// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

پنج حقیقت مهم در مورد اعتبار دامنه که هر سئوکاری باید بداند

راه های افزایش اعتبار دامنه سایت

یکی از دغدغه‌های بسیاری از متخصصان سئو این است که چطور می‌توانیم دامین آتوریتی(DA) یا همان اعتبار دامه سایتمان را افزایش دهیم. قبل از ادامه این مطلب و پاسخ به این دست سوالات به تعریف مختصری از DA سایت بپردازیم.

بعد از اینکه گوگل، پیج رنک (که یک مرجع برای متخصصان سئو برای بررسی جایگاه سایت بود) را حذف کرد، سایت MOZ با یک استراتژی قوی و استفاده از الگوریتم ها و معیارهایی خاصی اقدام به ارائه سه معیارDA، PA و Spam score نمود.

در حال حاضر اعتبار دامنه سایت یا همان دامین آتوریتی (domain authority)، یکی از مهمترین معیارهای بررسی وضعیت سئو سایت در بین وب‌مسترها می‌باشد.

یک نکته مهم که در ابتدا می خواهم به شما بگویم این است که صرفا برای تعیین اعتبار دامنه خودتان را به زحمت نیاندازید. اعتبار دامنه سایت فقط در زمان مقایسه اعتبار کلی (مخصوصا ارزش کلی لینک ها) نسبت به دیگر سایت های رقیب و همچنین، تعیین توانایی رقابت شما، اهمیت پیدا می کند. در اصل شما باید لینک های واقعی و کارآمد برای سایت خود به دست بیاورید که این مهم، باعث جذب ترافیک و همچنین بهبود اعتبار دامنه و رتبه بندی شما می شود.
حال در ادامه به بررسی چند سوال مطرح در بین سئوکاران می‌پردازیم:

۱) چرا باید اعتبار دامنه را افزایش دهیم؟

در واقع این سوال را من اینگونه پاسخ می‌دهم که هدف شما چیست؟
اعتبار دامنه سایت به شکلی طراحی شده که می‌تواند در واقع شاخص موفقیت سایت شما باشد اما نه بصورت مستقیم. هرچقدر هم که این شاخص ردرست باشد، ما باید بپذیریم که این معیار، توسط یک شرکت طراحی و ارائه شده است و هیچ وقت از طریق گوگل تایید نشده است.
افزایش دامین اتوریتی صرفا به منظور افزایش اعتبار دامنه  و نشان دادن آن به عنوان پیشرفت، قطعا کار بیهوده ای است.

خب حالا چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

اگر قرار بود که مفهوم اعتبار دامنه را به آسانی توضیح دهم، می گفتم: DA شاخص ارزش کلی لینک های خارجی یا همان بک لینک‌های شما می باشد.
نکته: در صورتی که ما تمام شرایط سایت ها را به صورت مشابه در نظر بگیریم،DA بالا قطعا بهتر از DA پایین است و اگر شما تلاش کنید که DA بالایی داشته باشید قطعا کار درستی است.
اما چون شرایط هیچ دو سایتی چه در طراحی، سئو، رابط کاربری و… یکسان نیست.
پس در نتیجه رسیدن به DA بالا به خودی خود نباید هدف شما باشد.

اعتبار دامنه چیست

۲) خب پس اعتبار دامنه کاربردی ندارد؟

خیر؛ اعتبار دامنه یا DA می تواند به شما کمک کند تا توانایی رقابت خودتان را به خوبی درک کنید و دید بازتری نسبت به رقبا و جایگاه خودتان بین آن‌ها داشته باشید.پس
دانستن این که DA شما مثلا ۳۰ است به تنهایی بی فایده است.
اما اگر بدانید که DA شما ۳۰ است و سایت هایی که با آن ها رقابت دارید دارای DA از ۲۰ تا ۲۵ هستند، این موضوع می تواند بسیار برای شما نوید بخش و مفید باشد.
از طرف دیگر ، دانستن این که رقبای شما دارای DA بالاتر از ۷۰ هستند، می تواند باعث شود که شما هزینه و پول بسیار زیادی صرفه جویی کنید و استراتژی های رقابتی خود را تغییر دهید.

۳) گوگل به DA توجهی نمی‌کند؟

قبل از پرداختن به این سوال باید در ابتدا با چند حقیقت در مورد گوگل آشنا شویم:

ـ مسئولین و مدیران گوگل هیچ وقت کاملا روشن صحبت نمی‌کنند.
ـ گوگل هیچ وقت الگوریتم‌ها و اپدیت های مهم آن ها را به روشنی معرفی‌ نمیکند.
ـ خیلی از صحبت ها و اعلامیه های گوگل در چهارچوب زبان فارسی و سئوی فارسی کاربرد ندارد (فعلا)

 

در حوزه اعتبار دامنه سایت، چیزی که گوگل گفته است این است که آن ها از اعتبار دامنه، برای رتبه بندی استفاده نمی کنند.
خب ما فرض می کنیم در نگاه اول این موضوع درست است. آیا شما باور دارید که یک صفحه با یک اعتبار دامنه کم، شانس برابری با یک صفحه با دامنه ای با اعتبار بالا می باشد؟ قطعا نه.

نکته: هر دامنه از ارزش لینک های داخلی و خارجی خودش به صورت کلی بهره می برد، چه شما این تاثیر کلی را به صورت یک معیار مستقل اندازه بگیرید یا نه، باز هم این معیار وجود دارد.

 

۴) نکات مهم برای افزایش اتوریتی یا اعتبار سایت

با فرض بر اینکه شما تمام مطالب بالا را به دقت مطالعه کرده اید، شما را به ادامه خواندن این مقاله دعوت می‌کنم.
نکته: هیچ راز جادویی برای بهبود عواملی که باعث شکل گیری DA می شوند وجود ندارد بلکه رعایت چند نکته اصلی می‌تواند به تنهایی به شما کمک کند:

 الف) از سایت های مرتبط و دارای اعتبار بالا لینک بگیرید

کل قضیه همین است.
لینک هایی که از سایت هایی با اعتبار بالا و مرتبط میگیرد، باعث می شوند که اعتبار صفحه و اعتبار دامنه شما هم بیشتر شود. حتی در صورتی که شما بخواهید نسبت به DA چشم پوشی کنید، می دانید که لینک هایی که اعتبار بالایی دارند، می‌توانند سکوی پرش خوبی برای افزایش اعتبار سایت شما باشند.

ب) لینک های اسپم کمتری بگیرید

شاخص DA ، از طرفی دیگر به معنی کاهش لینک های نامناسب یا همان اسپم نیز می‌باشد.در نظر داشته باشید که کلمه نامناسب در این قسمت، به معنی لینک هایی با اعتبار کم نیست.
کاملا طبیعی است که شما لینک هایی از دامنه ها و صفحه های کم اعتبار داشته باشید.
نکته: در بسیاری از موارد، این لینک ها برای جستجو کننده ها بسیار مناسب است و ترافیک سایت شما را افزایش می‌دهد.

 ج) لینک های جذب کننده ترافیک به دست بیاورید

شاخص DA ، همچنین این موضوع را در نظر می گیرد که آیا لینک ها از سایت های قانونی با ترافیک واقعی به دست آمده است یا خیر! این که شما ازشاخص اعتبار دامنه به صورت منظم استفاده می کنید یا خیر شاید خیلی مهم نباشد. زیرا باید بدانید که جذب لینک هایی که باعث افزایش ترافیک سایت شما می شود در وهله اول، بسیار مهم اند.
این موضوع، نشان دهنده ارتباط موضوعی برای جستجوها بوده و باعث بهبود رتبه بندی شما می شود.
همچنین شما نباید به هر قیمتی دنبال لینک باشید. اگر لینکی به دست بیاورید که هیچ ترافیکی برای سایت شما ایجاد نمی کند، این لینک کاملا بی فایده است و احتمالا توسط معیارهای اعتبار ماز و گوگل، این لینک به شمار نخواهد آمد.

افزایش دامین آتوریتی یا DA

۵) اعتبار جعلی یا اعتبار واقعی؟

درست مانند هر شاخص و معیار دیگری، که مبتنی بر سیگنال های خارج از کنترل ما می باشد، از نظر تئوری می توان اعتبار دامنه وب سایت را دست کاری کرد.
اعتباری واقعی ایجاد کنید که مطابق با معیار های Moz و گوگل باشد. در کوتاه مدت این کار دشوار است اما این تلاش در بلند مدت بسیار موثر خواهد بود.
از تعیین اعتبار دامنه سایت استفاده کنید تا متوجه شوید امروز در چه شرایط و زمینه ای می توانید با هزینه ای معقولانه رقابت داشته باشید و سرمایه گذاری های خودتان را به بیشترین بازده برسانید. نگذارید که این معیار، برای شما به یک معیار بیهوده تبدیل شود.

جمع بندی

شاخص اعتبار دامنه یا همان DA ، یکی از معیارهای سایت ماز برای سنجش سایت شما می‌باشد،این شاخص عددی بین ۰ تا ۱۰۰ بوده و تابع کیفیت یک لینک های شما می‌باشد. این معیار نباید به تنهایی هدف شما قرار بگیرد بلکه صرفا به عنوان یک شاخص سنجش، می‌تواند به شما کمک کرده و موقعیت شما را در بین رقبای تان برای شما آشکار سازد. بررسی عملی راه های بالابردن اعتبار صفحه و دامنه از مجموعه فعالیت هایی است که ما در دوره های آموزش سئو  آن ها را با دانشجویان بررسی کرده و در پروژه های عملی پیاده سازی میکنیم.
به شما توصیه می‌کنم به جای تلاش برای بالا بردن DA، تعداد بک لینک های معتبر خود را افزایش دهید، این کار علاوه بر افزایش ترافیک سایت شما، اعتبار دامنه شما را نیز افزایش می‌دهد که در نهایت به سئو و بهینه سازی سایت شما منجر خواهد شد.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
علی سخا

علی سخا هستم مدیر واحد خلاقیت آکادمی آمانج علاقه‌مند به دیجیتال مارکتینگ، ماشین لرنینگ و فلسفه اینجا مطالعات و تجربیات خودم در حوزه سئو، مارکتینگ و مدیریت با شما به اشتراک میگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *