// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

معرفی زبان برنامه نویسی پایتون و مقایسه پایتون ۲ و ۳

آموزش پایتون در تهران

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی ساده، توسعه پذیر، رایگان، سطح بالا و متن باز است که به دلیل دارا بودن کتابخانه گسترده می‌توان در کنار دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی از آن استفاده نمود . به بیان دیگر پایتون یک زبان برنامه نویسی عمومی است – این بدان معناست که برخلاف HTML ،CSS و JavaScript ، از این زبان می‌توان به غیر از توسعه وب برای انواع دیگر برنامه نویسی و توسعه نرم افزار نیز استفاده کرد.

پایتون می‌تواند برای مواردی مانند:

۱. بک اند توسعه برنامه وب و تلفن همراه (یا سمت سرور)

۲. برنامه دسک تاپ و توسعه نرم افزار

۳. پردازش داده های بزرگ و انجام محاسبات ریاضی

۴. نوشتن اسکریپت های سیستم (ایجاد دستورالعمل هایی که به سیستم رایانه ای می‌گوید “کاری” انجام دهد)

ما در طی سال‌های اخیر شاهد انتشار نسخه‌های متعددی از زبان برنامه نویسی پایتون بوده‌ایم برای همین قصد داریم در این مقاله به طور جامع  به بررسی تفاوت‌های پایتون ۲ و پایتون ۳ بپردازیم. گرچه در حدود ۳۰ سال گذشته زبان های برنامه نویسی متعددی به دنیا عرضه شده اند که هرکدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند اما توصیه ما برای به افرادی که به تازگی قصد دارند وارد دنیای برنامه نویسی شوند قطعا پایتون است.

 


اطلاعات تکمیلی دوره جامع آموزش زبان برنامه نویسی پایتون را همین حالا مطالعه بفرمایید.


 

تفاوت‌های پایتون ۲ و پایتون ۳

به طورکلی دو نسخه از پایتون وجود‌ دارد که با یک‌دیگر سازگار نمی‌باشند و کدهای نوشته شده با هرکدام با نسخه دیگر اجرا نمی‌گردد یا درصورت اجرا شدن کد، نتیجه متفاوتی دریافت می‌گردد.
زبان برنامه‌نویسی پایتون ۲ فرآیند تولید کدی را ایجاد نمود تا در مقایسه با نسخه‌های قبلی ساده‌تر باشند. همچنین به پیاده‌سازی برخی از جزییات تکنیکالی PEP یا همان Python Enhancement Proposal کمک قابل توجهی کرده‌است. پایتون ۲٫۷ آخرین نسخه ۲٫x بوده و دیگر در‌دست تولید نمی‌باشد. همچنین در سال ۲۰۲۰ تولید نخواهد‌ شد.
در دسامبر ۲۰۰۸ پایتون آخرین نسخه خود یعنی نسخه ۳٫۰ را تولید نمود تا مشکلات متعددی که در پایتون ۲٫۰ وجود‌ داشت را مرتفع نماید. علت این تغییر، ناسازگاری نسخه پایتون ۳ و پایتون ۲ و قدیمی بودن زبان برنامه‌نویسی پایتون ۲ بوده‌است.
یک‌سری از ویژگی‌های پایتون ۳ در پایتون ۲ نیز در نظر گرفته شده‌است تا فرآیند مهاجرت از نسخه ۲ به ۳ ساده‌تر و راحت‌تر صورت پذیرد. درنتیجه، برای هر سازمانی که از نسخه پایتون ۲٫x استفاده می‌نماید تبدیل پروژه خود، به نسخه ۳٫x نیازمند تفییرات بسیاری می‌باشد. چنین تغییراتی نه تنها به پروژه و اپلیکیشن مرتبط است، بلکه به تمام کتابخانه‌هایی که بخشی از سیستم پایتون می‌باشند مربوط می‌شود.

 

دلایل ما برای انتخاب پایتون 2

حتی اگر پایتون ۲ به عنوان نسخه قدیمی open source شناخته شود، بی شک همچنان یادگیری پایتون ۲ مورد نیاز خواهد بود. به دلیل اینکه:
برای آنکه بتوانید یک مهندس DevOps باشید به دانستن پایتون نیاز خواهید داشت و همچنین باید بتوانید با ابزارهای مدیریت تنظیمات متفاوتی نیز کار کنید. در این جاست که لازم است قابلیت کار با هر دو نسخه در دسترس را داشته باشید.
در صورتی که کد مورد استفاده یک سازمان با پایتون ۲ نوشته شده باشد، باید نحوه کار با آن را دانست.
اگر کل تیم توسعه به صورت کاملا حرفه‌ای بر روی پروژه‌ای کار کند که به کتابخانه‌ها و نرم‌افزارهای شخص ثالث (Third-party) وابسته باشد و با این حال، قادر به اتصال به پایتون ۳ نباشد، انتخاب پایتون ۲ تنها راه چاره خواهد بود.

 

دلایل ما برای انتخاب پایتون 3

در زیر تعدادی از دلایل اصلی و مهم استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون ۳ ذکر شده‌است:

پایتون ۳ معمولا از تکنیک‌های مدرن مانند ماشین learning پشتیبانی می‌نماید.
پایتون ۳ توسط جامعه بزرگی از توسعه دهنده‌های پایتون پشتیبانی می‌گردد. در واقع دریافت پشتیبانی از تیم بزرگ پایتون بسیار ساده و راحت می‌باشد.
یادگیری زبان پایتون در مقایسه با نسخه‌های قبلی زبان‌های دیگر کاملا ساده است.
قوی‌ترین Toolkit وکتابخانه‌ها را پیشنهاد می‌نماید.
قابل استفاده و ترکیب با سایر زبان‌های برنامه نویسی است.

آموزش برنامه نویسی پایتون

کدام نسخه پایتون بهتر است؟

زمانی که درمورد تفاوت‌های پایتون ۲ و پایتون ۳ صحبت می‌شود، بی درنگ پایتون ۳ برنده است و انتخاب می‌گردد. با وجود این که پذیرش پایتون ۳، جهت مشخصی از آینده این زبان برنامه‌نویسی است، اما پایتون ۲ حتی پس از سال ۲۰۲۰ در دسترس خواهد بود.
پس از درنظر گرفتن زوال و کاهش هرنوع پشتیبانی از زبان برنامه‌نویسی پایتون ۲ و اضافه شدن مزایای ارتقاء به پایتون ۳ ، معمولا به توسعه دهندگان انتخاب پایتون ۳ توصیه می‌گردد. به عبارت دیگر، درصورتی که پروژه، قابلیت‌های پایتون ۲ را نیاز داشته باشد، دلیل قانع کننده‌ای است که از نسخه ۲ استفاده شود.
زبان‌های برنامه نویسی مرتبا توسط توسعه دهندگان تکامل می‌یابند و با قابلیت‌های زبان گسترش داده می‌شوند و تناقضات بسیاری را که منجر به بروز مشکلاتی برای توسعه دهندگان می‌شود، مرتفع و حل می‌نماید.

پایتون ۳ در سال ۲۰۰۸ معرفی گردید تا استفاده از این زبان برنامه نویسی را ساده‌تر کند و stringها را مدیریت کند تا به صورت کامل با تقاضا و درخواست‌ها منطبق شود و همچنین در زبان فعلی جای گیرد. سازگار شدن با نسخه جدید پایتون برای برنامه نویسانی که در ابتدا برنامه نویسی در پایتون ۲ را آموختند و به دنبال تغییرات جدید و به روز می‌باشند کمی دشوار است. به عبارت دیگر، تازه‌ واردان به این زبان برنامه نویسی معمولا با این حس در استفاده از نسخه نهایی و جدید زبان روبرو می‌شوند.
به علاوه زبان برنامه نویسی پایتون ۳ اساسا با پایتون نسخه قبلی که در ابتدا منتشر شد متفاوت است. همچنین به طور کلی نیاز نیست برنامه نویسان نگران هر نوع آپدیت جزئی مانند ۲٫۶ به ۲٫۷ باشند زیرا نیاز به تغییر syntax برنامه آن‌ها نمی‌باشد.
تغییر بین نسخه ۲٫۷ و ۳ کاملا قابل توجه است زیرا کدی که در پایتون ۲٫۷ کار می‌کند ممکن است نیاز به فرآیند متفاوتی داشته باشد تا در پایتون ۳ نیز به درستی عمل نماید و نتیجه مورد نظر دریافت گردد.

 


مقالات زیر را در حوزه برنامه نویسی پایتون مطالعه بفرمایید:

پایتون چیست؟ ۱۳ دلیل برای یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون

مفاهیم اولیه در یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون


 

به طور مثال در پایتون ۲، print به عنوان یک تابع تلقی می‌گردد و هیچ‌گونه نیازمندی در خصوص بسته بندی نمودن متن (مثلا با استفاده از پرانتز) وجود ندارد حتی زمانی که به آن نیاز داشته باشید. ممکن است کمی گیج کننده باشد. همان‌طور که عملیات دیگر در پایتون، از توابعی که به argument نیاز دارند تا داخل پرانتز قرار گیرند استفاده می‌نمایند. حتی زمانی که پرانتزها در اطراف کاما قرار داده شوند ممکن است منجر به هرگونه نتیجه غیرمنتظره‌ای شود.
در مقابل، در پایتون۳، print به عنوان یک تابع منحصر به فرد تلقی می‌گردد. بعضی از برنامه نویسان پایتون ۲ دریافتند که چنین تفییراتی بسیار اذیت کننده است، اما از بروز یک سری اشتباهات نیز جلوگیری می‌نماید.
Stringهای Unicode در پایتون ۳، معمولا به عنوان Unicodeهای پیش فرض ذخیره می‌شوند، به عبارت دیگر، در پایتون ۲ زمانی که بخواهید stringهایی را به عنوان Unicode ذخیره نمایید نیاز است تا همواره با علامت u مشخص شوند.

در این سال‌های اخیر، زبان برنامه نویسی پایتون به یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین زبان‌های برنامه نویسی تبدیل شده که البته برای اجرای پروژه‌های خود بر پایه پایتون، باید از زیرساخت مناسب و سازگار با آن نیز استفاده نمود. سرور پایتون، بهترین انتخاب برای اجرای پروژه با بالاترین کیفیت و سرعت است.
اما اجازه ندهید دامنه گسترده پایتون شما را بترساند. پایتون درست مثل آن زبان‌هایی است که آشنا به نظر می‌آید. یک زبان برنامه نویسی ساده که تقاضای آن بالا است و می‌تواند به صورت تصاعدی شانس استخدام و درآمد شما را در عرض چند ماه افزایش دهد.

 

نتیجه : بهترین محیط توسعه یکپارچه برای پایتون چیست؟

زمانی که با پایتون یا هر زبان برنامه‌نویسی کار می‌کنید در حالت کلی به ویرایشگری نیاز دارید که برنامه‌نویسی را برای شما لذت‌بخش کند. در میان گزینه‌های مختلفی که در این زمینه وجود دارد PyCharm یکی از بهترین گزینه‌ها است. این محیط به دو شکل تجاری رایگان و حرفه‌ای پولی در اختیار شما قرار دارد. نسخه رایگان تجاری برای اکثر توسعه‌دهندگان مناسب بوده و به قابلیت‌هایی همچون ترکیب نحوی هوشمند، هدایت دستوری، رفکتورینگ، بازرسی کدها، اشکال‌زدایی گرافیکی و… تجهیز شده است. نسخه حرفه‌ای قابلیت‌های تجاری توسعه وب، یکپارچه بودن با چهارچوب‌های وب، توسعه از راه دور و پشتیبانی از بانک‌های اطلاعاتی را ارائه می‌کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
علی حاجی جعفر

من علی حاجی جعفر هستم دانشجوی برتر دوره ۳ آموزش سئو آکادمی آمانج کارشناس سئو، مدیر محتوا و فریلنسر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *