// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

تکنیک Content first؛ محتوا سایت شما را طراحی خواهد کرد!

معرفی تکنیک Content first

تصور کنید می خواهید به خانه ای جدید نقل مکان کنید. شما یک سری وسایل و اسباب منزل دارید و باید این وسایل را در خانه جدید جاسازی کنید. اما ممکن است به دلیل محدودیت های آن خانه، نتوانید وسایلتان را  آنطور که واقعا دوست دارید بچینید. عوامل مختلفی مانند اندازه خانه، اتاق ها، دیوارها و… می توانند باعث شوند که شما برای قرار دادن وسایلتان به مشکل بخورید و در نهایت تصمیم بگیرید که اصلا از آن وسایل در منزل جدیدتان استفاده نکنید و یا آن ها را به اجبار و از سر ناچاری به شکلی قرار دهید که دوست ندارید. برای مثال شخصی که تابلوهای زیادی دارد، باید خانه ای را انتخاب کند که دیوارهای زیادی داشته باشد، نور خانه باید به شکلی باشد که تابلوهایش به بهترین شکل دیده شوند و طراحی سایر لوازم باید به شکلی باشد که جلوی دید تابلوها را نگیرد.

حالت ایده آل برای همه ما این است که خانه ای را انتخاب کنیم و یا بسازیم، که با توجه به وسایل منزلمان و سبک زندگی مان شخصی سازی شده باشد. خانه ای که دقیقا مطابق با نیازمان ساخته شده باشد، بسیار برای ما آرامش بخش خواهد بود.
وب سایت ها هم به همین شکل هستند. هدف ما از ساخت یک وب سایت این است که در نهایت با گذاشتن محتواهای مختلف در آن بتوانیم تجربه کاربری مطلوبی را ارائه دهیم. یعنی زمانی که کاربر وارد سایت می شود، محتواها به بهترین شکل ممکن نمایش داده شوند. همه ما می دانیم که تجربه کاربری تا چه حد می تواند در جلب رضایت کاربر از وب سایت مفید باشد. این رویکرد در طراحی سایت به رویکرد Content first معروف است.

در این مقاله از آکادمی آمانج می خواهیم به معرفی تکنیک Content first یا طراحی سایت بر اساس محتوا بپردازیم.

 

تکنیک Content first design چیست؟

تکنیک Content first رویکردی است که در آن محتوا، طراحی سایت را مشخص می کند. منظور از محتوا متن، عکس‌، نمودار، جداول، ویدیو و هر عنصری است که روی صفحه نمایش قرار بگیرد.
در واقع در این رویکرد محتوا به عنوان یک بخش اصلی در طراحی سایت شناخته می شود، نه چیزی جدا از آن. چرا که دلیل اصلی بازدید کاربران از یک وب سایت به خاطر محتوای آن وب سایت است. پس اگر طراحی سایتتان به شکلی باشد که در آن به محتوا توجهی نشده باشد، دقیقا مثل ماشینی است که بدون موتور ساخته شده است.

 

 

چرا استفاده از رویکرد Content first اهمیت دارد؟

طراحی یک وب سایت هر چقدر هم که جذاب و عالی باشد، اگر با محتوایی که قرار است در آن گذاشته شود متناسب نباشد، در نهایت مفید نخواهد بود. عکس این قضیه نیز صادق است. یعنی اگر محتوای جذاب و بسیار عالی داشته باشید اما طراحی سایت به گونه ای باشد که نتوانید به خوبی این محتواها را نمایش دهید، باز هم آن نتیجه دلخواه را نخواهید گرفت.
به همین دلیل بهترین روش برای طراحی سایت، این است که دیزاین جذابی برای قرارگیری انواع محتوا در صفحات وب سایت انجام شود، تا در نهایت علاوه بر داشتن سایت زیبا و جذاب، محتواهای ارزشمندتان را بتوانید به بهترین شکل ممکن نمایش دهید. بسیاری از وب سایت ها که در مرحله طراحی سایتشان از محتوا غافل شده اند، بعد از مدتی ناچارند تا طراحی سایت را تغییر دهند و یا یک سایت کاملا جدید را طراحی کنند، که این در هر صورت یک هزینه اضافی است و می توان با استفاده از تکنیک Content first در طراحی سایت از پرداخت چنین هزینه هایی جلوگیری کرد.

 


بیشتر بخوانید: “رازهای استفاده از تصاویر و علائم بصری در طراحی وبسایت


 

 

یک مشکل اساسی در طراحی سایت بر اساس محتوا

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که باعث می شود تکنیک Content first کمتر مورد استفاده طراحان سایت باشد، این است که در بسیاری از پروژه ها طراحان سایت هیچ دید و پیش زمینه ای از محتوای آن سایت ندارند. آن ها فقط می خواهند سایت را طراحی و به کارفرما تحویل دهند.

یکی دیگر از دلایلی که باعث عدم استفاده طراحان سایت از رویکرد Content first می شود، این است که معتقدند تولید محتوا وظیفه آن ها نیست. گاهی اوقات نیز ممکن است کارفرما با طراحان سایت همکاری نکنند و نتوانند اطلاعاتی را درباره محتوای سایت به آن ها ارائه دهند.

تمام این مشکلات در نهایت باعث می شود، پروسه طراحی سایت به کندی پیش برود و در نهایت پروژه یا از طرف طراح سایت و یا کارفرما کنسل شود. در صورتی که اگر هر دو طرف به خوبی با این تکنیک آشنا و از مزایای آن آگاه باشند، قطعا صرف هزینه و زمان برای طراحی سایت با تکنیک Content first ارزشش را خواهد داشت!

 


بیشتر بخوانید: “پنج اشتباه مهلک کارفرمایان در سفارش طراحی سایت


 

 

مزایای طراحی سایت با تکنیک Content first

  • تکنیک Content first از هزینه برای طراحی مجدد سایت جلوگیری می کند. طراحی سایت اصولی و فکر شده بر اساس محتوا، باعث می شود همه المان ها سر جای خود باشند و  تمامی محتواها در سایت با نظم خاصی نمایش داده شوند.
  • رویکرد Content first کار گروهی را تقویت می کند. چرا که توسعه دهندگان و طراحان سایت می توانند در کنار سایر اعضای تیم تولید محتوا، طراحی قوی تری را ارائه کنند.
  • محتوا همیشه از مهم ترین بخش های سئو بوده، هست و خواهد بود. به تازگی UX یا تجربه کاربری هم، ارزش بالایی را در سئو پیدا کرده است. در نتیجه می توان گفت که تکنیک Content first به بهبود سئو سایت بسیار کمک می کند.
  •  زمانی که هر المان و محتوایی در یک وب سایت دقیقا سر جای خودش باشد، نرخ تبدیل نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
  •  استفاده از تکنیک Content first باعث می شد وب سایتتان به خوبی دیده شود. چرا که دراین طراحی سایت دقیقا برای شما سفارشی سازی شده است و این باعث می شود تا کاربران بعد از بازدید از وب سایتتان احساس بازدید از یک وب سایت لوکس را داشته باشند. این موضوع اعتبار وب سایت و کسب و کارتان را نیز افزایش خواهد داد. 

 

گام های مهم در طراحی سایت بر اساس محتوا

اگر تصمیم گرفته اید تا طراحی سایت را با تکنیک Content first پیش ببرید، ابتدا باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

  •         چه پیامی را می خواهیم به مخاطبان خود انتقال دهیم؟
  •         چه نوع محتوایی را می خواهیم نمایش دهیم؟
  •         می خواهیم کاربران در سایت چه اقداماتی را انجام دهند؟

با جواب به این سوال ها در نهایت به یک نمودار نقشه سایت خواهید رسید. نمونه یک نقشه سایت در شکل زیر آورده شده است. نقشه سایت یک نمایش تصویری از صفحات یک سایت است. این نقشه ساختار اصلی سایت را به تفصیل شرح می دهد و سلسله مراتب تمام صفحات را تعیین می کند. نقشه سایت راهی عالی برای شناسایی صفحات مورد نیاز سایت است و به شما کمک می کند تا بدانید برای هر صفحه به چه محتوایی نیاز دارید.

 

نقشه سایت یا sitemap

 

یکی دیگر از از روش هایی که می توانید برای طراحی وب سایت با استفاده از تکنیک Content first انجام دهید، این است که یک User Flow یا جریان کاربری طراحی کنید. User flow یا جریان کاربری، مسیر و گام های برداشته شده کاربر برای رسیدن به یک صفحه خاص است، که در این مسیر، وظایف کلیدی و نیازهای کاربر مشخص می شود.

 

نمودار جریان کاربری یا user flow

 

یکی دیگر از روش های مفید، تجزیه و تحلیل رقباست. قبل از شروع یک پروژه طراحی سایت بر اساس محتوا، بررسی وب سایت رقبا بسیار مفید است. آنالیز وب سایت رقبا می تواند به شما کمک کند تا دید بهتری از وب سایت نهایی خود داشته باشید. شما با بررسی وب سایت رقبا می توانید نقاط قوت و ضعف آن ها را شناسایی کنید و سپس با استفاده از این اطلاعات و ایده های خود، وب سایت مورد نظر را طراحی کنید.

بعد از انجام این مراحل و شناسایی صفحات و محتوای مورد نیاز سایت، باید قالب های متناسب با محتوای سایتتان را طراحی کنید. قالب ها یا Template، فرمت هایی هستند که برای انواع محتوا استفاده می شوند. یک وب سایت حداکثر به ۵ تا ۷ قالب برای صفحات خود نیاز دارد. برای مثال صفحات بلاگ، صفحات لندینگ، صفحات معرفی محصول و… هر کدام قالب مخصوص به خود را دارند.

 

تمپلیت های طراحی سایت

 

 

پس از انجام این مراحل، یک دید کلی از سایت و محتوایی که باید در آن قرار بگیرد خواهید داشت. در این حالت دیگر نیازی نیست سایت را طراحی کنید و در صورت عدم مطابقت با محتوا آن را دائما اصلاح یا بازطراحی کنید.

 


بیشتر بخوانید: “وب دیزاین حرفه‌ای و موفق چه اصولی دارد؟


جمع بندی

طراحی سایت با استفاده از تکنیک Content first به این معنی است که قبل از شروع فرایند طراحی سایت، ابتدا با انواع محتوایی که قرار است در این وب سایت بارگذاری شود، آشنا باشیم. چرا که در نهایت آنچه باعث جذب مخاطب یا مشتری به وب سایت می شود محتوا خواهد بود. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم برای این که وب سایتی که طراحی می شود بهترین نتیجه را داشته باشد و به معنای واقعی کارآمد و کاربرپسند باشد، باید متناسب با محتوای آن سایت طراحی شود. دقیقا مانند خانه ای که اگر مطابق با نیاز ما طراحی شده باشد، بسیار زیباتر خواهد بود.
پس اگر طراح سایت هستید و یا می خواهید با شرکت در دوره آموزش طراحی سایت، وارد بازار کار شوید، حتما از این روش استفاده کنید.

 

برای تهیه این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:

balsamiq.com

webflow.com

 

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
نگین سعیدی

من نگین سعیدی هستم کارشناس سئو و تولیدمحتوا آکادمی آمانج

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *