انتخاب نام دامنه

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 5 دقیقه مطالعه کنید

پس از راه اندازی کسب و کارتان به صورت اولیه یا حتی روی کاغذ، انتخاب اسم برای شرکت و همچنین آدرس سایت یکی از حساس ترین و پر وسواس ترین کارها به شمار می‌رود.
برای همین من در این مقاله قصد دارم ۱۰ نکته مهم که در انتخاب اسم آدرس سایت شما تاثیر بسزایی دارد را به شما عزیزان معرفی کرده و به بررسی هر مورد بپردازم.
همانطور که می‌دانید آدرس سایت یا همان URL نقش بسیار مهمی در برندینگ و تسهیل جستجوی کسب و کار شما خواهد داشت، پس در رعایت این نکات با دقت و اندکی با وسواس عمل کنید.
بر اساس سند منتشر شده از سازمان ICANN بیش از ۲۰۰۰ نام تجاری به صاحبان تجارت پیشنهاد شده است و این یعنی کار شما برای انتخاب نام کمی سخت است،
پس بدون اتلاف وقت برویم سراغ نکات:

 

1) استفاده از کلمات کلیدی فراموش نشود

هر سایتی حداقل دارای ۱۰ـ۱۲ کلمه کلیدی اصلی است که ازین بین ۵ کلمه اصلی می‌باشد و متخصص سئو باید در این کلمات، سایت را به صدر نتایج گوگل برساند.
از یکی از این ۵ کلمه کلیدی اصلی خود، در اسم ادرس وبسایت همراه برند یا حوزه فعالیت خود استفاده کنید.
به عنوان مثال فرض کنید میخواهید در حوزه کنکور فعالیت کنید و برای ادرس سایت خود اسم انتخاب کنید به کار بردن کلمه کنکور همراه برند خود یک ترکیب عالی برای اسم سایت شما خواهد بود
برای مثال:konkoryaghobi

 

 

2) اسمی منحصر به خودتان بیابید

نام تجاری شما بخشی از برند شما می باشد. اطمینان حاصل کردن از میزان کارایی آن بسیار برای شما و کاربران مهم است شباهت داشتن نام تجاری شما با یک برند دیگر از آنجایی که ممکن است باعث سردرگمی شود اصلا جالب نمی‌باشد و باعث ضربه زدن به شما خواهد شد
 بیش از حد هم منحصر به فرد نباشید و توجه کنید که استفاده از فرم دیگر نوشتاری یک کلمه خاص در نام تجاری شما می تواند مشکل ساز شود. یک مثال ذکر شده در کتاب The Art of SEO نام تجاری سایت معروف Flickr می باشد.

هنگامی که مدیران سایت نام تجاری خود را انتخاب کردند ،به فرم نوشتاری استاندارد توجه نکردند و از flicker.com استفاده کردند؛ در نتیجه این اشتباه به ظاهر کوچک، کاربران زیادی را از دست دادند. در نهایت مجبور به خرید یک نام تجاری دیگر با فرم نوشتاری صحیح شدند و آن را به Flickr تغییر دادند.


مطالعه مقالات زیر به شما در مسیر توسعه کسب و کار و بهبود تجربیات شخصی توصیه می‌شود:

درس هایی که از یک دیجیتال مارکتر موفق آموختم

چطور تجربه مشتری را در پنج قدم بهبود ببخشیم 


3) حتما از پسوند دامنه com. استفاده کنید

دامنه های com. متداول ترین دامنه های انتخابی هستند و اکثر وبمستر های از این دامنه برای راه اندازی وب سایت خود استفاده می کنند. کلمه.com مخفف شده ی کلمه commercial می باشد که به معنای تجاری است و کسانی که از این دامنه استفاده می کنند وب سایت آنها مربوط به فعالیت های تجاری می باشد.

اما به دلیل انتخاب تمامی وبمسترها دیگر فقط سایت های تجاری از این دامنه استفاده نمی کند، حتی اگر به دنبال ایجاد یک تجارت آنلاین بلند مدت نیستید هم چیزی بهتر از عبارت com. در ادرس سایت شما وجود نخواهد داشت.
هر چند استفاده از .org یا .net نیز گزینه های خوبی می باشند اما تصاحب یک نام تجاری به همراه com. یا نام تجاری معادل آن برای مقاصد بازاریابی شما یک امر مهم و اساسی می باشد.دامنه وبسایت

 

دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد اما مهمترین آنها کاربران شما و همچنین گوگل است.زمانی که هزاران نام تجاری برای انتخاب وجود داشته باشد، گزینه ای که پسوند com. را با خود یدک بکشد، بسیار معتبرتر به نظر خواهد رسید.
بیشتر کاربران اینترنت زمانی که یک نام تجاری را می بینند، به این موضوع فکر نمی کنند که شاید برند دیگری نیز با این نام تجاری وجود داشته باشد و به آن توجه نمی کنند. با استفاده از پسوند com. کار را برای کاربران خود آسان تر خواهید کرد.
در ضمن از برتری های دامنه .com نسبت به .ir توانایی شما در استفاده از خدمات ویژه‌ی گوگل مثل گوگل ادوردز می‌باشد.

 

 

4) سخت ننویسید (با ذکر مثال)

اگر آدرس وبسایت شما به گونه ای باشد که به سختی تایپ شود مردم به دنبال آن نخواهند گشت. کلمات دشوار یا URL های طولانی برای مردم بسیار عذاب آور است.
مطمئنا شما می توانید یک کلمه کلیدی مناسب به همراه URL طولانی خود استفاده کنید اما اگر کاربر شما تجربه خوبی در جستجوی اول نداشته باشد از شما دلسرد خواهد شد.

مثلا اگر شما در شرکت طراحی کمپین های تبلیغاتی کار می‌کنید استفاده از اسم کمپین (campaign) شاید پیشنهاد جالبی نباشد چون در املا آن از حروف استثنی استفاده شده است و خب این نتیجه‌ی مثبتی نخواهد داشت.

 

5) از خط تیره یا عدد سعی کنید استفاده نکنید

استفاده از خط تیره و اعداد نام دامنه شما را کمی دشوار کرده و به خاطر سپردن و نوشتن آن را سخت می کند. بنابراین پیشنهاد می کنم سعی کنید از خط تیره و اعداد در نام دامنه استفاده نکنید. استفاده از آنها می تواند برای بازدید کنندگان گیج کننده باشد.
مگر آنکه آن عدد بخشی از هویت و شخصیت برند شما باشد.

 

 

6) از عبارات و کلمات رایج و یا خاطره انگیز استفاده کنید

بازاریابی محاوره ای بهترین روش موجود در حال حاضر می باشد.
اگر می خواهید به گسترش و توسعه سریع تر برند خود نزدیک شوید نام تجاری خود را به گونه ای انتخاب کنید که در یادها باقی بماند. داشتن یک وبسایت قوی و عالی به شما کمکی نخواهد کرد زمانی که هیچکس نام تجاری شما را به یاد نمی آورد البته در این بین بحث آگاهی از برند هم مطرح خواهد شد که در مقالات جداگانه ای به طور کامل به آن پرداخته شده است که من پیشنهاد میکنم حتما آن را مطالعه بفرمایید.

 

 

7) از نام‌های کوتاه استفاده کنید

URLهای کوتاه آسان تر تایپ شده و در ذهن ها باقی می مانند.
همچنین این امکان را می دهند که URL شما در نتایج گوگل بهتر خود نمایی کند، بر روی کارت های ویزیت بهتر جای می گیرند و در سایر رسانه های آفلاین بهتر به نظر خواهد رسید. پس به طور غیر مستقیم بر روی کار شما اثر مثبت خواهد گذاشت.

 

 

8) قبل از انتخاب اسم از وجود آن دامنه مطلع شوید

در اغلب مورد ممکن است این اشتباه سهوا انجام گیرد و می تواند سبب از بین رفتن یک نام دامنه عالی و یا یک شرکت بزرگ شود و باید همیشه مطمئن شوید که نام سایت شما حقوق کپی رایت یک شرکت دیگر را نقض نکند.
شما قبل از خرید در جستجو در وب سایت copyright.gov از حقوق کپی رایت آن آگاه شوید.

اسم دامنه سایت

9) انتظارات را ایجاد و توقعات را برآورده کنید

انتظار دارید زمانی که یک شخص URLسایت شما را برای اولین بار می شنود، فکر کند در چه حوزه‌ای مشغول به فعالیت هستید؟
اگر آنها به سرعت و به محض شنیدن آن متوجه حوزه و زمینه تجارت شما نشوند، بدانید که با مشکل مواجه هستید. وبسایت هایی مثل آمازون یا نمونه ایرانی اسنپ، تلاش های زیادی در زمینه بازاریابی و گسترش برند انجام داده اند که هم اکنون کمتر کسی را سراغ خواهید داشت که آنها را نشناسد.

نام های تجاری همچون NYtimes.com, Homes.com, Overstock.com همگی به شما این امکان را می دهند که با شنیدن نامشان درباره حوزه تجارت آنها حدس هایی بزنید.

 

 

10) برندینگ یک راه‌کار مناسب

اگر در پیدا کردن نام تجاری (دامین سایت) که تمام نکات فوق در آن رعایت شده است به مشکل برخورده اید، نام برند خود را به گونه ای انتخاب و طراحی کنید که وجه تمایز شما از سایر رقبا باشد.
استفاده از یک نام منحصر به فرد روش مناسبی برای ارزش دهی به تجارت شماست، توجه داشته باشید که در اینصورت چون شما نیاز به ساختن برند خود دارید برای دستیابی به این هدف و جلب توجه و کشش مشتریان به زمان بیشتری در مقایسه با زمانی که از یک اسم ساده و مستقیم برای تجارت خود استفاده کنید، نیاز خواهید داشت. پس کمی صبر لازمه‌ی این راه کار است.

 

 

جمع بندی

سایت شما و اسم آن قلمرو تمام و کمال شما برای تجارت است. امروزه کمتر کسب و کاری وجود دارد که لوکیشن قرار گیری آن از محل قرارگیری سایتش در خطوط و صفحات گوگل مهم تر باشد. انتخاب یک اسم دامنه مناسب برای کسب وکارتان که هم راحت باشد و هم به مخاطب بگوید شما در چه زمینه ای فعالیت میکنید برای یک شروع قدرتمند و گسترش تجارتتان کافی خواهد بود برای همین در انتخاب اسم برند و دامنه سایتتان به هیچ وجه عجله نکنید و با دانش و آنالیز کافی و رعایت نکات فوق به آن اقدام کنید.

 

شما عزیزان همچنین می‌توانید فایل pdf این مقاله را به صورت رایگان دانلود کرده و در صورت نیاز، در فرصت های دیگر مطالعه بفرمایید.

 

موفق و پیروز باشید
علی سخا / آکادمی آمانج

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

کمپ آموزش جامع سئو تخصصی

آموزش تخصصی و پروژه محور سئو

همواره یکی از مشکلاتی که طراحان سایت و شرکت ها با آن دست و پنجه نرم میکنند فروش و بازدید کم سایتشان است. یکی از دلایل اصلی دیده شدن سایتها و فروش بالای آن بهبود رتبه سایت در گوگل است که به این کار سئو گویند. و موفقیت هرکسی در کسب و کار اینترنتی، وابسته به دانش سئو و بهینه سازی وب سایت است.
همواره همه موسسات و شرکت ها ، در عصر امروزی به وب سایتی برای معرفی خدمات و محصولات خود نیاز دارند . که توسط طراحان سایت و برنامه نویسان این عمل انجام می شود. اما این پایان کار نیست . این خدمات و محصولات برای دیده شدن و فروش باید در گوگل و سایر موتور های جستجو دیده شوند که انجام این کار به عهده سئو است .
ادامه...

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

سرور چیست؟ ، سرور ، server، انتخاب سرور مناسب، انواع سرور، وب سرور

راهنمای جامع انتخاب سرور مناسب

در این مقاله می خواهیم به موضوع مهم سرور بپردازیم که یکی از ملزومات هر وب سایت و کسب و کار آنلاینی هست. شاید بشود گفت یکی از نکات مثبت…

ریدایرکت در سئو

اشتباهات رایج در ریدایرکت که همه کارشناسان سئو باید بدانند

Redirect صفحات سایت یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که کارشناسان سئو و طراحان سایت در طول انجام یک پروژه مجبور به انجام آن می شوند. گاهی به هدف…

amp چیست؟

AMP چیست؟ (راهنمای جامع AMP برای سئوسایت)

یکی از بزرگترین مشکلات وبسایت ها در حال حاضر بحث سرعت سایت و لود صفحات به خصوص در تلفن های هوشمند می‌باشد. از آنجایی که این موضوع رابطه مستقیم با…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

کمپ آموزش جامع سئو تخصصی

آموزش تخصصی و پروژه محور سئو

همواره یکی از مشکلاتی که طراحان سایت و شرکت ها با آن دست و پنجه نرم میکنند فروش و بازدید کم سایتشان است. یکی از دلایل اصلی دیده شدن سایتها و فروش بالای آن بهبود رتبه سایت در گوگل است که به این کار سئو گویند. و موفقیت هرکسی در کسب و کار اینترنتی، وابسته به دانش سئو و بهینه سازی وب سایت است.
همواره همه موسسات و شرکت ها ، در عصر امروزی به وب سایتی برای معرفی خدمات و محصولات خود نیاز دارند . که توسط طراحان سایت و برنامه نویسان این عمل انجام می شود. اما این پایان کار نیست . این خدمات و محصولات برای دیده شدن و فروش باید در گوگل و سایر موتور های جستجو دیده شوند که انجام این کار به عهده سئو است .
ادامه...