// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

کاربرد Generative AI در موتور جستجوی گوگل

کاربرد generative ai در موتور جستجوی گوگل

به دنبال یافتن پاسخ به یک سؤال پیچیده، به دنبال جستجوی یک تصویر بصری یا شاید هم به دنبال کشف دنیایی از اطلاعات؛ موتورهای جستجو بیش از هر زمانی دیگر، کمک حال ما هستند. اگرچه یافتن اطلاعاتی که به دنبال آن‌ها هستیم اهمیت بسیاری دارد، آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که این موتورهای جستجو چگونه به سرچ‌های شما به بهترین شکل ممکن پاسخ می‌دهند؟ آیا فکر می‌کنید موتورهای جستجو به خصوص گوگل برای نمایش نتایج جستجو از اطلاعات و محتوای موجود در SERP (صفحه نتایج جستجو) استفاده می‌کنند یا قادر به خلق دنیایی از داده‌ها و اطلاعات جدید هستند؟

در سال‌های اخیر، یک افق جدید از هوش مصنوعی به نام Generative AI (هوش مصنوعی مولد) به سرعت در حال رشد و توسعه است. این فناوری جدید با ترکیب علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ، داده‌ها و محتواهای جدید را خلاقانه‌ ایجاد می‌کند.  Generative AI باعث می‌شود تا از مفهوم  جستجوی اطلاعات فاصله بگیریم و به دنیای خلق اطلاعات پا بگذاریم.

گوگل به بررسی امکانات جدید Generative AI پرداخته است تا بتواند از آن در نمایش مرتبط‌ترین پاسخ به جستجوی کاربر از آن استفاده کند. آیا Generative AI می‌تواند دقت و کیفیت نتایج جستجوی گوگل را افزایش و در نتیجه تجربه کاربر را بهبود دهد؟

در این مقاله، ما به دنبال پاسخ به این سؤالات هستیم و مفهومی عمیق‌تر از این چهره جدید هوش مصنوعی و تاثیر آن بر سئو سایت را کشف خواهیم کرد.

 

هوش مصنوعی مولد و بهبود عملکرد موتور جستجوی گوگل

هوش مصنوعی مولد (Generative AI) در موتور جستجوی گوگل کاربردهای گسترده‌ای دارد. این تکنولوژی جذاب، به گوگل امکانات متعددی را می‌دهد تا تجربه جستجوی کاربران را بهبود بخشد و به نتایج دقیق‌تر و مرتبط‌تر دسترسی پیدا کنند.

 

Generative AI چیست؟

هوش مصنوعی مولد فرآیندی است که الگوریتم‌های هوش مصنوعی از داده‌هایی که روی آن‌ها آموزش دیده‌اند، خروجی‌هایی مانند متن، عکس، ویدئو، کد، صدا و… تولید می‌کنند. هدف از هوش مصنوعی مولد برخلاف سایر اشکال هوش مصنوعی که ممکن است برای اهداف دیگری مانند تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده شود، تولید و خلق محتوا است.

ChatGPT (هوش مصنوعی تولید محتوای متنی)، Dall-E (هوش مصنوعی تولید محتوای تصویری) و Google Bard (جدیدترین هوش مصنوعی گوگل برای تولید انواع محتوای متنی، تصویری، ویدئویی و…) از جمله ابزارهای هوش مصنوعی‌اند که اخیرا سروصدای زیادی در دنیای تکنولوژی به پا کرده‌اند و انقلاب بزرگی در تولید انواع محتوا محسوب می‌شوند.

 

هوش مصنوعی مولد چگونه کار می‌کند؟

نحوه کار هوش مصنوعی مولد یا Generative AI شبیه به سایر مدل‌های ماشین لرنینگ و شامل مراحل زیر است:

۱. جمع‌آوری داده‌ها: در مرحله اول باید مجموعه‌ای از داده‌ها (متن‌ها، تصاویر، صداها و …) جمع‌آوری شود. هدف از جمع‌آوری حجم عظیمی از داده آموزش مدل‌های ماشین لرنینگ است.

۲. ساخت مدل: سپس با استفاده از این داده‌ها، یک مدل هوش مصنوعی مولد ساخته می‌شود. 

۳. آموزش مدل: مدل با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده آموزش داده می‌شود. در این مرحله، مدل بر اساس الگوها و قواعدی که از داده‌ها یاد گرفته است، توانایی پیش‌بینی داده‌های جدید را به دست می‌آورد.

۴. تولید داده‌های جدید: پس از آموزش، مدل هوش مصنوعی مولد توانایی تولید داده‌های جدید را دارد. 

۵. ارزیابی مدل: این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که باید مشخص شود مدل ساخته‌شده چقدر دقیق و قابل اعتماد است. 

 


اگر علاقه‌مندید دقیق‌تر راجع به نحوه کار مدل‌های هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ بدانید، مقاله “معرفی روش های یادگیری و الگوریتم های ماشین لرنینگ” را مطالعه کنید.


 

 نقش Generative AI در بهبود تجربه کاربر گوگل

 

سئو و هوش مصنوعی

 

برخی از کاربردهای هوش مصنوعی مولد در موتورهای جستجو از جمله گوگل عبارت‌انداز:

 

۱. جستجوی متن و پیشنهاد موارد مشابه

با استفاده از هوش مصنوعی مولد گوگل می‌تواند به سؤالات کاربران بهتر و دقیق‌تر پاسخ دهد و اطلاعات مورد نیاز آن‌ها را بهتر ارائه کند. این تکنولوژی به گوگل امکان می‌دهد تا مفاهیم مشابه و محتوای مرتبط را باهم ترکیب کند و نتایج جستجوی موارد مشابه را به کاربران نمایش دهد. 

مثلا، کاربری به دنبال رستوران ایتالیایی در کشوری دیگر است. با استفاده از هوش مصنوعی مولد، گوگل متوجه می‌شود که این فرد احتمالا توریست است. در نتیجه علاوه بر نمایش اطلاعات مرتبط با رستوران‌های ایتالیایی، مکان‌های گردشگری و دیدنی در آن منطقه را نیز به کاربر پیشنهاد می‌دهد. 

 

۲. پاسخ به سؤالات پیچیده

هوش مصنوعی مولد به کاربران امکان پرسش سؤالات پیچیده‌تر و جزئی‌تری را می‌دهد و پاسخ‌های دقیق‌تر و کامل‌تری را از متن‌ها و محتواهای مختلف فراهم می‌کند.

مثلا، کاربری سؤالی پیچیده درباره تاریخچه انسانی یک موضوع علمی مشخص می‌پرسد. هوش مصنوعی مولد از داده‌های موجود و پایگاه‌های اطلاعاتی مختلف پاسخ و اطلاعات دقیق‌تری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

 

۳. خلق محتوای جدید

از جمله کاربردهای هوش مصنوعی مولد، تولید محتواهای جدید و خلاقانه است. گوگل با استفاده از این تکنولوژی، مقالات، خبرها، نقد و بررسی‌ها، گزارش‌ها و محتواهای دیگر را خلق می‌کند و به کاربران ارائه می‌دهد.

برای مثال کاربری دارد برای خرید اتومبیل تحقیق می‌کند و می‌خواهد دو مدل اتومبیل خاص را باهم مقایسه کند. هوش مصنوعی مولد گوگل با ترکیب محتواهای موجود در وب، مقاله‌هایی مرتبط با هدف مخاطب تولید می‌کند که برای او مفید است.

 

۴. خلاصه‌سازی متون

هوش مصنوعی مولد به گوگل امکان می‌دهد تا متون طولانی را به صورت خودکار خلاصه کند. و اطلاعات مهم و کلیدی را از متون استخراج کند تا کاربران بتوانند به سرعت به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند. مثلا در جستجوی اخبار، گوگل خلاصه‌ای از مهم‌ترین خبرها را نمایش می‌دهد.

در همه این مثال‌ها، هدف از استفاده از هوش مصنوعی مولد، بهبود تجربه کاربر و تولید نتایج دقیق‌تر و مرتبط‌تر برای کاربران در جستجوی گوگل است.

 


بیشتر بخوانید: “معرفی ۳ ابزار کاربردی هوش مصنوعی برای سئو


 

آیا Generative AI بر روند سئو سایت تاثیر می‌گذارد؟

 سؤال اساسی برای متخصصان سئو این است که با توجه به استفاده گوگل از هوش مصنوعی مولد و مدل‌های زبانی پیشرفته برای پاسخ به جستجوهای کاربران، آیا سئو سایت در مقایسه با قبل از Generative AI تغییر می‌کند؟ کارشناسان سئو باید به چه موضوعاتی بیشتر توجه کنند؟

 تکنولوژی هوش مصنوعی ممکن است در آینده نیز تغییر کند، اما در زیر تعدادی از مهم‌ترین اقداماتی که کارشناسان سئو می‌توانند برای بهبود جایگاه سایت‌ها در موتور جستجوی گوگل انجام دهند، ذکر شده است:

 

۱. تولید محتوای ارزشمند

از آنجایی که هوش مصنوعی مولد توانایی تحلیل محتوا و ارتباطات زبانی را دارد، اهمیت تولید محتوای باکیفیت و ارزشمند از همیشه بیشتر است. سایت‌هایی که محتوای منحصر به فرد، جذاب و مفید دارند، احتمالاً بهتر در نتایج جستجو هوش مصنوعی عمل خواهند کرد.

تأکید گوگل بر تولید محتوای باکیفیت موضوع جدیدی نیست. در سالیان اخیر اکثر به‌روزرسانی‌های گوگل در جهت بهبود نتایج جستجو با تمرکز بر تولید محتوای باکیفیت بوده است. گوگل در پستی در توییتر صاحبان کسب‌وکارها را تشویق کرده است تا محتوا را برای انسان تولید کنند نه فقط برای ربات‌های گوگل. 

 

 

توییت گوگل درباره تولید محتوای باکیفیت

 

۲. بهبود ساختار محتوا

ساختار مناسب محتوا به هوش مصنوعی مولد کمک می‌کند تا بهتر محتوا را درک کند و بهبود‌های لازم را در نتایج جستجو اعمال کند. بهینه‌سازی ساختار محتوا، استفاده از عناوین مناسب، تگ‌های متنی و مرتب‌سازی محتوا به شکل منطقی از جمله اقدامات مهم در سئو است.

 

۳. استفاده از تگ‌ها و برچسب‌ها

استفاده از تگ‌ها و برچسب‌های مناسب در محتوا، به هوش مصنوعی مولد کمک می‌کند تا ساختار محتوا را بهتر درک کند و در نتیجه نتایج جستجوی دقیق‌تر و مرتبط‌تری ارائه دهد.

 

۴. سرعت بارگذاری صفحات

هوش مصنوعی مولد ممکن است ترجیح دهد صفحاتی را که به سرعت بارگذاری می‌شوند و تجربه کاربر بهتری را به کاربران ارائه می‌دهند، نمایش دهد. بهبود سرعت بارگذاری صفحات و بهینه‌سازی عملکرد سایت از جمله موارد مهم در سئو است.

 


بیشتر بخوانید: “راهنمای جامع بهینه سازی معیارها برای سئو سایت


 

 

نتیجه‌گیری

با پیشرفت تکنولوژی هوش مصنوعی و استفاده گسترده از آن در موتورهای جستجو مثل گوگل، متخصصان سئو با چالش‌های جدیدی روبرو هستند. هوش مصنوعی مولد یکی از ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی است که به موتورهای جستجو امکانات فوق‌العاده‌ای می‌دهد.

 کارشناسان سئو نیاز دارند تا استراتژی‌های خود را برای بهبود جایگاه وبسایت‌ها در نتایج جستجو، متناسب با این پیشرفت‌های جدید به‌روز کنند. تولید محتواهای منحصر به فرد و ارزشمند، بهینه‌سازی ساختار محتوا، استفاده از کلمات کلیدی مناسب و تگ‌ها، بهبود تجربه کاربری و کاهش زمان بارگذاری صفحات از جمله مواردی است که با توجه به هوش مصنوعی مولد، تأثیرگذاری بیشتری در جایگاه وبسایت‌ها در نتایج جستجو خواهند داشت. تمامی این موارد در سرفصل دوره آموزش سئو قرار داده شده است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
نگین سعیدی

من نگین سعیدی هستم کارشناس سئو و تولیدمحتوا آکادمی آمانج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *