// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

۴ معیار مهم در لینک سازی خارجی که باید به آن توجه شود

معیارهای اساسی در لینک سازی

در مقالات گذشته در مورد ماهیت لینک سازی خارجی و نوشتن استراتژی لینک سازی خارجی به عنوان یکی از اولین گام ها در بحث off-page SEO با شما عزیزان صحبت کردیم.
در این مقاله پیرو دو مقاله گذشته، به یکی از اساسی ترین سوالات افرادی که در حوزه سئو فعالیت می کنند یا در ابتدای مسیر هستند و می‌خواهند در حوزه سو پیشرفت کنند، خواهیم پرداخت.

از چه سایت هایی لینک بگیریم؟

در این مقاله قرار نیست به شما لیستی ناکارآمد از وبسایت های فارسی و انگلیسی که قابلیت درج لینک در آن وجود دارد، بپردازیم، چرا که این کار اساسا اشتباه می‌باشد و می‌تواند استراتژی سئوخارجی شما را به طور کامل از مسیر درست خارج کند.
در این مقاله من به موضوع مهم تری خواهم پرداخت و به شما آموزش می‌دهم که چطور وبسایتی که برای لینک سازی مناسب است را پیدا کنید و با چه سنجه و ابزارهایی آن سایت را آنالیز کنید.

این مرحله، یکی از بخش هایی است که اکثر کارشناسان سئو آن را نادیده گرفته و به تقلید از سایت های معتبر و رقبا خود می‌پردازند. (یک اشتباه بسیار بزرگ)پس بهتر است شما از مسیر اصلی اقدام به ساخت لینک کنید و طبق استراتژی و ترفندهایی که در این مقاله سعی می کنم تمام آن را مورد بررسی قراردهم، عمل کنید.

 

سنجه های موزد نیاز برای لینک سازی

در مبحث لینک سازی معیارهای بسیار زیادی برای بررسی سایت ها وجود دارد که مهم ترین این شاخص ها در ادامه خدمت شما معرفی خواهد شد. ممکن است از خود بپرسید،‌ این معیارها چه چیزی را برای ما روشن خواهند کرد؟ این معیارها می‌تواند پاسخی به سوالات زیر باشد:

  • آیا این وبسایت برای لینک سازی مناسب است؟
  • آیا این وبسایت ارزش این را دارد که چند لینک از آن دریافت کنیم؟
  • ارزش هر لینک چه میزان است؟
  • برای بدست آوردن این لینک چه میزان بودجه و زمان لازم است؟

با پاسخ به این پرسش ها شما ۷۰٪ مسیر لینک سازی را طی کرده و مابقی کارشما به تکنیک های تولیدمحتوا و لینک سازی که در مقالات بعدی به آن خواهیم پرداخت، بستگی خواهد داشت.

 

لینک سازی خارجی در سئو

 

۱) اعتبار دامنه

اعتبار دامنه یکی از معیارهای بسیار مهمی است که ارزش کلی یک سایت را برای ما مشخص می‌کند. کلمه اعتبار دامنه ترجمه عبارت domain auothority بوده و از معیارهایی است که گوگل اعلام کرده به آن اهمیتی نمی‌دهد! اما شما این موضوع را نادیده بگیرید چرا که اعتباردامنه به نظر تمامک وب مسترها و کارشناسان سئو یکی از مهم ترین معیارهای ارزش و رتبه سایت می‌باشد.
اعتبار دامنه توسط سایت های معتبر در حوزه سئو مثل moz و ahrefs به شما نمایش داده می‌شود.
هردو این سایت ها اعتبار دامنه را عددی بین ۰-۱۰۰ در نظر گرفته و به هرمیزان که این عدد به ۱۰۰ نزدیک تر باشد اعتبار دامنه شما بیشتر است.

نکته: در سایت moz اعتبار دامنه با DA و در سایت ahrefs با DR نمایش داده می‌شود.

در مبحث لینک سازی اعتبار دامنه بسیار حائز اهمیت است چراکه ما در سئوخارجی قصد داریم با سایت های معتبر رابطه داشته باشیم تا اعتبار ما نیز افزایش یابد.
برفرض همین دوسایت از دید گوگل اعتبار دامنه بسیار بالایی داشته و محتوای معتبری تولید می‌کنند پس اگر شما بتوانید از این چنین سایت ها لینک دریافت کنید قطعا اعتبار دامنه شما افزایش پیدا می‌کند.
نکته: در مقاله بعدی لیست جامعی از وبسایت های معتبر که شما می‌توانید «با توجه به حوزه کاری خود» از آن ها لینک دریافت کنید، خدمت شما ارائه خواهد شد.


بهترین ابزارهای سنجش اعتبار دامنه

سایت moz
سایت ahrefs
Pagetank extension

 

۲) اعتبار صفحه

یکی دیگر از معیارهایی که معمولا در اولویت دوم به ان پرداخته می‌شود اعتبار صفحه می‌باشد. این معیار بسیار شبیه به اعتبار دامنه بوده با این تفاوت که اعتبار و ارزش هرصفحه از وبسایت را به صورت جداگانه برای شما مشخص می‌کند.
برفرض مثال سایت آمانج آکادمی دارای یک da مشخص است اما pa برخی از صفحات آن به دلایل مختلفی از جمله تولیدمحتوا، لینک سازی، مراجعه کاربران و سرچ اورگانیک گوگل بالاتر است.
اعتبار صفحه یا page authority نیز توسط سایت moz و اکستنشن آن قابل رصد است.
توجه: برای نصب اکسنشن moz کلیک کنید.

۳) ارتباط موضوعی سایت

یکی دیگر از مهم ترین معیارهایی که باید حتما به آن توجه کنید بحث قرابت موضوعی و محتوایی سایت مبدا با سایت شما می‌باشد. برای مثال وبسایت آمانج آکادمی که در حوزه اموزش مهارت های دیجیتال و کسب و کار فعالیت می‌کند نباید از یک وبسایت ورزشی لینک دریافت کند. چرا که این دو سایت هیچ وجه مشترکی با یکدیگر ندارند.

نکته بسیار مهم: منظور از بررسی فاکتور ارتباط موضوعی آن است که شما نباید بر روی لینک سازی از سایت های غیر مرتبط تمرکز کنید اما گرفتن چند لینک از سایت های غیرمرتبط در صورتی که اعتبار و بازدیدکننده بالایی داشته باشند، نه تنها ایرادی ندارد بلکه موجب سئوسایت شما نیز می شود.
پس دقت کنید عمده استراتژی خود را بر روی این موضوع نگذارید و فقط در صورت نیاز و به صورت محدود از سایت های معتبر و غیرمرتبط لینک دریافت کنید.

 

معیارهای لینک سازی خارجی

 

نکته: استفاده از انکرتکست مناسب در مبحث لینک سازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اما توجه داشته باشید که موضوع انکرتکست هنگام دریافت لینک از سایت های غیرمرتبط اهمیتی دوچندان دارد.
از این نکته نباید چنین برداشت شود که کلمه لینک شده باید بهینه بوده و ازکیورد اصلی استفاده شود بلکه به به معنای آست که انکرتکست شما نباید بهینه باشد و بهتر است به موضوع یا همان concept سایت شما مربوط باشد.

 

۴) بخش درج لینک

یکی دیگر از نکات مهمی که باید به آن توجه کنید این است که شما در کدام یک از بخش های سایت اختیار درج لینک دارید.
برفرض اگر لینکی که شما از سایت مبدا دریافت می‌کنید در فوتر یا هدر سایت باشد به احتمال زیاد ارزش بالایی نداشته و بهتر است استراتژی خود را به این سمت متمایل نسازید.از طرف دیگر خزنده های گوگل به مکان لینک نیز اهمیت داده و طبق تحقیقات و نتایج صورت گرفته در صورتی که لینک شما در فوتر یا سایدبار سایت باشد ارزش بالایی نخواهد داشت.
از طرفی دیگر اگر شما میزان قابل توجهی از لینک های خود را از سایدبار یا فوتر دریافت کنید گوگل به شما مشکوک خواهد شد چرا که ممکن است فرض را بر این بگذارد که شما لینک ها را خریداری کرده اید.( که شاید هم خریده باشید!)

 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی مهم ترین معیارهای لینک سازی خارجی که شما باید بعد از تنظیم استراتژی لینک سازی،‌ برای استفاده از وبسایت های مختلف طبق این اصول اقدام کنید، پرداختیم.

یکی از مهم ترین اصولی که در لینک سازی خارجی باید به آن توجه کنید طبیعی بودن است. منظور از طبیعی بودن این است که در اخذ لینک های فالو و نوفالو، استفاده از بخش های مختلف سایت برای درج لینک، ارتباط موضوعی سایت ها و … توجه کنید. اگر تمام لینک های شما از متن اصلی باشد و لینکی از هدر یا فوتر دریافت نکنید این غیر طبیعی است یا اگر تمام لینک های سایت شما از سایت های مرتبط باشد غیر طبیعی است و …
پس سعی کنید استراتژی لینک سازی خود را بهینه سازی نکنید و حتما برای استفاده از لینک های متفرقه برنامه ریزی داشته باشید.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
علی سخا

علی سخا هستم مدیر واحد خلاقیت آکادمی آمانج علاقه‌مند به دیجیتال مارکتینگ، ماشین لرنینگ و فلسفه اینجا مطالعات و تجربیات خودم در حوزه سئو، مارکتینگ و مدیریت با شما به اشتراک میگذارم.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *