زبان اکس ام ال در اندروید

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 4 دقیقه مطالعه کنید   منتشر شده در تاریخ: مهر ۱۴ام, ۱۳۹۹   آخرین بروزرسانی: مهر ۱۸ام, ۱۳۹۹


ممکن است تا به حال شما نیز به فایلی با پسوند (اکس ام ال)، XML برخورد کرده باشید. حتما این سوال در ذهنتان ایجاد شده که این فایل چیست و چه کاربردهایی دارد؟ برای پاسخ‌ به این سوال ادامه این مقاله کاربردی در مورد زبان‌ نشانه گذاری XML هم به صورت کلی و هم در زمینه جاوا اندروید مطالعه کنید. در این مطلب به مفهوم اصلی زبان‌ نشانه گذاری توسعه‌پذیر و یا XML می پردازیم. از این زبان در برنامه نویسیاپلیکیشن‌های اندروید، انتقال داده و تنظیمات نرم‌ افزارها استفاده می‌شود. 

مفهوم کلی زبان نشانه گذاری XML

زبان نشانه‌گذاری توسعه‌پذیر برای توصیف داده‌ها استفاده می‌شود. کد XML، یک توصیه رسمی از ائتلاف جهانی وب (C3W) شبیه به زبان نشانه‌گذاری ابرمتن (HTML) است. هر دو این زبان‌ها دارای نمادهای نشانه‌گذاری برای توصیف محتوای صفحه یا فایل هستند. کد HTML محتوای صفحه وب (‏عمدتا متن و تصاویر گرافیکی)‏ را تنها از نظر چگونگی نمایش و تعامل با آن توصیف می‌کند.

داده‌های XML به عنوان توصیف خود و یا (خودتعریف‌کننده) شناخته می‌شوند، به این معنی که ساختار داده‌ها از خود آن‌ها تشکیل شده است و نیازی به ذخیره داده‌ها نیست. فرمت این کد می‌تواند توسط هر فرد یا گروهی از افراد یا شرکت‌هایی که می‌خواهند اطلاعات را به روشی ثابت به اشتراک بگذارند، استفاده شود. XML در واقع یک زیر مجموعه ساده‌تراز زبان نشانه‌گذاری استاندارد عمومی (SGML) است.

 

ساختار اصلی ساختمان یک سند XML یک عنصر است که توسط برچسب‌ها تعریف می‌شود. هر عنصر یک برچسب آغازین و پایانی دارد. همه عناصر در یک سند در بیرونی‌ترین المان شناخته‌شده به عنوان عنصر ریشه قرار دارند. همچنین می‌تواند عناصر تو درتو یا عناصر درونی را پشتیبانی کند. این توانایی اجازه می‌دهد تا ساختارهای سلسله مراتبی را نیز پشتیبانی کند. نام‌های عنصر، محتوای عنصر را توصیف می‌کنند و ساختار رابطه بین آنها را شرح می‌ دهد.


شما عزیزان همچنین می توانید مقالات زیر را حوزه طراحی اپلیکیشن مطالعه فرمایید:

اپلیکیشن چیست و مراحل طراحی یک اپ چگونه است؟ (چک لیست کامل)

مفاهیم و اصطلاحات مهم برنامه نویسی اندروید (راهنمای جامع)


 

ویژگی های یک فایل اکس ام ال

از ویژگی خوب یک فایل اکس ام ال این است که این فایل قادر به خواندن و درک توسط یک تجزیه‌گر XML باشد. هم چنین ‏اگر فرمت آن با مشخصات XML مطابقت داشته باشد، به درستی علامت‌گذاری شده باشد و اگر المان‌های داخلی به درستی شکل گرفته باشند. همچنین توانایی تعریف ویژگی‌ها برای المان‌ها دربرچسب آغازین یک عنصر را داشته باشد.

برنامه‌های این زبان نشانه‌گذار نامحدود هستند. برای مثال سازندگان کامپیوتر ممکن است بر سر یک استاندارد یا روش رایج برای توصیف اطلاعات مربوط به یک محصول کامپیوتری (‏سرعت پردازنده، اندازه حافظه و غیره) ‏توافق کنند و سپس فرمت اطلاعات محصول را با کد XML توصیف کنند. چنین روش استانداردی از توصیف داده‌ها کاربر را قادر می‌سازد تا یک عامل هوشمند (‏یک برنامه)‏ را به وب سایت هر کامپیوتر ارسال کند، داده‌ها را جمع‌آوری کند و سپس یک مقایسه معتبر انجام دهد.

استفاده بیش از حد از این زبان در بسیاری از حوزه‌های فن‌آوری، ارزش واقعی آن را کاهش داده و منجر به سردرگمی می‌شود. شاید آسیب ‌دیده ‌ترین رفتار قابل‌پیش‌بینی این است که بسیاری از فروشندگان با استفاده از مجموعه پسوندهای اختصاصی خود به دنبال اکس ام ال هستند. اگر چه برخی می‌خواهند بر ارزش آن بیفزایند، اما برخی دیگر تنها به دنبال قفل کردن کاربران در محصولات خود هستند.
توان اکس ام ال در سادگی آن نهفته‌ است. می‌تواند بخش‌های بزرگی از اطلاعات را بگیرد و آن‌ها را در یک سند معنی‌دار که ساختار و سازمان را برای اطلاعات فراهم می‌کند، ایجاد و مدیریت کند.

زبان نشانه‌گذاری توسعه پذیر XML

 

 

مزیت‌های زبان نشانه گذاری اکس ام ال

 • زبان اکس ام ال از انسان استفاده می‌کند، نه کامپیوتر.
 • این زبان قابل خواندن و قابل‌فهم است، حتی توسط مبتدی‌ها.
 • کد کردن آن سخت‌تر ازHTML نیز نیست.
 • XML کاملا با جاوا سازگار و قابل توسعه است.
 • در اکس ام ال شما می توانید برچسب‌های خود را ایجاد کنید یا از برچسب‌های ایجاد شده توسط دیگران استفاده کنید که از زبان طبیعی دامنه شما استفاده می‌کنند و ویژگی‌های مورد نیاز شما را دارند.

 

کاربرد زبان نشانه ‌گذاری XML

امروزه برنامه‌ها و دستگاه‌های مختلف از آن برای مدیریت، ساختار، ذخیره، انتقال و نمایش داده‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، به طور گسترده در تبادل داده‌های B۲B مورد استفاده قرار می‌گیرد. XML همچنین استاندارد قالب‌های فایل آفیس شامل فایل‌های مایکروسافت آفیس و گوگل دیتس است.

این زبان نشانه گذاری به جای ادغام داده‌ها در یک سند HTML، آن را برای جدا کردن فایل‌های اکس ام ال برون سپاری می‌کند. از آنجا که این کدها داده‌ها را در قالب متنی ساده ذخیره می‌کند، این ذخیره‌سازی مستقل از پلتفرم شما است و داده‌های شما را می توان به راحتی صادر، وارد یا جابجا کرد.هم‌چنین این زبان اطلاعات را بدون قالب‌بندی خاصی در خود ذخیره می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود درهر سیستمی قابل حمل باشد و برای نمایش آن نیاز به سخت افزار یا نرم‌افزار خاصی نباشد. این انعطاف باعث شده در برنامه‌نویسی وب و موبایل مورد استفاده قرار بگیرد.

یکی دیگر از کاربرد‌ها، این است که شما می‌توانید متون دلخواه خود را در قالب یک فایل xml ذخیره کنید، سپس با کمک HTML بدون توجه به متن، به طراحی ظاهر بپردازید. در آخر با کمک چند خط کد جاوا اسکریپت، متن های xml را در قالب HTML نمایش دهید. این کار باعث می‌شود هر زمان که نیاز است بتوانید متن ها را بدون تغییر ظاهری و کدهای html تغییر دهید.

 

 

اکس ام ال در اندروید

در جاوا اندروید از اکس ام ال برای طراحی Layout استفاده می‌کنیم. زیرا اکس ام ال یک زبان بسیار آسان و سبک می‌باشد، بنابراین باعث نمی‌شود طراحی‌های Layout ما سنگین و کند شوند. XML به شما در نوشتن کد رابط کاربری (UI) در اندروید کمک می‌کند تا رابط کاربری مورد نظر خود را طراحی کنید. تگ‌های این کد درون فایل‌های XML از پیش تعریف نشده‌اند. ما باید تگ هایی که لازم داریم را خودمان تعریف کنیم. XML زبانی بسیار ساده و مقیاس پذیر است که هم توسط انسان و هم از نظر دستگاه قابل خواندن است.

در اندروید شما با استفاده از زبان نشانه گذاری اکس ام ال می‌توانید به راحتی به طراحی UI در اندروید بپردازید. در این مطلب شما با اکس ام ال به طور کلی آشنا می‌شوید و فقط باید برای طراحی UI در اندروید با ویژگی‌های آن آشنا شوید تا بتوانید رابط کاربری مورد نظر خود را بسازید.

 

زبان نشانه‌گذار XML

تفاوت XML و HTML

 • زبان XML برای ذخیره و انتقال داده ها به کار می رود. ولی HTML برای نمایش داده ها استفاده می‌شود.
 • بر خلاف HTML تگ‌های XML تعریف شده نیستند و شما باید بر حسب نیازتان آنها را تعریف کنید.
 • هیچ کدام جایگزین یکدیگر نیستند. چون هر کدام برای اهداف خاصی طراحی شده اند.

 

معرفی سه نوع Layout در یک طرح بندی اندروید

Linear Layout : محتوا‌های شما را در یک جهت، به صورت عمودی یا افقی تراز می‌کند.
Relative Layout : محتوای‌های شما را به صورت نسبی می‌چیند و دست شما برای چینش View در این Layout باز‌تر است اما Relative Layout از Linear Layout یا Frame Layout سنگین‌تر است.
Frame Layout : این Layout ساده‌ترین و سبک ‌ترین Layout است و ویژگی‌های زیادی ندارد و برای چیدمان تکی استفاده می‌گردد.

 

انواع فایل‌های اکس ام ال مورد استفاده در اندروید

 • Layout XML
 • Manifest xml
 • String Xml
 • Style XML
 • drawable.xml
 • color.xml

 

 

جمع بندی

اکس ام ال یک زبان نشانه گذاری توسعه پذیر است که با همین ویژگی توسعه‌ پذیری خود را از بقیه زبان‌ها متمایز کرده است. با کدهای اکس ام ال می‌توانید برچسب‌ها و دستورات مختلفی را درسایت و یا اپلیکیشن‌های اندروید ایجاد کنید.
درست است که زبان XML با HTML تفاوت دارد ولی به نوعی مکمل هم نیز می‌باشند. ویژگی استاندارد بودن این زبان باعث شده که طراحان سال‌های طولانی برای ذخیره اطلاعات در زمینه اندروید و یا طراحی سایت استفاده کنند. در این مقاله با کاربرد و مزیت‌های استفاده از زبان XML در حوزه‌های مختلف خصوصا اندروید نیز آشنا شدید. امیدوارم با خواندن این مطلب پاسخ سوالاتتان در زمینه زبان نشانه گذاری XML را تا حدودی دریافت کرده باشید.

 

منبع: سایت‌های  makeuseof و imb

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره غیرحضوری جامع برنامه نویسی تخصصی Java و Android

در یک دوره آموزشی به برنامه نویس اندروید تبدیل شوید.

اندروید (Android) یک سیستم عامل موبایل است که توسط شرکت گوگل توسعه داده می شود. امروزه android با داشتن بیش از یک میلیارد کاربر در دنیا سهم قابل توجهی از سیستم عامل های تلفن همراه را به خود اختصاص داده است. در ایران نیز با توجه به جایگاهی که این سیستم عامل در بین مردم دارد هر روز بر استفاده کنندگان آن افزوده میشود.امروزه با ورود گوش های هوشمند در تمامی عرصه ها روز به روز استفاده از پتانسیل های این سیستم عامل بیشتر مورد تمرکز قرار میگیرد به نحوی که شرکت ها و استارت اپ های بزرگ سعی در راه اندازی انواع اپلیکیشن ها در غالب این سیستم ها دارند.
ادامه...


شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

بهترین پلاگین‌های اندروید استودیو

پلاگین‌های ضروری اندروید استودیو ۲۰۲۱

امروزْ دیگر ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که تقریبا همه‌چیز برای خودش یک اپلیکیشن دارد یا به‌زودی خواهد داشت، حتی خشکشویی‌ محله‌! آن روزها که خودتان مجبور بودید لباس‌های کثیف…

مصاحبه کاری اندروید

مجموعه سوالاتی که در مصاحبه کاری اندروید از شما پرسیده می‌شود (۶۸ سوال با پاسخ کامل)

همانطور که می‌دانید اندروید یک سیستم عامل تلفن همراه است و در حال حاضر توسط گوگل در حال توسعه میباشد. این سیستم عامل به صورت متن آزاد و مبتنی بر…

انواع خطاهای رایج در جاوا

خطاهای رایج در زبان برنامه‌نویسی جاوا

اگر مقالات مربوط به جاوا را دنبال کرده باشید می‌دانید که جاوا یک حوزه برنامه‌نویسی شی‌گرا ست که با استفاده از آن می‌توان برنامه‌های بسیاری را تحت دسکتاپ، تحت وب…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات
آکادمی آمانج
مهارت آموزی جهت ورود به بازار کار

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره غیرحضوری جامع برنامه نویسی تخصصی Java و Android

در یک دوره آموزشی به برنامه نویس اندروید تبدیل شوید.

اندروید (Android) یک سیستم عامل موبایل است که توسط شرکت گوگل توسعه داده می شود. امروزه android با داشتن بیش از یک میلیارد کاربر در دنیا سهم قابل توجهی از سیستم عامل های تلفن همراه را به خود اختصاص داده است. در ایران نیز با توجه به جایگاهی که این سیستم عامل در بین مردم دارد هر روز بر استفاده کنندگان آن افزوده میشود.امروزه با ورود گوش های هوشمند در تمامی عرصه ها روز به روز استفاده از پتانسیل های این سیستم عامل بیشتر مورد تمرکز قرار میگیرد به نحوی که شرکت ها و استارت اپ های بزرگ سعی در راه اندازی انواع اپلیکیشن ها در غالب این سیستم ها دارند.
ادامه...