// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

جست و جوی صوتی: ۸ گام مهم تا آینده ی گوگل

جستجوی صوتی گوگل

جست و جوی صوتی؛ موضوعی که این روزها مورد توجه متخصصین سئو قرار گرفته ‎است و توجه بخش کثیری از کاربران گوگل و دیگر موتورهای جست و جو را به خود جلب کرده است. تا سال های قبل جست و جوی صوتی پدیده‎ای شگفت انگیز برای کاربران بود و آشنایی لازم برای سرچ با آن را نداشتند. با پیشرفت روز‎افزون تکنولوژی جست و جوی صوتی(google assistant ،siri ،Cortana) استفاده از این شیوه‎ ی جست و جو روز به روز فراگیر‎تر و البته قابل اطمینان‎ تر شد. از این رو کارشناسان وب در حال یافتن راهی برای هماهنگ ‎سازی استراتژی‎ های سئو با فرایند جست و جو صوتی می‎باشند و تلاش می‎کنند آن را به زبان محاوره کاربران نزدیک‎تر کنند.

سهولت و راحتی این نوع جست و جو، از اصلی ترین دلایل توسعه  سریع این روش است. این روش جست و جو در هر شرایط اعم از رانندگی، حضور در جلسات، آشپزی و… قابل استفاده است. آمارها نشان می‎دهد در سال 2017، 40% از کاربرانی که دستگاه های آنان قادر به جست و جوی صوتی بوده ‎است؛ اما در سال 2018 این تعداد با یک جهش روبرو شده و 35 برابر شده ‎است.

تحلیل روند توسعه جست و جوی صوتی گوگل نشان می‎دهد در سال 2022 این روش جست و جو، رقابتی جدی با جست وجوی نوشتاری داشته و تا پایان این سال نزدیک به 60% از کل جست و جو‎های گوگل، به صورت صوتی بود. بررسی ها نشان می‎دهند قابلیت جست و جوی صوتی در سایت‎ها، یکی از معیار‎های رتبه بندی سایت توسط گوگل است. در ادامه با ما همراه باشید تا با جست و جوی صوتی، تاثیر و اهمیت آن در سئو و راه های بهینه سازی این روش جدید جست و جو آشنا شوید.

جست و جوی صوتی گوگل چیست؟

جست و جوی صوتی Google عملکردی است که به کاربران اجازه می‎دهد به جای تایپ کردن، با استفاده از گوگل از طریق دستورات صوتی گفتاری در وب جست و جو کنند. جست و جوی صوتی در گوشی‌های هوشمند یا دستیارهای تعاملی خانگی معمولاً توسط نرم‌افزار تشخیص صدا انجام می‌شود که کاربران را دعوت می‌کند تا سؤالات و دستورات خود را بیان کنند. جست و جوی صوتی Google را می‎توان هم در جست و جوهای دسکتاپ و هم در جست و جوهای موبایل استفاده کرد. جملات سوالی بیشترین کاربرد در این نوع از جست و جو را دارند و به دلیل مهم بودن سرعت در این گونه جملات جست و جوی صوتی کاربرد چندانی دارد، به همین دلیل کارشناسان سئو باید به بهینه ‎سازی جست و جوی صوتی سایت خود رسیدگی نمایند زیرا که جست و جو با روش متنی متفاوت از جست و جوی صوتی است. محبوبیت جست و جوی صوتی روزانه درحال افزایش است؛ البته این تکنولوژی به هیچ وجه جایگزنی برای جست و جوی متنی نیست و همواره باید این دو تکنولوژی در کنار هم پیشرفت کنند. این سبک از جست و جو بیشتر به صورت زبان محاوره و طولانی‎تر از جست و جوی متنی است. 

 

به روزرسانی الگوریتم مرغ مگس خوار برای جست و جوی صوتی گوگل

چند سال پیش، گوگل یکی از بزرگترین تغییرات را در الگوریتم اصلی خود ایجاد کرد. این به روز‎رسانی با نام الگوریتم مرغ مگس خوار شناخته می‎شد. یکی از بزرگترین عناصری که با ظهور مرغ مگس خوار تغییر کرد، تاکید بر جست و جوی معنایی یا معنای ضمنی عبارت های جست و جو شده بود. هدف کاربر یکی از مهم‌ترین اصول جست و جو است، اما برای ماشین‌ها، استنباط اینکه کاربران در هنگام انجام جست و جوهای خاص چه می‌خواهند بسیار دشوار است. این یکی از دلایل بسیار مهم در به وجود آمدن مرغ مگس خوار بود. 

این الگوریتم نشان می‎دهد، رتبه بندی سایت ها نیز بر اساس نزدیکی نتایج جست و جو به اهداف کاربر انجام می‎شود. جست و جوی صوتی گوگل نیز متکی بر مفاهیم است؛ بنابراین توسعه این روش به معنای قدرت گرفتن سئو معنایی و جست و جوی صوتی است. بنابراین تولید محتوای با کیفیت و بامفهوم که کاربران را زودتر به جواب سوالات جست و جو شده برساند مورد اهمیت قرار گرفت.

البته این به معنای رنگ باختن قدرت کلمات کلیدی نیست بلکه به این معناست که اصول سئو باید برای عبارات کلیدی نیز در محتواها رعایت شود. با توجه به توسعه جست و جوی صوتی گوگل، بهتر است محتوا و عناوین را برای عبارات کلیدی نیز سئو کنید. بسیاری معتقدند طولانی تر شدن عبارات مورد جست و جو به دلیل راحت تر بودن جست و جوی صوتی در مقایسه با نوشتار است.

 

جستجوی صوتی و سئو

 

دلایل و فواید جست و جوی صوتی

استفاده روز افزون از تکنولوژی هوش مصنوعی و محبوبیت آن، دلیلی برای پیشرفت روزانه جست و جوی صوتی است. دلیل اصلی محبوبیت جست و جوی صوتی راحت تر و سریع تر بودن آن نسبت به جستجوی متنی است؛ در این جستجو نتایج دقیق تر و مرتبط‎ تر یافت می‎شود. برای افرادی که چندین کار را همزمان انجام می‎دهند، جست و جوی صوتی پر کاربرد است. مثلا هنگام رانندگی و آشپزی یا تماشای فیلم می‎توانند جست و جوی خود را به راحتی انجام دهند. یک فرد معمولی می‌تواند حدود ۴۰ کلمه در دقیقه تایپ کند، اما می‌تواند حدود ۱۵۰ کلمه در دقیقه صحبت کند، که این امکان را به شما می‌دهد تا با تلاش کمتر، ویژگی‌های بیشتری داشته باشید. به خصوص تاثیر این موضوع بر کسب‌ وکارهای محلی که فروششان متکی بر فروش آنلاین است، بیشتر دیده می‌شود. این گونه کسب‌ وکارها برای حفظ ترافیک طبیعی خود باید از این امکان بهره‌‎مند شوند، در غیر این صورت از رقابت با رقبا جا می‎مانند.

 

چه افرادی از این تکنولوژی بیشتر استفاده می‎کنند؟

آمارها نشان می‎دهد که در سال 2020 تقریبا نیمی از جست و جو‎ها به صورت صوتی انجام می‎شود. جست و جوی صوتی در سال 2016  نسبت به 2008، 35 برابر افزایش داشته است. 55 درصد از نوجوانان و 40 درصد از بزرگسالان از این نوع جست و جو به صورت روزانه استفاده می‎ نمایند. در طی روز 19 درصد کاربران از iOS وsiri استفاده می‎کنند. بیشترین استفاده این جست و جو توسط نوجوانان می‎باشد؛ البته بین بزرگسالان نیز کاربرد زیادی دارد. طبق آمار در کل دنیا بیشتر افراد بین 13 تا 18 ساله از جست و جوی صوتی استفاده می‎کنند. همینطور افراد نابینا نیز با این تکنولوژی به راحتی به جست و جو می‏پردازند و کاربرد زیادی برای این دسته از افراد دارد.

 

آیا جست و جوی صوتی بر سئو سایت تاثیر دارد؟

درست است که هنوز نمی‎توان گفت جست و جوی نوشتاری از بین رفته است؛ اما جست و جوی صوتی را دیگر نمی‎توان نادیده گرفت. با توجه به اینکه جست و جوهای تایپ شده و پرس و جوهای صوتی به طور قابل توجهی متفاوت هستند، ظهور فناوری جست و جوی صوتی از متخصصان سئو می‎خواهد تا استراتژی های خود را مجدداً پیکربندی و تعریف کنند و آنها را برای جست و جوهای صوتی پاسخگوتر و بهینه تر کنند.

ایجاد محتوای مفید و موثر که کاربران را سریع تر به پاسخ جست و جوهای خود برساند میتواند در جست و جوی صوتی تاثیر بگذارد. با توجه به این مسئله که دستگاه‌های بدون صفحه نمایش و دارای قابیلت جست و جوی صوتی روز به روز فراگیرتر می‌شوند، اگر سایت ها با جست و جوی صوتی گوگل بهینه سازی شده باشند، از این مسئله سود خوبی می‎برند؛ اما با تمام تاثیرات مثبتی که جست و جوی صوتی برای سئو سایت شما فراهم می‎کند، لزوماً چیزی نیست که شما باید کل استراتژی سئوی خود را بر اساس آن بسازید.

 

چگونه جست و جوی صوتی گوگل در حال تغییر در بازاریابی دیجیتال و سئو سایت است؟

یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که در سال‌های اخیر در جست و جو دیده‌ایم این است که وبگردی به شدت شخصی‌شده است. Google با ترکیب خدمات و محصولات مختلف متفاوت خود، متوجه تجربه و سلیقه جست و جوی منحصر به فرد هر کاربر به شکل دقیق شده است. این عمل باعث ایجاد یک استراتژی بازاریابی شده (بازاریابی مبتنی بر افراد)، که یک تکنیک فوق‌العاده قدرتمند است. همانطور که از نامش پیداست، یک روش بازاریابی است که به تبلیغ‌کنندگان اجازه می‌دهد تا کاربران را بر اساس شخصیتی که هستند، به جای رفتار‎شان هدف قرار دهند. در بازاریابی مبتنی بر افراد شاهد تغییر عمیقی به سمت شخصی سازی شدن بازاریابی برای کاربران هستیم که علاوه بر تاریخچه جست و جو و ترجیحات خرید به صدای افراد هم توجه می‎شود.

 

چگونه سایت خود را برای جست و جوی صوتی گوگل آماده کنیم؟

خبر خوب این است که اگر از بهترین شیوه‌های سئو فعلی استفاده می‌کنید، نیاز به انجام کارهای متفاوتی ندارید، ولی اگر در حال حاضر سایت خود را به روش درست بهینه نمی‌کنید؛ جایگاهی در جست و جوی صوتی کاربران نخواهید داشت. این نکته مهم را باید در نظر داشت که تولید محتوا باید به صورتی مفید و موثر باشد تا کاربران با آن ارتباط برقرار کنند و محتوا بتواند در جست و جوی صوتی گوگل رتبه بگیرد. به علاوه، باید رابطه بین جست و جوی صوتی و کاربر را پیش بینی کرده و همیشه به خاطر داشت که آن ها را زودتر به نتایج جست و جو برسانیم. پس عبارتی که به صورت صوتی جست و جو شده است، باید پاسخ و نتیجه‎ای واضح، کوتاه و مختصر داشته باشد. 

 

مراحل بهینه سازی و بهبود جست و جوی صوتی

۱) استفاده از زبان محاوره

استفاده از زبان محاوره به دلیل بهینه سازی محتواها برای جست و جوی صوتی امری ضروری است، چرا که جست و جوهایی که افراد تایپ می‎کنند با آن چیزی که بیان می‎کنند، متفاوت است. در حالی که شخصی ممکن است با استفاده از صفحه کلید خود «محل تعمیر موبایل در تبریز» را جست و جو کند، در جست و جوی صوتی ممکن است صحبت کند، «چرا وضوح دوربین گوشی سامسونگ کم شده؟» محتوای شما باید به اندازه کافی واضح و شامل مفهوم باشد تا گوگل معنای محتوای سرچ شده را بفهمد و در صفحه نتایج نشان دهد. سعی کنید از الگوی کلامی در کوئری‎ها و عبارات کلیدی طولانی استفاده کنید. کاربران با سبک نوشتاری خود سخن نمی‎گویند، به خصوص زمانی که قصد جست و جوی چیزی را به طور آنلاین داشته باشند.

در جست و جوی صوتی، سئو با الگوهای سخن وری عامیانه ی مردم گره می‎خورد و لازم است که از این پس عبارات محاوره‎ای شکل و عبارات طولانی تر را نیز در دایره ی عبارات کلیدی در نظر گرفت.

 

۲) از کلمات کلیدی طولانی استفاده کنید

یکی از موثرترین استراتژی هایی که می‎توانید هنگام بهینه سازی جست و جوی صوتی اتخاذ کنید، هدف قرار دادن کلمات کلیدی طولانی(عبارات کلیدی) است .کلمات کلیدی دم بلند (Long-Tail) عبارت‌ هایی هستند؛ که همانطور که از نامشان پیداست، طولانی‌تر از کلمات کلیدی جستجوی معمولی هستند. علاوه بر این، کلمات کلیدی دم بلند تقریباً ۷۰٪ از تمام جستارهای جستجو را تشکیل می‎دهند، به این معنی که آن‎ها کمتر رقابتی هستند، اما اهمیت کمتری ندارند. نکته دیگری که هنگام هدف قرار دادن کلمات کلیدی دم بلند باید در نظر گرفت این است که مردم واقعاً چگونه از جست و جوی صوتی استفاده می‎کنند. برخلاف عبارات جست و جوی تایپ شده، جست و جوهای صوتی گفتاری معمولاً محاوره‎ ای هستند و نحوه صحبت افراد در زندگی روزمره را منعکس می‎کنند. با هدف قرار دادن کلمات و عبارات کلیدی طولانی و محاوره‎ ای و پاسخ به سوالاتی که احتمالاً مشتریان احتمالی شما خواهند داشت، شانس بسیار بیشتری برای رتبه بندی این سؤالات و ظاهر برجسته در نتایج جست و جو خواهید داشت.

 

کلمات کلیدی طولانی اغلب نرخ کلیک بسیار بهتری نسبت به پرس و جوهای کوتاه‎تر دارند.

۳) از کلمات کلیدی سوالی استفاده کنید

همانطور که در مورد قبل ذکر شد در این نوع جست و جو به دلیل راحت بودن از جملات بلند سوالی استفاده می‎شود. پس می‎توان از کلمات پرسشی مانند “کجا”، “چرا” و “کی” در این کلیدواژه‎ ها استفاده نمود. به طور مثال: به جای نوشتن “شهر کتاب” از “نزدکترین شهر کتاب به من کجاست” استفاده گردد. روش مناسب برای درج این نوع کلیدواژه ‎ها، ساختن صفحات سوالات متداول و در نظر گرفتن این نوع کلیدواژه ها در آن صفحه می‎باشد. در ضمن باید مراقب باشید طول زمانی که پاسخ نمایش داده می‎شود خیلی طولانی نباشد، تا کاربران بتوانند آن را خوانده و اطلاعات مورد نیاز خود را از آن استخراج نمایند؛ همچنین اطلاعات باید به صورت جامع و کامل باشد(یعنی نه آنقدر بلند که آن را نخوانند و نه آنقدر کوتاه که پاسخ سوال خود را دریافت نکند.)

 

۴) سایت خود را برای جست و جوی محلی بهینه کنید

 «تعمیرگاه های نزدیک من» یا «بهترین مکان برای تهیه غذای خانگی در تهران کجاست» یا «بهترین مکان برای تفریح در گیلان کجاست؟»و… در حالی که این جست و جوها بسیار متفاوت هستند، یک موضوع مشترک دارند، همه آن ها جست و جوهای محلی هستند و به دنبال گزینه های محلی هستند. برای این منظور، مطمئن شوید که کلمات کلیدی محلی را برای مطابقت با عباراتی که مشتریان شما ممکن است در جستارهای خود استفاده کنند، پیاده سازی کنید. یا اگر اصطلاح محاوره‎ای خاصی مانند “نزدیک میدان انقلاب” وجود دارد که برای توصیف محله شما استفاده می‎شود، مطمئن شوید که آن را نیز در نظر گرفته اید و در جست و جوی صوتی به کمک کاربران می آید.

 

۵) کمپین های تبلیغاتی برای جستجوهای نزدیک منNear Me’ Searches بهینه سازی کنید

اگر کسب‌وکار متمرکز محلی خود را با استفاده از AdWords تبلیغ می‌کنید، چند قدم دیگر وجود دارد که می‌توانید برای به حداکثر رساندن دیده شدن خود در جستجوهای ارزشمند «نزدیک من» بردارید، این کار باعث می‎شود کاربران بیشتر شما را در جست و جوی صوتی و نوشتاری خود انتخاب کنند. افزونه موقعیت مکانی AdWords یک راه قدرتمند برای اطمینان از نمایش تبلیغات شما برای خریدارانی است که در حال حرکت هستند. فعال کردن برنامه‌های افزودنی موقعیت مکانی به شما این امکان می‌دهد آدرس، شماره تلفن و مسیرهای کسب‌وکارتان را در کنار آگهی‌هایتان نمایش دهید. این تبلیغات در بالای نتایج ارگانیک در Google Maps  در سراسر وب ظاهر می‌شوند و می‌توانند به افزایش ترافیک فروشگاه یا مکان شما از جهت جست و جوی صوتی هم کمک کنند.

 

۶) ثبت سایت در دایرکتوری های معتبر

یکی از عوامل مهم در بهینه سازی جست و جوی سایت‎ ها، ثبت و به ‎روزرسانی مشخصات آن در دایرکتوری‎‎هایی مانند Google My Businessاست. سایت‎ هایی که در این دایرکتوری‎ ها ثبت می‎شوند در لیست نتایج گوگل رتبه بهتری دارند. به طور مثال در صورت داشتن(سایت مربوط به آموزش سئو) با ثبت آدرس در نقشه گوگل برای جست و جو‎های صوتی، مانند ؛”نزدیکترین آموزشگاه برای آموزش سئو به من کجاست” سایت و آدرس آموزشگاه شما نمایش داده می‎شود. ثبت این نوع اطلاعات باعث افزایش نرخ کلیک و در نتیجه افزایش امتیاز بالا در موتور جستجو می‎شود.

هرچه اطلاعات موجود در Google My Business به روزتر باشد، سایت شما برای مشتریان احتمالی، به ویژه آن دسته از جست ‌و جوگران بسیار ارزشمند تلفن همراه، مفیدتر و در نتیجه مرتبط‌ تر خواهد بود. حتی اطلاعاتی مانند اینکه آیا پارکینگ در دسترس است می‌تواند متقاعدکننده باشد، بنابراین مطمئن شوید که فهرست Google My Business تا حد امکان کامل و جامع باشد. قرار دادن تصاویر هم می‎تواند یک تکنیک قدرتمند برای بهبود فهرست Google My Business باشد، زیرا این تصاویر می‎توانند به عنوان بخشی از جست و جوهای Google Maps نمایش داده شوند. اگر یک کسب و کار مبتنی بر خدمات مانند رستوران دارید، تصاویر با کیفیت از محل شما ممکن است مشتری مردد را متقاعد کند که به جای کسب و کار رقیب، کسب و کار شما را انتخاب کند.

 

سئو و گوگل ویس

 

 

۷) محتوای سایت خود را برای موتور جست و جوی گوگل توضیح دهید

به احتمال زیاد با توضیحات متا آشنایی دارید، توضیحات متا، توضیحی است که از محتوای خود به موتور جست و جو می‎دهید تا محتوای سایت شما را بهتر درک کند. توضیحات متا به طور غیر مستقیم بر رتبه بندی سایت شما تاثیر می‎گذارد و می‎تواند باعث افزایش بازدید از سایت شود. به هنگام جست و جو، گوگل عنوان صفحه و توضیح متا را به کاربر نشان می‎دهد و کاربر بر این اساس تصمیم می‎گیرد که صفحه را باز کند یا به صفحه دیگری مراجعه کند. در جست و جوی صوتی گوگل توصیه می‎شود علاوه بر توضیحات متا از توضیحات rich snippet نیز استفاده کنید. این توضیحات یک متن اضافی همراه با کلمات کلیدی است که باعث می‎شود موتور گوگل اطلاعات بیشتری از محتوای شما برای جست و جو داشته باشد. معمولا خلاصه ‎ای از محتوا را به عنوان توضیحات rich snippet استفاده می‎کنند.

 

۸) نسخه موبایل سایت خود را بهینه کنید

از آن جا که جست و جوی کوئری ها به طور صوتی، اغلب توسط گوشی های هوشمند صورت می‎گیرد، طراحی و فرم سایت در گوشی‎های هوشمند حتی بیشتر از قبل اهمیت پیدا می‎کند.

بنابراین از طراحی واکنش گرا (Responsive) استفاده کنید. واکنش گرا بودن سایت علاوه بر اینکه می‎تواند تجربه‎ی کاربری کاربرانی که از طریق جست و جوی صوتی وارد سایت می شوند را بهبود بخشد، به دلیل توجه و اختصاص رتبه‎ ی بالاتر به سایت‎ های واکنش گرا توسط گوگل، رنکینگ سایت بهبود می‎یابد. 

 

جمع بندی

با گذشت چندین سال از پدید آمدن جست و جوی صوتی و استفاده از آن هنوز هم ناشناخته های زیادی در این باره وجود دارد. این نوع از جست و جو هر روز بیشتر و گسترده ‎تر می‎شود و صاحبان کسب و کارها به دنبال رقابت در این فضا هستند؛ چرا که در جهان امروز کاربران دنیای وب به دنبال یافتن آسان‎ترین راه ها برای رسیدن به پاسخ سوالات خود هستند. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با جست و جوی صوتی، پیشرفت روز افزون آن، روش ‎های بهبود و تاثیرات آن در سئو سایت آشنا کنیم. جست و جوی صوتی هر روز دقیق تر و پیشرفته تر می‎شود و برای برنده بودن در بازار رقابتی کسب و کارها بهتر است که سایت خود را سریع‎تر به این تکنولوژی مجهز کنید و برای انجام درست و دقیق این کار به نکاتی که در این محتوا گفته شد دقت کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
زهرا حسینی کیا

من زهرا حسینی کیا هستم دانشجوی برتر دوره چهارم دوره جامع دیجیتال مارکتینگ آکادمی آمانج از علایقم در حوزه بازاریابی دیجیتال برای شما محتوا می نویسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *