(function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')
گیمیفیکیشن در UX

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 3 دقیقه مطالعه کنید   منتشر شده در تاریخ: آبان ۱۶ام, ۱۳۹۹   آخرین بروزرسانی: مرداد ۹ام, ۱۴۰۰


طراحان به دنبال بهبود تجربه کاربری هستند و کاربران محصولی را انتخاب می کنند که استفاده از آن لذت بخش باشد ازاین رو باید تکنیکی وجود داشته باشد که کاربران را برای استفاده از محصول جذب کنیم، گیمیفیکیشن یکی از روش های اصلی طراحی است. اگر میخواهید نقش گیمیفیکیشن در طراحی تجربه کاربری را بدانید خواندن این مقاله به شما توصیه میشود.در این مقاله در مورد گیمیفیکیشن در ux و مزایای گیمیفیکیشن صحبت میکنیم.

 

گیمیفیکیشن چیست؟

در ابتدا اجازه دهید معنی gamification را برایتان توضیح دهم gamification به معنی بازی گونه سازی است و از نظر مفهومی بدین معنی است که طوری صفحه یا محصول خود را طراحی کنیم که حالت بازی برای مشتری داشته باشد البته در محیط خارج از بازی، به صورتی که مشتری برای استفاده از آن جذب شود.


مطالعه مقاله جامع «گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ» به شما عزیزان توصیه می‌شود.


 

 

چگونه کاربران را با گیمیفیکیشن جذب کنیم؟

چالش

چالش موجب ایجاد انگیزه می شود از آنجایی که ما انسان ها می خواهیم ثابت کنیم که می توانیم چالش ایده خوبی است ،چالش موجب افزایش جذابیت می شود و موجب می شود کاربر برای اثبات توانایی های خویش تلاش کند چالش موجب می شود که کاربران کارهایی که ممکن است خسته کننده باشند را بهتر انجام دهند.

پاداش

پاداش موجب می شود که کاربران علاقه بیشتری برای مشارکت نشان دهند، می توانیم با پیشرفت کاربران به آنها پاداش و جایزه دهیم که موجب انگیزه کاربران می شود.

امتیازات

همانطور که بازی ها از امتیاز دادن برای مشخص کردن شخص برنده استفاده می کنند همان طور محصول بازی انگاری شده از دو راه می تواند امتیاز دهد یکی بر اساس امتیازات گرفته شده و دیگری براساس ورود کاربر به سایت.

مدال و برچسب

مانند بازی هنگامی که کاربران به یک امتیاز خاص می رسند به آنها مدال یا برچسب دهیم  زیرا کاربران را جذب می کند و موجب انگیزه در کاربران می شود.

نقش گیمیفیکیشن در طراحی تجربه کاربری

اعلام برنده

می توانیم اشخاص را بر اساس امتیازو مدالی که کسب کرده اند برنده اعلام کنیم و به آنها رتبه دهیم از آنجا که انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند با معرفی کردن کاربرانی که عملکرد بهتری دارند کاربران را به استفاده بهتر جذب کنیم به کاربر با گذر از هر مرحله امتیاز دهیم و آنها را رتبه بندی کنیم به طوری که حس رقابت بینشان به وجود آید همچنین میزان پیشرفت کاربر در آن اپلیکیشن را به کاربر نشان دهیم به طوری که کاربر با گذر از موانع احساس پیشرفت و موفقیت کند.

طراحی سفر

می توانیم یک سفر را برای کاربر طراحی کنیم که در این سفر از تجربیاتش استفاده کند و اطلاعاتی را به کاربر بدهیم که در مورد پیشرفت سفرش بداند و آن را به ادامه این سفر تشویق کنیم در ابتدای سفر هم به مشتری اطلاعاتی بدهیم که مسیر را بشناسد.

محدودیت ها

می توانیم برای یک خرید توسط مشتری محدودیت زمانی و یا هر محدودیت دیگری تعیین کنیم مثل بازی که برای امتیاز گرفتن از یک مرحله باید آن را در زمان مشخصی انجام دهیم ، مثلا تخفیف های زمان دار بگذاریم و یا تکمیل ظرفیت برای ثبت نام. البته باید این را هم در نظر داشته باشید که آنقدر از یک سبک استفاده نکنید که محصول بیش از حد به بازی شباهت پیدا کند

تاثیر و وابستگی اجتماعی

کاربران برای انجام کار گروهی پاداش دریافت کنند از آنجا که کار گروهی موجب افزایش حس رقابت می شود هیجان انگیزترست که برای پاداش گرفتن در بازی ،بازیکنان باید با یکدیگر مشارکت داشته باشند همچنین از کاربرانی که تجربه داشته اند به عنوان مربی برای کاربران جدید استفاده کنید که بتوانند تجربیاتشان را به اشتراک بگذارند و یا کاربران می توانند نظری در رابطه با محصول دارند را به اشتراک بگذارند.

علاوه بر این می توانید کاربران را به خرید گروهی تشویق کنید مثلا اگر خریدی را گروهی انجام می دهند تخفیف مشخصی بگیرند،به کاربر امکان دعوت کاربران دیگر را بدهید ،انجمن یا تالار گفتگو ایجاد کنید به طوری که بتوانند تجربه هایشان را به اشتراک بگذارند ،ارتباط لحظه ای بین کاربران ایجاد کنیم مانند poke زدن در فیسبوک.

آموزش قدم به قدم

مرحله به مرحله به کاربر طرز استفاده از سرویس را بیاموزید به طوریکه وارد مرحله جدید شود در صورتی که مرحله قبلی را درست انجام داده باشد.

ایجاد حس معنادار در مخاطب

حس معنادار در مخاطب ایجاد کنید باید طوری این احساس را در مخاطب به وجود آوریم که حس قهرمانی،تعلق داشتن به گروهی خاص و غرور تیمی ،متفاوت از دیگران بودن،خوش شانس بودن طوری که حس کند نباید این شانس را از دست بدهد در مخاطب ایجاد شود و یا برای روز های خاص تقویم هدیه و تخفیف بگیرند.

ایجاد حس خلاقیت در مخاطب

به کاربر اجازه دهیم آن طور که میخواهد بازی را بچیند ، به کاربر قدرت انتخاب دهیم که بسته موردنظرش را با خلاقیت انتخاب کند  به طوریکه کاربر احساس کند بسته انتخابی اش بسته برد است و یا پاداش موقت به کاربر بدهید به طوری که کاربر نهایت خلاقیتش را برای استفاده از آن به کار گیرد مثل بسته دانلود رایگان اینترنت 5 تا 7 صبح.

ایجاد حس مالکیت به مخاطب

با تشویق کاربر به جمع آوری امتیاز موجب استفاده بیشتر کاربر از آن محصول می شویم به طوریکه با امتیازها بتوان کارهای مختلفی انجام داد و با امتیازها بتوان معامله کرد که حس قدرت را در کاربر تقویت می کند و یا کاربر بتاوند بازی را توسعه و رشد دهد.همچنین می توانیم کاربر را به جمع آوری کلکسیون تشویق کنیم مثلا آدامس love is با شماره بندی سریالی که روی عکس هایش داشت کاربر را تشویق می کرد که کلکسیونی از آن را جمع آوری کند.

ایجاد حس کمبود و بی صبری

مثلا نقطه آسایش کاربران در رده های بالاتر را به کاربران دیگر نشان دهیم و حس کمبود را در آنها ایجاد کنیم و یا قوانین خاصی وضع کنیم که فقط واجدین شرایط می توانند عضو باشگاه مشتریان شوند.

رقم زدن اتفاق های غیر قابل پیش بینی برای مشتری

از آنجا که کاربران در مسیر خسته می شوند برای رفع بی انگیزگی شان هدایایی در نظر بگیرید که غیر منتظره و بی دلیل باشند.

همچنین می توانید لوگوی محصول را به صورت مناسبتی تغییر دهید یا با تغییر ظاهر کاربر را شگفت زده کنید.

 


شما می توانید مقاله «طراح تجربه کاربری یا UX چیست؟(راهنمای جامع)»  که به معرفی و بررسی جامع طراحی تجربه کاربری می‌پردازد را مطالعه فرمایید.


مزایای گیمیفیکیشن

  • حس پیشرفت به کاربر میدهد زیرا کاربر انگیزه ی بیشتری پیدا می کند.
  • موجب می شود کاربران با دوستانشان در یادگیری رقابت کنند و باعث افزایش بهره وری و خلاقیت در حل چالش ها می شود و تمرکز کاربران را افزایش می دهد.
  • از آنجا که کاربران تجربه اش می کنند مدت بیشتری در خاطرشان می ماند.
  • اگر از بازی انگاری به درستی استفاده شود موجب افزایش نرخ تبدیل می شود و تعامل کاربران با محصول را افزایش می دهد.
  • گیمیفیکیشن مانند بازی موجب سرگرمی و چالش و رقابت در بین کاربران می شود ، رقابت موجب افزایش حس هیجان کاربر می شود و موجب می شود وقت بیشتری را در سایت بگذراند.

مزایای گیمیفیکیشن

جمع بندی

گیمیفیکیشن در  ux روش جدیدی است که موثر واقع شده است و چون کاربران علاقه زیادی به استفاده از آن دارند بسیار مورد استقبال قرار گرفته است در این مقاله روش های به کارگیری عناصر بازی مانند امتیاز و پاداش و رتبه در اپلیکیشن های غیربازی مانند اپ های آموزشی را آموختیم و با گیمیفیکیشن و مزایای گیمیفیکیشن آشنا شدیم و نقش گیمیفیکیشن در طراحی UX را دانستیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره غیرحضوری کاربـردی و عملی طراحـی تجربـه کاربـر (UX Design)

آموزش طراحی تجربه کاربر برای ورود به بازار کار

اگر بخواهیم تجربه ی کاربری را تعریف کنیم باید این طور بگوییم که: بهبود میزان رضایت کاربر با استفاده از افزایش کاربردپذیری و ایجاد رضایت در تعاملات بین کاربر ومحصول را تجربه‌ی کاربری می گویند.
به زبان ساده تر، تجربه کاربری مناسب دقیقا همان عاملی است که باعث می شود مشتری تصمیم بگیرد که آیا دوباره به وب سایت شما بازگردد یا خیر، و هم‌چنین تعیین می‌کند که شما در ذهن مشتری به فراموشی سپرده می‌شوید یا ماندگار; تجربه‌ی کاربری خوب در هنگام تعامل با سایت شما به مشتری حس لذت بخشی را القا می‌کند، این حس هم می‌تواند از طریق مرتب بودن، با کیفیت بودن و سرعت مناسب فرایندهایی که قرار است مشتری برای رسیدن به یک هدف خاص طی کند باشد و هم موارد دیگر از قبیل مکان مناسب قرار گرفتن المان‌ها و...
ادامه...

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

تفاوت پروداکت دیزاینر و ux دیزاینر

طراح محصول و طراح UX: شباهت ها و تفاوت ها

کالاهای دیجیتال چطور طراحی و ساخته می‌شوند؟ اپلیکیشنی که شما هرروز با آن زبان یاد می‌گیرید یا به پادکست‌ گوش می‌کنید، چه مراحلی را طی کرده تا شده اپلیکیشنی که…

استراتژی طراحی تجربه کاربری

استراتژی طراحی تجربه کاربری [راهنمای حرفه ای ها]

موفقیت یا شکست استارتاپ‌های دیجیتال به چه عواملی بستگی دارد؟ چه‌چیز محصولات و خدمات دیجیتال را در بازار رقابتی امروز و آینده موفق و سودآور می‌کند؟  مدیریت قوی، سرمایه‌گذاری، تیم…

تاثیر تجربه کاربری بر سئو سایت

تاثیر رابط و تجربه کاربری بر سئو سایت

در مقاله ای تحت عنوان "۱۰ فاکتور مهم در رتبه بندی گوگل که نباید نادیده گرفته شود" که در ماه اسفند منتشر شد در مورد فاکتورهایی که به سئو و…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره تخصصی کانتنت مارکتینگ

آموزش تخصصی بازاریابی محتوا

حتما در این چند سال عبارت «تولید محتوا» را زیاد شنیده‌اید؛ حتی ممکن است این جملات هم برای شما آشنا باشند:

  • بلاگرهایی که کار تولید محتوا انجام می‌دهند، درآمد بسیار بالایی دارند.
  • شرکت‌های بزرگ در دنیا و حتی در ایران به فکر گسترش تیم محتوای خود هستند تا بتوانند از طریق بازاریابی محتوا فروش خود را بالا ببرند.
  • محتوا پادشاه است.

بازاریابی محتوا از آن دسته موضوعات جذابی است که خیلی‌ها تصور می‌کنند انجام آن هم کار ساده‌ای است. کافی است یک روز را به تولید محتوا یا تدوین برنامه بازاریابی محتوایی اختصاص دهید تا متوجه شوید این کار چقدر ظرافت و پیچیدگی دارد. این روزها بازاریابی محتوایی توانسته در همه صنایع، از کسب‌وکارهای کوچک و خانگی گرفته تا سازمان‌های شناخته‌شده و تخصصی جای خود را پیدا کند. حالا دیگر کسی نمی‌تواند منکر این شود که روش سنتی بازاریابی جای خود را به بازاریابی محتوایی داده است. همه کسب‌وکارها متوجه این موضوع شده‌اند که برای داشتن سهم بازار در فضای کاری بزرگ و کنار رقبای سرسخت، به محتوای منحصربه‌فرد، خلاقانه و جذاب نیاز دارد تا بتواند اعتماد کاربر را به دست آورده و او را متقاعد کند که از میان میلیون‌ها محتوای رنگارنگ، آن را انتخاب کند.
ادامه...