// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

الگوریتم Coati، جایگزین الگوریتم پاندا

گوگل برای رتبه دهی به صفحات سایت از مجموعه قوانینی کمک می گیرد که به این قوانین الگوریتم می گویند. الگوریتم‌های گوگل ثابت نیستند و روز به روز پیچیده‌تر می‌شوند. به عبارت دیگر گوگل برای نمایش بهترین و مرتبط‌ترین نتایج به کاربر، در تلاش است تا الگوریتم‌هایش را ارتقا دهد.

اگر با سئو سایت آشنایی داشته باشید، حتما الگوریتم پاندا گوگل را هم می‌شناسید. داستان الگوریتم پاندا در سئو، از سال ۲۰۱۲ شروع شد و به محض انتشار این الگوریتم، رتبه‌بندی سایت‌ها با تغییرات اساسی مواجه شد. به طور خلاصه الگوریتم پاندا، باعث شد تا رتبه‌بندی صفحات سایت در صفحه نتایج جستجوی گوگل، قانونمندتر شود. یعنی کارشناسان سئویی که تا قبل از الگوریتم پاندا می‌توانستند با روش‌های سئو کلاه سیاه (Black hat) به راحتی سایتی را حتی اگر ضعیف بود و محتوای باکیفیتی نداشت،به نتایج اول گوگل برسانند، حالا مجبور بودند روش کار خود را طبق الگوریتم پاندا تغییر دهند و در غیر این صورت سئو سایتشان با شکست مواجه میشد.

در نوامبر سال ۲۰۲۲، حدود ۱۰ سال بعد از معرفی و انتشار الگوریتم پاندا، گوگل بازنشستگی الگوریتم پاندا را اعلام کرده و الگوریتم دیگری را به جای آن معرفی کرده است.
این الگوریتم که جایگزین پاندا شده، نامش Coati است. در این مقاله به معرفی الگوریتم Coati می‌پردازیم و با این آن بیشتر آشنا می‌شویم. اما قبل از آن باید ببینیم الگوریتم پاندا چیست؟

 

الگوریتم پاندا چیست؟

هدف از انتشار الگوریتم گوگل، مبارزه با محتوای بی‌کیفیت بود. سئو سایت در آن زمان (۱۰ سال پیش)، مثل امروز نبود. شاید تولید محتوای باکیفیت آخرین چیزی بود که یک متخصص سئو به آن فکر می‌کرد. به همین دلیل روش‌های کلاه سیاه زیادی وجود داشت که متخصص سئو می‌توانست بدون تلاش برای تولید محتوا و تنها با تکیه بر این روش‌ها یک سایت را به نتایج برتر گوگل برساند. نتیجه این می‌شد که کاربر عبارتی را جستجو می‌کرد، اما نتایجی که در صفحه نتایج جستجو ظاهر می‌شد، آن چیزی نبود که به دنبالش بود. به همین دلیل گوگل دست به کار شد و الگوریتم پاندا را طراحی کرد. اتفاقی که افتاد این بود که بسیاری از سایت‌ها از صفحه نتایج حذف و جریمه شدند. با انتشار الگوریتم پاندا، توجه به تولید محتوای باکیفیت بالا رفت و متخصصان سئو پی بردند که تولید محتوای باکیفیت و یونیک کلید اصلی موفقیت در سئو سایت است. 

 

الگوریتم پاندا

 

 

الگوریتم Coati چیست؟

اکثر منابع معتبر سئو، معتقدند که الگوریتم Coati، تفاوتی با پاندا ندارد. در واقع می‌توانیم اینطور تصور کنیم که کواتی نسخه به روز شده همان پاندا است که تنها نامش تغییر کرده است. علاوه بر این الگوریتم کواتی برخلاف پاندا، سایتی را جریمه نمی‌کند. کواتی معتقد است بی‌توجهی به سایت‌های با محتوای ضعیف، بهترین جریمه است.

هیونگ جین کیم، نایب رییس گوگل هم اعلام کرد که الگوریتم Coati قبل از معرفی عمومی آن، اجرا شده است. این یعنی همه ما بدون اینکه از وجود چنین الگوریتمی آگاه شویم، با آن کار کرده‌ایم.

 

 

الگوریتم Coati چگونه کار می‌کند؟

اگرچه الگوریتم Coati به جای الگوریتم پاندا آمده، اما نحوه کارکرد و هدفش، همان کارکرد و هدف الگورتیم پاندا است. 

به عبارت دیگر هدف الگوریتم Coati هم حذف وبسایت‌های ضعیف و محتوای بی‌کیفیت از SERP یا صفحه نتایج جستجوی گوگل است. انتشار محتوای تکراری و کپی شده، دیگر در نتایج جستجو جایی ندارد. گوگل دوست ندارد محتوای بی‌کیفیت را در صفحه نتایج خود به کاربر نمایش دهد.

در نتیجه تنها راه برای دوستی با الگوریتم کواتی، انتشار محتوای باکیفیت است و دیگر هیچ.

 


بیشتر بخوانید: “کسب‌وکار با سئو و کانتنت مارکتینگ پرواز می‌کند


جمع‌بندی

الگوریتم Coati گوگل، اولین الگوریتمی نیست که تمرکزش بر تولید محتوای باکیفیت است. قطعا آخرین الگوریتم هم نخواهد بود.

پس اگر شما جزو آن دسته از کارشناسان سئو هستید که تولید محتوای یونیک و با کیفیت جزو اولویت کار شماست، جای هیچ نگرانی نیست. با قدرت به مسیر خود ادامه دهید.
اما اگر جزو آن دسته معدودی از کارشناسان سئو هستید که هنوز به قدرت محتوا ایمان نیاورده‌اید، تا دیر نشده و با افت رتبه رو به رو نشده‌اید، استراتژی خود را تغییر دهید و اولویت اول کار خود را به محتوا اختصاص دهید.

آکادمی آمانج با برگزاری دوره آموزش کانتنت مارکتینگ یا بازاریابی محتوایی و دوره آموزش سئو، در این مسیر کنار شماست تا بتوانید کیفیت محتوای سایت خود را در حد استانداردهای گوگل بالا ببرید.

منبع: searchengineland

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
نگین سعیدی

من نگین سعیدی هستم کارشناس سئو و تولیدمحتوا آکادمی آمانج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *