// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

سمت و سوی آینده سئو+ پیش بینی ترندهای محبوب

آینده سئو و پیش بینی ترندهای سئو

سئو سایت دیگر به آسانی ١٠ سال پیش نیست. شاید به خاطر نداشته باشید اما در آن زمان، تقریباً تمام ترفندهایی که در سئو سایت استفاده می شد، به روش سئو کلاه سیاه (Black hat SEO) بود. اما اکنون که الگوریتم های موتورهای جستجو به خصوص گوگل به روزرسانی شده اند، می توان گفت که بازار روش های کلاه سیاه سئو سایت دیگر کساد است. مهم ترین الگوریتم هایی که می توان به آن ها اشاره کرد  عبارتند از: الگوریتم پاندا، پنگوئن، رنک برین.

شاید این سوال برایتان به وجود آمده باشد که آیا سئو سایت در آینده هم مانند امروز پر رونق است یا خیر؟ چه تغییراتی در آینده سئو به وجود خواهد آمد؟ موتورهای جستجو به چه معیارهایی برای رتبه بندی وب سایت ها توجه خواهند کرد؟ همان طور که سئو سایت از ١٠ سال پیش تا به امروز تغییرات زیادی کرده، می توان ادعا کرد که سئو سایت در آینده از بین نخواهد رفت و همچنان از اصلی ترین روش های بهینه سازی سایت خواهد بود. اما قطعا تکنیک ها و ترفندهای سئو در آینده با امروز تفاوت زیادی خواهد داشت.
در این محتوا از مجموعه مقالات آموزش سئو آکادمی آمانج، به آینده سئو و بهینه سازی سایت خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم اگر به سئو سایت علاقه مندید یا می خواهید در آن شروع به فعالیت کنید، این مقاله را از دست ندهید.

 

سئو، از گذشته تا کنون

به دلیل افزایش روزافزون تعداد وب‌سایت‌ها، موتورهای جستجو شروع به پیچیده‌تر کردن الگوریتم‌های خود کرده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که تنها شرکت‌های معتبر در صدر نتایج جستجو قرار می‌گیرند. اخیراً چندین تغییر در موتور جستجوی گوگل ایجاد شده است که به توجه موتورهای جستجو به رابط کاربری مناسب اشاره دارند. به عبارت دیگر موتورهای جستجو اکنون به وب سایت هایی که کاربرپسندتر باشد، اهمیت بیشتری می دهند.
علاوه بر این گوگل چندین قدم مهم نیز برداشته است تا اطمینان حاصل کند که سئوکاران نمی توانند وب سایت های خود را با استفاده از تکنیک های غیراخلاقی، مبهم، و یا به زبان ساده سئو کلاه سیاه در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو رتبه بندی کنند.

همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد، سئو در چند سال گذشته به شدت تغییر کرده است و امروزه دور زدن الگوریتم های موتورهای جستجو، کاری تقریبا غیرممکن شده است. سئو اکنون به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت برای کسب و کارها و مشاغل در نظر گرفته می شود و نتایج آن به تدریج و با گذشت زمان نشان داده می شود. گوگل روز به روز سخت گیرتر می شود. به همین دلیل، سئو توسط بسیاری از مدیران وب سایت و صاحبان مشاغل، تقریباً مرده در نظر گرفته می شود. آن ها معتقدند که سئو سایت دیگر روشی موثر نیست. با این حال، بسیاری از متخصصان با تجربه و مشهور دنیا معتقدند که  بهینه سازی موتور جستجو یا سئو، موثرترین روش برای افزایش بازدید و فروش و محبوب کردن برند به صورت آنلاین است.

بدون شک، روند سئو سایت به طور مداوم در حال تکامل است، اما این بدان معنا نیست که هر کاری که در گذشته انجام داده ایم اکنون بی ارزش است و در آینده برای وب سایت های ما ارزشی نخواهد داشت. اما می توان گفت موفقیت در سئو سایت برخلاف گذشته مانند یک فرمول نیست که هرکسی بتواند به راحتی آن را حل کند. سئو سایت امروزه به یک هنر تبدیل شده است که همه قادر به تسلط بر این هنر نیستند. در ادامه به برخی از مهم ترین تغییرات موتورهای جستجو در آینده، که روی سئو سایت تاثیر خواهند گذاشت، اشاره می نماییم.

 

آینده لینک سازی 

امروزه استراتژی لینک سازی و بک لینک ها یکی از فاکتورهای اصلی رتبه بندی گوگل هستند، اکثر متخصصان سئو بر این باورند که یکی از بهترین راه ها برای افزایش بازدید وب سایت در موتورهای جستجو، لینک سازی است. هرچه لینک‌های باکیفیت بیشتری ایجاد کنید، آگاهی از برند شما بیشتر می‌شود و رتبه‌بندی موتور جستجوی شما بهبود می‌یابد. اگرچه لینک سازی امروزه هنوز هم از اصلی ترین فاکتورهای بهینه سازی سایت است، اما نباید انتظار داشت که به همین شکل باقی بماند.

آنچه که قرار است در آینده برای لینک سازی در سئو اتفاق بیفتد، این است که گوگل می‌خواهد بین لینک‌های طبیعی و باکیفیت که لایق اعتبار هستند و لینک‌های بی کیفیت، تمایز قائل شود. در  آینده، لینکی که از یک سایت معتبر اما در حوزه غیر مرتبط گرفته می شود، ممکن است به اندازه سال‌های گذشته ارزش نداشته باشد. علاوه بر این، وب‌سایت‌هایی که از طریق استراتژی های لینک سازی، اعتبار بالایی را به دست آورده اند، اما محتوای متوسطی دارند، تحت تأثیر الگوریتم‌های گوگل قرار خواهند گرفت.
بنابراین استراتژی لینک‌سازی خود را طوری بچینید که به جای آن که فقط به اعتبار دامنه توجه کنید، سعی کنید از دامنه های مرتبط به حوزه فعالیت خود لینک بگیرید.


بیشتر بخوانید : “آموزش جامع ساخت بک لینک های ارزشمند و رایگان برای سئو سایت [۲۰۲۲]


بهینه سازی برای جستجوی معنایی (Semantic search)

در گذشته، گوگل فقط می توانست نتایج را برای عبارات دقیق جستجو شده کاربر، ارائه دهد. اما امروزه، گوگل با به‌روزرسانی‌های الگوریتم هایش، به هدف و معنای عبارات جست‌وجوها توجه بیشتری خواهد کرد. معناشناسی یکی از مفاهیم زبان شناختی است که به منطق و معنای کلمات و چگونگی ارتباط آن ها با یکدیگر در یک زمینه خاص می پردازد. برای مثال به‌روزرسانی الگوریتم Google BERT، که بر پایه هوش مصنوعی است، برای یادگیری و درک زبان طبیعی یا NLP (Natural language processing) ایجاد شده است. گوگل می خواهد هنگام ارائه نتایج جستجو به کاربران، این اطمینان را حاصل کند که نتایج نمایش داده شده، با عبارات جستجو شده ی کاربران مرتبط است. 


بیشتر بخوانید: “با پایتون سئو سایت راحت‌تر و سریع‌تر می‌شود


 

بنابراین توجه کنید که حتما از این دو عامل اصلی هنگام ایجاد محتوای خود استفاده کنید: هدف جستجوی کاربر و هدف معنایی عبارات جستجو.

 

nlp چیست

 

چگونه می توانید برای جستجوی معنایی بهینه سازی کنید؟

برای این کار سعی کنید محتوایی که تولید می کنید، به جای موتورهای جستجو، برای مخاطبان هدف گذاری شده باشد. با تکامل موتورهای جستجو، محتوایی که به طور خاص برای برای کاربران هدف گذاری شده است، ارزشمندتر خواهد شد. تولید این نوع محتوا شما را در حال حاضر و بعدها در آینده جلوتر از دیگران قرار خواهد داد.

 

بهبود برندینگ

با گذشت زمان، کاربران آنلاین بیشتر و بیشتر به دنبال برندها خواهند بود. به این ترتیب، برندها محبوبیت بیشتری به دست می آورند. بهترین گامی که می توانید برای کسب و کار خود بردارید این است که برند خود را بهبود دهید. شما می توانید این کار را با تحقیق در مورد مخاطبان هدف خود انجام دهید. شناخت دقیق مخاطبان هدف، به شما بینش بیشتری می دهد و اطلاعات مهمی در مورد انتظارات مخاطبان از برند را در اختیار شما قرار می دهد. زمانی که شما به عنوان یک برند شناخته می شوید، کسب لینک های قدرتمند و بهبود سئو و رتبه بندی در گوگل بسیار آسان تر می شود. 

 

بهبود تجربه کاربری (UX)

تجربه کاربری، UX، یکی دیگر از عوامل مهم رتبه‌بندی مرتبط در حال حاضر است که تاثیر آن می‌تواند در آینده سئو پر رنگ تر شود. به زبان ساده، منظور از تجربه کاربری، میزان رضایت مخاطبان شما از وب سایت است. عوامل مختلفی مانند ادراک کاربر، سهولت استفاده از سایت، مفید بودن محتوای سایت برای کاربر و…  تجربه کاربر را تعیین می کند. تجربه کاربری با استفاده از معیارهای مختلفی مانند نرخ نگهداری (retention rate)، نرخ تبدیل (conversion rate)، نرخ خطا (error rate)، ارزیابی اکتشافی (heuristic evaluation) و غیره اندازه‌گیری می‌شود. افزایش عوامل مختلف مانند زمان بارگذاری، افزودن تصاویر پرمحتوا و ایجاد محتوای مرتبط که مورد نیاز کاربر است، باعث می شود صفحات شما رتبه بالاتری در صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل داشته باشد.

 

وب سایت های سازگار با موبایل

تحقیقات نشان می دهد که تعداد افرادی که از دستگاه های تلفن همراه برای دسترسی به اینترنت استفاده می کنند به طور پیوسته در حال افزایش است. در نتیجه بهینه‌سازی وب‌سایت برای سازگاری بیشتر با موبایل، یکی از مواردی است که باید حتما در آینده مورد توجه قرار گیرد. بهینه سازی سایت برای موبایل، مخاطبان بیشتری را برای شما فراهم می کند که این یک نقطه قوت نسبت به رقبا خواهد بود. علاوه بر این، سازگاری با موبایل یک فاکتور بزرگ رتبه بندی برای گوگل است. در واقع، طبق گفته گوگل، سایتی که در حال توسعه آن هستید باید با موبایل سازگار باشد، در غیر این صورت، سایت هایی که سازگار با موبایل نیستند توسط گوگل جریمه می شوند.

 

افزایش استفاده از جستجوی صوتی

 

جستجوی صوتی

 

٢٧ درصد از کاربران تلفن همراه، از جستجوی صوتی در دستگاه های تلفن همراه خود استفاده می کنند که البته این آمار به سرعت در حال رشد است. بهینه سازی سایت برای جستجوی صوتی می تواند به برند شما کمک کند تا مخاطبان بیشتری را جذب کند، ترافیک بیشتر و در نتیجه نرخ تبدیل بیشتری داشته باشد. گوگل الگوریتم های جستجوی صوتی را برای انگلیسی و بسیاری از زبان های دیگر در سراسر جهان کامل کند. این امکان، همراه با این واقعیت که کاربران بیشتری جستجوی صوتی را انتخاب می کنند، می تواند انگیزه ای عالی برای شما باشد تا محتوای خود را برای جستجوی صوتی بهینه کنید. انجام این کار شما را بسیار جلوتر از رقبا قرار می دهد. به طور معمول، جستجوهای صوتی به نسبت جستجوی متنی، طولانی تر و محاوره ای هستند. بنابراین، وب سایت شما باید روی کلماتی با این ویژگی ها تمرکز کند. با این حال، با هوش مصنوعی و اطلاعات بیشتر در مورد هدف کاربر، اگر بتوانید ارزش کامل ارائه دهید و به سؤالات جستجوگران خود پاسخ دهید، رتبه‌بندی گوگل شما می‌تواند به بالای نتایج جستجو برسد.

 

تولید محتوا 

اگر می خواهید ترافیک زیادی به سایت خود داشته باشید، بخش اساسی آن تولید محتوا است. قبلاً می‌توانستید محتوای خود را با کلمات کلیدی پر کنید و انتظار داشته باشید که سایت شما را از طریق موتورهای جستجو پیدا کنند. زمانی که گوگل با آپدیت پاندا و پنگوئن تغییراتی در الگوریتم خود ایجاد کرد، بر محتوا تاکید کرد. وقتی مردم محتوای شما را دوست داشته باشند، ترافیک بالایی به سایت شما سرازیر خواهد کرد. محتوای وب سایت علاوه بر اینکه باید برای کاربران مفید باشد، باید به روز هم باشد. زیرا موتورهای جستجو در تلاش هستند تا تأکید بیشتری بر ارائه نتایجی که به روز و مرتبط با کاربران باشد، داشته باشند.

 

شخصی سازی موتورهای جستجو

گوگل در ماه های اخیر تغییرات قابل توجهی در زمینه جستجوی شخصی ایجاد کرده است. هنگامی که در حین ورود به حساب گوگل خود بررسی می کنید، نتایج مطابق با اولویت های شما تنظیم می شود. گوگل همچنین سایت‌ها و اطلاعاتی را که قبلاً مشاهده کرده‌اید، ردیابی می‌کند و ممکن است در جستجوهای آینده تأکید بیشتری بر آن سایت‌ها داشته باشد. این بدان معنی است که به جای یک مجموعه استاندارد برای همه، افراد نتایج جستجوی شخصی سازی شده خود را خواهند داشت.

 

چگونه خود را برای آینده سئو آماده کنیم؟

دنیای آنلاین به طور مداوم در حال تکامل و بهبود است. به نظر نمی رسد این چرخه دگرگونی به این زودی ها کند شود. دنیای بهینه سازی موتورهای جستجو نیز تغییر خواهد کرد. اگر می‌خواهید وب سایت خود را بهینه کنید، باید سعی کنید همیشه یک قدم جلوتر از دیگران باشید و همیشه با تغییراتی که ممکن است در آینده روی سئو تأثیر بگذارد آشنا باشید. همانطور که در  این مقاله گفته شد، درک کاربر کلید موفقیت سئو وب سایت در آینده خواهد بود. همچنین با پر رنگ شدن جستجوی معنایی، جستجوی صوتی و ماشین لرنینگ در موتورهای جستجو، سئو سایت برای این بخش ها در آینده به یک چالش مهم برای متخصصان سئو تبدیل خواهد شد.

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
نگین سعیدی

من نگین سعیدی هستم کارشناس سئو و تولیدمحتوا آکادمی آمانج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *