// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

چرا جاوا اسکریپت هر روز محبوب تر می شود؟

محبوبیت جاوا اسکریپت

JavaScript تنها زبان بومی مرورگر از۲۰ سال قبل تاکنون میباشد.ولی افزایش محبوبیت اخیر این زبان برنامه نویسی به این دلیل نیست که آموزش جاوا اسکریپت تنها گزینه در مرورگرمیباشد.چندین عامل اصلی در افزایش محبوبیت JavaScript دخیلند که در این مقاله به برسی آن ها میپردازیم.

D.ECMAScript 2016 (جاوا اسکریپت ES6 )

جاوا اسکریپت یکی از زبان هاییست که به سرعت در حال تغییر میباشد. البته این تغییرات مبتنی بر مشخصات ECMAScript است که تغییرات عمده ای در نسخه 2016 و بالاتر داشته است. جاوا اسکریپت کلاس ها ، توابع generator ، تابع‌های arrow ،افزونه ی جاوااسکریپت به نام async/await ، دو روش جدید برای ایجاد متغیرها در جاوا اسکریپت به نام های let و const، اینترفیس set وبسیاری از ویژگی های عالی دیگر را ارائه می دهد که برنامه نویسی را لذت بخش می کند. این ویژگی های جدید از زبان های دیگر الهام گرفته شده است و درواقع جاوا اسکریپت را به گلدان ذوب ایده هایی تبدیل کرده است که بسیاری از توسعه دهندگان دوست دارند.

جاوا اسکریپت و مرورگرها

 


مطالعه مقاله «راهنمای جامع جاوااسکریپت ES6» به شما عزیزان توصیه می‌شود.


 

مرورگرهای همیشه سبز

واقعیت این است که مرورگرهای قدیمی بسیار ناکارآمد میباشند . آنها ناکارآمدهستند زیرا ویژگی های جدیدی را ندارند که توسعه دادن را آسان تر کند. Internet Explorer برای مدت زمانی طولانی یکی از محبوب ترین مرورگرها بود. کاربران مجبور بودند نسخه های جدید IE را  دانلود کنند و توسعه دهندگان با محدودیت های بسیاری برای توسعه دادن روبرو بودند.

اما Chrome اولین مرورگری بود که به روزرسانی های خودکار را معرفی کرد ، یعنی برای همیشه سبز… همچنین این بروزرسانی ها بدان معناست که آنها موتور JavaScript مرورگر را نیز به روزسانی می کنند. بدیهی است که توسعه دهندگان هم می توانند زودتر از ویژگی های جدیدتر استفاده کنند. درنهایت ،این ویژگی با ایجاد دسترسی به توسعه دهندگان برای رفع ایرادات مرورگرهای نسخه های جدیدتر  باعث کاهش ایرادات فنی در کدهای وب شده است.

 

جاوا اسکریپت node js

node.js در جاوااسکریپت

نود جی اس  اولین پلتفورمی نبود که قابلیت های جاوا اسکریپت را فراتر از مرورگر گسترش می داد ، اما یکی از بهترین ایده ها بود و به وضوح بیشترین قابلیت ها را به منظور ایجاد برنامه‌های سریع و گسترش پذیر داشت. Node.js با اجازه دادن به توسعه دهندگان که از JavaScript در خارج از مرورگر هم استفانده نمایند ، در واقع پیچ و خم یادگیری برنامه نویسی را برای بسیاری از افراد از بین برد. در نتیجه، افراد می توانند به جای زبان های جدید ، در مورد فن آوریهای جدید هم بیاموزند.
پروژه هایی مانند Electron این کارایی را به نمایش می گذارند که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا با استفاده از زبانی که قبلاً درک کرده اند ،به توسعه برنامه های دسک تاپ بپردازند.

جاوا اسکریپت _ مرورگرها

افزایش قدرت مرورگرها

اکنون مرورگرها به طور قابل توجهی قدرتمندتر از گذشته هستند. به مواردی مانند موقعیت جغرافیایی ، اعلان ها ، هشدارهای دسکتاپ ، تکنولوژی WebSocket (ایجاد امکان ارتباط دوطرفه بین کلاینت و سرور) ، WebRTC (تکنولوزی RTC یا Real-Time Communications و در واقع با کمک دستورات ساده‌ی javaScript افزونه های تماس تصویری،صوتی یا حتی انتقال فایل را بین مرورگرها ایجاد میکند)، کارمندان خدمات ، کارمندان وب و …. فکر کنید.
همه API ها (رابط های برنامه‌نویسی اپلیکیشن- (Application Programming Interface) از طریق جاوا اسکریپت در معرض دید قرار می گیرند.

json جاوااسکریپت

تأثیر JSON

اگرچه JSON  فقط یک فرمت داده است ، در عین حال یک  نوع جنون بسیار محبوب است که از جاوااسکریپت متولد شده است ونقش های بزرگتری را در آینده ایفا خواهد کرد.
اگرچه در درجه اول از JSON به عنوان فرمت و قالبی برای ذخیره اسناد استفاده می شده.ولی با افزایش محبوبیت API و کاهش محبوبیت XML، جیسون هم محبوب تر شد و همچنین توسط NoSQL تقویت شد، در نتیجه ، جهان توسعه بیشتر در معرض مفاهیم جاوا اسکریپت قرار گرفته و این موارد افراد بیشتری را به استفاده از JavaScript ترغیب کرده است.

 

محبوبیت جاوا اسکریپت

ویژگی های خاص جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت از قوانین سال گذشته پیروی نمی کند، کاملا داینامیک است، در تایپ حساسیت زیادی ندارد و  از وراثت اولیه استفاده می کند. اکثر موتورهای مرورگر جاوااسکریپ با یک مدل شیء برای اسناد (DOM) و یک زبان ظاهر (CSS) در تعامل هستند. همه این ویژگی ها از جاوااسکریپت یک زبان جالب ایجاد می کنند که برخی عاشق آن هستند و برخی از آن متنفر هستند و همین قضیه بحث های بسیاری را بین برنامه نویسان ایجاد میکند ، که خود در مارکتینگ بی تاثیر نیست…
توسعۀ گیم،محیط کدنویسی بک‌اند نود‌جی‌اس، توسعهٔ هیبریدی اپ‌های موبایل و عوامل بسیار دیگری باعث افزایش محبوبیت جاوااسکریپت شده است.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
یگانه اخوان

من یگانه اخوان هستم دانشجوی برتر دوره پنجم آموزش سئو آکادمی آمانج متخصص کلاه خاکستری، سئو خارجی و تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *