// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

محبوب‌ترین فریمورک‌های بک اند در سال ۲۰۲۲

بهترین فریمورک های بک اند (Backend) در سال ۲۰۲۲

تکنولوژی وب مدام در حال تغییر است. تغییرات تکنولوژی و استانداردهای توسعه وب، برای کسانی که در این زمینه کار می‌کنند به خصوص برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان بک‌اند، به چالش بزرگی تبدیل شده است. همین باعث شده تا انتخاب یک فریمورک بک‌اند کارآمد و موثر برای برخی دشوار باشد. فریمورک‌هایی که در این مقاله به آن‌ها پرداخته می‌شود، به دلیل دسترسی راحت، قابلیت‌ها و عملکردشان می‌توانند تاثیر مثبتی در توسعه بک اند داشته باشند. در این مقاله می‌خواهیم ۶ مورد از محبوب‌ترین فریمورک‌های بک اند در سال ۲۰۲۲ را معرفی کنیم.

 

Frontend و Backend

زمانی که صحبت از توسعه و برنامه‌نویسی اپلیکیشن و وبسایت می‌شود، با دو مفهوم رو به رو می‌شویم: فرانت‌اند و بک‌اند.

متخصص بک‌اند، با سمت سرور وب‌اپلیکیشن سر و کار دارد. در حالی که فرانت‌اند جایی است که کاربران در آن با سایت یا اپلیکیشن تعامل دارند. به عبارت دیگر توسعه‌دهنده بک‌اند مسئول کنترل و مدیریت عملیات پشت صحنه وبسایت و وب اپلیکیشن است. بک‌اند باید با فرانت‌اند مرتبط و هماهنگ باشد. در حالی که متخصص فرانت‌اند بر روی ظاهر سایت و اپلیکیشن و رابط کاربر آن تمرکز دارد، توسعه‌دهنده بک‌اند با پایگاه داده و سرورها و مکانیزمی که این دو را به یکدیگر مرتبط می‌کند سر و کار دارد.

 


بیشتر بخوانید: “تعریف و مقایسه‌ی بک‌اند و فرانت‌اند به زبان ساده


فریمورک بک‌اند چیست؟

قبل از اینکه فریمورک بک‌اند را تعریف کنیم، اجازه دهید با مفهوم خود فریمورک بیشتر آشنا شویم.
فرض کنید فریمورک، یک تمپلیت آماده برای دیزاین است. بدون یک چهارچوب آماده، شما باید برای طراحی هر المان و هر چیزی، آن را از صفر طراحی کنید و بسازید. در نهایت بررسی کنید آیا این اجزا در کنار هم به خوبی کار می‌کنند یا خیر. اما به کمک فریمورک نیمی از کار شما انجام شده است. در واقع ساختار مورد نیازتان وجود دارد و شما کافی است آن را به شکلی که می‌خواهید شخصی‌سازی کنید. به بیان دیگر، المان‌های مورد نیاز شما از پیش ساخته شده و شما باید آن‌ها را در کنار هم بچینید.

با توجه به مثال بالا، فریمورک:

مجموعه‌ای از منابع و ابزارها برای افزایش کارایی وبسایت و اپلیکیشن است.

 

فریمورک بک‌اند هم ابزاری است که می‌تواند برخی از فرآیندهای توسعه وب را خودکارسازی کند و در نتیجه باعث می‌شود توسعه وب راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود. به عبارت دیگر، فریمورک بک‌اند شامل کتابخانه‌ای از ابزارها و ماژول‌ها است که به برنامه‌نویس کمک می‌کند وبسایت، وب اپلیکیشن و… را طراحی کنند.

محبوب‌ترین فریمورک‌های بک اند در سال ۲۰۲۲

حالا که با مفهوم فریمورک بک‌اند آشنا شدید و درک کردید استفاده از آن برای برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان چه مزایایی دارد، به معرفی فریمورک‌های محبوب در دنیا می‌پردازیم.

۱. Django

اگر می‌خواهید وبسایتی را طراحی کنید که پیچیده است، می‌توانید جنگو را انتخاب کنید. جنگو فریمورک طراحی وب بر پایه زبان برنامه‌نویسی پایتون است که بر ساخت وبسایت‌های مبتنی بر پایگاه داده و پیچیده متمرکز شده است. اگر داشتن یک وبسایت با کارایی بالا برای شما اولویت دارد، پس باید جنگو را انتخاب کنید.
جنگو محبوب‌ترین فریم‌ورک پایتون است که در توسعه وب استفاده می شود. فریمورک جنگو بر اساس اصل DRY (Don’t Repeat Yourself) کار می‌کند. طبق این اصل، کدهای جنگو قابلیت استفاده مجدد دارند. این ویژگی سرعت توسعه وبسایت را افزایش و این امکان را به برنامه‌نویسان می‌دهد که به جای صرف انرژی در نوشتن کدهای تکراری، بر مسائل مهم‌تری متمرکز شوند.

از دیگر ویژگی‌های فریمورک جنگو می‌شود به امنیت بالا، محیط کاربرپسند و یادگیری آسان آن اشاره کرد. علاوه بر این، جنگو یکی از محبوب‌ترین فریم‌ورک‌های فول استک است. در نتیجه اگر با زبان برنامه‌نویسی پایتون آشنا هستید و می‌خواهید با پایتون وبسایت طراحی کنید، جنگو یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست.

اپلیکیشن‌هایی که از جنگو استفاده می‌کنند، عبارت اند از: Mozilla، نشنال جئوگرافیک، اینستاگرام.

 


یکی از کاربردهای زبان برنامه‌نویسی پایتون، در کنار موضوعاتی مانند هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ، طراحی سایت است. در مقاله “پایتون حتی برای طراحی وبسایت” به طور کامل به این موضوع پرداخته شده است.


۲. Express.js

یکی دیگر از فریمورک های توسعه Backend محبوب برای توسعه دهندگان زبان جاوا اسکریپت Express.js است. همان طور که می‌دانید جاوا اسکریپت یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی مورد استفاده در سراسر جهان است. با ظهور Node.js، محبوبیت جاوا اسکریپت در جامعه توسعه Backend به سرعت افزایش یافت. به همین دلیل، فریمورک Express در سال ۲۰۱۰ برای توسعه دهندگان Node.js منتشر شد. به عبارت دیگر Express.js یک فریمورک سبک و مینیمال برای نود جی اس است.

اپلیکیشن‌هایی که با فریمورک Express.js ساخته شده‌اند: PayPal، IBM، Uber.

 

۳. ASP.Net core

ASP.NET Core برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. در واقع نسخه متن باز ASP.NET مایکروسافت است. این فریمورک از زبان برنامه نویسی C# و جاوا استفاده می‌کند. اگر اولویت شما در طراحی وب تجربه کاربر مثبت است، فریمورک ASP.Net core گزینه مناسبی است.

۴. Ruby on Rails

Ruby on Rails که با نام Rails نیز شناخته می‌شود، به عنوان یک فریمورک اختصاصی سمت سرور و بر اساس معماری MVC کار می‌کند. Ruby on Rails مانند فریمورک جنگو از مفهوم DRY استفاده می‌کند. اگر برنامه‌نویس Ruby هستید، Ruby on Rails گزینه مناسبی برای شماست. یادگیری آسان و کاربرپسند بودن فریمورک Ruby on Rails از دلایل اصلی محبوبیت این فریمورک است.

در اپلیکیشن‌هایی مثل Github، Airbnb و fiverr از فریمورک Ruby on Rails استفاده شده است.

۵. Laravel

زبان برنامه نویسی PHP از آن دسته زبان‌هایی است که همیشه مورد نیاز شرکت‌های توسعه نرم‌افزار و وبسایت است. یکی از بهترین فریمورک‌ها برای پروژه‌های پیچیده فریمورک لاراول است و در عین حال کار با آن بسیار ساده است. از دیگر ویژگی‌های فریمورک لاراول می‌توان به سرعت بالا، امنیت، بهبود عملکرد سایت، انعطاف پذیری بالا اشاره کرد.

 


بیشتر بخوانید: “بهترین فریم ورک های PHP


۶. Boot Spring

اسپرینگ یکی دیگر از فریمورک‌هایی است که با زبان محبوب جاوا کار می‌کند. البته فریمورک اسپرینگ برای خودش دنیایی است. بسیاری از برنامه‌نویسان هنگام استفاده از فریمورک اسپرینگ درگیر کانفیگ‌هایی می‌شوند که پروسه برنامه‌نویسی را مشکل و سرعت انجام کار را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از این مانع، فریمورک Boot Spring معرفی شده است. فریمورک بوت اسپرینگ با خودکارسازی فرآیندها و کاهش مراحل تکراری به کمک برنامه‌نویسان آمده و به عنوان یکی از فریمورک‌های بک اند محبوب شناخته شده است.

 


اگر می‌خواهید با بهترین فریمورک‌های فرانت‌اند آشنا شوید، مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌کنم:
مهم‌ترین و محبوب‌ترین فریم ورک فرانت اند در سال ۲۰۲۲ کدام است؟


کلام آخر

انتخاب فریمورک مناسب برای برنامه‌نویسی و توسعه بک‌اند شاید کاری پیچیده به نظر برسد. از طرفی اینکه شما کدام فریمورک را انتخاب کنید در مرحله اول بستگی به زبان برنامه‌نویسی شما دارد. در مرحله بعد، انتخاب فریمورک بک‌اند بستگی به پروژه شما و ویژگی‌های خاص آن دارد. در نتیجه نمی‌توان یک فریمورک خاص را به عنوان بهترین فریمورک دنیا برای تمام پروژه‌ها معرفی کرد.

چیزی که اهمیت دارد این است که درک کنیم، استفاده از فریمورک بک‌اند فرآیند برنامه‌نویسی و توسعه بک‌اند را ساده‌تر و حجم کد مورد نیاز را کاهش می‌دهد.
در این مقاله سعی کردیم بهترین فریمورک بک اند در زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف را به شما معرفی کنیم.
شما همچنین می‌توانید برای یادگیری بیشتر، در دوره آموزش طراحی سایت نیز شرکت کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
نگین سعیدی

من نگین سعیدی هستم کارشناس سئو و تولیدمحتوا آکادمی آمانج

1 دیدگاه

  1. این فریم ورک هم تحت ASP.NET Core هست.
    https://www.nuget.org/packages/CodeBehind
    ممنون می شم بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *