// Add scroll event listener window.addEventListener('scroll', function() { // Check scroll position if (window.scrollY >= 40) { // Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684') // You can replace the console.log statement with your own code } });

۱۰ فاکتور مهم در رتبه بندی گوگل که نباید نادیده گرفته شود! (قسمت اول)

سئوی سایت

اکثر مقالاتی که در مورد فاکتورهای رتبه‌بندی وبسایت وجود دارند، بسیار طولانی و حوصله‌سربرند.
این مقالات روی موضوعاتی تمرکز می‌کنند که مثل روز روشن است؛ و کمتر به بسط موضوعاتی می‌پردازد که شاید از این حیث مهم‌ترند. این موارد نه تنها به شکل مستقیم، بلکه به صورت غیرمستقیم نیز بر رتبه‌بندی شما در کلمات کلیدی مختلف، توسط گوگل تاثیرگذارند.
برای همین من در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش سئو، روش جدیدی را در پیش خواهم گرفت و به جای صحبت کردن از بیش از ۲۰۰ فاکتور مهم، در مورد ۱۰ مورد بسیار مهم که بر سئو سایت شما موثر است صحبت خواهم کرد و به تفصیل به نقد و بررسی هر یک از آن‌ها خواهم پرداخت.
این لیست شامل مهم‌ترین عواملی است که چه به صورت مستقیم چه غیرمستقیم بر روی افزایش رتبه و سئو سایت شما تاثیرگذار است.
بین این موارد هیچ یک بر دیگری تقدم ندارد، زیرا همه فقط می‌خواهند در رتبه بندی گوگل پیشرفت کند و به دنبال کسب محبوبیت، راحتی کاربر و برطرف کردن نیاز مخاطب به بهترین شکل ممکن نیستند پس تمام این موارد را در سئوی سایت خود رعایت کنید.
حالا بدون فوت وقت برویم سراغ این موارد:

 

۱) لینک‌های خارجی

لینک‌های خارجی شاید مهم‌ترین فاکتور برای گوگل هستند، لینک‌های خارجی سنگ بنای ارزش‌گذاری سایت هستند و در ضمن مهم‌ترین فاکتور برای الگوریتم گوگل و پیج رنک(page rank) است.
قبل از اینکه این نکته در ذهن شما بیاید که پیج رنک اصلا شاخص و معیار مهم نیست باید بگویم که گری الیس، از کارکنان گوگل، در سال ۲۰۰۸ تاکید کرد که پیج رنک همچنان از فاکتورهای مهم و حیاتی رتبه بندی گوگل است.

اگرچه تمام بک لینک‌ها ارزش یکسانی ندارد اما تحقیقات در بیش از ۱ میلیارد صفحه نشان داده است که ارتباط تنگاتنگی بین لینک‌های خارجی و ترافیک سایت وجود دارد. فاکتورهای زیادی برای ارزش گذاشتن بر لینک‌های خارجی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها اعتبار و مرتبط بودن سایت لینک‌دهنده به موضوع سایت و حوزه فعالیت ما است.

 

رتبه سایت

 

 

مرتبط بودن سایت 

فرض کنید شما در شهر تهران دنبال یک رستوران بی‌نظیر برای یک قرار مهم می‌گردید؛ شما برای این کار می‌خواهید از یکی از دو دوست صمیمی خود کمک بگیرید.
یکی از دوستان شما سرآشپز و دیگری پزشک است، نظر کدام یک برای شما قابل اعتمادتر است؟

احتمالا آن که سرآشپز است؛ چون این بخشی از حرفه‌ی اوست و در این زمینه قطعا اطلاعات بیشتری دارد. حال اگر خدایی نکرده دنبال یک بیمارستان خوب بگردید قطعا منبع شما مخالف حالت اول می‌شود، این سناریو دقیقا درمورد فضای وب نیز صدق می‌کند. لینک گرفتن از پیج‌ها و سایت‌های مرتبط بسیار با ارزش است.

 

اعتبار سایت

بک لینک گرفتن از سایت‌های قدرتمند و معتبر به قدرت و اعتبار سایت شما اضافه می‌کند. شما اعتبار سایت و دامنه را میتوانید با استفاده از سایت هایی نظیر moz ،ahref و… مشاهده بفرمایید.

 

۲) تازگی مطالب یا freshness

طبق الگوریتم Freshness، تازگی مطالب یکی دیگر از فاکتورهای مهم است که به طور غیر مستقیم بر رتبه سایت شما تاثیر می‌گذارد.
مثلا شما می‌خواهید که اخرین قیمت دلار را جستجو کنید؛ گوگل در ابتدا سایتی را نمایش می‌دهد که اخرین قیمت و یا آخرین اخبار مرتبط با ارز را منتشر کرده است؛ گوگل این کار را می‌کند چون می‌داند مردم می‌خواهند تازه‌ترین اخبار را مشاهده کنند.
برای موضوعات دیگر اهمیت تازگی مطلب کم‌تر است ولی مطمئنا بی‌تاثیر نیست؛ با یک مثال این بخش را دنبال کنیم. بر فرض مثال برای کلمه “بهترین هدفون بی سیم”
چون شرکت ها چند ماه یک بار هدفون بی سیم ارائه می‌کنند، پس بهترین پبشنهاد ۱ ماه پیش احتمالا هنوز هم بهترین است. ربات گوگل اغلب این موضوع را درک می‌کند و در ارائه نتایج این موضوع را مد نظر دارد.

یک مثال دیگر: برای روش بستن گره کراوات، روش ۱ ماه پیش با ۱۰ سال پیش آن چنان فرق نمی‌کند پس گوگل هر دو مطلب جدید و قدیم را با یک اعتبار ( از این منظر) به کاربران نشان می‌دهد.

 

یک راهکار عالی
به نتایج جستجو نگاه کنید تا اهمیت تازگی مطلب را برای کلمات کلیدی هدف خود ارزیابی کنید.
اگر تازه بودن مطلب موضوع مهمی است، مرتباً صفحه را به روز کنید یا به طور مداوم مقالات جدید را در مورد این موضوع منتشر کنید تا در صورت تقاضا، گوگل به شما اهمیت بیشتری دهد.
اگر تازه بودن مهم است اما حیاتی نیست، به طور مرتب صفحه خود را چک کنید و با قرار گرفتن در رده بندی گوگل مطالب خود را بروزرسانی کنید.
اگر تازه بودن از اهمیت کمی برخوردار است، تمام تلاش خود را برای ایجاد بهترین راهنما در مورد یک موضوع متمرکز کنید.

 


مطالعه دو مقاله زیر نیز در حوزه دیجیتال مارکتینگ و سئو به شما عزیزان توصیه می‌شود:

۶ استراتژی برند سازی کسب و کارهای کوچک

راهنمای جامع بروزرسانی مقالات برای بهبود سئو سایت


 

۳) اعتبار موضعی

اعتبار موضوعی یا Topical Authority نقطه مقابل بهینه‌سازی کلمات کلیدی Keyword Optimization است.
یک صفحه با اعتبار موضوعی در یک حوزه، به جای رتبه گرفتن تنها به ازای کلمات کلیدی مشخص، در محدوه‌ای از مفاهیم، دارای اعتبار و رتبه است. کلمه کلیدی، نوشتاری مشخص از یک مفهوم کلی است. حال آنکه طیف وسیعی از کلمات به آن مفهوم مرتبط هستند.

فرض کنید وبسایتی دارید که در حوزه فروش قطعات جانبی محصولات هوشمند است، احتمالا در آن صفحه‌ای با موضوع گلس و محافظ صفحه ایجاد کرده‌اید. در این صورت احتمالا می‌خواهید،‌ کاربران برای مطالب مختلفی از جمله قاب گوشی، گلس‌های مات، گلس‌های سه بعدی، قاب‌های کتابی و… نیز به این صفحه مراجعه کنند، چنین مفهومی برای ارتقای رتبه سایت می‌تواند بسیار شگفت انگیز باشد.

ما همیشه به دنبال روش‌هایی برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب هستیم کلیدواژه‌هایی که کاربران در گوگل جستجو می‌کنند، اگر به درستی انتخاب و اعمال شوند، ما را به رتبه‌های بالاتر در نتایج جستجو نزدیک می‌کنند. در این میان به کارگیری اعتبار موضوعی Topical Authority می‌تواند راه خوبی برای توسعه محدوده توانایی‌های یک وبسایت برای ارائه به کاربران باشد.

بهترین راه برای بالا بردن این اعتبار موضعی چیست؟
بهترین راه این است که تمام چهار گوشه‌ی حوزه فعالیت کاری خود را پوشش دهیم به نحوی که هیچ کلمه‌ای در تخصص من وجود نداشته باشد مگر اینکه من در صفحه سایت خودم به آن پرداخته باشم. این موضوع جز فاکتورهایی است که توسط الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل آنالیز می شود و به طور غیر مستقیم تاثیر قابل توجهی به رتبه بندی شما توسط گوگل دارد.

 

۴) هدف جستجو

گوگل بر اساس نیاز مخاطب سایت‌ها را لیست کرده و نشان می‌دهد نه کلمات کلیدی!
مثلا من به دنبال خرید لباس بچگانه میگردم و کلمه خرید لباس بچگانه را سرچ میکنم، گوگل برای من صفحات خرید را در اولویت قرار میدهد تا صفحات بلاگ؛حالا اگر به دنبال مدلی جدید در تا زدن پاچه شلوار جین خودم بگردم گوگل برای من لیستی از مطالب بلاگ را نشان خواهد داد نه صفحات خرید!

هدف جستجو در بهبود رتبه سایت

آنالیز ربات گوگل برای رده بندی و نمایش بر اساس ۴ متد کلی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

سبک محتوا

سبک محتوا، غالباً در مورد صفحه‌های بلاگی یا ویدئویی تعریف می‌شود. برای مثال شما اگر کلمه “باز کردن جعبه گوشی آیفون” را سرچ کنید، تمام ۱۰ نتیجه اول به صورت ویدئویی به شما نشان داده خواهد شد. در نتیجه اگر شما می‌خواهید در این کلمه رشد کنید به دنبال ساخت و بهینه‌سازی یک ویدئو خوب باشید نه یک پست وبلاگ!

 

نوع محتوا

نوع محتوا به طور کلی در ۴ دسته مشخص قرار میگیرد : محتوای بلاگ، محتوای صفحه خرید، محتوای دسته بندی محصولات، محتوای صفحه فرود یا همان لندینگ پیج
برای مثال:اگر شما خرید گوشی هوشمند را جستجو کنید، تمام نتایج در زمینه محصولات دیجیتال قرار می‌گیرد ولی برای کلمه خرید گوشی آیفون، صفحه خرید به شما پیشنهاد می‌شود، می‌توانید امتحان کنید.

 

قالب محتوا

قالب محتوا معمولا مربوط به محتواهایی است که اطلاعاتی در مورد یک موضوع خاص به ما می‌دهند. محتواهای آموزشی، مقالات و اخبار مختلف، همه نمونه‌هایی از قالب‌های متداول هستند. مثلا وقتی شما کلمه روش‌های تندخوانی را جستجو می‌کنید، برای شما انواع و اقسام روش‌های مطالعه سریع نمایش داده خواهد شد.

 

زاویه محتوا

زاویه محتوا همان نقطه اتکای اهرم فروش است که غالبا در نتایج جستجو نیز نمایش داده می‌شود.
برای مثال “آموزش بسکتبال برای مبتدیان”
زاویه اتکای این جستجو مبتدیان خواهد بود و گوگل این نکته را در نظر می‌گیرد و نتایج را بر این اساس به شما نشان می‌دهد. پس سعی کنید محتوای خود را با هدف جستجو تنظیم کنید.

 

۵) عمق محتوا

گوگل به کامل‌ترین محتواها در مورد یک موضوع یا کلمه ی خاص توجه بیشتری می‌کند.
پس سعی کنید وقتی حول یک موضوع شروع به تولید محتوا می‌کنید، تمام زیر شاخه‌های آن موضوع را پوشش دهید، اما این به معنای طولانی نوشتن و تعداد کلمات بیشتر نیست!
طولانی نوشتن یک شمشیر دو لبه است. اگر نتوانید خوب یک مطلب را تفصیل دهید، کاربر خود را از دست می‌دهید.

مثلا شما می‌خواهید ۱۰ برند برتر ساعت را بشناسید. خب اگر این تحقیق را به زبان انگلیسی انجام دهید، خواهید دید که ۱۰ سایت اول همگی از ساعت رولکس صحبت کرده‌اند.
چون همه ما در ذهنمان ساعت رولکس را به عنوان یک ساعت خاص و گرانبها می‌شناسیم پس باید از آن صحبت کرد حتی اگر جز ۱۰ برند برتر نباشد!

در مورد قیمت، ویژگی‌های خاص، تاریخچه‌ی برند و… نیز در این سایت‌ها صحبت شده، پس اگر می‌خواهید مقاله‌ی جدیدی در این حوزه بنویسید، باید تمام این مطالب را پوشش دهید. چون بقیه رقیبان شما این کار را کرده‌اند و در ادامه یک چیز جدید به آن اضافه کنید؛ این دقیقا همان برگ برنده شماست، در این مثال خاص پیشنهاد من نحوه نگهداری خوب این ساعت‌ها، معرفی مراکز و نمایندگی‌های فروش و … است.

حالا اگر در مورد موضوع دیگری خواستیم تولید محتوا کنیم چه چیزی اضافه کنیم؟

افزایش رتبه سایت
از گوگل کمک بگیرید! از پیشنهادات گوگول که پس از آخرین سرچ به شما نمایش داده می‌شود استفاده کنید و به عنوان یک موضوع و نیاز جدید مخاطب آن را در محتوای خود اثر دهید.

این بخش اول از مقاله ما بود که با بیان ۵ نکته مهم به پایان رسید. در قسمت دوم مقاله، ما به ۵ نکته دیگر خواهیم پرداخت و در انتها با یک جمع‌بندی و بیان نکات عملی مفید شما را در رسیدن به نتیجه مطلوب سئو و بهینه سازی سایت راهنمایی خواهیم نمود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
علی سخا

علی سخا هستم مدیر واحد خلاقیت آکادمی آمانج علاقه‌مند به دیجیتال مارکتینگ، ماشین لرنینگ و فلسفه اینجا مطالعات و تجربیات خودم در حوزه سئو، مارکتینگ و مدیریت با شما به اشتراک میگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *