(function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')
تاثیر یادگیری عمیق بر سیستم های ویدئویی

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 2 دقیقه مطالعه کنید   منتشر شده در تاریخ: خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۹   آخرین بروزرسانی: شهریور ۸ام, ۱۳۹۹


با گسترش فضای شهری و افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ، به کارگیری و گسترش سیستم‌های ویدئویی در فضای شهری، متروها، ایستگاه ها، مراکز تجمع و… به یک امر مهم بدل شده است.
در دهه های گذشته یافتن اپراتور‌هایی که به بازبینی ویدئوها برای کسب اطلاعات و یا یافتن نکته ای خاص تمایل داشته باشند یا حداقل با این کار آشنا باشند به یک چالش بزرگ برای تمام مدیران تبدیل شده است.

به دلیل حجم بالای داده این مسئله به هیچ وجه غیر منطقی نیست چرا که این سیستم ها به مراتب بیشتر از آن چه نیاز است در حال جمع آوری اطلاعات هستند، اطلاعاتی که قطعا نقش مهمی در ایمنی و امنیت زندگی شهری ما ایفا میکنند اما از طرفی حجم بالا و ذخیره سازی مشکلی نیز دارند.
اینجا همان نقطه ایست که هوش مصنوعی و یا به بیان بهتر یادگیری عمیق وارد میدان می‌شود. البته نمیتوان گفت که حجم بالای داده ها یک عامل بازدارنده است، چرا که این داده ها به عنوان یک ابزار کمکی محسوب می‌شود.

یادگیری عمیق می‌تواند به صورت مداوم به جمع آوری و رصد اطلاعاتی پرداخته و به تطبیق سیستم شما با فضاهای جدید کمک کند

 

بنا بر  صحبت های مدیر فروش شرکت ژئوویژن تایوان: حدود ۴ تا ۶ ماه وقت لازم است تا تیم تحقیق و توسعه ما بتواند یک الگوریتم هوش مصنوعی برای یک محل جدید تدارک دیده و آن را سفارشی سازی کند که البته باگ های زیادی نیز قطعا به همراه دارد.
ازین رو الگوریتم‌های یادگیری عمیق امروزه به طور هوشمندانه ای در حال ارتقا بینایی رایانه ای و آنالیز ویدئویی می‌باشند. سیستم‌هایی قدرتمند که با توجه به محیطی که در آن قرار گرفته اند آموزش دیده و برای شرایط مختلف شخصی سازی شده اند بدون آنکه به بازنویسی کدها نیازی باشد.

سیستم های مجهز به دیپ لرنینگ در برابر الگوریتم های قدیمی!

با کمک دیپ لرنینگ، تکنیک های بینایی کامپیوتری مثل تشخیص چهره و تشخیص حرکت بسیار پیچیده تر از قبل شده اند و این موضوع نظارت و سایر کارکردهای ویدئویی را دچار دگرگونی نموده است.
طبق تست های انجام شده در یک محیط کنترل شده الگوریتم های قدیمی تر عملکرد خوبی از خود نشان میدادند، اما این نوع الگوریتم ها معمولا برای برخی موارد خاص و در یک محل خاص طراحی و کدنویسی شده اند.

تاثیر الگوریتم های دیپ لرنینگ بر امنیت شهری

برای مثال، تشخیص شیء یا فردی که در حال عبور از یک خط مجازی از پیش تعریف شده می‌باشد اصولا به عنوان یک الگوریتم آری یا خیر ساده تلقی میگردد. زمانی استفاده ازاین الگوریتم ها چالش برانگیز می‌شود که در سناریوهای به مراتب پیچیده تری مورد استفاده قرار بگیرند.در اصل زمانی که یک الگوریتم قدیمی را در مکان دوربین های مختلف بکار میگیریم امکان دارد که برخی از این دوربین ها در فضاهای مختلفی مثل اتوبان، پارک و یا لابی یک هتل قرار داشته باشد، قطعا این محیط‌ها در ویدئوهای ضبط شده به صورت گوناگونی دیده می‌شود که الگوریتم های قدیمی از پس تشخیص ظرافت های آن بر نمی آید.
برای مثال در یک خیابان شلوغ که افراد مختلف به صورت مداوم در حال حرکت هستند، این امکان وجود دارد که سیستم های تشخیص حرکت، آلارم های غیر مجاز و بی ربط بدهند.

با کمک یادگیری عمیق میتوان چهره‌ی یک فرد را فقط با یک عکس یا ویدئو در دیتا بیس ثبت کرد تا پس از آن، نرم افزار به صورت خودکار به جستجو در تمام ویدئوهای نظارتی ضبط شده در طول ماه‌های گذشته پرداخته و فرد را پیدا ‌کند که البته کار با استفاده از الگوریتم های قدیمی به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

 

الگوریتم های یادگیری عمیق را میتوان متناسب با این شرایط مختلف که در ادامه آمده اند آموزش داد تا به آنالیز و بررسی موضوعات پیچیده دست بزنند:

شمارش افراد یا اشیاء در حال حرکت در دو مسیر مختلف
شناسایی و تشخیص چهره ی افراد برای کاربردهای مختلف
پوشاندن چهره افراد به هنگام تشخیص آن ها در ویدئو، به خاطر حفظ حریم شخصی
مه زدایی ویدئوهای ضبط شده در شرایط مه گرفته برای مشاهده ی تصاویر به صورت واضح
وصل کردن و چسباندن ویدئوهای ضبط شده از دوربین های مختلف در یک نمای پانورامای واحد
متعادل سازی ویدئو در یک محیط پر از لرزش
شمارش افراد در مکان های با محدودیت کد اشغال
از میان بردن موج و لرزش های ایجاد شده توسط لنزهای با زاویه دید گسترده
جستجوی هوشمند برای یک رخداد در یک منطقه پر از حرکت

 

کاربرد دیپ لرنینگ در فضای شهری

سیستم‌های مبنی بر یادگیری عمیق چطور کار می‌کنند؟

این سیستم ها شامل؛ دوربین، سرورهای ضبط و یک مرکز کنترل ویدئوها می باشند. این دوربین ها از طریق یک پروتکل استاندارد و ایمن به یکدیگر متصل شده و توسط پردازنده هایی مثل intel پردازش می‌شوند.
با بکارگیری پردازنده های قدرتمند، نه تنها عملکرد و قدرت آنالیز ویدئوها را ۸-۱۰ برابر افزایش پیدا میکند بلکه فضای ذخیره سازی آن‌ها نیز بهینه سازی می‌شود.

برتری دوربین های مجهز به سیستم یادگیری عمیق این است که آن‌ها به جای ارسال تمام ویدئو‌ها به اوپراتور مرکزی، به محض تشخیص مورد غیر قانونی و خطوط قرمز تعیین شده به ارسال هشدار پرداخته و پیش از اثر دادن هر کاری میزان تاخیر زمانی صورت گرفته را کاهش می‌دهند.
بیشتر شهرها امروزه دارای سیستم های ویدئویی هستند که دوربین ها، درگاه ها و نرم افزارهای مختلفی را به طور همزمان در خود دارند. اینترفیس ‌ها و کیت های توسعه نرم افزار به طور کلی امکان برقراری ارتباط بین سخت افزار‌ و نرم افزار ها را برقرار کرده و توسط یک نرم افزار مدیریت ابری واحد اداره می‌شوند.

سیستم های مبنی بر دیپ لرنینگ؛ هوشمند و مقیاس پذیر

با استفاده از سیستم‌های مبنی بر یادگیری عمیق و قابلیت تلفیق آن‌ها با سایر سخت افزارها و نرم افزارها، شهرهای بزرگ می‌توانند با استفاده از راهکارهای مختلف به رشد سطح نظارت ویدئویی بپردازند. در این راستا دیپ لرنینگ با بهبود عکس العمل های اتوماتیک و تلفیق و تطبیق آن با استانداردهای لازم، باعث ارتقاء سطح کارآمدی عملیاتی میشوند .
به علاوه شما می‌توانید سیستم های مختلف را نیز بر این اساس با هم ترکیب نمایید، مثلا سیستم ضد آتش و ضد سرقت (سیستم های تشخیص چهره برای کنترل دسترسی) را تلفیق کرده و راندمان کار خود را افزایش دهید.

جمع بندی

هنگامی که صحبت از بهبود امنیت اجتماعی به خصوص در فضای شهری می‌شود، استفاده از سیستم های ویدئویی به به عنوان یک گزینه روی میز همیشه وجود دارد.
اما با رشد یک پروژه و گسترش آن در مقیاس شهری تنها در یک روز، هزاران ساعت ویدئو ضبط میشود. برای تشخیص چیزی که به دنبال آن در ویدئوها هستید، زمان و افرادی زیادی لازم است. اما با استفاده از سیستم های ویدئویی که با تکنولوژی دیپ لرنینگ مجهز شده اند می‌تواند در جهت کاهش نیروی اوپراتور، کاهش هزینه و افزایش راندمان گام بلندی بردارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

کمپ تخصصی آموزش کاربردی برنامه نویسی پایتون

یادگیری یکی از تخصص های محبوب بازار کاری

پایتون که برخی آن را پایتان (python) نیز میگویند یک زبان برنامه نویسی سطح بالا ،شئ گرا ، Open Source و تفسیری است که دارای دستورها و کدهای ساده و پویاست. زبان برنامه نویسی پایتون بسیار ساده تر از زبان های برنامه نویسی دیگر است. بوسیله پایتون ساخت برنامه های کاربردی به صورت ساده تر برای ما ممکن شد.
پایتون از سال 1991 ایجاد شد و از آن زمان و مخصوصا سال های اخیر توجه بسیاری از برنامه نویسان و کسانی که میخواهند با برنامه نویسی آشنا شوند را به خود جلب کرد . یکی از مهم ترین دلیل های توجه بسیار به این زبان برنامه نویسی دوست داشتنی کابردها و قابلیت های فراوان آن است :
ادامه...

شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

دیپ لرنینگ و مصاحبه دیپ لرنینگ

١٢ سوال که در مصاحبه دیپ لرنینگ با آن مواجه خواهید شد

در مقاله پیش رو در نظر داریم تا متداول ترین سوالات مصاحبه دیپ لرنینگ را بررسی کرده و به آن ها پاسخ دهیم. مفهوم دیپ لرنینگ دیپ لرنینگ زیرمجموعه‌ای از…

آموزش دیپ لرنینگ

شبکه عصبی کانولوشن چیست؟

یکی از داغ ترین و مهم ترین بحث های حال حاضر در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، "شبکه عصبی کانولوشن" هست. واژه شبکه عصبی در سال ۲۰۱۲ به شهرت رسید.…

دیپ لرنینگ و یادگیری عمیق و شبکه عصبی و دیپ لرنینگ در پزشکی و آینده علم پزشکی

یادگیری عمیق چگونه به پزشکی کمک می کند؟

یادگیری عمیق با نتایج تجربی موفق و کاربردهای گسترده، پتانسیل تغییر آینده علم پزشکی را داراست. امروزه استفاده از هوش مصنوعی به طور فزاینده ای رایج شده است و در…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

کمپ تخصصی آموزش کاربردی برنامه نویسی پایتون

یادگیری یکی از تخصص های محبوب بازار کاری

پایتون که برخی آن را پایتان (python) نیز میگویند یک زبان برنامه نویسی سطح بالا ،شئ گرا ، Open Source و تفسیری است که دارای دستورها و کدهای ساده و پویاست. زبان برنامه نویسی پایتون بسیار ساده تر از زبان های برنامه نویسی دیگر است. بوسیله پایتون ساخت برنامه های کاربردی به صورت ساده تر برای ما ممکن شد.
پایتون از سال 1991 ایجاد شد و از آن زمان و مخصوصا سال های اخیر توجه بسیاری از برنامه نویسان و کسانی که میخواهند با برنامه نویسی آشنا شوند را به خود جلب کرد . یکی از مهم ترین دلیل های توجه بسیار به این زبان برنامه نویسی دوست داشتنی کابردها و قابلیت های فراوان آن است :
ادامه...