// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

نویسنده تجربه کاربری یا UXwriter کیست و چه وظایفی دارد؟

همکاران ux writer

اگر در جستجوی شغل هستید و در مورد ux writer میخواهید اطلاعات کسب کنید باید بگویم نویسنده تجربه کاربری شغلی جدید و شاخه ای از طراحی تجربه کاربری است که بسیاری از شرکت های استخدامی متقاضی استخدام کارمند در این زمینه هستند آیا می‌دانید که نویسندگان ارشد UX به طور متوسط 75000 دلار در ایالات متحده کسب می کنند ، در این مطلب قصد داریم شما را با این شغل و وظایف ux writer بهتر آشنا کنیم.

 

UX writing چیست؟

Ux writing نوشتن متون یا میکروکپی هاست که در نقاط تماس (Touch point) کسب و کارها در وب سایت ها و اپلیکیشن ها و … اتفاق می افتد و هدف آن برقراری ارتباط بین کاربر و دنیای دیجیتال است.

یو ایکس رایتر کیست؟

نویسنده UX شخصی است که برای تجربه کاربر می نویسد. نویسندگان UX کلماتی را که هنگام استفاده از محصول دیجیتال می خوانیم یا می شنویم می نویسند. که می تواند شامل متن روی دکمه ها، منوها، پیام های خطا و سایر موارد باشد. که به این تکه های کوچک متن میکروکپی گفته می شود.

متن آنها باید روشن ، مختصر و مفید باشد. هدف آنها کمک و راهنمایی کاربر است.هدف اصلی یک UX writer بهبود تجربه کاربری در فضای دیجیتال است که در واقع با بینش کاربر در ارتباط است .ux writer باید لحن،صدا و سبک خوبی در ارتباط با کاربر داشته باشد زیرا که محتوا فقط شامل متن نیست در واقع یکی از وظایف UX Writer راهنمایی کاربر است برای مثال زمانی که کاربر وارد سایت شده است و رمز عبور را اشتباه وارد می کند کار UX Writer این است که با دادن پیامی کاربر را مطلع کند.

نویسنده تجربه کاربر چه چیزی می نویسد

نوشتن میکرو کپی ها برای داده های CTA
نوشتن محتوای نظرسنجی ها ،فرم ها ، تصاویر و فیلم ها
انتقال دادن پیام محصول به کاربران
یادداشت های راهنما
نوشتن پیام های خطا،متن روی دکمه ها،منوها

وظایف ux writer

همکاران UX writer چه کسانی هستند؟

طراحان محتوا،برنامه نویسان،طراحان ui،طراحان ux می باشند.

 

تفاوت UX writer و کپی رایتر UX و طراح محتوا

کپی رایتر

کپی رایتر ux اصطلاحی است که برخی از افراد به عنوان مترادف نوشتن UX استفاده می کنند. که خیلی منطقی نیست. نوشتن متن به معنای نوشتن برای مطالب تبلیغاتی است . نوشتن مطالب تبلیغاتی در مورد جلب توجه و جذب مشتری است .که تجربه کاربر نیست ، بلکه بازاریابی است. تفاوت نویسندگان UX با آنها این است که نویسندگان ux تبلیغ یا فروش یا بازاریابی نمی کنند.

طراح محتوا

طراحی محتوا در مورد طراحی است که شغلی است که گاهی اوقات ایجاد و استراتژی را با هم مخلوط می کند ، اما فقط شامل نوشتن نیست، وب سایت ها و برنامه ها شامل انواع مختلفی از مطالب هستند: متن ، عکس ، انیمیشن ، ویدئو ، صدا و غیره. طراحی محتوا در مورد ایجاد همه آن مطالب است در واقع کار ux writer بخشی از طراحی محتواست.

 


مطالعه مقالات زیر در حوزه تجربه کاربری به شما توصیه می شود:

پرتو تایپ در طراحی تجربه کاربری چیست؟ (راهنمای جامع) 

نکاتی که همه طراحان باید در مورد تجربه کاربری بدانند


 

نویسنده تجربه کاربری چه توانایی هایی باید داشته باشد

مهارت های نوشتاری و ارتباطی قوی و توانایی نوشتن واضح و مختصر
دایره واژگانی گسترده داشته باشد.
بتواند واکنش مخاطب را به کلمات انتخابی حدس بزند.
با ابزارهای تست و مدیریت پروژه و طراحی ux و تحقیق کاربری آشنا باشد.
با سئو و بازاریابی و طراحی سایت آشنا باشد.
درک طراحی محصول و چگونگی بهبود آن
تسلط داشتن به لحن و هویت برند
با برنامه های google Docs و Dropbox paper و Quip آشنا باشد.
مهارت های تحقیق و تحلیلی توانایی درک و تفسیر داده ها
کار گروهی قوی و قابلیت همکاری
توجه به جزئیات
همدلی و علاقه به بهبود تجربه کاربر
با عناصر طراحی ، پرسونای مخاطب، فرایند طراحی UX، تحقیق کاربری، چگونگی کار با ابزار های تست ,A/B Prototyping و ابزارهای مدیریت پروژه مانند Trello آشنایی داشته باشد.

طراحی تجربه کاربری

وظایف یک نویسنده یو ایکس

با تیم های محصول کار می کند تا راه حل های طراحی محتواهای نوشتاری و بصری را پیدا کند.
از همان ابتدای پروژه با تیم های بازاریابی ، طراحی و توسعه همکاری می کند.
نیازهای کاربر را به مدیران محصول ، طراحان و توسعه دهندگان نشان می دهد.
از ابزارهای مشابه طراحان و توسعه دهندگان استفاده می کند.
برای بهبود نوشتن مطالب و ارتباطات در کل تیم (بازاریابی ، مدیریت محصول ، رهبری) همکاری می کند.

از آنالیز دیتا درک درستی دارد و از آن در تدوین استراتژی محتوا استفاده می کند.
توانایی ایجاد , بهینه سازی و استفاده از وایرفریم ها Prototype, Style guide, user flow را داشته باشد و بتوانید ایده های خود را پیاده سازی کند.

 

چه نکاتی باید در نوشتن متن تجربه کاربر رعایت شود

از لحن و صدای برند به درستی استفاده شود.
درباره کاربران و مصرف کنندگان تحقیق شود.
باید به آمارواطلاعاتی که سایت می دهد توجه شود.
مطالب خوانا باشد.
شفاف سخن گفتن

 

اصول UX Writing

 

Clear.1(واضح)

میکروکپی شما باید واضح باشد، میکروکپی تمام کلماتی است که به کاربران کمک می کند تا رابط ها را درک کرده و اقداماتی انجام دهند. آنها را با برقراری ارتباط به زبانشان راهنمایی می کند وقتی میکروکپی شما روشن نیست کاربران برای درک آن و دستیابی به اهداف خود باید سخت کار کنند و گیج می شوند.آنها مسیر اشتباهی را طی خواهند کرد (میکروکپی نامشخص آنها را گمراه خواهد کرد)و آنها تجربه بدی خواهند داشت.
هیچ کس دوست ندارد احساس گیجی ، گمراه شدن یا سخت کوشی کند تا به خواسته خود از یک محصول برسد.این امر منجر به احساسات منفی نسبت به محصول می شود ، همانطور که می دانیم در نهایت یک تجربه منجر به یک احساس می شود.

میکروکپی باید کاملاً واضح باشد تا به شما کمک کند آنچه را که کاربران می خواهند و آنچه برای تجربه رضایت لازم دارند را ارائه دهد که موجب احساس مثبت شود.

2.Concise (مختصر)

نوشتن مطالب مختصر به معنای قطع کردن همه مواردی است که هدف مشخصی ندارند. این اصل همان کارآیی در نوشتن است. مختصر به معنای بیرون بردن تمام اطلاعات اضافی است که ضروری نیست که باعث کاهش بار شناختی می شود.

دلایل اینکه شما باید مختصر باشید این است که بار شناختی جذب اطلاعات را آسان تر می کند بار شناختی در UX ، به میزان انرژی ذهنی کاربر شما برای درک و استفاده از یک رابط نیاز دارد و به خاطر سپردن آن آسان تر می شود.مختصر به معنای بریدن همه موارد غیرضروری و تجزیه اطلاعات به قطعات کوچک قابل هضم است. که باعث کوتاه شدن هر قطعه میکروکپی می شود ، و نگهداری آن راحت تر می شود (دلیلی وجود دارد که به آن میکروکپی می گویند!).در نتیجه ، کاربران شما به راحتی آن را به یاد می آورند، قابلیت اسکن ،اسکن آن را آسان تر می کند.خلاصه کردن و اسکن از طریق کپی مختصر برای کاربران آسان تر است ، زیرا هر یک از اطلاعات یک ایده کوتاه است. آنها کل متن را بدون مکث برای تفکر سریع مرور کرده و نکات اصلی را جمع آوری می کنند. سپس برمیگردنند تاعمیق مطالعه کنند. ،که در واقع باید متن خود را ویراستاری کنند و کلمات مهم را نگه دارند و در ابتدای متن بچینند.

 

مختصر نه تنها به معنای کوتاه است ، بلکه به معنای کارآمد است. وقتی به طور خلاصه می نویسیم ، به پیام خود نگاه می کنیم و مطمئن می شویم که هر کلمه روی صفحه نمایش کار مشخصی دارد.ما می دانیم که چشمان افراد هنگام خواندن روی صفحه از الگوی F شکل پیروی می کنند. آنها سطر اول ، سطر دوم را می خوانند ، سپس شروع به جستجوی پایین صفحه می کنند که فقط کلمه اول یا دوم هر جمله را می گیرد. به همین دلیل ما متن خود را نه تنها مختصر بلکه دارای پیش زمینه نیز می کنیم.

 

برای مثال وقتی رمزی را اشتباه وارد می کنند به جای sign in error you intered an correct password ، که بیشتر کلمات و مفهوم در انتهای جمله هستند باید گفت wrong password Frontloading  که مفاهیم مهم خود را در اولویت قرار دهند. این کار به این دلیل انجام می شود که چشم افراد هنگام جستجو در صفحه ، کلمات مهمی را به خود جلب می کند.

 

useful.3(مفیدبودن)

CTAافراد را به مرحله بعدی خود راهنمایی می کند. شما می خواهید متن شما به افراد کمک کند تا به مکانی که می خواهند بروند. به همین دلیل دعوت به عمل باید با آنچه مردم می خواهند انجام دهند ، متناسب باشد. مثلا وقتی می گوید پسورد اشتباه است دکمه اوکی فراخوان خوبی نیست در عوض دوباره امتحان کنید گزینه بهتری است. این عبارت در جای دیگری ممکن است مفید نباشد برای مثال اگر کاربران رمز ورود خود را فراموش کرده اند باید به آنها گزینه دهیم. اگر آنها رمز ورود خود را فراموش کنند و تنها گزینه دوباره امتحان کردن باشد ، ناامید می شوند.

 

جمع بندی

با وجودیکه شغل ux writer شغلی نوپاست ولی در کنار شغل های طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری و همچنین کپی رایترها و طراح محتوا به یک نویسنده تجربه کاربری نیاز است در واقع ux writer یک نویسنده حرفه ای است که با کسب تجربه می تواند درآمد خوبی کسب کند در اینجا با وظایف یو ایکس رایتر آشنا شدیم و فهمیدیم که چه ویژگی ها و توانایی هایی باید داشته باشد،امیدوارم مطالب گفته شده به یافتن شغل مناسب شما در زمینه طراحی تجربه کاربری کمک کرده باشد.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
عطیه جلیلی

من عطیه جلیلی هستم دانشجوی برتر دوره ۳ آموزش سئو آکادمی آمانج فریلنسر، کارشناس سئو و علاقه مند به تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *