// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

۱۰‌نکته ی طلایی که در طراحی گرافیک تبلیغاتی باید بدانید

نکات طراحی گرافیک تبلیغاتی

گرافیک تبلیغاتی ، ترکیب جذابی از متن و تصویر است که نقش مهمی را در صنعت تبلیغات ایفا می‌کند. گرافیک تبلیغاتی در فرمت های مختلف و با استفاده از ابزارهای متفاوت آماده می‌شوند که همگی آنها در نهایت باید به یک هدف منجر شوند که در ادامه به شرح کامل این مطلب خواهیم پرداخت.

 

گرافیک تبلیغاتی چیست؟

گرافیک تبلیغاتی، خلق آثار هنری به منظور استفاده از آنها در تبلیغات است و اکثرا‌وقات به محصولات و خدمات اشاره دارد. وجه اشتراک بازاریابی(marketing) و طراحی(design)، گرافیک تبلیغاتی را ایجاد می‌کنند پس خالقان آن نه تنها در طراحی خلاقانه آثار هنری تبحر دارند بلکه از علم بازاریابی و چگونگی معرفی محصول و خدمات از طریق ارتباط تصویری آگاهند .هدف از گرافیک تبلیغاتی، فروش و یا اقداماتی است که در نهایت به فروش منتهی می‌شود.

 

چرا گرافیک در تبلیغات موثر است؟

تبلیغات نقش بسیار مهمی در حفظ و توسعه یک کسب‌و‌کار دارد.شما می‌توانید با استفاده از تبلیغات مشتریان خود را افزایش دهید و همچنین توجه مشتریان قدیمی خود را دوباره به محصولات و خدمات تان جلب کنید.

 

گرافیک به کمک تبلیغات می‌آید تا ترکیب چشم‌نوازی از کلمات و هنر کنار هم مخاطبان را

به خود جلب کنند.

 

گرافیک تبلیغاتی تصویر برند شما را در ذهن مخاطب ماندگار می‌کند.
• گرافیک مناسب به راحتی می‌تواند پیام مورد‌نظر شما را به مخاطبان‌تان منتقل کند.
• گرافیک تبلیغاتی مناسب، مزیت رقابتی ایجاد می‌کند.
• باعث اقدام و تعامل می‌شود.
• گرافیک تبلیغاتی مناسب، تصویری حرفه ای از شما می‌سازد.
• باعث فروش و سود بیشتر می‌شود.
• باعث برگشت سرمایه میشود.
• راه حل پیشنهادی شما برای رفع نیازشان را بیان می‌کند.
• مشتریان هدف را به خرید ترغیب می‌کند.
• گرافیک تبلیغاتی به همراه لوگوی برند یا سازمان به معرفی محصول و خدمات شما می‌پردازد.

 


مقاله ی ۸ گام در طراحی کمپین تبلیغاتی اصولی و استاندارد را مطالعه بفرمایید. 


 

 سوالاتی که باید قبل از آغاز طراحی گرافیک تبلیغاتی پاسخ دهیم

برای طراحی تاثیر گذار یک گرافیک تبلیغاتی، نیاز است به این سوالات پاسخ دهید:

 

هویت برند شما چیست؟

برای آغاز طراحی گرافیکی،برند شما نیاز به هویت دارد،اگر برند شما شخصیتی برای ارائه ندارد ابتدا به خلق هویت بپردازید و سپس به طراحی استراتژی مارکتینگ بپردازد و تبلیغات و گرافیک تبلیغاتی را نیز در برنامه ی خود داشته باشید.
برند شما حاصل ارتباط شما با مشتری است و تجربه ای که او از شما دارد.

 

پرسونای مخاطبان شما چه کسانی هستند؟

قبل از هر اقدامی برای تبلیغات، باید بدانید قصد جذب چه کسانی با چه خصوصیاتی(ویژگی‌های اقتصادی، موقعیت جغرافیایی و …) را دارید. در اصل باید پرسونای مشتریان خود و انتظارات آن ها را مشخص کنید تا گرافیک تبلیغاتی موثر و با برگشت سرمایه بالا داشته باشید. شناخت دقیق پرسونا، مانند یک نقشه راه، مسیر شما را مشخص می‌کند.

اگر قرار است مردم را وادار به خرید چیزی یا انجام کاری کنید باید زبانشان را بدانید؛

زبانی که هر روز از آن استفاده می‌کنند، زبانی که با آن فکر می‌کنند.

دیوید اگیلوی

محصول شما چه ارزشی دارد؟

علاوه بر پرسونای مخاطبان برای طراحی یک تبلیغ خوب شما باید دقیقا بدانید محصول مورد نظر شما چیست؟ شما در حال ارائه چه چیزی هستید؟ و محصول و خدمات شما چه ارزشی به مخاطبان اضافه می‌کند؟ محصول و یا خدمت شما چگونه کیفیت زندگی مخاطب را افزایش میدهد؟ مزیت محصول شما نسبت به محصول رقبا چیست؟

 

انواع فرمت های مناسب برای گرافیک تبلیغاتی

انتخاب فرمت مناسب برای تبلیغات یک اصل ضروری است و نیاز به تحقیقات گسترده و رصد کردن رقبا و مخاطبان دارد. اگر بستر مناسب برای تبلیغات خود انتخاب نکرده باشید، صرفا زمان و پول خود را حرام کرده‌اید.

 

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

اولین و مهم ترین قدم برای شروع تبلیغ در شبکه های اجتماعی، پیدا کردن شبکه ی اجتماعی مناسب مخاطبان شماست. شما در این شبکه ها به راحتی می‌توانید از ویژگی های پرسونای خود خبردار دار شوید و تبلیغات هدفمند تر و اثربخش‌تری را طراحی کنید.علاوه بر به صرفه تر بودن تبلیغات در این شبکه ها، هر شبکه امکانات متفاوتی برای تبلیغات نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

تبلیغات ایمیلی

بزرگترین مزیت این نوع تبلیغ هزینه ی خیلی پایین و بازگشت سرمایه ی بالای آن است. معمولا در این نوع تبلیغات، افراد خود اجازه ی ارسال ایمیل را داده اند پس به راحتی می‌توان مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کرد و می‌توان ایمیل ها را برای مشتریان مختلفی شخصی سازی کرد. باید توجه داشت که ایمیل ها حتما دارای گزینه‌ی CTA (گزینه ای که دعوت به اقدامی کند) باشند.

 

تبلیغات چاپی

طراحی و چاپ کارت ویزیت، طراحی و چاپ فلایر، طراحی و چاپ سربرگ، طراحی و چاپ پاکت نامه، طراحی و چاپ کاتالوگ، طراحی و چاپ ساک دستی، طراحی و چاپ بروشور، طراحی و چاپ پوستر و… را شامل می‌شود و دارای مزایایی از قبیل افزایش اعتبار، جابجایی راحت انواع تبلیغات چاپی، کوتاه‌ترین زمان برای جذب مشتری و … است. نکته‌ی قابل توجه این نوع تبلیغات این است که خوانندگان تبلیغات چاپی توجه بیشتری به مطالب می‌کنند و زمان بیشتری به آن اختصاص می‌دهند.

 

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی به نوعی تبلیغات چاپی در مقیاسی بزرگ‌تر گفته می‌شوند و تبلیغات بیرون از محیط خانه را شامل میشود مانند تبلیغات بیلبوردی،بنر تبلیغاتی، تبلیغات روی اتوبوس ها و … این نوع تبلیغات باید از جذابیت بصری بالایی برخوردار باشد زیرا به هدف آگاهی از برند یا محصول و یا خدمات، برای افراد زیادی طراحی می‌شوند و شما نمی‌توانید این بازدیدکنندگان را کنترل کنید.(چه کسانی این تبلیغ را ببینند و چه کسانی نبینند)

 

تبلیغات ویدیویی

این نوع تبلیغات می‌توانند در یوتوب، شبکه های اجتماعی و تلویزیون نمایش داده شوند. این نوع تبلیغات بیشتر برای معرفی محصول و نحوه ی کارکرد آن، آگاهی از برند، اشاره به نقاط قوت برند، افزایش ترافیک وب‌سایت، افزایش تعامل کاربران و … توصیه می‌شود.

طبق آمار حدود 78 درصد از مردم هرهفته، ویدیوهای آنلاین تماشا می‌کنند و

55 درصد از آنها هر روز این کار را انجام می‌دهند.

 

نکاتی درباره‌ی گرافیک تبلیغاتی

یک تبلیغ خوب حول یک دیزاین مناسب می‌چرخد و با مشتریان شما صحبت می‌کند پس نباید تاثیر آن را نادیده گرفت.

۱.از تبلیغات اثربخش ایده بگیرید

به تبلیغات دیگر برندها توجه کنید، از آنها ایده بگیرید و آنها را برای مخاطبان خود و متناسب با هویت برندتان شخصی‌سازی کنید.

 

۲.تبلیغات باید تداعی کننده‌ی برند شما باشد

تبلیغاتی بسازید که با هویت و تصویر برند شما همخوانی داشته باشد.

 

۳.ارزش آفرینی کنید

برای این کار می‌توانید مزیت رقابتی محصولات خود را نشان دهید، به رضایت مشتریان سابق اشاره کنید و …

 

۴.تبلیغ را ساده طراحی کنید

اگر تبلیغ دارای عکس ها و نوشته های زیاد باشد و یا پیچیده طراحی شده باشد، نمی‌تواند به خوبی پیامی را منتقل کند و مخاطب را سردرگم می‌کند.

 

۵.با مخاطبان تان در ارتباط باشید

ارتباط با مشتریان هدف شما در هر تلاش بازاریابی است. مشتربان شما به چه چیزهایی اهمیت می‌دهند؟ بر روی آن‌ها تاکید کنید.

 

۶.تبلیغ باید به اقدامی دعوت کند

گزینه‌های CTA و لینک ها، کاربر و مشتری را راهنمایی می‌کند که قدم بعدی چیست و اصطکاک مشتری را از بین میبرد و اثربخشی تبلیغ را بالا می‌برد.

 

۷.تبلیغ باید پیامی را منتقل کند

یک تصویر به دقت انتخاب شده می‌تواند جایگزین صدها کلمه باشد و بر پیام مورد نظر شما تاکید کند.

 

۸.روزهای خاص را از دست ندهید

تعطیلات، جشن ها و مناسبت های خاص فرصتی مناسب برای ارتباط و تعامل بیشتر با مخاطبان هستند و اغلب آمادگی مشتریان برای خرید در این روزها بیشتر است.

 

۹.به محل تبلیغ دقت کنید

دقت داشته باشید که هر رسانه، هر محلی و یا حتی هر کشوری مناسب هر نوع تبلیغی نیست. پس تحقیقات محیطی را برای طراحی تبلیغات جدی بگیرید.

 

۱۰.جذاب و خلاقانه طراحی کنید

در دنیایی که مورد هجوم عکس ها و تصاویر زیادی قرار گرفته ایم نیاز به گرافیک تبلیغاتی خارق العاده برای جلب توجه بیش از پیش شده است.

 


مقاله ی چطور تجربه مشتری (CX) را در پنج قدم بهبود ببخشیم؟ را مطالعه کنید.


جمع‌بندی

مهم‌ترین مزیت تبلیغات، آگاهی از برند و محصول و خدمات و تاثیر مستقیم آن بر فروش است. ولی صرفا چیدن چند کلمه کنار هم و یا قرار دادن عکسی از محصول توجه مشتریان را جلب نمی‌کند و اینجاست که اهمیت گرافیک تبلیغاتی خود را نشان می‌دهد. در این مقاله به شرح کامل گرافیک تبلیغاتی و نکات مهم در اجرای موثر آن پرداختیم. لازم به ذکر است که  طراحی یک تبلیغ خوب نیاز به شناخت کامل از محصول و خدمت و همچنین دانستن دقیق نیاز مشتری است و این مهم نیازمند زمان و تحقیق است.

 


دوره جامع آموزش گرافیک تبلیغاتی به هیچ پیش‌نیازی احتیاج ندارد و ما بخش های موردنیازرا از فتوشاپ آموزش می‌بینیم. پس از طی کردن مراحل اولیه وارد اصول، مبانی طراحی، تکنیک های ایده پردازی، خلاقیت و مدیریت زمان می‌شویم. در طی دوره به همراه استاد ۴ پروژه را پیاده سازی و در جلسات رفع اشکال آن‌ها را بررسی می‌کنیم. با تکنیک‌های ورود به بازارکار آشنا خواهیم شد و در پروژه نهایی دوره، با تمامی چالش‌های یک طراح گرافیک تبلیغاتی روبرو خواهیم شد


 

در نگارش این متن مقاله از منابع معتبر زیر استفاده شده است:

en.99designs.pt

jetadv.net

superside

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
فاطمه سلحشور

من فاطمه سلحشور هستم کارشناس ارشد بازاریابی محتوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *