تایپوگرافی

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 4 دقیقه مطالعه کنید

متن موجود درسایت ها بیش از 90٪ کل اطلاعات موجود در وب را نشان می دهد. تایپوگرافی سنگ بنای تجربه وب است. حتی همین الان ، وقتی این مقاله را می خوانید ، کلمات نوشته شده در آن به دلیل تایپوگرافی قابل مشاهده هستند.

یادگیری تایپوگرافی می تواند دلهره آور باشد و به همین دلیل است که همه طراحان آماده نیستند زمان و انرژی خود را برای تسلط بر این مهارت سرمایه گذاری کنند. برخی از طراحان تایپوگرافی را نادیده می گیرند زیرا فکر می کنند ارزش صرف وقت برای آن را ندارند.

وقتی صحبت از طراحی تایپوگرافی می شود ، نه تنها متن را خوانا می کند بلکه برای انتقال روحیه خاص نیز حیاتی است. تایپوگرافی جذاب برای طراحی عالی در رابط کاربری کلیدی است. و این دلیل اصلی این است که چرا هر طراح باید بر تایپوگرافی تسلط داشته باشد.

 

برای آشنایی با الگو ها در طراحی رابط کاربری ui به مقالهالگوهای طراحی رابط کاربر (UI)مراجعه نمایید

 

تایپوگرافی چیست؟

رابرت برینگ هورست ، در کتاب خود با عناصر سبک تایپوگرافی ، تایپوگرافی را به عنوان کار دستیابی به زبان انسان با فرم بصری با دوام تعریف می کند. تایپوگرافی شامل ایجاد یک نوع متن کامل و قابل استفاده مجدد است که به شما امکان می دهد زبان را قابل مشاهده کنید.

نقش تایپوگرافی در طراحی

ارتباطات نقشی اساسی در طراحی دارد. برای موفقیت ، محصولات شما باید هدف خود را به روشنی بیان کنند. تایپوگرافی به طراحی کمک می کند تا اطلاعات را به افراد برساند. اندازه قلم ، عرض قلم ، رنگ قلم و طول خط – همه عناصر تایپوگرافی با هم کار می کنند تا یک تجربه کاربری عالی ایجاد کنند.

عناصر تایپوگرافی

قبل از ارائه توصیه های خاص طراحی ، یادگیری اصول تایپوگرافی بسیار حیاتی است.

 

TypeFace

بسیاری از طراحان از اصطلاحات ‘typeface’ و ‘font’ به جای یکدیگر استفاده می کنند. با این حال ، اینها یک چیزنیستند. Typeface طرحی از نوع است ، در حالی که قلم نوعی در اندازه و وزن خاص است. به طور خلاصه ، حروفچینی چیزی شبیه به خانواده است و قلم ها نیز بخشی از آن هستند.

اولاً ، تفاوت بین قلم ها و Typeface باید روشن باشد زیرا ممکن است برای بسیاری گیج کننده باشد. در حالی که اولی نمایش گرافیکی متن است ، دومی سبک های مختلف قلم ها است و آن را بخشی از خانواده Typeface می کند. بسیار مهم است که Typeface انتخاب شده متناسب با لحن کسب و کار و معنای محتوا باشد.

Mean line and Baseline

خط و خط اصلی هر دو جای کاراکتر را در یک متن خاص تسهیل می کنند. برای وضوح و خوانایی ، قرار دادن کاراکترها در یک خط ، یک روش مداوم بوده است. هر دو خط و پایه به طراحان در حفظ یک خط واحد در کل نسخه کمک می کنند.

 

Measurements

برای قابل فهم کردن موضوع و تفاوت بین اطلاعات مختلف در یک متن معمولاً اندازه گیری های جداگانه ای مانند اندازه ، وزن و ارتفاع متفاوت را دنبال می کند. این باعث می شود نسخه ی منسجم ترباشد و جنبه های قابل توجه آن برجسته شود.

 

White Space & Alignment

هنگام خواندن ، به سختی به جنبه هایی مانند فضای سفید بین متن توجه می کنیم. این در مورد طراحان صدق نمی کند ، زیرا آنها در پایان وقت زیادی را صرف تنظیم فضای سفید می کنند ، که اگر به درستی متعادل نشود ، بر خوانایی تأثیر می گذارد به همین ترتیب ، نگهداری از تراز نیز در ایجاد طرح بندی کامل صفحه و ارتقا design طراحی نقش اساسی دارد.

Tracking & Kerning

ردیابی ابزاری برای حفظ فاصله بین حروف در یک نسخه است. فضای مناسب و متعادل جریان متن را حفظ کرده و خواندن آن را آسان تر می کند .از طرف دیگر ، Kerning در تایپوگرافی به طراح اجازه می دهد تا فضای بین دو شخصیت خاص را بدون ایجاد مزاحمت در فضای دیگر در همان نسخه تنظیم کند.

تایپوگرافی در طراحی رابط کاربری

 

Leading

ممکن است هنگام خواندن متوجه آن نشویم ، اما فاصله بین دو خط بر کل طرح و خوانایی تأثیر می گذارد. پیشرو این است که چگونه طراحان UI فضای سفید را بین دو خط مبنا متوالی تنظیم می کنند. میزان خوانش استاندارد 120٪ است ، اگرچه به موقعیت متن و تأثیر کلی که یک طراح در نظر دارد بستگی دارد.

جدا از اینها ، استفاده از تایپوگرافی به شما نیاز دارد تا با مفاهیمی مانند Ascender و Descender آشنا شوید. پسوند حروف فراتر از خط میانگین و پایه به ترتیب به عنوان صعود کننده و نزول شناخته می شود. این موارد در تنظیم حروف مفید هستند و به طور بالقوه می توانند کل طرح متن را مختل کنند.

 

تایپوگرافی

 

توصیه های طراحی تایپوگرافی

تایپوگرافی یک رشته عظیم است و خلاصه کردن تمام توصیه های طراحی تایپوگرافی در یک مقاله واحد غیرممکن است. با این وجود ، چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید تایپوگرافی باعث بهتر شدن محتوا و بهبود خوانایی آن می شود.

 

هنگام استفاده از چندین فونت مراقب باشید

در حین طراحی تایپوگرافی ، ممکن است بخواهید خانواده های مختلف قلم را با هم ترکیب کنید. به عنوان مثال ، از یک خانواده قلم برای عنوان و دیگری برای کپی بدنه استفاده کنید. در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید هنگام انتخاب خانواده قلم به خاطر بسپارید:

از استفاده بیش از سه خانواده قلم خودداری کنید. استفاده همزمان از بیش از سه خانواده قلم می تواند چیدمان شما را شلوغ نشان دهد.

 

برای مبتدیان ، توصیه می شود تا زمانی که به آن تسلط پیدا نکنید ، در یک خانواده قلم باشید. با انتخاب نوع متن برای متن بدن خود شروع کنید. نوع حروف انتخابی شما برای متن ، بر تصمیمات هر نوع حروف دیگر در طرح شما تأثیر می گذارد. پس از اطمینان از نوشتن متن، ازقلم مناسب برای عنوان و بند ها استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که فونت های انتخاب شده به خوبی با هم کار می کنند. خانواده قلم هایی که انتخاب می کنید باید مکمل یکدیگر باشند. ابزارهایی مانند FontPair یا TypeWolf می توانند روند یافتن ترکیب قلم مناسب را ساده کنند.

 

سلسله مراتب بصری عالی ایجاد کنید

سلسله مراتب نوع برنامه / سایت شما بسیار مهم است و به بازدیدکنندگان / کاربران اجازه می دهد تا اطلاعات را سریع تجزیه و تحلیل کنند. طراحان باید با توجه به اولویت ، محتوا را سازماندهی کنند. مهمترین نسخه باید برجسته ترین باشد.

هنگام طراحی یک صفحه ، شما باید با <h1> شروع کنید ، و هر سبک نوع بعدی باید زیر <h1> قرار گیرد. اولویت را می توان با استفاده از اندازه ، وزن و رنگ فونت ایجاد کرد.

اندازه قلم مناسب را انتخاب کنید

اندازه متن شما تأثیر مهمی در تجربه خواندن مطلبی روی صفحه دارد. کوچک جلوه دادن متن یک دام مشترک طراحی است. متن کوچک می تواند به راحتی باعث فشار خواننده شود. در نتیجه ، کاربران از اکثر اطلاعات ارائه شده چشم پوشی می کنند. این امر مخصوصاً در مورد موبایل صدق می کند ، جایی که نوع کوچک آن در یک صفحه کوچک و روشن می تواند برای کاربران دردناک باشد. اما متن زیاد نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. متن بزرگ ممکن است باعث حواس پرتی شود.

برای دسک تاپ: از قلم 16 پیکسل یا بالاتر برای متن متن استفاده کنید. خیلی بزرگ نیست و خواندنش راحت است.

برای دستگاه های iOS از اندازه متن حداقل 11 نقطه استفاده کنید (در فاصله دید معمول بدون بزرگنمایی قابل خواندن است).

برای Androidحداقل اندازه قلم قابل خواندن 12 sp است ، اما استفاده از حداقل 14 sp برای متن اصلی بسیار توصیه می شود.

حروف چاپی را انتخاب کنید که در اندازه های مختلف به خوبی کار کنند. اطمینان حاصل کنید که نوع چاپی که در صفحه های کوچکتر خوانا هستد و قابل استفاده باشند.

به همین دلیل است که شما همیشه باید از اندازه قلم راحت متن متن خود شروع کنید. اگرچه ارائه یک راه حل همه جانبه برای اندازه قلم غیرممکن است ، اما یک قانون کلی این است:

فاصله بین خطوط را کم نکنید

ما در بالا به اهمیت هدایت اشاره کردیم. منجر بد منجر به نوشتاری می شود که شلوغ به نظر می رسد. با افزایش پیشرو ، فضای سفید عمودی بین خطوط متن را افزایش می دهید ، به طور کلی خوانایی را در ازای املاک و مستغلات صفحه بهبود می بخشید. به عنوان یک قانون کلی ، میزان هدایت باید در حدود 30٪ بیشتر از ارتفاع کاراکتر باشد تا خوانایی خوبی داشته باشد.

 

برای اطلاعات بیشتر در زمینه اهمیت فضای سفیددرطراحی به مقالهاستفاده ازفضای منفی در طراحی UIمراجعه نمایید

 

سخن آخر

این مقاله در سری مقالات آموزش طراحی رابط کاربری آکادمی آمانج برای شما دوستداران طراحی ارائه شده است. تایپوگرافی مهارتی است که هر طراح برای تسلط در عصر دیجیتال به آن نیاز دارد. اما تسلط بر مهارت تایپوگرافی به زمان نیاز دارد. بهترین توصیه تمرین است. شما فقط واقعاً به یادگیری چیزی از طریق تکرار ادامه می دهید. هرچه سبک های نوشتاری را بیشتر امتحان کنید ، ایده بهتری در مورد نحوه کار و ظاهر آن برای کاربران خواهید داشت.

منبع: در نگارش این مقاله از سایت ADOBE XD استفاده شده است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

الگوهای طراحی رابط کاربر (UI)

الگوهای طراحی رابط کاربر (UI)

تا به حال توجه کرده اید که اکثر محصولات نسبتاً مشابهی دارند؟ این سایتها دارای یک نوار بالای ناوبری هستند. برنامه ها از نوارهای زبانه ای استفاده می کنند. اکثر…

ابزار طراحی ui

۱۰ ابزار طراحی UI که همیشه به آن نیاز دارید!

User interface (رابط کاربری) که ما آن را به ui  میشناسیم در واقع رابط میان کاربران و محصولات سیستم است. در کل ظاهر سایت شما که کاربران با آن رابطه…

طراحی مینیمال در UI

طراحی مینیمال در UI

امروزه مینیمالیسم یا همان طراحی مینیمال غالباً در حوزه های مختلف زندگی و کار مورد بحث قرار می گیرد و جهات متنوع طراحی از این مینیمالیسم به عنوان یک "سبک…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید