سئوی سایت

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 4 دقیقه مطالعه کنید

اکثر مقالاتی که در مورد فاکتورهای رنک بندی و رتبه دهی گوگل وجود دارند، بسیار طولانی و حوصله سر برند.
این مقالات روی موضوعاتی تمرکز میکنند که مثل روز روشن است؛ و کمتر به بسط موضوعاتی می‌پردازد که شاید از این حیث مهم تر اند. این موارد نه تنها به شکل مستقیم، بلکه به صورت غیر مستقیم نیز بر رتبه بندی شما در کلمات کلیدی مختلف، توسط گوگل تاثیر گذارند.
برای همین من در این مقاله روش جدیدی را در پیش خواهم گرفت و بجای صحبت کردن از بیش از ۲۰۰ فاکتور مهم در مورد ۱۰ مورد بسیار مهم که بر سئو سایت شما موثر است صحبت خواهم کرد و به تفصیل به نقد و بررسی هر یک از آنها خواهم پرداخت.
این لیست شامل مهم ترین عواملی است که چه به صورت مستقیم چه غیر مستقیم بر روی افزایش رتبه و سئو سایت شما تاثیر گذار است
بین این موارد هیچ یک بردیگری تقدم ندارد، زیرا همه فقط میخواهند در رتبه بندی گوگل پیشرفت کند و به دنبال کسب محبوبیت، راحتی کاربر و برطرف کردن نیاز مخاطب به نحو احسنت نیستند پس تمام این موارد را در سئوی سایت خود رعایت کنید.
حالا بدون فوت وقت برویم سراغ این موارد:

 

۱) لینک های خارجی

لینک های خارجی شاید مهم ترین فاکتور برای گوگل هستند، لینک های خارجی سنگ بنای ارزش گذاری سایت می‌باشند و در ضمن مهم ترین فاکتور برای الگوریتم گوگل و پیج رنک(page rank) است.
قبل از اینکه این نکته در ذهن شما بیاید که پیج رنک اصلا شاخص و معیار مهم نیست باید بگویم که گری الیس، از کارکنان گوگل، در سال ۲۰۰۸ تاکید کرد که پیج رنک همچنان از فاکتورهای مهم و حیاتی رتبه بندی گوگل است.

اگرچه تمام بک لینک ها ارزش یکسانی ندارد اما تحقیقات در بیش از ۱ میلیارد صفحه نشان داده است که ارتباط تنگاتنگی بین لینک های خارجی و ترافیک سایت وجود دارد. فاکتورهای زیادی برای ارزش گذاشتن بر لینک های خارجی وجود دارد که مهم ترین آن ها اعتبار و مرتبط بودن سایت لینک دهنده به موضوع سایت و حوزه فعالیت ما است.

رتبه سایت

مرتبط بودن سایت 

فرض کنید شما در شهر تهران دنبال یک رستوران بی نظیر برای یک قرار مهم میگردید؛ شما برای این کار میخواهید از یکی از دو دوست صمیمی خود کمک بگیرید
یکی از دوستان شما سرآشپز و دیگری پزشک است، نظر کدام یک برای شما قابل اعتماد تر است؟

احتمالا آن که سرآشپز است؛ چون این بخشی از حرفه‌ی اوست و در این زمینه قطعا اطلاعات بیشتری دارد. حال اگر خدایی نکرده دنبال یک بیمارستان خوب بگردید قطعا منبع شما مخالف حالت اول می‌شود، این سناریو دقیقا درمورد فضای وب نیز صدق میکند. لینک گرفتن از پیج ها و سایت های مرتبط بسیار با ارزش است.

اعتبار سایت

بک لینک گرفتن از سایت های قدرتمند و معتبر به قدرت و اعتبار سایت شما اضافه می‌کند. شما اعتبار سایت و دامنه را میتوانید با استفاده از سایت هایی نظیر moz ،ahref و… مشاهده بفرمایید.

 

۲) تازگی مطالب یا freshness

تازگی مطالب یکی دیگر از فاکتورهای مهم است که به طور غیر مستقیم بر رتبه سایت شما تاثیر می‌گذارد.
مثلا شما میخواهید که اخرین قیمت دلار را جستجو کنید؛ گوگل در ابتدا سایتی را نمایش می‌دهد که اخرین قیمت و یا اخرین اخبار مرتبط با ارز را منتشر کرده است؛ گوگل این کار را میکند چون می داند مردم میخواهند تازه ترین اخبار را مشاهده کنند.
برای موضوعات دیگر اهمیت تازگی مطلب کم تر است ولی مطمئنا بی تاثیر نیست؛ با یک مثال این بخش را دنبال کنیم. بر فرض مثال برای کلمه بهترین هدفون بی سیم
چون شرکت ها چند ماه یک بار هدفون بی سیم ارائه میکنند،پس بهترین پبشنهاد ۱ ماه پیش احتمالا هنوز هم بهترین است. ربات گوگل اغلب این موضوع را درک می‌کند و در ارائه نتایج این موضوع را مد نظر دارد.

یک مثال دیگر: برای روش بستن گره کراوات، روش ۱ ماه پیش با ۱۰ سال پیش آن چنان فرق نمیکند پس گوگل هر دو مطلب جدید و قدیم را با یک اعتبار ( از این منظر) به کاربران نشان می‌دهد.

 

یک راهکار عالی
به نتایج جستجو نگاه کنید تا اهمیت تازگی مطلب را برای کلمات کلیدی هدف خود ارزیابی کنید.
اگر تازه بودن مطلب موضوع مهمی است ، مرتباً صفحه را به روز کنید یا به طور مداوم مقالات جدید را در مورد این موضوع منتشر کنید تا در صورت تقاضا، گوگل به شما اهمیت بیشتری دهد.
اگر تازه بودن مهم است اما حیاتی نیست ، به طور مرتب صفحه خود را چک کنید و با قرار گرفتن در رده بندی گوگل مطالب خود را بروزرسانی کنید.
اگر تازه بودن از اهمیت کمی برخوردار است، تمام تلاش خود را برای ایجاد بهترین راهنما در مورد یک موضوع متمرکز کنید.

 


مطالعه دو مقاله زیر نیز در حوزه دیجیتال مارکتینگ و سئو به شما عزیزان توصیه می‌شود:

۶ استراتژی برند سازی کسب و کارهای کوچک

راهنمای جامع بروزرسانی مقالات برای بهبود سئو سایت


 

۳) اعتبار موضعی

اعتبار موضوعی یا Topical Authority نقطه مقابل بهینه سازی کلمات کلیدی Keyword Optimization است.
یک صفحه با اعتبار موضوعی در یک حوزه، به جای رتبه گرفتن تنها به ازای کلمات کلیدی مشخص، در محدوه‌ای از مفاهیم، دارای اعتبار و رتبه است.  کلمه کلیدی، نوشتاری مشخص از یک مفهوم کلی است. حال آنکه طیف وسیعی از کلمات به آن مفهوم مرتبط هستند.

 

فرض کنید وبسایتی دارید که در حوزه فروش قطعات جانبی محصولات هوشمند است، احتمالا در آن صفحه‌ای با موضوع گلس و محافظ صفحه ایجاد کرده‌اید. در این صورت احتمالا می‌خواهید،‌ کاربران برای مطالب مختلفی از جمله قاب گوشی، گلس های مات، گلس های سه بعدی، قاب های کتابی و… نیز به این صفحه مراجعه کنند، چنین مفهومی برای ارتقای رتبه سایت می‌تواند بسیار شگفت انگیز باشد.

ما همیشه به دنبال روش‌هایی برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب هستیم کلید واژه هایی که کاربران در گوگل جستجو می‌کنند، اگر به درستی انتخاب و اعمال شوند، ما را به رتبه‌های بالاتر در نتایج جستجو نزدیک می‌کنند. در این میان به کار گیری اعتبار موضوعی Topical Authority می‌تواند راه خوبی برای توسعه محدوده توانایی‌های یک وبسایت برای ارائه به کاربران باشد.

بهترین راه برای بالا بردن این اعتبار موضعی چیست؟
بهترین راه این است که تمام چهار گوشه‌ی حوزه فعالیت کاری خود را پوشش دهیم به نحوی که هیچ کلمه ای در تخصص من وجود نداشته باشد مگر اینکه من در صفحه سایت خودم به آن پرداخته باشم. این موضوع جز فاکتورهایی است که توسط الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل آنالیز می شود و به طور غیر مستقیم تاثیر قابل توجهی به رتبه بندی شما توسط گوگل دارد.

 

۴) هدف جستجو

گوگل بر اساس نیاز مخاطب سایت ها را لیست کرده و نشان می‌دهد نه کلمات کلیدی!
مثلا من به دنبال خرید لباس بچه گانه میگردم و کلمه خرید لباس بچه گانه را سرچ میکنم، گوگل برای من صفحات خرید را در اولویت قرار میدهد تا صفحات بلاگ؛حالا اگر به دنبال مدلی جدید در تا زدن پاچه شلوار جین خودم بگردم گوگل برای من لیستی از مطالب بلاگ را نشان خواهد داد نه صفحات خرید!

هدف جستجو در بهبود رتبه سایتانالیز ربات گوگل برای رده بندی و نمایش بر اساس ۴ متد کلی می باشد که در ادامه به ان خواهیم پرداخت:

سبک محتوا

سبک محتوا، غالبا در مورد صفحه های بلاگی یا ویدئویی تعریف می‌شود برای مثال شما اگر کلمه باز کردن جعبه گوشی آیفون را سرچ کنید، تمام ۱۰ نتیجه اول به صورت ویدئویی به شما نشان داده خواهد شد.اگر شما میخواهید در این کلمه رشد کنید به دنبال ساخت و بهینه سازی یک ویدئو خوب باشید نه یک پست وبلاگ!

 

نوع محتوا

نوع محتوا به طور کلی در ۴ دسته مشخص قرار میگیرد : محتوای بلاگ، محتوای صفحه خرید، محتوای دسته بندی محصولات ، محتوای صفحه فرود یا همان لندینگ پیج
برای مثال:اگر شما خرید گوشی هوشمند را جستجو کنید، تمام نتایج در زمینه محصولات دیجیتال قرار میگیرد ولی برای کلمه خرید گوشی ایفون، صفحه خرید به شما پیشنهاد می شود، می‌توانید امتحان کنید.

 

قالب محتوا

قالب محتوا معمولا مربوط به محتواهایی است که اطلاعاتی در مورد یک موضوع خاص به ما می‌دهند. محتواهای آموزشی، مقالات و اخبار مختلف، همه نمونه هایی از قالب های متداول هستند. مثلا وقتی شما کلمه روش های تندخوانی را سرچ میکنید برای شما انواع و اقسام روش های مطالعه سریع نمایش داده خواهد شد.

 

زاویه محتوا

زاویه محتوا همان نقطه اتکای اهرم فروش است که غالبا در نتایج جستجو نیز نمایش داده می‌شود.
برای مثال آموزش بسکتبال برای مبتدیان
زاویه اتکای این جستجو مبتدیان خواهد بود و گوگل این نکته را در نظر میگیرد و نتایج را بر این اساس به شما نشان می‌دهد. پس سعی کنید محتوای خود را با هدف جستجو تنظیم کنید.

 

۵) عمق محتوا

گوگل به کامل ترین محتواها در مورد یک موضوع یا کلمه ی خاص توجه بیشتری میکند
پس سعی کنید وقتی حول یک موضوع شروع به تولید محتوا می‌کنید، تمام زیر شاخه های آن موضوع را پوشش دهید، اما این به معنای طولانی نوشتن و تعداد کلمات بیشتر نیست!
طولانی نوشتن یک شمشیر دو لبه است اگر نتوانید خوب یک مطلب را تفصیل دهید، کاربر خود را از دست می‌دهید.

مثلا شما میخواهید ۱۰ برند برتر ساعت را بشناسید. خب اگر این تحقیق را به زبان انگلیسی انجام دهید خواهید دید که ۱۰ سایت اول همگی از ساعت رولکس صحبت کرده اند
چون همه ما در ذهنمان ساعت رولکس را به عنوان یک ساعت خاص و گرانبها میشناسیم پس باید از آن صحبت کرد حتی اگر جز ۱۰ برند برتر نباشد!

در مورد قیمت، ویژگی های خاص، تاریخچه‌ی برند و… نیز در این سایت ها صحبت شده، پس اگر میخواهید مقاله‌ی جدیدی در این حوزه بنویسید تمام این مطالب را باید پوشش دهید چون بقیه رقیبان شما این کار را کرده اند و در ادامه یک چیز جدید به آن اضافه کنید؛ این دقیقا همان برگ برنده شماست، در این مثال خاص پیشنهاد من نحوه نگهداری خوب این ساعت ها، معرفی مراکز و نمایندگی های فروش و … است.

حالا اگر در مورد موضوع دیگری خواستیم تولید محتوا کنیم چه چیزی اضافه کنیم؟

افزایش رتبه سایت
از گوگل کمک بگیرید! از پیشنهادات گوگول که پس از آخرین سرچ به شما نمایش داده میشود استفاده کنید و به عنوان یک موضوع و نیاز جدید مخاطب آن را در محتوای خود اثر دهید.

این بخش اول از مقاله ما بود که با بیان ۵ نکته مهم به پایان رسید. در قسمت دوم مقاله که به زودی منتشر خواهد شد ما به ۵ نکته دیگر خواهیم پرداخت و در انتها با یک جمع بندی و بیان نکات عملی مفید شما را در رسیدن به نتیجه مطلوب سئو و بهینه سازی سایت راهنمایی خواهیم نمود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

کمپ آموزش جامع سئو تخصصی

آموزش تخصصی و پروژه محور سئو

همواره یکی از مشکلاتی که طراحان سایت و شرکت ها با آن دست و پنجه نرم میکنند فروش و بازدید کم سایتشان است. یکی از دلایل اصلی دیده شدن سایتها و فروش بالای آن بهبود رتبه سایت در گوگل است که به این کار سئو گویند. و موفقیت هرکسی در کسب و کار اینترنتی، وابسته به دانش سئو و بهینه سازی وب سایت است.
همواره همه موسسات و شرکت ها ، در عصر امروزی به وب سایتی برای معرفی خدمات و محصولات خود نیاز دارند . که توسط طراحان سایت و برنامه نویسان این عمل انجام می شود. اما این پایان کار نیست . این خدمات و محصولات برای دیده شدن و فروش باید در گوگل و سایر موتور های جستجو دیده شوند که انجام این کار به عهده سئو است .
ادامه...

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

لینک سازی در سئو به چه معناست؟

لینک سازی (Link Building) در سئو به چه معناست؟

همه ما با قطعا با تعریف لینک در فضای اینترنت آشنایی داریم، لینک سازی یا همان لینک بیلدینگ به مجموعه فعالیت هایی گفته می‌شود که موجب شده سایت شما (لندینگ…

زیرشاخه های سئوخارجی

سئو خارجی (off-page SEO) چیست؟ (راهنمای جامع)

سئو خارجی یا off-page SEO، به صورت کلی به مجموعه فعالیت هایی اطلاق می‌شود که یک کارشناس سئو و یا وبمستر در خارج از سایت (پیشخوان مدیریت سایت) برای بهبود…

مقایسه سایت از دید سئو

سه معیار مهم برای مقایسه وبسایت خود با رقبا از نظر سئو

وقتی ما، به عنوان یک کارشناس سئو، قصد داریم پروپوزال سئو یا همان سئو پلن خود را به کارفرما ارائه دهیم و یا یک پروژه جدید قبول کنیم باید دید…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین بازخورد
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات
trackback
۱۰ فاکتور مهم در رتبه بندی گوگل که نباید نادیده گرفته شود! (قسمت دوم) - آمانج آکادمی مرکز آموزش های برنامه نویسی ، دیجیتال مارکتینگ و دیزاین
9 ماه‌ گذشته

[…] قسمت اول این مقاله ما در مورد ۵ فاکتور اساسی و مهم که گوگل بر مبنای آن، […]

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

کمپ آموزش جامع سئو تخصصی

آموزش تخصصی و پروژه محور سئو

همواره یکی از مشکلاتی که طراحان سایت و شرکت ها با آن دست و پنجه نرم میکنند فروش و بازدید کم سایتشان است. یکی از دلایل اصلی دیده شدن سایتها و فروش بالای آن بهبود رتبه سایت در گوگل است که به این کار سئو گویند. و موفقیت هرکسی در کسب و کار اینترنتی، وابسته به دانش سئو و بهینه سازی وب سایت است.
همواره همه موسسات و شرکت ها ، در عصر امروزی به وب سایتی برای معرفی خدمات و محصولات خود نیاز دارند . که توسط طراحان سایت و برنامه نویسان این عمل انجام می شود. اما این پایان کار نیست . این خدمات و محصولات برای دیده شدن و فروش باید در گوگل و سایر موتور های جستجو دیده شوند که انجام این کار به عهده سئو است .
ادامه...