(function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')
استراتژی های بازاریابی پوشاک

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 4 دقیقه مطالعه کنید   منتشر شده در تاریخ: فروردین ۱۹ام, ۱۳۹۹   آخرین بروزرسانی: خرداد ۹ام, ۱۴۰۰


هر برندی درهر زمینه‌ای نیاز به یک سری استراتژی های کارامد و موثر دارد، تا بتواند دررقابت با سایر برندها و کسب و کارهای هم صنف، خودش را در زمین بازی نگه دارد.
یک استراتژی خوب نه تنها میتواند شما را در تجارت بلکه درعرصه بازاریابی دیجیتال نیزنگه دارد و باعث رشد سریع کسب و کار شما شود.
مهم نیست که شما درزمینه مد فعالیت خود را قرار است شروع کنید یا صرفا می‌خواهید کار خود را در فضای دیجیتال گسترش دهید، در هر صورت شما نیاز به یک استراتژی بازاریابی موثر دارید.
در این مقاله من به بیان ۹ راهکار برای گسترش و بهبود کسب وکار شما در صنعت پوشاک، مد و فشن خواهم پرداخت.

 


در ضمن شما می‌توانید فایل pdf 

نه استراتژی مهم بازاریابی پوشاک، مد و فشن

 را دانلود کنید و هر موقع نیاز شد آن را مطالعه کرده و از آن استفاده کنید.


1) یک وبسایت راه‌اندازی کنید

طبق گزارش مجله woman wear daily، بیش از ۱۸۷۵ فروشگاه مد و فشن که نماینده اصلی برندهای مطرحی چون نایکی، آدیداس‌ و… بودند، در سال گذشته بسته شده اند.
از طرفی دیگر طبق آخرین آمار statista، پیش بینی می‌شود در بخش مد، میزان درامد برندها و کسب و کارهای فعال در حوزه پوشاک، مد و فشن از ۳۷۰ میلیارد پوند در سال ۲۰۱۸، به ۵۳۴.۵ میلیارد پوند در سال ۲۰۲۲ برسد!
خب این افزایش خیره کننده درامد در حوزه مد و فشن چطور با تعطیلی فروشگاه‌ها امکان پذیر است؟
درست است اینترنت!

فضای دیجیتال خیلی ازعادات خریداران را تغییر داده است؛ امروزه مشتریان به جای مراجعه به فروشگاه، ترجیح می‌دهند آن‌ را از سایت ها و فروشگاه های اینترنتی خریداری کنند.
این به این معنی است که شما باید یک وبسایت برای کسب و کار خودتان راه اندازی کنید و آن را در بستر اینترنت رشد دهید.
این به معنی ورود شما به اقیانوس نه چندان آبی کسب و کار دیجیتال است. کاری که امروزه یک ضرورت برای بقای هر کسب و کاری می‌باشد.

 

2) شبکه های اجتماعی یک اصل اساسی

بازاریابی شبکه های اجتماعی برای برندهای مد و فشن، از آنجایی که کسب و کار آنها اغلب B2C است، یک امر اساسی محسوب می‌شود.
شما از طریق شبکه های اجتماعی نه تنها می‌توانید از آن به عنوان راهی برای ارتباط با مشتریان استفاده کنید بلکه میتوانید از طریق شبکه های اجتماعی خاصی مثل اینستاگرام، محصولات خود را در معرض دید مخاطبان خود قرار دهید و فروش خود را از طریق این کانال های ارتباطی قوی، تقویت کنید.

3) اینفلوئنسر مارکتینگ

 

یک اینفلوئنسر که در زمینه کسب و کار شما فعالیت می‌کند و جامعه آماری مناسبی (ازلحاظ کیفیت مخاطب نه صرفا تعداد ) دارد را انتخاب کنید و در عوض پرداخت هزینه یا خدمات استفاده از محصول، برند خود را در بین مردم مطرح کنید.
استفاده از افراد تاثیرگذار یا همان اینفلوئنسر یکی از بهترین و پربازده ترین کمپین‌هایی است که هر کسب و کاری می‌تواند آن را اجرا و ازآن بهره ببرد.
اینفلوئنسرها حکم دانش آموز محبوب کلاس را دارند، اگر او کاری را انجام دهد، تاثیر خودش را بی شک بر مابقی افراد نیز خواهد گذاشت.

 

4) از آخرین تکنولوژی ها استفاده کنید

ما در عصر جدید، دقیقا در میانه راه رشد فناوری هستیم و آن را در پیشرفت های بسیاری که در زمینه هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق رخ داده است، می‌بینیم.
به عنوان مثال استفاده از چت بات هایی که به صورت ۲۴/۷ در سایت عمل میکنند راه کار بسیار مناسبی برای هدایت مشتریان از صفحه فرود و بلاگ به صفحه خرید هستند.
اگر کاربران سوالی داشته باشند، آن‌ها برای پاسخ دادن وراهنمایی مشتریان آماده هستند و اگر نتوانند از پس مشکلی بر بیایند آن را فورا به مسئول مربوطه برای پیگیری، گزارش می‌دهند.

5) گوش کنید سپس ترتیب اثردهید

طبق گزارشات shopify ۴۳ درصد از خریدها تحت تاثیر توصیه دیگران و تبلیغات صورت میگیرد و از طرفی دیگر، ۷۵ درصد از خریداران دوست دارند نظر دیگران را در مورد یک محصول خاص بشنوند.
نکته مهم این است که، توجه به نظر دیگران و اثر دادن آن بر کسب و کار و برنامه ریزی های بلند مدت شما، نه تنها میتواند فروش شما را بیشتر کند بلکه مشتری شما را نیز حفظ میکند.
در بازاری که مشتری را اغلب برای یک خرید و یک فروش میخواهند، شما با مدیریت مشتری و نگه داشتن او، اهداف زیادی را نشانه خواهید رفت.

نکته: اگر میخواهید کالای خود را تبلیغ کنید با یک نظر سنجی ساده ببینید خریدار شما چه سبک تبلیغی را دوست دارد.
در زمینه‌های خاص با مشتریان از طریق کانال های ارتباطی‌تان مشورت کنید. نه تنها با این کار ممکن است ایده هایی عالی بدست بیاورید بلکه مشتری را با این کار مانند تاجی بر سر خود گذاشته اید.
مطمئن باشید مشتری شما این موضوع را میفهمد.

 

6) مشتریان خود را بازیابی کنید

از نکات مهم بازیابی مشتریان این است که آن‌ها یکبار از شما خرید کرده اند و هر دو (اغلب) از این بابت سودی برده اید.
حالا وقت این است که بار دیگر از این راه ارتباطی ایجاد شده استفاده کنید.  مثلا با ارسال تبلیغی به حساب کاربری آن‌ها، ایمیل و شماره تماسشان، محصول و یا تخفیف جدید محصولات خودتان را در معرض دید کاربر قرار دهید. این کار درعین داشتن هزینه کم، سود فراوانی برای شما از نظر مالی و بهبود شاخص ROI خواهد داشت و همچنین محبوبیت برند شما را نیز افزایش می‌دهد.

 

7) تقویت محتواهای بصری

عکس‌، ویدئو و در کل تمام محتواهای بصری برای تمام برند ها یک عنصر مهم محسوب می‌شود اما برای برندهایی که در زمینه مد و فشن فعالیت می‌‌کنند یک عامل حیاتی است.
اگر قصد بارگزاری و تبلیغ محصولی را دارید حال چه در غالب عکس یا ویدئو، از کیفیت آن و همچنین نکات خلاقانه آن مطمئن شوید.عکس ها را طوری طراحی کنید که خودشان صحبت کنند و به مخاطب آن چیزی که شما در پی آن هستید را نشان دهد. برای این کار داشتن یک دوربین خوب وکمی یادگیری فتوشاپ کافی است.

نکته: طبق تحقیقات مخاطب در حدود ۳ ثانیه تصمیم میگیرد که کارهای شما را ببیند و دنبال کند یا خیر! با کمی وسواس در تولید محتواهای بصری این زمان کم را به ثمر بنشانید.

 

8) بلاگ نه، برگ برنده!

وبلاگ نویسی مخصوصا در حوزه پوشاک و مد و فشن در ایران خیلی موضوع جا افتاده ای نیست
شما با تولید محتوا در بلاگ نه تنها میتوانید رتبه سایتتان را بهبود ببخشید، بلکه نام تجاری خودتان هم خیلی راحت بر سر زبان‌ها می اندازید، بلاگ نویسی و تولید محتوای مستمر و البته مفید یکی از بهترین روش های بازاریابی است.
در شروع کار هر پست شما حکم یک صفحه فرود برای شما خواهد داشت که مشتریان از طریق آن و یا با شما آشنا می‌شوند .
شما در وبلاگ خودتان میتوانید در مورد مد های مختلف با توجه به مناسبت ها، فصل های مختلف و… صحبت کنید و در عین حال مخاطبان را به صفحات اصلی و در نهایت صفحه خرید محصولات خودتان هدایت کنید.

یازاریابی دیجیتال در صنایع مد و فشن

9) در مسابقه شرکت کنید یا کنار بکشید!

سرانجام، آخرین استراتژی بازاریابی پوشاک و مد که به آن خواهیم پرداخت، شروع یک مسابقه است!
برای معرفی یک محصول جدید، یک مناسبت و جشن خاص و یا حتی بدون هیچ دلیلی، سعی کنید با برگزاری مسابقه و یا کمپین هایی که مخاطبان شما را به رقابت برای به دست آوردن یک ارزش وا میدارد، آن ها را به مشارکت دعوت کنید.
مسابقات و هدیه‌ها که شامل هر چیزی مثل یک محصول خاص، پول نقد، تخفیف و… میباشد نه تنها آگاهی از برند شما را افزایش می‌دهد بلکه برای رشد مخاطبان شما و تبدیل آن‌ها به مشتری یک استراتژی قدرتمند و عالی است.
به غیر از این موارد شما از این طریق با دریافت ایمیل و یا شماره تماس افزاد میتوانید بانک اطلاعاتی ارزشمندی جمع آوری کنید و برنامه ها و کمپین های خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

جمع بندی

صنعت پوشاک، مد و فشن یکی از جذاب ترین و پر درامد ترین صنایع در جهان و ایران است. اگر شما در این حوزه فعالیت می‌کنید و هنوز برنامه ای برای ورود به دیجیتال مارکتینگ ندارید، متاسفانه ممکن است در آینده دچار مشکل شوید. بازاریابی دیجیتال یک فرصت است، که باید همه ما آن را غنیمت بشماریم.

علی سخا / آکادمی آمانج

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره تخصصی کانتنت مارکتینگ

آموزش تخصصی بازاریابی محتوا

حتما در این چند سال عبارت «تولید محتوا» را زیاد شنیده‌اید؛ حتی ممکن است این جملات هم برای شما آشنا باشند:

  • بلاگرهایی که کار تولید محتوا انجام می‌دهند، درآمد بسیار بالایی دارند.
  • شرکت‌های بزرگ در دنیا و حتی در ایران به فکر گسترش تیم محتوای خود هستند تا بتوانند از طریق بازاریابی محتوا فروش خود را بالا ببرند.
  • محتوا پادشاه است.

بازاریابی محتوا از آن دسته موضوعات جذابی است که خیلی‌ها تصور می‌کنند انجام آن هم کار ساده‌ای است. کافی است یک روز را به تولید محتوا یا تدوین برنامه بازاریابی محتوایی اختصاص دهید تا متوجه شوید این کار چقدر ظرافت و پیچیدگی دارد. این روزها بازاریابی محتوایی توانسته در همه صنایع، از کسب‌وکارهای کوچک و خانگی گرفته تا سازمان‌های شناخته‌شده و تخصصی جای خود را پیدا کند. حالا دیگر کسی نمی‌تواند منکر این شود که روش سنتی بازاریابی جای خود را به بازاریابی محتوایی داده است. همه کسب‌وکارها متوجه این موضوع شده‌اند که برای داشتن سهم بازار در فضای کاری بزرگ و کنار رقبای سرسخت، به محتوای منحصربه‌فرد، خلاقانه و جذاب نیاز دارد تا بتواند اعتماد کاربر را به دست آورده و او را متقاعد کند که از میان میلیون‌ها محتوای رنگارنگ، آن را انتخاب کند.
ادامه...

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

aarrr چیست

چهارچوب AARRR چیست؟ (ناجی استارتاپ ها چه درسی برای ما دارد!)

بیش از ۱۴ سال پیش، دیو مک کلور، یکی از مهم ترین چهره های سیلیکون ولی و از بزرگترین سرمایه گذاران استارتاپ های نوپا در ایالات متحده و مشاورـ بنیان‌گذار…

معیارهای ایکامرس و فروشگاه های اینترنتی

مهم ترین معیارها برای ارزیابی موفقیت تجارت‌های الکترونیک

صاحبان کسب‌وکارهای آنلاین چطور و با چه معیارهایی باید بفهمند که فروشگاه اینترنتی آن‌ها در مسیر درستی قرار دارد؟ چطور باید موفقیت کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ و استراتژی‌های سئو سایت را…

بهترین دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ

بهترین دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ (راهنمای جامع)

دیجیتال مارکتینگ یا بازریابی دیجیتال یکی از زیرشاخه های مهم علم بازاریابی (Marketing) می‌باشد و نسبت به بررسی مسائل، ارائه راهکار و در نهایت رساندن کسب و کار به بازدهی…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات
تهران - نارمک، خیابان آیت، پلاک ۳۵۰، واحد۴

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره تخصصی کانتنت مارکتینگ

آموزش تخصصی بازاریابی محتوا

حتما در این چند سال عبارت «تولید محتوا» را زیاد شنیده‌اید؛ حتی ممکن است این جملات هم برای شما آشنا باشند:

  • بلاگرهایی که کار تولید محتوا انجام می‌دهند، درآمد بسیار بالایی دارند.
  • شرکت‌های بزرگ در دنیا و حتی در ایران به فکر گسترش تیم محتوای خود هستند تا بتوانند از طریق بازاریابی محتوا فروش خود را بالا ببرند.
  • محتوا پادشاه است.

بازاریابی محتوا از آن دسته موضوعات جذابی است که خیلی‌ها تصور می‌کنند انجام آن هم کار ساده‌ای است. کافی است یک روز را به تولید محتوا یا تدوین برنامه بازاریابی محتوایی اختصاص دهید تا متوجه شوید این کار چقدر ظرافت و پیچیدگی دارد. این روزها بازاریابی محتوایی توانسته در همه صنایع، از کسب‌وکارهای کوچک و خانگی گرفته تا سازمان‌های شناخته‌شده و تخصصی جای خود را پیدا کند. حالا دیگر کسی نمی‌تواند منکر این شود که روش سنتی بازاریابی جای خود را به بازاریابی محتوایی داده است. همه کسب‌وکارها متوجه این موضوع شده‌اند که برای داشتن سهم بازار در فضای کاری بزرگ و کنار رقبای سرسخت، به محتوای منحصربه‌فرد، خلاقانه و جذاب نیاز دارد تا بتواند اعتماد کاربر را به دست آورده و او را متقاعد کند که از میان میلیون‌ها محتوای رنگارنگ، آن را انتخاب کند.
ادامه...