// Perform your desired action here (function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')

بهترین ابزارهای هوش مصنوعی مخصوص UXرایترها

ابزارهای هوش مصنوعی UX writing

در دهه‌های گذشته، هوش مصنوعی به سرعت در تمامی زوایای زندگی ما نفوذ کرده و در زمینه‌های گوناگونی اهمیت خود را نشان داده است. یکی از حوزه‌هایی که هوش مصنوعی بسیار بر آن تأثیرگذار بوده، UX Writing (تجربه‌نویسی) است. امروزه، ابزارهای هوش مصنوعی نقش بسیار مهمی در بهبود فرآیند تهیه‌ی متن‌های تجربه کاربر و بهینه‌سازی تجربه کاربر دارند.

در این مقاله، به بررسی ۵ ابزار هوش مصنوعی برای UX Writing می‌پردازیم. ابزارهایی که به یو ایکس رایترها (تجربه‌نویس‌ها) و طراحان محصول کمک می‌کنند تا با بهره‌مندی از قابلیت‌های پیشرفته، تجربه کاربری را به سطحی جدید و جذاب ارتقاء دهند.

 


بیشتر بخوانید: “هوش مصنوعی چه تاثیری بر یوایکس رایتینگ می‌گذارد؟


 

۱. Frontitude

یک قسمت اساسی از طراحی تجربه کاربر نوشتن متن‌های تجربه کاربر است. از دکمه‌های فراخوانی گرفته تا پیغام‌های خطا، کلماتی که انتخاب می‌شود بر تجربه کاربر تأثیر مستقیم و عمیق می‌گذارند. Frontitude با یک راهکار نوآورانه به وجود آمده است: یک دستیار UX رایتینگ که به طور مستقیم به نرم‌افزار Figma وصل می‌شود.

همانطور که می‌دانید، نرم‌افزار Figma یکی از معروف‌ترین ابزارهای طراحی UI/UX است. به همین دلیل وجود چنین افزونه‌ای که هم مبتنی بر هوش مصنوعی است و هم مستقیما در فیگما اجرا می‌شود، یک مزیت بزرگ برای طراحان و UX رایترها محسوب می‌شود. همین ویژگی مهم فرآیند کار تیمی را ساده‌تر می‌کند. به همین دلیل، Frontitude افزونه‌ای ضروری برای نرم‌افزار فیگما به‌حساب می‌آید.

 


پیغام‌های خطا ابزارهای حیاتی در طراحی UX هستند و در اطلاع‌رسانی مشکلات و ارائه راه‌حل‌ها به مخاطبان بسیار مؤثر واقع می‌شوند. در مقاله “راهنمای کامل بهبود پیغام‌های خطا در طراحی محصول” به طور کامل راجع به این موضوع صحبت شده است.


هزینه Frontitude

 

frontitude

 

نسخه رایگان Frontitude به شما این امکان را می‌دهد که ۲ ویرایش‌گر، ۳ پروژه و تا ۵۰ مؤلفه متنی (Copy component) را استفاده کنید.
برای استفاده از نسخه پولی، می‌توانید انتخاب کنید که هزینه‌ها را ماهانه یا سالانه پرداخت کنید. Frontitude برای سازمان‌های بزرگ، امکان ایجاد بسته‌ی سفارشی برای تمام نیازهای سازمان را فراهم کرده است.

 

۲. Fireflies.ai

Fireflies.ai یکی دیگر از ابزارهای هوش مصنوعی است که در یکی از مهم‌ترین مراحل تحقیقات برای نوشتن متن‌های یو ایکس، یعنی مصاحبه با کاربران، استفاده می‌شود. مصاحبه با کاربران مرحله‌ای حیاتی است. اما جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل حجم بالایی از اطلاعات، کاری پیچیده است. 

Fireflies.ai یادداشت‌ها و نکات مهم را در طول مصاحبه با کاربران جمع‌آوری و ثبت می‌کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ ایده‌ی مهمی از دست نرفته است. این ابزار هوش مصنوعی به ویژه برای جلسات مجازی و آنلاین مفید است و به UX رایتر این امکان را می‌دهد که به جای یادداشت‌‌برداری از جلسه، به جریان مکالمه تمرکز کند. قابلیت‌های این ابزار از حد نوشتن یادداشت فراتر می‌رود. Fireflies.ai اطلاعات را تجزیه و تحلیل و اطلاعات معناداری را استخراج می‌کند. همین قابلیت‌ها فرآیند بررسی اطلاعات را سریع‌تر و مؤثرتر می‌کند.

فرض کنید در حال طراحی یک پلتفرم دوره‌های آنلاین هستید و جلسات مصاحبه با کاربران برگزار می‌کنید تا نیازهای دانشجویان را بهتر درک کنید. Fireflies.ai مصاحبه‌ها را Real-time تایپ می‌کند تا هیچ اطلاعات مهمی از دست نرود. پس از پایان مصاحبه، UX رایتر از قابلیت جستجو این ابزار استفاده و نکات اصلی و مهم را پیدا می‌کند. 

 

هزینه Fireflies.ai

 

fireflies.ai

 

نسخه رایگان Fireflies.ai اعتبار محدود و ۸۰۰ دقیقه فضای ذخیره‌سازی را فراهم می‌کند. نسخه پولی Fireflies.ai، دارای گزینه‌های پرداخت ماهیانه یا سالانه است. برای اطلاعات بیشتر  به وبسایت Fireflies.ai مراجعه کنید. 

 

۳. Prowriting

یکی دیگر از چالش‌های سخت در نوشتن محتوای UX، حفظ یکنواختی و کیفیت محتوا است، به خصوص زمانی که محدودیت زمانی وجود دارد. ابزار Prowriting این مشکل را با استفاده از فناوری هوش مصنوعی حل می‌کند. این ابزار به یوایکس رایتر این امکان را می‌دهد که متن‌های تجربه کاربر متناسب و باکیفیت تولید کند.

هوش مصنوعی Prowriting میکروکپی‌هایی تولید می‌کند که نه فقط از نظر دستور زبان صحیح هستند بلکه برای کاربران جذاب و قابل فهم هم هستند. همچنین، Prowriting یک ابزار قوی برای اصلاح قواعد نگارشی دارد که این اطمینان را به یو ایکس رایتر می‌دهد که متن UX عاری از هر گونه اشتباه گرامری است.

 

prowriting

 

 

هزینه Prowriting

Prowriting برنامه‌های قیمت‌گذاری مختلفی را برای نیازهای مختلف ارائه می‌دهد. در حال حاضر، هزینه استفاده از Prowriting ده دلار در ماه برای هر کاربر تعیین شده است. برای جزئیات بیشتر درباره‌ی قیمت‌ها، می‌توانید از وبسایت Prowriting بازدید کنید.

 

۴. ChatGPT

ChatGPT یکی دیگر از محبوب‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی است که طراحان تجربه کاربر و تجربه‌نویس‌ها در بسیاری از زمینه‌ها از جمله برنامه‌ریزی طرح‌های تحقیق تا ایجاد محتوا برای صفحات، از آن استفاده می‌کنند. ChatGPT با استفاده از پردازش زبان طبیعی (NLP) به محتوانویس کمک می‌کند تا سؤالات مصاحبه با کاربران را فراهم یا میکروکپی‌ها را تولید کند.

 

هزینه ChatGPT

ChatGPT دو پلن مختلف دارد: رایگان و پولی.

نسخه رایگان ChatGPT برای تمام افراد قابل استفاده است. اما، این نسخه منابع محدودی دارد و ممکن است گاهی اوقات پاسخ‌دهی آن کند باشد.

نسخه اشتراکی ChatGPT با هزینه‌ی ۲۰ دلار در ماه ارائه می‌شود. اشتراک ChatGPT Plus، شامل مزایایی از قبیل دسترسی سریع‌تر و پشتیبانی می‌شود.

 

chatgpt

 

 


همان‌ طور که اشاره شد، یوایکس رایتینگ اثر مستقیم بر رضایت‌بخش‌بودن تعامل کاربر با محصول دارد. اگر می‌خواهید بیشتر با اثر تجربه‌نویسی بر طراحی محصول آشنا شوید، «نقش کلیدی UX Writing در طراحی محصولات دیجیتال» را بخوانید. 


 

۵. UXsquid

UXsquid یکی دیگر از ابزارهای جامع برای تحقیقات تجربه کاربر (UX research) است. این ابزار، نمونه سؤالات مصاحبه، قالب‌های آماده و یک فهرست کمکی برای طراحان UX و تجربه‌نویس‌ها ارائه می‌دهد. با استفاده از UXsquid، یوایکس رایترها می‌توانند تحقیقات و مصاحبه‌ها را انجام دهند، بازخوردها را تجزیه و تحلیل و بهبودهای لازم را در متن‌های تجربه کاربر وب‌سایت یا محصول خود اعمال کنند. همچنین، UXsquid یک گزارش کامل از تحقیقات به همراه داده‌ها و پیشنهادهای جامع ارائه می‌دهد.

 

هزینه UXsquid

UXsquid هم مانند ابزارهای دیگر دارای دو نسخه رایگان و غیر رایگان است. نسخه رایگان و آزمایشی این ابزار امکان مصاحبه با حداکثر ۵ مصاحبه‌شونده برای یک پروژه را به UX رایتر می‌دهد. همچنین، خلاصه‌ای از تحلیل تحقیق UX را نیز ارائه می‌دهد.

نسخه‌های غیر رایگان برای انواع کسب‌وکار در مقیاس‌های مختلف از جمله کسب‌وکارهای کوچک، متوسط و بزرگ مناسب است و امکانات بیشتری را شامل می‌شود.

 

uxsquid

 

 

کلام آخر

ابزارهای هوش مصنوعی برای UX Writing به طراحان این امکان را می‌دهند که با کمک بهینه‌سازی فرآیندهای خود، به سرعت و با کیفیت بالا به چالش‌های نگارش متن‌های تجربه کاربر بپردازند. این ابزارها به تجربه‌نویس‌ها این امکان را می‌دهند که با افزایش بهره‌وری و بهبود جریان کار، کمک کنند تا تجربه کاربری جذابی به کاربر ارائه شود.

با تمام این‌ها، ابزارهای هوش مصنوعی UX رایتینگ فقط ابزارهایی هستند که کار را برای طراحان محصول و تجربه‌نویس‌ها راحت‌تر و سریع‌تر می‌کنند. به عبارت دیگر، ابزارهای هوش مصنوعی نمی‌توانند به تنهایی صفر تا صد پروسه UX رایتینگ را به عهده بگیرند. و این وظیفه UX رایتر است که با یادگیری عمیق مفاهیم و اصول UX رایتینگ کنترل امور را به دست بگیرد.

 


اگر به UX رایتینگ علاقه‌مندید، سرفصل‌های دوره آموزش UX رایتینگ را ببینید.


آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

نوشته شده توسط
نگین سعیدی

من نگین سعیدی هستم کارشناس سئو و تولیدمحتوا آکادمی آمانج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *