// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

۶ کاربرد جالب جاوا اسکریپت

6 کاربرد جالب جاوااسکریپت

اولین بار جاوااسکریپت در سپتامبر 1995 با عنوان “LiveScript” منتشر شد و در دسامبر 1995 به “جاوا اسکریپت” تغییر نام داد ، زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت در طی سالها به طرز چشمگیری تکامل یافته است.Netscape و Sun Microsystems در ابتدا جاوا اسکریپت را ایجاد کرده اند تا به طراحان وب اجازه دهد فراتر از صفحات HTML / CSS استاتیک رفته و بتوانند انیمیشن های ساده ایجاد کنند،تعامل با کاربر و قابلیت های فرم ها را گسترش دهند.

در حالی که رویای Netscape / Sun Microsystems این بود که وب را از طریق جاوا اسکریپت پیش ببریم ،همچنین میخواستند مطمئن شوند که کدهای جاوااسکریپت برای استفاده آسان میباشند تا طراحان و توسعه دهندگان بتوانند از مزایای Javascript به راحتی استفاده کنند.با توجه به محبوبیت جاوا اسکریپت در Netscape / Sun Microsystems ، سایر مرورگرها شروع به توسعه موتورهای جاوا اسکریپت خود با استانداردهای خاص خود کردند.

 

هم اکنون در سال 2020 ، قابلیت های JavaScript باورنکردنی است. می توانید یک تجربه VR / AR ایجاد کنید ، بازی بسازید ، JavaScript را به عنوان کد سمت سرور اجرا کنید ، برنامه های مختلفی را بسازید و البته وب سایت های بسیار جذاب را در وانیلا جاوا اسکریپت ایجاد کنید. اینترنت در اختیار شماست. از جاوااسکریپت لذت ببرید ..

در این مقاله از وبسایت آمانج نگاهی به همه کارهای جالبی که می توانید با جاوااسکریپت انجام دهید خواهیم داشت:

 

۱)  وب سایت های متحرک

آیا تا بحال شده وب سایتی را بارگذاری کرده و ازهمه المان ها وعناصر تعاملی که در صفحه حرکت میکنند پو به تعامل شما واکنش نشان می دهد شگفت زده شده اید؟
با کلیک و مشاهده نمونه های زیر درک بهتری این موضوع خواهید داشت :

حتی انیمیشن های ساده می توانند جذابیت زیادی به یک وب سایت اضافه کنند. آنها شما را درگیر نگه می دارند و باعث می شوند به ماندن در یک سایت ادامه دهید تا ببینید چه چیز بیشتری جهت ارائه وجود دارد.جالب توجه و جذاب ساختن وب سایت ها از مزایای استفاده از انیمیشن ها است ، ولی انیمیشن ها می توانند مزایای کاربردی دیگری نیز داشته باشند ، برای مثال :

احساس می کنید وب سایت سریعتر بارگیری می شود

هنگامی که یک صفحه وب دارای محتوای زیادی است ، محتواها به طور طبیعی زمان بارگذاری صفحه را افزایش می دهد و منجربه از دست دادن کاربرمیشود که به معنی از دست دادن فروش میباشد.
بنابراین ، بسیاری از سایت های با حجم بالا انیمیشن های بارگیری را برای کاربران اجرا می کنند. مانند اسپینرها . اسپینرها اساسا شکیل و جذاب بوده و تا زمانی که محتوای سایت بارگزاری شود باعث حواس پرتی کاربراز صفحه نمایش سفید شده و باعث میشود سرعت سایت سریع تر به نظر برسد.

 

ایجاد ناوبری در یک برنامه وب درک آن را آسان تر میکند

در هنگام استفاده از یک برنامه وب با تعداد زیادی پیوند ، درک این موضوع که چگونه به صفحه ای که درآن هستید هدایت شدید، دشوار است. اضافه کردن انیمیشن های ساده مانند نوارهای صفحه و عناصری که نحوه انتقال ازیک صفحه به صفحه دیگر را برجسته تر می کند ، می تواند برای بهبود گردش کاربر در سایت کافی باشد.

 

هدایت کاربر

محتوای ثابت و استاتیک می تواند کسل کننده بود و باعث می شود تا چیزی که در پس زمینه قرار دارد ، توجه کاربر را از مطالب مهم دور کند.
صرف داشتن برخی از انیمیشن های ساده در صفحه شما میتوانید توجه کاربر را به اطلاعات مهم داخل باکس ها و button ها با اندازه کوچک مانند تماس با ما جلب کرده و به هدایت کاربراز طریق قیف تجاری شما کمک می کند.

 

۲) برنامه های موبایل

امروزه به لطف شرکت هایی مانند اپل و گوگل ، برنامه های بسیاری برای موبایل ساخته شده و هر کاری که انجام می دهید احتمالا برنامه ای برای کمک به انجام آن وجود دارد.
با ظهور تلفن های هوشمند ، توسعه دهندگان و مشاغل به سرعت توانسته اند از موفقیت بازار برنامه ها سود کسب کنند. فقط کافی است به Facebook ، Twitter ، Tinder ، Angry Birds و بسیاری از برنامه های دیگر که میلیون ها دلار در این صنعت درآمدزایی داشته اند نگاهی کنید.

برنامه های موبایل با جاوااسکریپت

اما توسعه دو برنامه برای هر پلتفرم نیازمند تجربه بوده و به تیمی با مجموعه مهارت های مختلف ، به علاوه یک مدیر پروژه نیاز دارد تا اطمینان حاصل کند که هر دو برنامه به طورصحیح اجرا میشوند. برخی از شرکت ها حتی بیش از یک تیم برای مقابله با این کار دارند. اینجاست که جاوا اسکریپت قدیمی در صنعت اپلیکیشن ها کمک کرده است.

با استفاده از چارچوب های JavaScript مانند React Native ، یک شرکت می تواند برای طیف وسیعی از سیستم عامل های برنامه (از جمله Android ، iOS ، Apple TV : Chromecast و حتی ویندوز فون) برنامه ها را به صورت استاندارد وبا کیفیت بالا توسعه دهد.

این شرکت نه تنها باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود بلکه برنامه ای با کیفیت و عالی درهر دو سیستم عامل ایجاد میکند. فقط کافی است اپلیکیشن فیس بوک را ببینید ، که احتمالاً بیشترین کاربرد را در بین برنامه هایی داشته است که از React Native ساخته شده اند.
.این مسأله مهمی است که باعث میشود ویژگی های جدید داخل برنامه ها توسعه یابند و شرکت ها مجبور نشوند ابتکارات خود را بین دو سیستم عامل مختلف تقسیم کنند.

 


مطالعه دو مقاله زیر در حوزه آموزش زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت به شما عزیزان توصیه می‌شود:

چرا یادگیری جاوااسکریپت در سال ۲۰۲۰ ضروری است؟

نکاتی که قبل از شروه جاوااسکریپت باید بدانید


 

۳)  وب سایتهای بدون سرور

وب سایتهای بی سرورهنوز مفهومی نسبتاً جدید بوده که می توانند مسیر جدیدی برای میزبانی وب سایت باشند. استفاده از سرویس هایی مانند AWS Lambda ،می تواند روشی نسبتاً کارآمد برای میزبانی وب سایت باشد.

وبسایتهای بدون سرور در جاوااسکریپت

 

مفهوم وب سایت بدون سرور
مفهوم وب سایت بدون سرور این است که یک فایل .html از پیش ساخته استاتیک در خدمت کاربران میگزارد. با ارائه یک فایل .html منفرد ، ما زمان بایت اول را کاهش می دهیم (یعنی زمان لازم برای سرور جهت شروع ارسال داده ها) ، و همچنین زمان دسترسی کاربر را به داده ها کاهش می دهیم.

زمانی که مرورگر صفحه ای را به کاربرارائه میدهد ، جاوا اسکریپت برای ارائه کلیه محتوای پویا و رسانه ها از طریق API (برنامه رابط برنامه نویسی) و CDN (شبکه تحویل محتوا) اقدام می کند.
داده های پویا می توانند به محض بارگیری در صفحه متحرک شوند ، تجربه ای روان ارائه می دهند و به کاربران امکان می دهند در حالی که منتظر سایر داده ها هستند ، به برخی داده ها دسترسی پیدا کنند.

یک مورد خوب برای مفهوم وب سایت بدون سرو این است که یک وب سایت می تواند کدگذاری کند تا داده ها را بر اساس مکانی که در صفحه ظاهر می شود بارگذاری کند ، به این معنی که داده ها براساس اسکرول برای کاربر آماده خواهند شد.
وب سایت بدون سرور هنوز هم نسبتاً جدید است ومطوئنا در مورد آن طی سالهای آینده چیزهای بیشتری خواهیم شنید.

 

۴) برنامه های پیشرفته وب (PWA)

به لطف شرکت هایی مانند گوگل و موزیلا ، برنامه های وب پیشرفته (PWA) یک فناوری جدید و شگفت انگیز هستند.
برای آن دسته از شما که از PWA چیزی نشنیده اید ، آنها یک فناوری هستند که به کاربران امکان می دهند یک وب سایت را به روشی مشابه برنامه ها بر روی تلفن یا لپ تاپ خود نصب کنند.
از انواع مزایای PWA میتوان بارگزاری سریعتر درمقایسه با وب سایت ها و دسترسی سریع ازhomescreen یا صفحه اصلی برنامه میباشد زیرا کاربرانی که PWA را در دستگاه خود نصب می کنند ، نمادی را به homescreen خود اضافه می کنند و به کاربران امکان می دهد PWA را بدون نیاز به هدایت از طریق مرورگر وب بارگیری کنند.

(PWA) - جاوااسکریپت

 

از نظر یک شرکت ، PWA فوق العاده است زیرا آنها می توانند از طیف وسیعی از مزایای مختلف استفاده کنند مانند:
ارزان تر برای ساخت
توسعه دهندگان PWA می توانند از بیشتر کدهای وب سایت استفاده مجدد کنند و فقط در صورت نیاز ویژگی های جدیدی را اضافه کنند ، در مقایسه با برنامه ای که توسعه دهندگان اغلب باید از ابتدا شروع کنند. این موضوع می تواند در شرکت، وقت و هزینه زیادی را صرفه جویی کند.
ترافیک کمترسرور
به دلیل ذخیره PWA ها ، کاربران مجبورند داده های کمتری را از سرورهای این شرکت ها میگیرند. این بدان معنی است که شرکت ها می توانند سرورهای کوچک تری داشته باشند که منجر به هزینه کمتری شود.
تعامل بیشتر کاربر
به دلیل در دسترس بودن برنامه در صفحه اصلی کاربر، برنامه همیشه در حال مشاهده است و نیاز به بازاریابی کمتری برای بارگیری برنامه توسط کاربران وجود دارد.

۵) بازی ها

بازی ها از دهه 1990 نقش بزرگی در پیشرفت مرورگرهای وب بازی کرده اند. در اصل با افزونه های مرورگر وب مانند Adobe Flash یا Shockwaves ایجاد شده است ، وب سایت هایی مانند Miniclip و 1001 Web Games به میزبانی بازی ها اختصاص داده می شود که دز آن ها کتابخانه ای غنی از بازی ها در دسترس است .

ساخت بازی با جاوااسکریپت

به دلیل از بین رفتن افزونه های مرورگر در طول سال ها ، بسیاری از توسعه دهندگان برای پر کردن شکاف به JavaScript روی آورده اند.
فریم ورک ها ، IDE بازی سفارشی (محیط توسعه یکپارچه توسعه) و سایر فن آوری های جدید اکنون ایجاد شده اند که به ما این امکان را می دهند تا از آنچه مرورگر می تواند انجام دهد استفاده کامل کنیم و این بدان معنی است که توسعه دهندگان می توانند برخی از بازی های بسیار پیشرفته را بسازند.
برخی از نمونه های عالی بازی های JavaScript عبارتند از:

Web Assembly
اخیراً ، فناوری جدیدی به نام Web Assembly متولد شده است که به مرورگرها امکان می دهد از زبان های برنامه نویسی سنتی مانند C ++ از طریق API مرورگر استفاده کنند. Web Assembly و جاوا اسکریپت با یکدیگر در حال حاضر بهترین برنامه های توسعه بومی و توسعه وب سایت را ارائه می دهند و به شرکت ها این امکان را می دهد تا برنامه ها و بازی هایی را که از سخت افزار بومی رایانه شما استفاده می کند در حالی که از طریق یک مرورگر وب اجرا میشوند را بسازند.
با وجود شرکت هایی مانند گوگل که امکانات بازی مبتنی بر مرورگر مانند Stadia را ایجاد می کنند ، آینده بازی های وب بسیار امیدوار کننده به نظر می رسد.

 

۶) هواپیماهای بدون سرنشین

بسیاری از افراد هواپیماهای بدون سرنشین را به عنوان سرگرمی دوست دارند و فیلمسازان می توانند عکس ها و فیلم های منحصر به فردی را بدست آورند .
اکثر توسعه دهندگان هنگام رمزگذاری هواپیماهای بدون سرنشین از زبانهایی مانند C یا Python طرفداری می کنند ، اگرچه یکی از YouTuber تصمیم به استفاده از JavaScript گرفت. اگر به من اعتقاد ندارید این فیلم را برای اثبات ببینید.

من شخصاً توصیه نمی کنیم که از JavaScript در مقایسه با سایر زبانها برای برنامه ریزی هواپیماهای بدون سرنشین خود استفاده کنید، زیرا اسناد زیادی در دست نیست و زبان های دیگر در زمان اجرا سریع تر هستند. گفتن این موضوع صرفا نشان دهنده ی این است که کارایی جاوااسکریپت میتواند چقدرمتنوع باشد.

۷) در یک ایونت جاوا اسکریپت شرکت کنید.

با وجود بسیاری از توسعه دهندگان و طراحان علاقه مند به زبان JavaScript ، طبیعی است که آنها می خواهند اطلاعات بیشتری کسب کنند ، ضمن اینکه دانش خود را به سایر توسعه دهندگان نیز منتقل می کنند.

ایونت جاوا اسکریپت
بسیاری ازایونت های جاوا اسکریپت در سرتاسر جهان رواج داشته که توسعه دهندگان را از زمینه های کاری مختلف گرد هم می آورند تا از ترند های آینده دراین زبان مطلع شوند. این گروه ها برای جامعه بسیار مهم هستند زیرا به پیشرفت فن آوری های جدید و افزایش محبوبیت جاوا اسکریپت کمک می کنند و به توسعه دهندگان صدای آینده زبان را میرسانند.

به لطف سایت هایی مانند Meetup و Eventbrite ، رویدادهای کوچکتر JavaScript نیز محبوب تر می شوند . اینها می توانند به توسعه دهندگان جدید کمک کنند که به آموزش جاوااسکریپت دست پیدا کنند و توسعه دهندگان قدیمی نیز بر این زبان تسلط بیشتری داشته باشند.

در حال حاضر، ما شاهد هستیم که مرورگرها به صفحات وب اجازه می دهند بیش از پیش از قدرت رایانه استفاده کنند (به خصوص با API Web Assembly).جاوا اسکریپت از زمان تولد خود تاکنون پیوسته به تکامل خود ادامه داده است پس بدون شک موارد جالب تری از جاوااسکریپت را در آینده خواهیم شنید.

 


شما عزیزان همچنین می‌توانید فایل pdf مقاله ۶ کاربرد جالب جاوا اسکریپت را به صورت رایگان دریافت و در فرصت های دیگر مطالعه کنید.


 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
یگانه اخوان

من یگانه اخوان هستم دانشجوی برتر دوره پنجم آموزش سئو آکادمی آمانج متخصص کلاه خاکستری، سئو خارجی و تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *