// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

۴ مزیت‌ اینفلوئنسر مارکتینگ برای سئو سایت

اینفلوئنسر مارکتینگ در سئو

من خیلی اهل خریدهای اینترنتی نیستم. یعنی نمی‌توانم چیزی را بخرم که ندیده‌ام و ازنزدیک لمس نکرده‌ام. طبیعتا از اینستاگرام هم خیلی چیزی نمی‌خرم. حالا شاید یک‌وقتی شال یا روسری، نه‌چندان گرون، خریده باشم. البته از جایی خرید کردم  که دوستی یا فامیلی معرفی کرده بود. یعنی به‌اطمینان حرف کسی‌که می‌شناختم به یک کسب‌وکار اینستاگرامی اطمینان کرده‌ام. 

اما خیلی راحت روی لینک‌های اینستاگرامی کلیک می‌کنم و می‌روم در سایتی که معرفی شده است. ضرری که ندارد. می‌روم و یک نگاهی هم به آن سایت می‌اندازم، مخصوصا اگر سایت محتوایی یا خبری باشد. وقت‌هایی هم شده است که دنبال کلاس یا ورکشاپ یا کارگاهی باشم و آن را از اینستاگرام پیدا کرده‌ام. یعنی شخص معتبری را در آن حوزه فالو کرده بودم و او مجموعه‌ای آموزشی را در صفحه‌ی خودش معرفی کرده بود. من هم چون به آن شخص معتبر اطمینان داشتم، به آن مجموعه اطمینان کرده‌ام. 

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) ابزار قدرتمندی است دقیقا به‌همین‌دلیل. افراد تحت تاثیر حرفی که شخصی معتبر زده یا نوشته نه‌‌فقط از کسب‌وکاری خرید می‌کنند، بلکه وقت می‌گذارند و روی لینکی کلیک می‌کنند و وارد سایتی می‌شوند. البته در سال‌های اخیر همه کم‌وبیش به اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ در دیجیتال مارکتینگ و افزایش فروش کسب‌وکارها پی بردند. اما اینفلوئنسر مارکتینگ ابزار بسیار قدرتمندی در سئو سایت هم هست. 

اهمیت و مزیت‌هایی که اینفلوئنسر مارکتینگ برای سئو سایت دارد موضوعی است که شاید کمتر به آن پرداخته شده است و در این مطلب من قصد دارم درباره‌ی آن مفصل حرف بزنم. اول اینفلوئنسر مارکتینگ را تعریف می‌کنم و بعد در پاسخ به این سوال که چرا اینفلوئنسر مارکتینگ در سئو سایت اهمیت دارد؟، ۴ مزیت (اهمیت) آن را در سئو سایت به شما خواهم گفت. 

 

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) در سئو سایت 

قبل‌از هرچیز به سوال مهمی باید پاسخ داد: چه ارتباطی میان سئو سایت و اینفلوئنسر مارکتینگ ممکن است وجود داشته باشد؟ این سوال بسیار منطقی است. چون همان‌طور که اشاره شد، کسب‌وکارها و برندها از اینفلوئنسر مارکتینگ برای کمپین‌های تبلیغاتی و افزایش فروش استفاده می‌کنند. 

در سئو سایت چه‌‌چیزهایی مهم هستند؟ موتورهای جستجو، مخصوصا گوگل باید ببینند که سایت شما کاربر را راضی می‌کند و چیزی‌که او دنبالش است دراختیارش می‌گذارد. تعداد بک‌لینک‌های معتبر و ارزشمندی که به سایت شما داده می‌شود از معیارهای مهم برای موتور‌های جستجوست تا بفهمند کاربران چه‌قدر سایت شما را دوست دارند و مفید می‌دانند. به‌همین‌دلیل ساختن بک‌لینک‌های معتبر (یعنی بک‌لینک‌های واقعی و طبیعی نه آن‌هایی که خریداری شده است) در سئو سایت بسیار مهم و چالش‌برانگیز است.

 


Influencer marketing is a powerful tactic to add to your SEO toolbox.

اینفلوئنسر مارکتینگ را به‌عنوان تاکتیکی قوی به جعبه‌ابزار سئو سایتتان اضافه کنید. 


 

کجا را در فضای نت سراغ دارید که کاربران واقعی در آن عکس و فیلم و نظراتشان را به‌راحتی با دنیا به‌اشتراک می‌گذارند؟ بله، درست است، شبکه‌های اجتماعی. موتورهای جستجو اول نمی‌خواستند به شبکه‌های اجتماعی توجه کنند چون اطمینانی به داده‌های به‌دست‌آمده از آن‌ها نداشتند. اما بالاخره نتوانستند مقاومت کنند و چندوقتی است که به تعداد Like , Comment & Share توجه نشان می‌دهند. بنابراین،  سوشال سیگنال بر سئو سایت موثر است. 

فکر کنم الان دیگر ارتباط میان سئو سایت و اینفلوئنسر مارکتینگ روشن شد. این ارتباط را می‌شود این‌طور خلاصه کرد که اینفلوئنسر مارکتینگ یعنی سوشال سیگنال و بک‌لینک رایگان و معتبر برای سئو سایت. البته فواید دیگری هم دارد که در‌ادامه، و بعداز تعریف‌کردن معنای دقیق اینفلوئنسر مارکتینگ، به آن‌ها خواهم پرداخت. 

 

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

وقتی از اینفلوئنسر مارکتینگ حرف می‌زنیم، دقیقا منظورمان چیست؟ 

 اینفلوئنسر مارکتینگ به‌جای‌اینکه‌ بر رساندن پیام برند شما به بازار هدف تمرکز  کند، آن پیام را به گروهی مشخص از اینفلوئنسرهای حوزه‌‌ی کاری شما می‌رساند. آن اینفلوئنسرها نیز صدای برند شما را به مخاطب (کاربر/مشتری) مناسب و علاقه‌مند به محصول شما می‌رسانند. اینفلوئنسرها پیام  کسب‌وکار شما را با صدایی بلندتر و به‌شیوه‌ای خلاقانه‌تر به مخاطب منتقل می‌کنند. پس اینفلوئنسر واسطه‌ی میان شما و بخشی از بازار است که می‌دانید آمادگی خرید محصول شما را دارند، چون آن اینفلوئنسر را دنبال می‌کنند. برای مثال، فشن بلاگرها برای معرفی‌کردن برندهای پوشاک به علاقه‌مندان مد و لباس گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند. 

 

 

اینفلوئنسر مارکتینگ در سئو

 

 

چرا اینفلوئنسر مارکتینگ در سئو سایت اهمیت دارد؟ 

اینفلوئنسر مارکتینگ در سئو سایت مهم است چون: 

 

۱. اینفلوئنسر مارکتینگ برای سئو سایت بک‌لینک می‌سازد 

نباید اینفلوئنسر مارکتینگ را محدود به اینستاگرام دانست. اینفلوئنسر ممکن است وبلاگ یا سایت خودش را داشته باشد و همچنین در شبکه‌های اجتماعی دیگر مثل فیسبوک، توییتر و لینکدین هم فعال باشد. علاوه‌براین، اینفلوئنسر مارکتینگ را نباید محدود به تبلیغ برای کالایی مشخص یا محتوایی مشخص یا حتی برند کسب‌وکار کرد. 

تصور کنید شما مجموعه‌ای آموزشی دارید که فقط برای یاد‌دادن مهارت‌های زندگی به نوجوانان فعالیت می کند. خبرنگار اجتماعی بسیار معروف و معتبری را هم می‌شناسید. از او می‌خواهید تا رشته توییتی درباره‌ی ضرورت آموزش‌دادن مهارت‌های زندگی به نوجوانان بنویسد. درآخر هم لینک صفحه‌ اصلی سایت شما را به‌عنوان یکی از پیشگامان در این حوزه بیاورد. این بک‌لینک از شخصی معتبر در مطلبی مرتبط به سایت شما بسیار ارزشمند است. تازه، کسان دیگری که این رشته توییت را می‌خوانند ممکن است آن را به‌اشتراک بگذارند یا خودشان شما را به دیگران معرفی کنند. 

 

۲. اینفلوئنسر مارکتینگ کاربر را به‌سمت سایت شما هدایت می‌کند 

در سئو سایت هرچه ترافیک سایت بیشتر باشد، بهتر است. بازدیدکننده‌ی زیاد یعنی ترافیک زیاد. کارشناسان سئو حتی از تبلیغات کلیکی هم برای افزایش ترافیک سایت کمک می‌گیرند. اما راه بهتری هم هست. تصور کنید سایتی فروشگاهی دارید مثل دیجی‌کالا. در این سایت کتاب و محصولات فرهنگی هم عرضه می‌شود. دیجی‌کالا به‌راحتی می‌تواند از چند مترجم و نویسنده و منتقد ادبی، حتی نه‌چندان شناخته‌شده و باتعداد فالوئرهای خیلی زیاد، بخواهد که برای چند کتاب که در سایت موجود هست معرفی یا نقد بنویسند و در شبکه‌های اجتماعی یا وبلاگ شخصی‌شان منتشر کنند. طبیعی است که درآخر آن معرفی هم لینک صفحه‌ی آن کتاب (محصول) قرار گرفته است. کاملا واضح است که این یعنی من و شما می‌رویم از سایت دیجی‌کالا، به‌جای سایت ناشر، بازدید می‌کنیم و کتاب را می‌خریم.

 

۳. اینفلوئنسر مارکتینگ کاربر را با برند شما و سایت شما درگیر می‌کند 

فکر کنید به‌تازگی گل‌فروشی آنلاین باز کرده‌اید. گل‌های فانتزی و کم‌یاب را با طراحی‌های مدرن عرضه می‌کنید. قطعا درآغاز کار مهم‌ترین چیز این است که مردم با برند شما آشنا شوند. مثلا نام برندتان گل نیش است. اگر کاربر در گوگل سرچ کند گل نیش به‌جای «خرید گل فانتزی»، گوگل این را می‌فهمد چون این قدرت برند شما و اعتماد کاربر به برند شما را نشان می‌دهد. به‌همین‌دلیل است که برای سئو سایت کاربرانی که از گوگل با جستجو‌کردن نام برند یا نام سایت وارد سایت می‌شوند، بسیار بسیار مهم و ارزشمند هستند.

حالا چطور نام برند را به کاربر معرفی کنیم تا یادش بماند و برود در گوگل سرچش کند یا به چندنفر دیگر هم معرفی‌اش کند؟ یک راه این است که گل نیش از چند اینفلوئنسر، مثلا در حوزه‌ی مد و فشن و زیبایی یا حتی کسانی‌که متخصص گل‌وگیاه هستند، بخواهد تا عکس دسته‌گل‌هایش را به‌اشتراک بگذارند و این‌گونه گل نیش را معرفی کنند که «کسب وکاری است خاص که بعضی گل‌ها را فقط در گل نیش می‌شود پیدا کرد». 

 

influencer marketing seo

 

 

۴. اینفلوئنسر مارکتینگ کاربران را وادار می‌کند تا محتوا برای سایت شما تولید کنند 

محتوای تعاملی و تازه، محتوایی که کاربران واقعی برای سایت شما تولید می‌کنند؛ بی‌نهایت در سئو سایت و  برای اعتبار شما ارزشمند است. اساسا در سئو هر نظری که کاربر درباره‌ی سایت یا محتوایی بنویسد مهم است. در این مورد نه‌‌فقط می‌شود از اینفلوئنسر خواست تا با محتوایی بسیار خلاقانه برند شما یا سایت شما را معرفی کند، می‌شود از او خواست تا دنبال‌کنندگانش را وادار کند تا برای سایت، برند یا محصول شما محتوا تولید کنند. وقتی کسی در صفحه اینستاگرامش از شما می‌خواهد تجربه‌ی خودتان را از فلان محصول یا فلان برند زیر پستی کامنت بگذارید، دقیقا این کار را می‌کند. هشتگ‌ها اینجا خیلی کاربردی می‌شوند. 

اگر شما وبسایتی آموزشی داشته باشید، ممکن است از اینفلوئنسری در حوزه‌ی مرتبط با دوره‌های آموزشی و با تعداد فالوئرهای خیلی زیاد بخواهید تا کمپینی راه بیندازد: از دنبال‌کنندگانش بخواهد تا نظراتشان درباره‌ی دوره‌های شما را که در ویدئوهای یک دقیقه‌ای ضبط کردند برای او بفرستند تا به‌اشتراک بگذارد. ناگفته پیداست که کارشناس سئو آن وبسایت آموزشی به‌راحتی این ویدئوها را در تمامی شبکه‌های اجتماعی مجموعه و همچنین سایت آن بازنشر می‌کند.

 


یکی از راه‌هایی که می‌شود با آن بک‌لینک معتبر برای سئو سایت خرید، رپورتاژ آگهی است. اگر می‌خواهید درباره‌ی خرید رپورتاژآگهی بیشتر بدانید، مقاله‌ی «خرید رپورتاژ آگهی برای سئو سایت (راهنمای جامع)» را بخوانید.


 

 

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری 

۱. در اینفلوئنسر مارکتینگ کسب‌وکارها از اعتبار و نفوذی که یک فرد در حوزه‌ای مشخص دارد به‌نفع خودشان استفاده می‌کنند.

۲. اینفلوئنسر مارکتینگ فقط برای افزایش فروش و بالابردن آگاهی از برند مفید نیست. اینفلوئنسر مارکتینگ در سئو سایت هم مهم و کمک‌کننده است.

۳. کارشناس سئو باید در انتخاب اینفلوئنسرها دقت کند. معیار انتخاب فقط تعداد فالوئرها نیست.  آن اینفلوئنسر باید در حوزه‌ای مرتبط با موضوع سایت واقعا معتبر باشد یا متخصص. همچنین او باید دنبال‌کنندگان واقعی داشته باشد که به پست‌هایش و مطالبی که می‌گوید واقعا واکنش نشان دهند. 

۴. اگر اینفلوئنسر سایت یا وبلاگ دارد، کارشناس سئو باید اعتبار دامنه‌ی آن‌ها را ارزیابی کند. 

۵. قطعا اینفلوئنسرها رایگان با کسی همکاری نمی‌کنند. هزینه‌ای که باید برای اینفلوئنسر مارکتینگ در سئو سایت پرداخت خیلی مهم نیست. اگر او واقعا برای دنبال‌کنندگانش، حتی چندهزار نفر،  معتبر است و آن‌ها به حرفش گوش می‌دهند و به وبسایت شما می‌آیند و به آن لینک می‌دهند؛ به هزینه‌اش می‌ارزد. 

۶. نکته‌ی مهم این است که با اینفلوئنسر معتبر که واقعا به سئو سایت کمک می‌کند و محتوای تعاملی ارزشمند تولید می‌کند، رابطه‌ای ماندگار برقرار شود.

۷. در آموزش سئو سایت و  تولید محتوا، درباره‌ی شیوه‌های مختلف برای ساختن بک لینک‌های ارزشمند و همچنین تولید محتوای تعاملی، ازجمله اهمیت اینفلوئنسر مارکتینگ در سئو، بحث می‌شود. 

 

 

 

برای نوشتن این مطلب از منابع زیر نیز کمک گرفته شده است: 

۱. moz.com 

۲. searchenginewatch.com

۳. convinceandconvert.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
مهدیه اسماعیلی

مهدیه اسماعیلی هستم، دانشجوی برتر دوره متخصص سئوی آمانج، علاقه‌مند به نوشتن و سئو و دنیایی که گوگل قرار است خلق کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *