(function (s, e, n, d, er) { s['Sender'] = er; s[er] = s[er] || function () { (s[er].q = s[er].q || []).push(arguments) }, s[er].l = 1 * new Date(); var a = e.createElement(n), m = e.getElementsByTagName(n)[0]; a.async = 1; a.src = d; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', 'https://cdn.sender.net/accounts_resources/universal.js', 'sender'); sender('986212f6399684')
زبان اکس ام ال در اندروید

  این مقاله را میتوانید در مدت زمان 5 دقیقه مطالعه کنید   منتشر شده در تاریخ: مهر ۱۴ام, ۱۳۹۹   آخرین بروزرسانی: فروردین ۲۵ام, ۱۴۰۱


ممکن است تا به حال شما نیز به فایلی با پسوند (اکس ام ال)، XML برخورد کرده باشید. حتما این سوال در ذهنتان ایجاد شده که این فایل چیست و چه کاربردهایی دارد؟ برای پاسخ‌ به این سوال ادامه این مقاله کاربردی را که در مورد زبان‌ نشانه گذاری XML در زمینه جاوا اندروید است، مطالعه کنید. در این مطلب به مفهوم اصلی زبان‌ نشانه گذاری توسعه‌پذیر یا XML می پردازیم. از این زبان در برنامه نویسیاپلیکیشن‌های اندروید، انتقال داده و تنظیمات نرم‌ افزارها استفاده می‌شود. 

مفهوم کلی زبان نشانه گذاری XML

زبان نشانه‌گذاری توسعه‌پذیر XML (Extensible Markup Language) برای توصیف داده‌ها استفاده می‌شود. کد XML، یک توصیه رسمی از ائتلاف جهانی وب (C3W) شبیه به زبان نشانه‌گذاری ابرمتن (HTML) است. هر دو این زبان‌ها دارای نمادهای نشانه‌گذاری برای توصیف محتوای صفحه یا فایل هستند. کد HTML محتوای صفحه وب (‏عمدتا متن و تصاویر گرافیکی)‏ را تنها از نظر چگونگی نمایش و تعامل با آن توصیف می‌کند.

داده‌های XML به عنوان توصیف خود و یا (خودتعریف‌کننده) شناخته می‌شوند، به این معنی که ساختار داده‌ها از خود آن‌ها تشکیل شده است و نیازی به ذخیره داده‌ها نیست. فرمت این کد می‌تواند توسط هر فرد یا گروهی از افراد یا شرکت‌هایی که می‌خواهند اطلاعات را به روشی ثابت به اشتراک بگذارند، استفاده شود. XML در واقع یک زیر مجموعه ساده‌تر از زبان نشانه‌گذاری استاندارد عمومی (SGML) است.
ساختار اصلی ساختمان سند XML، یک عنصر است که توسط برچسب‌ها تعریف می‌شود. هر عنصر یک برچسب آغازین و پایانی دارد. همه عناصر در یک سند در بیرونی‌ترین المان شناخته‌شده به عنوان عنصر ریشه قرار دارند. همچنین می‌تواند عناصر تو در تو یا عناصر درونی را پشتیبانی کند، این توانایی اجازه می‌دهد تا ساختارهای سلسله مراتبی را نیز پشتیبانی کند. نام‌های عنصر، محتوای عنصر را توصیف می‌کنند و ساختار رابطه بین آن ها را شرح می‌ دهند.


شما عزیزان همچنین می توانید مقالات زیر را حوزه طراحی اپلیکیشن مطالعه فرمایید:

اپلیکیشن چیست و مراحل طراحی یک اپ چگونه است؟ (چک لیست کامل)

مفاهیم و اصطلاحات مهم برنامه نویسی اندروید (راهنمای جامع)


 

ویژگی های فایل XML

از ویژگی خوب فایل XML این است که این فایل برای تجزیه‌گر XML، قابل درک و خوانا است. کاربردهای این زبان نشانه‌گذار نامحدود هستند. برای مثال سازندگان کامپیوتر ممکن است بر سر یک استاندارد یا روش رایج برای توصیف اطلاعات مربوط به یک محصول کامپیوتری (‏سرعت پردازنده، اندازه حافظه و غیره) ‏توافق کنند و سپس فرمت اطلاعات محصول را با کد XML توصیف کنند. چنین روش استانداردی از توصیف داده‌ها کاربر را قادر می‌سازد تا یک عامل هوشمند (‏یک برنامه)‏ را به وب سایت هر کامپیوتر ارسال کند، داده‌ها را جمع‌آوری کند و سپس یک مقایسه معتبر انجام دهد.
استفاده بیش از حد از این زبان در بسیاری از حوزه‌های فن‌آوری، ارزش واقعی آن را کاهش داده و منجر به سردرگمی می‌شود. شاید آسیب ‌دیده ‌ترین رفتار قابل‌پیش‌بینی این است که بسیاری از فروشندگان با استفاده از مجموعه پسوندهای اختصاصی خود به دنبال XML هستند. اگر چه برخی می‌خواهند بر ارزش آن بیفزایند، اما برخی دیگر تنها به دنبال قفل کردن کاربران در محصولات خود هستند.
توان اکس ام ال در سادگی آن نهفته‌ است. این زبان نشانه گذاری می‌تواند بخش‌های بزرگی از اطلاعات را بگیرد و آن‌ها را در یک سند معنی‌دار که ساختار و سازمان را برای اطلاعات فراهم می‌کند، ایجاد و مدیریت کند.

زبان نشانه‌گذاری توسعه پذیر XML

 

مزیت‌های زبان نشانه گذاری XML

 • XML بر اساس زبان انسان هاست و نه کامپیوترها. به عبارت دیگر XML برای انسان قابل درک است.
 • نوشتن کد به زبان نشانه گذاری XML، مانند HTML ساده است.
 • XML کاملا با جاوا سازگار و قابل توسعه است.
 • در اکس ام ال شما می توانید برچسب‌های خود را ایجاد کنید یا از برچسب‌های ایجاد شده توسط دیگران استفاده کنید که از زبان طبیعی دامنه شما استفاده می‌کنند و ویژگی‌های مورد نیاز شما را دارند.

کاربرد زبان نشانه ‌گذاری XML

امروزه برنامه‌ها و دستگاه‌های مختلف از XML برای مدیریت، ساختاربندی، ذخیره، انتقال و نمایش داده‌ها استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، از زبان نشانه گذاری XML به طور گسترده در تبادل داده‌های B۲B استفاده می‌شود. XML همچنین استاندارد قالب‌های فایل آفیس شامل فایل‌های مایکروسافت آفیس و گوگل دیتس است.

این زبان نشانه گذاری به جای ادغام داده‌ها در یک سند HTML، آن را برای جدا کردن فایل‌های اکس ام ال برون سپاری می‌کند. از آنجا که این کدها داده‌ها را در قالب متنی ساده ذخیره می‌کند، این ذخیره‌سازی مستقل از پلتفرم شما است و داده‌های شما را می توان به راحتی منتقل کرد. هم‌چنین این زبان اطلاعات را بدون قالب‌بندی خاصی در خود ذخیره می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود درهر سیستمی قابل حمل باشد و برای نمایش آن نیاز به سخت افزار یا نرم‌افزار خاصی نباشد. این انعطاف باعث شده که XML در برنامه‌نویسی وب و موبایل مورد استفاده قرار بگیرد.

یکی دیگر از کاربرد‌ها، این است که شما می‌توانید متون دلخواه خود را در قالب یک فایل xml ذخیره کنید، سپس با کمک HTML بدون توجه به متن، به طراحی ظاهر آن بپردازید. در آخر با کمک چند خط کد جاوا اسکریپت، متن های xml را در قالب HTML نمایش دهید. این کار باعث می‌شود هر زمان که نیاز است بتوانید متن ها را بدون تغییر ظاهری و کدهای html تغییر دهید.

 

XML در اندروید

در جاوا اندروید از اکس ام ال برای طراحی Layout استفاده می‌کنیم. زیرا اکس ام ال یک زبان بسیار آسان و سبک می‌باشد، بنابراین باعث نمی‌شود طراحی‌های Layout  سنگین و کند شوند. XML به شما در نوشتن کد رابط کاربری (UI) در اندروید کمک می‌کند تا رابط کاربری مورد نظر خود را طراحی کنید. تگ‌های این کد درون فایل‌های XML از پیش تعریف نشده‌اند در نتیجه ما باید تگ هایی که لازم داریم را خودمان تعریف کنیم. XML زبانی بسیار ساده و مقیاس پذیر است که هم توسط انسان و هم از نظر دستگاه قابل خواندن است.
در اندروید شما با استفاده از زبان نشانه گذاری اکس ام ال می‌توانید به راحتی به طراحی UI در اندروید بپردازید. 

 

زبان نشانه‌گذار XML

تفاوت XML و HTML

 • زبان XML برای ذخیره و انتقال داده ها به کار می رود. ولی HTML برای نمایش داده ها استفاده می‌شود.
 • بر خلاف HTML تگ‌های XML تعریف شده نیستند و شما باید بر حسب نیازتان آن ها را تعریف کنید.
 • هیچ کدام جایگزین یکدیگر نیستند چون هر کدام برای اهداف خاصی طراحی شده اند.

معرفی سه نوع Layout در یک طرح بندی اندروید

Linear Layout : محتوا‌های شما را در یک جهت، به صورت عمودی یا افقی تراز می‌کند.
Relative Layout : محتوای‌های شما را به صورت نسبی می‌چیند و دست شما برای چینش View در این Layout باز‌تر است اما Relative Layout از Linear Layout یا Frame Layout سنگین‌تر است.
Frame Layout : این Layout ساده‌ترین و سبک ‌ترین Layout است و ویژگی‌های زیادی ندارد و برای چیدمان تکی استفاده می‌گردد.

انواع فایل‌های XML مورد استفاده در اندروید

 • Layout XML
 • Manifest xml
 • String Xml
 • Style XML
 • drawable.xml
 • color.xml

 

جمع بندی

XML یک زبان نشانه گذاری توسعه پذیر است که با همین ویژگی توسعه‌ پذیری خود را از بقیه زبان‌ها متمایز کرده است. با کدهای اکس ام ال می‌توانید برچسب‌ها و دستورات مختلفی را درسایت و یا اپلیکیشن‌های اندروید ایجاد کنید.
درست است که زبان XML با HTML تفاوت دارد ولی به نوعی مکمل هم نیز می‌باشند. ویژگی استاندارد بودن این زبان باعث شده که طراحان  سال‌های طولانی برای ذخیره اطلاعات در زمینه اندروید و یا طراحی سایت استفاده کنند. در این مقاله با کاربرد و مزیت‌های استفاده از زبان XML در حوزه‌های مختلف خصوصا اندروید نیز آشنا شدید. امیدوارم با خواندن این مطلب از سری آموزش برنامه نویسی اندروید، پاسخ سوالاتتان در زمینه زبان نشانه گذاری XML را تا حدودی دریافت کرده باشید.

 

منبع: سایت‌های  makeuseof و imb

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره غیرحضوری جامع برنامه نویسی تخصصی Java و Android

در یک دوره آموزشی به برنامه نویس اندروید تبدیل شوید.

اندروید (Android) یک سیستم عامل موبایل است که توسط شرکت گوگل توسعه داده می شود. امروزه android با داشتن بیش از یک میلیارد کاربر در دنیا سهم قابل توجهی از سیستم عامل های تلفن همراه را به خود اختصاص داده است. در ایران نیز با توجه به جایگاهی که این سیستم عامل در بین مردم دارد هر روز بر استفاده کنندگان آن افزوده میشود.امروزه با ورود گوش های هوشمند در تمامی عرصه ها روز به روز استفاده از پتانسیل های این سیستم عامل بیشتر مورد تمرکز قرار میگیرد به نحوی که شرکت ها و استارت اپ های بزرگ سعی در راه اندازی انواع اپلیکیشن ها در غالب این سیستم ها دارند.
ادامه...


شاید به این مطالب نیز علاقه مند باشید.

مقایسه کاتلین و جاوا

مقایسه کاتلین و جاوا (بررسی ٨ تفاوت اصلی)

اگر به توسعه اپلیکیشن اندروید علاقه مند باشید، قطعا یک آشنایی اولیه با کاتلین و جاوا خواهید داشت. در سالیان اخیر، انتخاب جاوا و کاتلین برای برنامه نویسی اندروید به…

اپلیکیشن اندروید و طراحی اپلیکیشن و ساخت اپلیکیشن

٧ سیستم عامل برتر برای ساخت اپلیکیشن در اندروید

اگر ایده ای خلاقانه دارید و به دنبال ساخت اپلیکیشن برای اندروید هستید، این مقاله می تواند شما را یاری کند. مطمئنا ترس از کدنویسی می تواند شما را در…

اجزای اصلی اندروید

کامپوننت های اصلی اندروید و کاربرد آن ها

اگر از سیستم عامل اندروید استفاده می کنید و یا می خواهید در این حوزه برنامه نویسی کنید با توجه به توسعه برنامه های اندرویدی باید با اجزا آن آشنا…

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
دنبال کردن
با خبر کردن از
guest
0 دیدگاه
بازخورد داخلی
دیدن همه نظرات

تاییدیه ها

تهران - ستارخان، خیابان کوثر دوم، پلاک ۱۰، واحد ۳

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

میانگین / 5. تعداد رای

اولین نفر شما امتیاز دهید

دوره غیرحضوری جامع برنامه نویسی تخصصی Java و Android

در یک دوره آموزشی به برنامه نویس اندروید تبدیل شوید.

اندروید (Android) یک سیستم عامل موبایل است که توسط شرکت گوگل توسعه داده می شود. امروزه android با داشتن بیش از یک میلیارد کاربر در دنیا سهم قابل توجهی از سیستم عامل های تلفن همراه را به خود اختصاص داده است. در ایران نیز با توجه به جایگاهی که این سیستم عامل در بین مردم دارد هر روز بر استفاده کنندگان آن افزوده میشود.امروزه با ورود گوش های هوشمند در تمامی عرصه ها روز به روز استفاده از پتانسیل های این سیستم عامل بیشتر مورد تمرکز قرار میگیرد به نحوی که شرکت ها و استارت اپ های بزرگ سعی در راه اندازی انواع اپلیکیشن ها در غالب این سیستم ها دارند.
ادامه...