مردم هم آن‌ها را بخرند و او کمیسیون (درآمد) قابل‌قبول و خوبی داشته باشد. 

۳. یادتان باشد اگر سایت دارید و پلتفرم معرفی محصولات افیلیتی شما وب‌سایتتان است نباید از سئو سایت و تبلیغات کلیلی غافل باشید.  سایت‌های افیلیتی که کسب‌وکارشان افیلیت مارکتینگ است، روی سئو سایت و تبلیغات سرمایه‌گذاری می‌کنند. چون رقبایشان هم این کار را انجام می‌دهند. 

۴. یادتان نرود باید برای خودتان و محتواهایی که تولید می‌کنید هم بازاریابی کنید. شما باید شناخته شوید و  شناخته‌شده باقی بمانید،‌ حداقل درمیان مخاطبان محصولی مشخص و در حوزه‌ی کاری خودتان.

 

 

 

 

برای نوشتن این مطلب، از منابع زیر کمک گرفته شده است:

۱. neilpatel.com 

۲. ahrefs.com 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
مهدیه اسماعیلی

مهدیه اسماعیلی هستم، دانشجوی برتر دوره متخصص سئوی آمانج، علاقه‌مند به نوشتن و سئو و دنیایی که گوگل قرار است خلق کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *